Справа № 420/7295/25
03 квітня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Радчук А.А., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 яка виразилась у не вирішенні заяви ОСОБА_1 про відстрочку від мобілізації у особливий період, від 08.01.2025 року;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яку було подано 08 січня 2025 року, та прийняти відповідне рішення.
Ухвалою суду від 17.03.2025 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю вимогам ч. 1 ст. 123, ч. 5 ст. 160, ч. 6 ст. 161 КАС України.
Позивачу роз'яснено, що виявлені недоліки мають бути усунені в десятиденний строк з дня отримання копії вказаної ухвали шляхом надання до суду:
позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст. 160 КАС України, а саме, із зазначенням поштового індексу позивача;
доказів щодо місця перебування ОСОБА_1 на військовому обліку.
24.03.2025 року до суду від позивача надійшла заява про виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2024 року, у якій позивач зазначив поштовий індекс адреси його проживання.
Щодо доказів місця перебування ОСОБА_1 на військовому обліку, у заяві вказано наступне. Позивач проживав і перебував на обліку на окупованих територіях Луганської області у селищі Лисичанське Попаснянського району. Після повної окупації Попаснянського району Донецької області у 2019 році прибув до м. Одеси, де став на облік за місцем реєстрації - АДРЕСА_1 , що станом на час провадження в суді є місцем ведення військового обліку- ІНФОРМАЦІЯ_7 . Однак при постановці на облік жодних військово-облікових документів позивачеві не надали. Зважаючи на викладене, заяву про відстрочку позивач подав і до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де став на військовий облік, і за адресою реєстрації, що відійшла в юрисдикцію ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд повторно звертає увагу позивача на п. 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560, відповідно до якого за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Тобто, заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації подається за місцем перебування особи на військовому обліку.
Суд зазначає, що з викладеної у заяві про виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2024 року інформації не вбачається, в якому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки станом на момент звернення до суду з даною позовною заявою перебуває позивач.
Так, позивач вказує, що при постановці на облік у ІНФОРМАЦІЯ_9 жодних військово-облікових документів позивачеві не надали, тому заяву про відстрочку позивач подав і до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де став на військовий облік.
Проте, доказів перебування на обліку ані в ІНФОРМАЦІЯ_9 , ані в ІНФОРМАЦІЯ_3 до суду не надано.
За приписами пункту 2 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу (п. 9 Порядку №559).
Військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках, зокрема взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста (п. 14 Порядку №559).
Громадяни зобов'язані надійно зберігати військово-обліковий документ на бланку, стежити за своєчасним і точним внесенням до нього змін та дотримуватися правил військового обліку (п. 15 Порядку №559).
Відповідно до пункту 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 151 цього Порядку та підпункті 101 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 101 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
У разі звернення призовника, військовозобов'язаного або резервіста до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів за новим задекларованим місцем проживання в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання (пункт 15 Порядку).
Враховуючи ненадання позивачем доказів щодо місця перебування його на військовому обліку, недоліки адміністративного позову усунуто не у повному обсязі.
Згідно з ч. 2 ст. 121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
За таких обставин, враховуючи, що недоліки позовної заяви усунуті не повністю, з метою дотримання права позивача на доступ до суду, суд вважає необхідним продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України, суд роз'яснює заявнику, що недоліки позовної заяви мають бути усунуті шляхом надання до суду доказів місця перебування ОСОБА_1 на військовому обліку, зокрема, але не виключно, копію військово-облікового документа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 121, 169, 248, 256, 293 КАС України,
Продовжити строк на усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
Надати позивачу для усунення недоліків 5-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.А. Радчук