Дата документу 02.04.2025
Справа № 334/2092/25
Провадження № 3/334/959/25
02 квітня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Новікова Н.В., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Запорізької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Румунії, паспорт громадянина Румунії НОМЕР_1 , адреса, заявлена під час перетину митного кордону України: Румунія, повіт Марамуреш, село Петрова, 862,
за ч. 6 ст.481 Митного кодексу України, -
за участі: представника Запорізької митниці Ткача В.В. (Довіреність № 7.20-1/20-02/8.19/358 від 28.01.2025), -
встановив:
02.09.2023 через міжнародний пункт пропуску «Солотвино - Сігету Мармацієй», який розташований в зоні діяльності митного поста «Солотвино» Закарпатської митниці, громадянином DOBOES ОСОБА_2 було ввезено на митну територію України в митному режимі «тимчасове ввезення» (строком до 1 року) з метою «особисте користування» транспортний засіб NISSAN NAVARA (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації RO - Румунія), який він повинен був вивезти за межі митної території України в строк до 03.09.2024 .
Станом на 24.02.2025 згідно з даними, які наявні в модулі «Перетин кордону транспортним засобом» Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» Держмитслужби, а також даних наявних в Програмно-інформаційному комплексі Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби «Пошук митних документів, оформлених на транспортні засоби» транспортний засіб NISSAN NAVARA (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації RO - Румунія) за межі митної території України не вивезено та в іншій митний режим, після його ввезення 02.09.2023 на митну територію України, не поміщено.
Згідно з даними, наявними в модулі «Провадження в справах про ПМП» Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» Держмитслужби у відношенні громадянина DOBOES ОСОБА_2 справи про порушення митних правил за ознаками порушення митних правил, передбаченого статтею 481 Митного кодексу України, а також справи про порушення митних правил в яких безпосереднім предметом порушення митних правил є транспортний засіб NISSAN NAVARA (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 ) не заводились.
Згідно з частиною 5 Розділу VIII Наказу Міністерства фінансів України від 31.05.2012 № 657 «Порядок виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму» якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Згідно з даними, які наявні в модулі «Заяви підприємств та осіб» Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» Держмитслужби громадянин DOBOES LUCIAN CRISTIAN до митниць Держмитслужби України зі зверненням з приводу настання аварії, обставин непереборної сили, в т.ч. протиправних дій третіх осіб, що позбавило його права користуватися та/або змусило його передати у володіння, користування або розпорядження іншим особам транспортний засіб NISSAN NAVARA (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Румунія) після його ввезення 02.09.2023 на митну територію України не звертався.
Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Запорізької митниці від 07.02.2025 № 15/15-01/845 враховуючи наявну цінову інформацію стосовно раніше визнаних (визначених) митними органами України митних вартостях на подібні товари, вартість транспортного засобу NISSAN NAVARA (VIN-код НОМЕР_2 ) складає 3700 Євро, що згідно з курсом НБУ станом на дату ввезення транспортного засобу в Україну (02.09.2023) становить 147 034,67 грн.
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 перевищив строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування ОСОБА_3 (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Румунія) на митну територію України більше ніж на тридцять діб, чим вчинив порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України.
В судовому засіданні представник митниці просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, вказав, що у справі наявні вісі матеріали, що підтверджують вчинення ним інкримінованого правопорушення.
DOBOES ОСОБА_2 був повідомлений про дату та час судового засідання шляхом розміщення судового виклику на офіційному веб-сайті суду, однак, до суду не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника митниці, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно ст.2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно ст.489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.494 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Суддею встановлено, що 02.09.2023 через міжнародний пункт пропуску «Солотвино - Сігету Мармацієй», який розташований в зоні діяльності митного поста «Солотвино» Закарпатської митниці, громадянином ОСОБА_1 було ввезено на митну територію України в митному режимі «тимчасове ввезення» (строком до 1 року) з метою «особисте користування» транспортний засіб NISSAN NAVARA (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації RO - Румунія), який він повинен був вивезти за межі митної території України в строк до 03.09.2024 .
Станом на 24.02.2025 згідно з даними, які наявні в модулі «Перетин кордону транспортним засобом» Автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» Держмитслужби, а також даних наявних в Програмно-інформаційному комплексі Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби «Пошук митних документів, оформлених на транспортні засоби» транспортний засіб NISSAN NAVARA (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації RO - Румунія) за межі митної території України не вивезено та в іншій митний режим, після його ввезення 02.09.2023 на митну територію України, не поміщено.
Тимчасове ввезення громадянами нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів (ч.1 ст.380 МК України).
Документів, щодо продовження терміну доставки вищезазначеного ТЗ внаслідок аварії чи дії обставин непереборної сили, чи внаслідок протиправних дій третіх осіб, накладення арешту або вилучення зазначеного транспортного засобугромадянином ОСОБА_1 надано не було, в будь-яку митницю щодо продовження терміну доставки останній не звертався.
Таким чином, суддею встановлено, що особою перевищено строк тимчасового ввезення транспортних засобів на митну територію України більше ніж на тридцять діб, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 6 ст. 481 МК.
Обставини правопорушення й вина правопорушника також підтверджуються зібраними в порядку ст. 495 МК України доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил, доповідною запискою, декларацією та іншими доданими до протоколу матеріалами.
Під час судового розгляду справи обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність не встановлено.
Провадження у справах про порушення митних правил згідно ст. 487 МК здійснюється відповідно до митного Кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 6 ст. 481 МК, перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення на правопорушника, з метою попередження здійснення особою нових правопорушень, суддя вважає що необхідним буде накладення адміністративного стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу - ОСОБА_3 (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації RO - Румунія), як безпосереднього предмету правопорушення.
При накладені стягнення суддя, окрім обставин які пом'якшують і обтяжують відповідальність, відповідно до ч. 2 ст. 33 КпАП України враховує: характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан.
Відповідно до ст. 40-1 КпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 483, 495, 522, 526, 527, 528, 529 МК України, ст.ст. 7, 245, 251, 252, 276, 278, 289, 294 КУпАП, суддя-
постановив:
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст.481 МК України, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобуОСОБА_3 (VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації RO - Румунія), що був ввезений на митну територію України.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі.
Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів.
Суддя: