№ 2-а-242/10
29 жовтня 2010 року Нижньосірогозький районний суд Херсонської області в складі судді Цесельської О.С., розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Нижньосірогозькому районі Херсонської області про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги як «дитині війни»,
Позивач 07 жовтня 2010 року звернувся до суду з позовом, у якому зазначив, що він є «дитиною війни», відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право одержувати пенсію, яка повинна бути підвищена на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Посилаючись на те, що виплати пенсії проведені відповідачем у меншому, ніж передбачено вище вказаним Законом, розмірі, позивач просить зобов'язати відповідача нарахувати йому недоплачені надбавки до пенсії як «дитині війни» за період з 2007-2010 роки.
Судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копію якої направлено відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов. Суддя, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Позивач підтвердив доказами обставини, на які посилається в позові, зокрема те, що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, надавши суду копію пенсійного посвідчення.
Відповідач в письмовому запереченні зазначив, що дійсно згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни повинна виплачуватися надбавка до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, але 28.05.2008 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 530 , якою було визначено розміри щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується «дітям війни» у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. За таких обставин вважав, що управління Пенсійного фонду в нижньосірогозькому районі Херсонської області діяло у межах повноважень, у порядок та у спосіб, що визначені чинним законодавством України.
Розглядаючи справу, суд керувався наступними положеннями чинного законодавства:
- ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якої - дітям війни повинна виплачуватися надбавка до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком;
- відповідно до ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», розміри державних соціальних гарантій, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України;
- ч.3 ст.22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
При цьому, суд не бере до уваги доводи відповідача про неможливість забезпечення доплати до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком через відсутність коштів, так як відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов'язань, а реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актах законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Разом з тим суд враховує ту обставину, що рішенням Конституційного Суду України від 09 вересня 2010 року № 19-рп/2010 визнано, зокрема, таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), пункт 2 ч.1 ст. 15 ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» від 18 лютого 2010 року № 1691 -VI та відповідно до ст. 99 КАС України (в новій редакції) строк для звернення до адміністративного суду встановлений у шість місяців.
При цьому суд враховує що позивачем не обґрунтовано належними доказами поважність пропуску строку звернення до суду
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне обчислювати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права, свобод та інтересів з моменту отримання позивачем допомоги, та підстави для поновлення строку звернення з адміністративним позовом в частині періоду з 09.07.2007 року до 07.04.2010 року включно - відсутні.
Керуючись ст.ст. 1, 3, 6, 28 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. ст.99, 183-2 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Нижньосірогозькому районі Херсонської області здійснити дії по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1, яка проживає в АДРЕСА_1, щомісячної державної допомоги як дитині війни у розмірі 30 відсотків мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-ІУ від 09 липня 2003 року з розрахунку з 07 квітня 2010 року по 30 вересня 2010 року за рахунок коштів Державного бюджету України з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Нижньосірогозький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Цесельська О.С.