26 березня 2025 року м. Дніпросправа № 160/16291/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Бендес А.Г.
за участю представників: позивача - Федотова О.М., відповідача - Бажан В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Риженко Олег Вікторович на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 в адміністративній справі №160/16291/24 за позовом Керівника Західної окружної прокуратури міста Дніпра до Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, Дніпровської міської ради, третя особа: Комунальний заклад освіти Дніпровська гімназія № 93 Дніпровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Керівник Західної окружної прокуратури міста Дніпра в інтересах держави звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з вимогами визнати протиправною бездіяльність Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради та Дніпровської міської ради, щодо невжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та прибудовами КЗО Дніпровська Гімназія № 93 ДМР, орієнтовною площею 0,62099 га , яка розташована за адресою: м. Дніпро, вулиця Данила Галицького, 54.
Просив зобов'язати Дніпровську міську раду та Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та прибудовами розташованих під КЗО Дніпровська Гімназія № 93 ДМР, орієнтовною площею 0,62099 га, яка розташована за адресою: м. Дніпро, вулиця Данила Галицького, 54.
В адміністративному позові прокурор зазначає, що відповідачі не виконали покладені на них повноваження з оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під КЗО Дніпровська Гімназія № 93 ДМР, що зумовлює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, виникнення ризиків для нормального функціонування закладу та здійснення навчального процесу та може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. При цьому, прокурор набуває статусу позивача, оскільки на даний час відсутній орган, уповноважений здійснювати функції щодо зобов'язання оформити належним чином право користування земельною ділянкою КЗО Дніпровська Гімназія № 93 ДМР.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із вказаним рішенням, заступник керівника Дніпропетровської обласної прокуратури подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку закладу створює передумови для зловживання щодо розпорядження зазначеним майном, формує ризики для нормального функціонування навчального закладу.
В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав, просить суд апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.
В судовому засіданні представник відповідача проти апеляційної скарги заперечив, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу безпідставною. Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.
Відповідно до матеріалів справи, заклад освіти Дніпровський гімназії № 93 Дніпровської міської ради розташований на земельній ділянці за адресою: вул. Данила Галицького, 54, м.Дніпро з 1970 року.
Відповідно до Статуту навчального закладу Дніпровська гімназія № 93 Дніпровської міської ради засновником навчального закладу є територіальна громада в особі Дніпровської міської ради.
Орган управління закладом Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради.
Відповідно до Статуту Дніпровської гімназії № 93 Дніпровської міської ради, затвердженого наказом Департаменту гуманітарної політики № 101 від 28.09.2022 року, навчальний заклад знаходиться у комунальній власності територіальної громади міста.
Згідно і з п.4.1 Статуту Дніпровської гімназії № 93 ДМР управління закладом здійснюється департаментом гуманітарної політики ДМР, який є представником власника.
Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради відповідно до п.1.5 Положення № 85/7 від 26.05.2021 є головним розпорядником коштів бюджету Дніпровської міської територіальної громади та замовником на виконання робіт, послуг, придбання товарно - матеріальних цінностей відповідно до завдань Департаменту.
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, інформаційної довідки № 380029590 від 24.05.2024 року відсутні відомості щодо державної реєстрації права власності на земельну ділянку за адресою розташування закладу освіти, а саме: м. Дніпро, вул. Данила Галицького, 54.
Відповідно до інформаційної довідки КП «ДМБТІ'ДМР, від 14.06.2024 № 6928 площа земельної ділянки під вказаним навчальним закладом становить 0,62099 га (кадастровий номер відсутній). Інформація щодо державної реєстрації речових прав на неї - відсутня.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не оформлення правовстановлюючих документів на на земельну ділянку, що перебуває у користуванні Дніпровського гімназія № 93 Дніпровської міської ради, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, розташованими під КЗО Дніпровський гімназія № 93 ДМР, неможливо без звернення саме цього навчального закладу. 10.07.2024 Департамент отримав готовий технічний паспорт на нерухоме майно Гімназії № 93 ДМР, що свідчить про те, що Департамент веде роботу з підготовки пакету документів, необхідних для державної реєстрації права комунальної власності за Дніпровською міською територіальною громадою на будівлі і споруди Гімназії № 93 ДМР.
За наслідками перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, колегія суддів доходить наступних висновків.
Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Згідно з визначеннями, наведеними у ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
В силу ч.5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Частинами 1, 2 ст.60 наведеного Закону передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Нормами ст.329 ЦК України передбачено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Відповідно до ст.327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.
Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи нежитлові приміщення (громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами), розташовані м. Дніпро, вул. Данила Галицького, 54, а саме: будівля навчального корпусу; сарай тощо, відповідно до Статуту Дніпровської гімназії №93 ДМР власником навчального закладу є територіальна громада міста, в особі Дніпровської міської ради.
Відповідно до Рішення сесії Дніпропетровської міської ради VII скликання від 20.10.2016 року №24/15, нежитлові приміщення Дніпровської гімназії №93 ДМР (громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами), розташовані м. Дніпро, вул. Данила Галицького, 54, були передані з 01.01.2017 року з балансу відділів освіти районних у місті рад на баланс департаменту гуманітарної політики ДМР (т.2 ас176).
Відповідно до частин 1 і 2 ст. 137 ГКУ(в редакції на час виникнення правовідносин) правом оперативного управління визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується та розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, установлених ГКУ та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Таким чином, власником комунального майна є відповідна територіальна громада (ст. 60 Закону № 2802). Суб'єктом управління майном комунальної власності є орган місцевого самоврядування (ст. 29 Закону № 280). Такий орган є представником власника - відповідної територіальної громади - і виконує його функції в межах законодавства (ч. 2 ст. 78 ГКУ).
Тобто до моменту визнання вказаного рішення нечинним, або його скасування, саме воно є правовстановлюючим документом, який підтверджує набуття відповідачем права власності на відповідні об'єкти нерухомості.
Отже, суд першої інстанції помилково вважав достатнім зазначити, що Департаментом ведеться роботу із підготовки пакету документів, необхідних для державної реєстрації права комунальної власності за Дніпровською міською територіальною громадою на будівлі і споруди Гімназії № 93 ДМР.
Згідно зі ст. ст. 32, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад належать повноваження щодо управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, організація іх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; створення необхідних умов для виховання дітей; сприяння їх діяльності. Територіальним громадам сіл, селищ, міст належить право комунальної власності на заклади освіти. Відповідно, міська рада не є виконавчим органом, а є представницьким органом, який вирішує питання, що вносять на її розгляд виконавчі органи місцевого самоврядування.
Згідно із п.4.1 Статуту Дніпровської гімназії № 93 ДМР управління закладом здійснюється департаментом гуманітарної політики ДМР, який є представником власника.
Матеріально-технічна база гімназії включає будівлі, прибудови, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби тощо, вартість яких відображено у балансі навчального закладу. Гімназія користується землею відповідно до вимог чинного законодавства і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони ( відповідно до п.7.3,7.5 статуту).
Пунктами 1.3-1.4 Положення передбачено, що департамент є юридичною особою публічного права, зареєстрованою у встановленому порядку, має самостійний баланс, розрахунковий рахунок, круглу печатку із зображенням Державного Герба України, печатки, штампи та відповідні бланки із своїм найменуванням, рахунки спеціальних коштів та інші рахунки, передбачені чинним законодавством, може бути позивачем та відповідачем в судах.
Отже, наведена інформація свідчить, що саме департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради є тим виконавчим органом, до повноважень якого віднесено внесення на розгляд міської ради питань, зокрема щодо надання дозволу на розроблення технічної документації на будівлі, споруди навчальних закладів для проведення технічної інвентаризації для проведення державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна та щодо надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для оформлення правовстановлюючих документів на землю.
Відповідно до частини 2 ст. 18 Закону України від 05.09.2017 року № 2145-VIII «Про освіту» (Закон № 2145-VIII) передбачено, що навчальні заклади, засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.
Відповідно до ст. 80 Закону № 2145-VIII земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
Згідно з ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України заклади освіти незалежно від форми власності набувають право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності без встановлення строку.
Таким чином, земельна ділянка, якою користується КЗО Дніпровська гімназія № 93 ДМР має перебувати у неї на праві постійного користування.
Колегія суддів зазначає, що статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності чи право постійного користування на земельну ділянку виникає після отримання власником або користувачем земельної ділянки документа, що посвідчує таке право, та його державної реєстрації.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування регламентові ст. 123 Земельного кодексу України.
Стаття 25 Закону № 280/97-ВР вказує, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону № 280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
В порушення вимог земельного законодавства та положень Закону Закон № 2145-VIII правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує заклад освіти, не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Також, колегія суддів зазначає, що у 2016 році прийнято Рішення сесії ДМР № 24/15, яким зобов'язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом одного місяця після зарахування на баланс об'єктів нерухомого майна заходи, пов'язані з проведенням оформленням правовстановлюючих документів в установленому законодавством порядку.
Таким чином, необхідність оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під загальноосвітніми навчальними закладами прямо передбачалося у Рішенні, але залишається всупереч вимогам законодавства невиконаним.
В даному випадку КЗО Дніпровська гімназія № 93 ДМР, як зацікавлена особа відповідно до ст. 123 Земельного Кодексу України повинна подати клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до органу місцевого самоврядування, а саме до Дніпровської міської ради, яка згідно з повноваженнями, визначеними ст. 122 Земельного Кодексу України, передає у користування вказану земельну ділянку.
Основними функціями Департаменту освіти (відповідно до покладених на нього завдань та делегованих повноважень) з організації мережі та здійснення керівництва закладами дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти міста є здійснення управління закладами дошкільної, загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної (у межах наданих повноважень) освіти, розташованими на території міста; координація роботи управлінь освіти Дніпровської міської ради, підприємств, установ та організацій незалежно від їх підпорядкованості і форм власності з питань навчання, виховання здобувачів освіти; забезпечення оперативного контролю за збереженням наявної мережі закладів освіти; сприяння їх навчально-методичному, фінансовому та матеріально-технічному забезпеченню; а також відповідно до п.п.4.2.2 Положення підготовка в установленому порядку проектів рішень міської ради про створення, реорганізацію, ліквідацію, перейменування комунальних закладів освіти, установ та рішень виконавчого комітету міської ради про затвердження мережі комунальних закладів дошкільної, загальної середньої освіти, установ та щодо закріплення території обслуговування за комунальними закладами освіти (їх структурними підрозділами).
Враховуючи вищевикладене, колегія судді дійшла висновку, що Департамент освіти Дніпровської міської ради відносячись до суб'єктів, які виконують повноваження у земельній сфері щодо організації роботи з надання земельних ділянок підпорядкованим їм закладам освіти у користування, здійснюють контроль за додержанням законодавства в галузі освіти, не виконали покладені на них вищезазначеними нормами повноваження, не вжили необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться КЗО Дніпровська гімназія № 93 ДМР, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі не надали до суду будь-яких доказів, які б доводили вчинення ними дій на реалізацію контрольних функцій щодо належного оформлення земельної ділянки, на якій розташований підпорядкований ним комунальний заклад освіти.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції невірно встановив фактичні обставини справи, досліджуючи наявні докази, дав їм неналежну оцінку та дійшов помилкових висновків.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення та ухвалити нове судове рішення.
Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Заступника керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Риженко Олег Вікторович задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 в адміністративній справі №160/16291/24 скасувати.
Прийняти у справі нове рішення, яким адміністративний позов Керівника Західної окружної прокуратури міста Дніпра до Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, Дніпровської міської ради, третя особа: Комунальний заклад освіти Дніпровська гімназія № 93 Дніпровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради та Дніпровської міської ради, щодо невжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та прибудовами КЗО Дніпровська Гімназія № 93 ДМР, орієнтовною площею 0,62099 га , яка розташована за адресою: м. Дніпро, вулиця Данила Галицького, 54.
Зобов'язати Дніпровську міську раду та Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та прибудовами розташованих під КЗО Дніпровська Гімназія № 93 ДМР, орієнтовною площею 0,62099 га, яка розташована за адресою: м. Дніпро, вулиця Данила Галицького, 54.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.325 Кодексу адміністративного судочинства України, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 31 березня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова