Головуючий І інстанції: С.С. Сич
04 квітня 2025 р. Справа № 440/13273/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Катунова В.В.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Чалого І.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.01.2025, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, по справі № 440/13273/24
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач1, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач2, Комісія), в якій просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову під час мобілізації, на особливий період №11 від 27.07.2024, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову за мобілізацією на підставі статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки під час мобілізації та видати ОСОБА_1 довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації по заяві ОСОБА_1 від 13.07.2024 про надання відстрочки від призову за мобілізацією.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він доглядає за матір'ю ОСОБА_2 , якій встановлено ІІ групу інвалідності, тому позивач вважає, що має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Вказує, що 13.07.2024 направив цінним листом по пошті до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації разом з належним пакетом документів, при цьому, дотримався всіх визначених законом умов, проте рішенням Комісії позивачу неправомірно відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Вважає, що відмова Комісії у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформлена протоколом №11 від 27.07.2024, не ґрунтується на приписах Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення про повне задоволення його позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що він 13.07.2024 особисто поштою цінним листом з описом направив до ІНФОРМАЦІЯ_6 заяву про надання йому відстрочки від призову, до якої додав всі необхідні документи, які підтверджують відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати матір позивача та документи, які підтверджують право позивача на відстрочку від призову на військову службу. Зазначив, що матеріали справи містять лише витяг з протоколу засідання комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період №11 від 27.07.2024 року за підписом голови комісії Олександра Логвиненка з якого неможливо встановити навіть факт того, що відбулося прийняття рішення саме по заяві позивача, не вказано скільки документів перевірялося, яких документів не вистачає, не зазначено конкретного пункту Порядку № 560, якому б не відповідала подана заява та додані до неї документи, не визначено конкретний перелік розглянутих документів та їх обсягу, не зазначено складу комісії. Зазначив, що суд першої інстанції не врахував що відповідно до пункту 60 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 у разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Наголосив, що в установленому законом порядку та спосіб позивач не отримав зазначеного повідомлення. Вказав, що суд першої інстанції не перевірив мотивів повідомлення, в якому причиною відмови зазначено неподання передбаченої п.61 Порядку №560 письмової заяви особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд. Натомість, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано до Комісії документів, що підтверджують неможливість рідної сестри позивача ОСОБА_3 , яка не є військовозобов'язаною та яка зобов'язана за законом утримувати матір ОСОБА_2 з інвалідністю II групи, здійснювати догляд за матір'ю.
Відповідачі не скористались правом надання відзивів на апеляційну скаргу.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно зі ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 надіслав засобами поштового зв'язку на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву від 13.07.2024, у якій просив оформити йому в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації /а.с. 10-12/.
Як слідує зі змісту цієї заяви, до заяви позивач додав: 1) нотаріально засвідчену копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 (зареєстровану в реєстрі 11.07.2024 за №1542) /а.с. 13-14/;
2) нотаріально засвідчену копію довідки про присвоєння ОСОБА_1 ідентифікаційного номеру (зареєстровану в реєстрі 11.07.2024 за №1547) /а.с.15/;
3) оригінал витягу з Реєстру територіальної громади №2024/006472457 від 03.06.2024 щодо ОСОБА_1 /а.с. 16/;
4) нотаріально засвідчену копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 (зареєстровану в реєстрі 11.07.2024 за №1551) /а.с. 17/;
5) оригінал повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження 00045628265 від 21.06.2024 щодо ОСОБА_1 /а.с. 18-19/;
6) нотаріально засвідчену копію паспорта громадянина України ОСОБА_2 (зареєстровану в реєстрі 11.07.2024 за №1543) /а.с. 20-21/;
7) нотаріально засвідчену копію картки платника податків ОСОБА_2 (зареєстровану в реєстрі 11.07.2024 за №1545) /а.с. 22/;
8) оригінал витягу з Реєстру територіальної громади №2024/006472420 від 03.06.2024 щодо ОСОБА_2 /а.с. 23/;
9) нотаріально засвідчену копію довідки до акта огляду огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №095663 про встановлення ОСОБА_2 з 01.12.2000 - безтерміново другої групи інвалідності (зареєстровану в реєстрі 11.07.2024 за №1553) /а.с. 24/;
10) нотаріально засвідчену копію пенсійного посвідчення ОСОБА_2 (зареєстровану в реєстрі 11.07.2024 за №1548) /а.с. 25/;
11) копію висновку №3 форми №080-4/о від 06.06.2024 про наявність порушення функції організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі щодо ОСОБА_2 /а.с. 26/;
13) засвідчену виконавчим комітетом Машівської селищної ради копію рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 25.10.2023 /а.с. 28/;
14) оригінал довідки Машівського відділу Полтавської філії Полтавського обласного центру зайнятості №194 від 03.06.2024 виданої ОСОБА_1 в тім, що він у статусі безробітного не перебуває /а.с. 29/;
15) нотаріально засвідчену копію рішення виконавчого комітету Машівської селищної ради Полтавської області №76 від 28.06.2024 "Про реєстрацію помічника дієздатній фізичній особі, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки" (зареєстрованої в реєстрі 11.07.2024 за №1552) /а.с. 30/;
16) нотаріально засвідчену копію посвідчення №8 помічника ОСОБА_1 дієздатної фізичної особи ОСОБА_4 (зареєстрованої в реєстрі 11.07.2024 за №1550) /а.с. 31/;
17) копію договору про надання безоплатної допомоги помічнику невиліковно хворої, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватись та самообслуговуватись та потребує постійного стороннього догляду від 07.06.2024 /а.с. 32/;
18) оригінал витягу Селещинського старостинського округу виконавчого комітету Машівської селищної ради №08-07/12/33 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб вих.№08/07/12/33 від 20.05.2024 /а.с. 33/;
19) оригінал акту обстеження житлово-побутових умов проживання гр. ОСОБА_1 від 07.06.2024 /а.с. 34/;
20) нотаріально засвідчену копію паспорта громадянина України ОСОБА_5 (зареєстрованої в реєстрі 11.07.2024 за №1544) /а.с. 35-36/;
21) нотаріально засвідчену копію картки платника податків ОСОБА_5 (зареєстрованої в реєстрі 11.07.2024 за №1546) /а.с. 37/;
22) оригінал витягу з Реєстру територіальної громади №2024/008271955 від 12.07.2024 щодо ОСОБА_5 /а.с. 38/;
23) нотаріально засвідчену копію пенсійного посвідчення ОСОБА_5 (зареєстрованої в реєстрі 11.07.2024 за №1549) /а.с. 39/;
24) нотаріально засвідчену копію паспорта громадянина України ОСОБА_3 (зареєстрованої в реєстрі 12.07.2024 за №1111) /а.с. 41/;
25) нотаріально засвідчену копію картки платника податків ОСОБА_3 (зареєстрованої в реєстрі 12.07.2024 за №1112) /а.с. 42/;
26) оригінал повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00045620329 від 20.06.2024 /а.с. 43-44/;
27) оригінал витягу з Реєстру територіальної громади №2024/006904026 від 13.06.2024 щодо ОСОБА_3 /а.с. 45/;
28) оригінал повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00045522185 від 14.06.2024 відомості щодо ОСОБА_6 (прізвище після реєстрації шлюбу ОСОБА_7 ) /а.с. 46-47/;
29) нотаріально засвідчену копію свідоцтва про одруження ОСОБА_6 (прізвище після реєстрації шлюбу ОСОБА_7 ) (зареєстрованої в реєстрі 12.07.2024 за №1113) /а.с. 48/;
30) оригінал повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00045620206 від 20.06.2024 відомості стосовно ОСОБА_8 /а.с. 49-50/;
31) нотаріально засвідчену копію паспорта громадянина України ОСОБА_8 (зареєстрованої в реєстрі 11.07.2024 за №1554) /а.с. 51/;
32) нотаріально засвідчену копію довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру щодо ОСОБА_9 (зареєстрованої в реєстрі 11.07.2024 за №1556) /а.с. 52/;
33) нотаріально засвідчену копію картки платника податків ОСОБА_9 (зареєстрованої в реєстрі 11.07.2024 за №1555) /а.с. 53/;
34) оригінал витягу з Реєстру територіальної громади №2024/006904217 від 13.06.2024 щодо ОСОБА_9 /а.с. 54/;
35) нотаріально засвідчену копію посвідчення серії НОМЕР_1 про призначення державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю до 18 років (зареєстровану в реєстрі 13.07.2024 за №871) /а.с. 55/;
36) копію консультативного висновку №1402, виданого КНП Харківської обласної ради "Обласна клінічна травматологічна лікарня" 27.02.2021 ОСОБА_8 /а.с. 56/;
37) копію виписки КНП Харківської обласної ради "Обласна клінічна травматологічна лікарня" з історії хвороби ОСОБА_8 №4618 /а.с. 57/;
38) оригінал акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №165 від 13.06.2024 /а.с. 58-59/;
39) оригінал довідки виконавчого комітету Решетилівської міської ради про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб №01.3-19/446 від 12.06.2024, виданої ОСОБА_3 /а.с. 60/.
За результатами розгляду цієї заяви (вх. №3593 від 19.07.2024) та документів Комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято рішення, оформлене протоколом №11 від 27.07.2024, про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період /а.с. 67, 89/.
Про прийняте рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачу надіслано повідомлення №8В/1/1/3131-1 від 29.07.2024 /а.с. 66, 69, зворот а.с. 89/.
Підставою для відмови у задоволенні заяви зазначено відсутність заяви від особи, яка потребує догляду про відсутність інших невійськовозобов'язаних осіб, які відповідно до закону зобов'язані її утримувати, або довідки про отримання компенсації на догляд/акту про встановлення факту догляду.
Не погодившись з рішенням Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленим протоколом №11 від 27.07.2024 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач надіслав пакет документів, з якого слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є другою дитиною - сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 . ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , є першою дитиною - дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 . Таким чином позивач має сестру ОСОБА_10 , яка не є військовозобов'язаною та яка відповідно до закону зобов'язана утримувати батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_5 . Оскільки позивачем не надано до суду доказів на підтвердження звільнення ОСОБА_3 судом від обов'язку утримувати матір ОСОБА_2 , тому суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення оформлене протоколом №11 від 27.07.2024 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, прийнято Комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з дотриманням пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання щодо даних правовідносин передбачені Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон №2232-ХІІ, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 ст. 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 5 ст. 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
- проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;
- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
За приписами статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Згідно пункту 3 цього Указу мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
Указами Президента України неодноразово продовжувався воєнний стан та строк проведення мобілізації. На час розгляду цієї справи воєнний стан в Україні триває.
Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Пунктом 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.
Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі по тексту Порядок №560, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 1 Порядку №560 цей Порядок визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Пунктом 56 Порядку №560 встановлено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до приписів пункту 57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються.
Матеріалами справи підтверджено, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.05.2024 №461 створено комісію з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с. 90-91/.
За приписами пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Згідно з додатком 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, документами, що підтверджують право на відстрочку особам, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю, є:
для особи, яка зайнята доглядом, - документи, що підтверджують родинні зв'язки, та один із документів що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов'язаними та які зобов'язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, здійснювати догляд за ними: інвалідність такої особи, її потребу у постійному догляді, перебування під арештом (крім домашнього арешту), відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі, документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), у якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд;
для особи, яка потребує догляду, - один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Пунктом 60 Порядку №560 передбачено, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Крім того, відповідно до п. 61 Порядку №560 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) військовозобов'язані, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пунктах 9, 13, 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та які не мають права на призначення компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем свого перебування на військовому обліку із заявою у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, до якої додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Отже, необхідною умовою для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаному за пунктом 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII є факт наявності у військовозобов'язаного одного із батьків з інвалідністю I чи II групи та відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). Обов'язок надання до Комісії документів, які підтверджують наявність підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період покладений на військовозобов'язаного, який бажає отримати відстрочку.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 надіслав засобами поштового зв'язку на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву від 13.07.2024, у якій просив оформити йому в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. До вказаної заяви надав додатки /а.с. 10-12/.
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період № 11 від 27.07.2024 ОСОБА_1 відмовлено у наданні відстрочки ( а.с. 67).
Як убачається з повідомлення №8В/1/1/3131-1 від 29.07.2024 за результатами розгляду заяви комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Підставою для відмови зазначено відсутність заяви від особи, яка потребує догляду про відсутність інших невійськовозобов'язаних осіб, які відповідно до закону зобов'язані її утримувати, або довідки про отримання компенсації на догляд/акту про встановлення факту догляду /а.с. 66, 69, зворот а.с. 89/.
Судовим розглядом встановлено, що позивач не подавав разом з заявою від 13.07.2024 заяви від особи, яка потребує догляду про відсутність інших невійськовозобов'язаних осіб, які відповідно до закону зобов'язані її утримувати, або довідки про отримання компенсації на догляд/акту про встановлення факту догляду, що передбачено п. 61 Порядку № 560.
Доводи позивача про те, що ним надано всі необхідні документи, які підтверджують відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати матір позивача та документи, які підтверджують право позивача на відстрочку від призову на військову службу, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки п. 61 Порядку № 560 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що для розгляду питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до заяви додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованими підстави для відмови у наданні позивачу відстрочки та погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення оформлене протоколом №11 від 27.07.2024 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, прийнято Комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з дотриманням пункту 13 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, однак з інших підстав та мотивів, які викладені у постанові.
Доводи позивача про те, що він в установленому законом порядку та спосіб не отримав повідомлення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу, колегія суддів відхиляє та зазначає, що відповідно до примітки в Додатку 7 до Постанови № 560, повідомлення комісії може бути надіслане на адресу заявника поштовим відправленням з повідомленням про вручення або на адресу електронної пошти, зазначену у заяві.
Вказане повідомлення направлено позивачу ІНФОРМАЦІЯ_2 24.10.2024 поштовим відправленням, таким чином доводи позивача про порушення відповідачами порядку відправлення повідомлення є необгрунтованими.
Інші доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду не спростовують.
Відповідно до Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Отже, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції прийняв правильне по суті рішення, однак із помилковим застосуванням норм права.
Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини (ч. 4 ст.317 КАС України).
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення апеляційної скарги та з урахуванням встановлених обставин у справі та допущених судом першої інстанції порушень норм права, колегія суддів вважає, що рішення суду підлягає зміні в частині підстав та мотивів відмови в задоволенні адміністративного позову.
В іншій частині рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 по справі № 440/13273/24 змінити в частині підстав та мотивів відмови в задоволенні адміністративного позову.
В іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 - залишити без змін .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов
Судді З.Г. Подобайло І.С. Чалий