Ухвала від 03.04.2025 по справі 420/2548/24

Справа № 420/2548/24

УХВАЛА

03 квітня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у порядку письмового провадження Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/2548/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року позовну заяву задоволено частково. Суд вирішив:

Суд вирішив: Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департамента з питань виконання кримінальних покарань №9/3-2094 від 11.09.2023 року, виданої станом на 05.03.2019 року. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-2094 від 11.09.2023 року, починаючи з 01.04.2019 р., з урахуванням здійснених раніше виплат. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. та 60 коп.

09.04.2024 року рішення суду набрало законної сили.

24.04.2024 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-2094 від 11.09.2023 року, починаючи з 01.04.2019 р., з урахуванням здійснених раніше виплат.

Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання до 10.04.2027 року.

18.02.2025 року представником позивача подано заяву в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі.

Заява обґрунтована тим, що рішення суду у повному обсязі не виконано, незважаючи на обізнаність відповідача про нього та про наявність виконавчого провадження щодо примусового виконання даного рішення. Рішення суду виконано в частині перерахунку пенсії, та з 01.06.2024 року складає 13308,68 грн. Проте, сума доплати по перерахунку в період з 01.04.2019 по 31.01.2024, яка становить 142335, 26 грн, обліковується в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, та досі не виплачена позивачу.

Ухвалою суду від 28.02.2025 року заяву ОСОБА_1 , подану його представником, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.

24.03.2025 року до суду надійшов Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24.

У поданому Звіті зазначено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24 у травні 2024 року розмір пенсії ОСОБА_1 було перераховано в межах покладених зобов'язань. Розмір пенсії після перерахунку з 01.06.2024 складає 13308,68 грн. Сума доплати по перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 по 31.05.2024 становить 142335,26 грн. Зазначена сума обліковується в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 22.10.2018 за №1189/32641, з датою набрання законної сили 09.04.2024 за № 675747 (витяг додається).

Щодо виплати нарахованої суми відповідач пояснював, що виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету на виплату заборгованості по конкретним судовим рішенням (визначеним Пенсійним фондом України, з урахуванням черговості набрання чинності рішень суду по всій Україні).

Щодо обставин, які ускладнюють виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 по справі № 420/2548/24, в частині виплати заборгованості, відповідач пояснював, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2024 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1156, було передбачено видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду в сумі 500,0 млн грн. Згідно із п. 5 Розділу VII Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (зі змінами), Пенсійним фондом України 18 жовтня 2024 року затверджено План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області на 2024 рік. Планом доходів і видатків Головного управління на 2024 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 4 861 400 грн (копія додається). Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області у 2024 році використано всі наявні кошти на цю мету та здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за судовими рішеннями які набрали законної сили до 19.11.2020. Наказом Пенсійного фонду України від 30.12.2024 №172 “Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року» затверджено Тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на І квартал 2025 року. В Тимчасовому розписі доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на І квартал 2025 року виділення коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду не передбачено. Відтак, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 по справі № 420/2548/24 може бути здійснена виключно в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та з урахуванням дати набрання рішення законної сили відповідно до абзацу 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку.

Щодо заходів, які вживаються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області для усунення обставин, що ускладнюють виконання рішення суду, відповідач пояснював, що з метою виконання рішення суду в повному обсязі, листом від 04.03.2025 № 2100-0207-5/8023 управління звернулось до Пенсійного фонду України про надання дозволу щодо позачергової виплати заборгованості за рішенням суду ОСОБА_1 . За результатами розгляду вищевказаного листа Пенсійний фонд України листом від 18.03.2025 № 2800-030101-9/18070 повідомив, зокрема, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету».

На підставі викладеного, у Звіті зазначено, що Головним управлінням, в межах повноважень, здійснено всі необхідні дії з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 по справі № 420/2548/24, відтак управління просить суд: 1. Прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 по справі № 420/2548/24. 2. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту звільнити від сплати штрафу керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та встановити Головному управлінню додатковий (новий) строк для його повторного подання.

31.03.2025 року від представника позивача - адвоката Буженко С.В. засобами електронної пошти надійшла заява із запереченнями щодо поданого звіту.

Проте, вказану заяву подано з порушенням порядку, встановленого ч. 6 ст. 18 КАС України, що є підставою для повернення заяви представника позивача - адвоката Буженко С.В. без розгляду на підставі абз. 2 ч. 2 ст. 167 КАС України.

Відповідно до ч. 6 ст. 18 КАС України, адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 167 КАС України, суд повертає письмову заяву (клопотання, заперечення) її заявнику без розгляду також у разі, якщо її подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши у письмовому провадженні Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, в редакції Закону № 4094-IX від 21.11.2024, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.ч. 2-3 ст. 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 КАС України, звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Як передбачено ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

За приписами ч.ч. 3-4 ст. 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Згідно з ч. 10 ст. 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Дослідивши зміст звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24, судом встановлено, що на виконання зазначеного рішення у травні 2024 року розмір пенсії ОСОБА_1 було перераховано. Розмір пенсії після перерахунку з 01.06.2024 складає 13308,68 грн. Сума доплати по перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 по 31.05.2024 становить 142335,26 грн. Зазначена сума обліковується в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 22.10.2018 за №1189/32641, з датою набрання законної сили 09.04.2024 за № 675747 (витяг доданий до Звіту).

Отже, в частині перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року, суд вважає можливим прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24.

Щодо виплати нарахованих сум.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області звернулось до Пенсійного фонду України з листом від 04.03.2025 № 2100-0207-5/8023 щодо виділення коштів для виконання рішення суду по справі №420/2548/24.

Листом Пенсійного фонду України від 18.03.2025 року вих. № 2800-030101-9/18070 у відповідь на запит щодо виділення коштів повідомлено про таке, зокрема:

«… Судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах повноважень. Фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства. Виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.».

Отже, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24 в частині виплати позивачу нарахованих коштів залишається невиконаним.

Щодо наявності обставин, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень.

Як вбачається зі змісту Звіту та листа Пенсійного фонду України від 18.03.2025 року, виплата коштів на виконання рішення суду не здійснена через невиділення відповідних коштів з Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.

Щодо строку виконання рішення відповідач зазначив, що сума коштів, що нарахована на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24, виплачуватиметься після виділення бюджетних асигнувань.

З огляду на викладене вище, суд вважає, що причини неповного виконання ГУ ПФУ в Херсонській області рішення суду не є неповажними.

Слід зазначити, що обставини, на які посилається ГУ ПФУ в Херсонській області у звіті про виконання рішення у справі №420/2548/24, у своїй сукупності свідчать, що невиплата в повному обсязі перерахованої пенсії не зумовлена недбалістю управління чи неналежним виконанням своїх обов'язків.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховані суми пенсії не виплачені позивачу у зв'язку з відсутністю бюджетного асигнування.

Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 23.04.2020 року у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 року у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 року у справі №360/4705/20 неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Враховуючи, що станом на дату подання цього звіту рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24 в частині виплати ОСОБА_1 суми доплати по перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 по 31.05.2024 рр. у розмірі 142335,26 грн. залишається невиконаним, суд, відповідно до приписів ч.11 ст.382-3 КАС України, вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24 в частині виплати заборгованості у розмірі 142335,26 грн.

При поставленні цієї ухвали суд вважає, що підстави для накладення на керівника відповідача штрафу за неподання звіту чи невиконання рішення відсутні, оскільки, як встановлено судом раніше, виконання рішення ускладнено з незалежних від відповідача причин, а поданий звіт прийнятий частково.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 18, 167, 248, 256, 293, 370, 382-382-3 КАС України,

УХВАЛИВ:

Прийняти Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24 в частині перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24 в частині виплати ОСОБА_1 суми доплати по перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 по 31.05.2024 рр. у розмірі 142335,26 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати протягом шістдесяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 року у справі №420/2548/24, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.

Заяву представника позивача - адвоката Буженка С.В. від 31.03.2025 року - повернути без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.А. Радчук