Справа № 3/593/154/2025
Бережанський районний суд Тернопільської області
"01" квітня 2025 р.
У складі:
Головуючої судді Німко Н.П.
При секретарі судового засіданні Олексів О.Б.
З участю:
Прокурора Фаль Л.В.
Особи, яка притягується
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Бережани Тернопільської області справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Львів, державного реєстратора Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, зареєстрованої по АДРЕСА_1 , фактично проживаючої по АДРЕСА_2 , протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалася,-
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді державного реєстратора Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного із корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, 12 лютого 2024 року о 22:11 год подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Окрім цього, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді державного реєстратора Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного із корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, 12 лютого 2024 року о 22:29 год подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.
Згідно ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП визнала повністю, у вчиненому розкаялася. З приводу несвоєчасності подання декларації пояснила, що такі порушення допустила неумисно, внаслідок власної неуважності щодо строків її подання. Просила врахувати її щире каяття, а також те, що декларації подані нею з пропуском лише 12 днів і шкоди такими її діями не заподіяно.
Прокурор Фаль Л.В. у судовому засіданні вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та просить притягнути її до відповідальності, застосувавши стягнення у виді штрафу в розмірі 1020,00 грн.
Розглянувши справу, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, з?ясувавши думку прокурора, яка вважає доведеною наявність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, дослідивши та перевіривши надані суду докази й оцінивши їх з критеріїв допустимості, належності й достатності в їх сукупності, суд прийшов до такого.
Диспозицією частини 1 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Розпорядженням Нараївського сільського голови №45 від 24.02.2021 року «Про переведення на роботу ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду державного реєстратора Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.
У відповідності до підпункту «в» п.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб?єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень.
У силу норм частини 1 ст. 45 Закону, ОСОБА_1 зобов'язана щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України«Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384 прийнято 20.09.2023 року, набрав чинності 12.10.2023 року.
Таким чином, суб'єкти декларування були зобов'язані подати щорічну декларацію за 2021 та 2022 роки до 31.01.2024 року.
Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди суб'єкти декларування зобов'язані подати не пізніше 31.01.2024 року.
Отже, ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2022 роки до 00:00 год. 01.02.2024.
Згідно витягу з офіційного сайту «https://public.nazk.gov.ua/» (скріншот), ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2021 рік, опублікувавши її на офіційному сайті НАЗК 12 лютого 2024 року, яка і є датою подання декларації.
Згідно витягу з офіційного сайту «https://public.nazk.gov.ua/» (скріншот), ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2022 рік, опублікувавши її на офіційному сайті НАЗК 12 лютого 2024 року, яка і є датою подання декларації.
Отже, у судовому засіданні знайшла своє підтвердження наявність у діях ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, пов?язаного з корупцією, а саме у тому, що без поважних на те причин ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, несвоєчасно, тобто після 01.02.2024 року, подала декларації за 2021 та 2022 роки.
При визначенні стягнення ОСОБА_1 у виді штрафу, суд враховує характер вчиненого нею правопорушення, а саме те, що воно фактично не потягло істотного негативного наслідку для авторитету виконавчої влади та не завдало суттєвої шкоди суспільним інтересам; також суд враховує й ступінь вини правопорушниці, де її умисел був непрямим, оскільки вона фактично передбачала небезпечні наслідки своїх дій по несвоєчасному поданні декларації і, хоча не бажала, але свідомо припускала їх настання; судом також враховується повне визнання вини, щире каяття.
Із врахуванням вказаних обставини, які пом?якшують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення та за відсутності обтяжуючих обставин, суд вважає за можливе призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в мінімальному розмірі, що буде достатнім для усвідомлення нею відповідальності за порушення закону та обов'язку його дотримання, й буде сприяти виправленню правопорушника й запобіганню вчиненню нею та іншими особами нових адміністративних правопорушень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності стягується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі вищевикладеного, керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст.221, 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП, ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст.ст.33, 40-1, 221, 283-285, 294 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд ,-
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП за обставин, зазначених у протоколах про адміністративне праваопрушення №83 та №90 від 24 лютого 2025 року та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 коп.
Стягнути із ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Бережанський районний суд Тернопільської області.
Роз'яснити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення її постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня її винесення.
Суддя Бережанського районного суду
Тернопільської області Н.П.Німко