Рішення від 02.04.2025 по справі 380/23506/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/23506/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Бацик Роман Ярославович, звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 про повторне взяття позивача на військовий облік як військовозобов'язаного;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяви позивача від 23 серпня 2024 року та 23 жовтня 2024 року щодо виключення його з військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення про виключення позивача з військового обліку як військовозобов'язаного.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 1998 року був засуджений Личаківським районним судом м. Львова (суддя ОСОБА_2 ) за ч.2 ст.141 КК України на один рік дев'ять місяців позбавлення волі з конфіскацією майна. Згідно із документом «ВРЕМЕННОЕ УДОСТОВИРЕНИЕ» № 4073987 ОСОБА_1 , яке видано замість військового білета та Обліково-послужною карткою форми 6 ОСОБА_1 , позивач «виключений з військового обліку згідно ст.37 п.5 Закону України, як засуджений до позбавлення волі за скоєння тяжкого злочину».

Зазначає, що на момент виключення ОСОБА_1 з військового обліку діяли норми Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» від 12 травня 1992 року, відповідно до підпункту «г» пункту 5 статті 37 якого виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни, які були засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів.

Водночас, згідно з інформацією з реєстру «Оберіг» від 17.06.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Представник позивача 19 червня 2024 року за вих. № 001/1/06/-Б скерував адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 про надання інформації про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначає, що одночасно такий запит 24 червня 2024 року скерував до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідач 27 червня 2024 року на запит представника позивача надав відповідь про те, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 , аналогічну за змістом відповідь було надано ІНФОРМАЦІЯ_5 від 04.07.2024 за вих. № 1159/9/7353.

Представник позивача вказує, що 11 липня 2024 року за вих. № 001/2/06-Б скерував відповідачу адвокатський запит з додатками належно завірених копій документів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку та про надання інформації «коли (дата, час), ким (прізвище посадової особи або органу) та на підставі яких документів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , був поставлений на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_2 як військовозобов'язаний». Зауважує, що уповноважені особи відповідача відповідь на запит адвоката від 11 липня 2024 року за вих. № 001/2/06-Б не надали.

З аналогічним за змістом адвокатським запитом із додатками необхідних документів 07 серпня 2024 року за вих. № 001/02/07-Б він звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 і 12 серпня 2024 року за вих. № 1159/9/9056 на такий було надано відповідь - рекомендовано звернутися з адвокатським запитом за місцем перебування ОСОБА_1 на військовому обліку ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

Позивач 23 серпня 2024 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 засобами поштового зв'язку скерував заяву про виключення його з військового обліку із додатками необхідних військово-облікових документів, яку за довіреністю представник відповідача отримав 27.08.2024. Однак на час звернення із позовною заявою до суду, відповідач відповіді на заяву позивача не надав.

Вказує, що 26 серпня 2024 року, за вих. №001/3/09-Б відповідачу додатково до запиту адвоката та заяви ОСОБА_1 про його виключення з військового обліку, було скеровано належно засвідчену копію вироку Личаківського районного суду м. Львова від 28 серпня 1998 року, яким ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.141 КК України (редакція 1960 року) та ухвалу Львівського обласного суду від 06 жовтня 1998 року.

Позивач 23 жовтня 2024 року повторно з письмовою заявою звернувся до відповідача про виключення його з військового обліку відповідно до вимог Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу», яку отримано за довіреністю 25.10.2024 року. Відповідач заяви від 23 серпня 2024 року та 23 жовтня 2024 року про виключення позивача з військового обліку не розглянув, відповіді не надав, з військового обліку, на думку позивача, всупереч закону не виключив.

Вважає дії відповідача щодо повторного взяття ОСОБА_1 на військовий облік як військовозобов'язаного протиправними, такими, що порушують права та інтереси позивача. Просить позов задовольнити повністю.

Відповідач позову не визнав з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. На адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 08.06.2024 надійшла заява позивача від 16.05.2024 про оновлення особистих даних з відповідними додатками, 27.08.2024 - заява позивача від 23.08.2024 про виключення з військового обліку, відповідь на яку надано 30.08.2024.

На адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 25.10.2024 надійшла заява позивача від 23.10.2024 про виключення з військового обліку, відповідь на яку надано 28.10.2024.

Вказує, що станом на момент звернення позивача з відповідними заявами, частиною 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено такі підстави для виключення з військового обліку громадян: які померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; припинили громадянство України; визнані непридатними до військової служби; досягли граничного віку перебування в запасі. Вважає, що відсутні правові підстави для виключення з військового обліку позивача у зв'язку із наявністю судимості за вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину. Просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою судді від 21.11.2024 позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), була залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків позовної заяви.

Вимоги ухвали позивачем виконано.

Ухвалою суду від 27.11.2024 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Відповідач 11.12.2024 (вх. № 91497) подав відзив на позовну заяву.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Вироком Личаківського районного суду м. Львова від 28.08.1998 у справі № 245, залишеним без змін ухвалою Львівського обласного суду від 06.10.1998, ОСОБА_1 був засуджений за ст.141 ч.2 КК України на один рік дев'ять місяців позбавлення волі з конфіскацією всього індивідуально належного майна з відбуттям покарання у виховно-трудовій колонії для неповнолітніх загального режиму.

ОСОБА_1 виключений з військового обліку згідно із п.5 ст.37 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» як засуджений до позбавлення волі за скоєння тяжкого злочину. Вказане підтверджується Тимчасовим посвідченням № НОМЕР_2 , яке видане замість військового квитка 09.10.2000 ІНФОРМАЦІЯ_7 та обліково-послужною карткою до нього.

Представник позивача 16.05.2024 подав до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву ОСОБА_1 про оновлення особистих даних. Відповідачем вказана заява зареєстрована 08.06.2024 за вх. №8379, що підтверджується відміткою на ній.

Позивачем 17.06.2024 згенеровано через офіційний мобільний застосунок (додаток) Міністерства оборони України « ІНФОРМАЦІЯ_8 » електронний військово-обліковий документ, зі змісту якого видно, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_9 , номер в реєстрі Оберіг № 120220249340750800025.

Представник позивача 19.06.2024 за вих. № 001/1/06-Б звернувся із адвокатським запитом до начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , та 24.06.2024 за вих. № 001/01/06-Б до начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 з проханням повідомити, чи перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 27.06.2024 на запит надав відповідь № 6925 про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_11 04.07.2024 надав відповідь № 1159/9/7353 про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Представник позивача направив до ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 адвокатський запит від 11.07.2024 за вих. № 001/2/06-Б, в якому просив:

- повідомити, коли (дата, час), ким (прізвище посадової особи або органу) та на підставі яких документів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , був поставлений на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_2 як військовозобов'язаний. Надати належно завірені копії таких документів;

- виключити із військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , відповідно до вимог Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» та Конституції України;

- скерувати відповідь у визначений законом термін.

До вказаного запиту долучено копію ордера про надання правової допомоги та свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, копію обліково-послужної картки на прізвище ОСОБА_1 , копію «Временное удостовирение» № 4073987 на прізвище ОСОБА_1 .

Представник позивача звернувся з аналогічним за змістом адвокатським запитом із додатками необхідних документів 07.08.2024 за вих. № 001/02/07-Б до начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 .

ІНФОРМАЦІЯ_11 12.08.2024 на запит представника позивача надав відповідь за вих. № 1159/9/9056, в якій рекомендував звернутися з адвокатським запитом за місцем перебування ОСОБА_1 на військовому обліку.

Позивач 23.08.2024 засобами поштового зв'язку скерував на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про виключення його з військового обліку із додатками військово-облікових документів, яку за довіреністю представник відповідача отримав 27.08.2024. Вказане підтверджується квитанцією АТ «Укрпошта» № 7901104812832 та знімком екрана веб-порталу АТ «Укрпошта» трекінгу вказаного поштового відправлення, а також відміткою про реєстрацію за вх. № 15589 на першій сторінці заяви.

Відповідач 30.08.2024 на заяву ОСОБА_1 про виключення його з військового обліку надав відповідь № 10274, в якій зазначив, що відсутні підстави для виключення з військового обліку.

Представник позивача 26.09.2024 за вих. № 001/3/09-Б засобами поштового зв'язку скерував додатково до запиту адвоката та заяви ОСОБА_1 про виключення з військового обліку, копію вироку Личаківського районного суду м. Львова у справі № 245 від 28 серпня 1998 року.

Позивач 23.10.2024 засобами поштового зв'язку повторно скерував на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про виключення його з військового обліку, в якій також просив повідомити результати розгляду заяви від 23.08.2024, яку за довіреністю представник відповідача отримав 25.10.2024. Вказане підтверджується квитанцією АТ «Укрпошта» № 7903204265114 та знімком екрана веб-порталу АТ «Укрпошта» трекінгу вказаного поштового відправлення, а також відміткою про реєстрацію за вх. № 17751 на першій сторінці заяви.

Відповідач 28.10.2024 на повторну заяву ОСОБА_1 про виключення його з військового обліку надав відповідь № 13268, в якій повторно зазначив про відсутність підстав для виключення з військового обліку у зв'язку із вчиненням тяжкого чи особливо тяжкого злочину.

Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у взятті позивача на військовий облік як військовозобов'язаного, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з цим Указом мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Ці строки неодноразово продовжувалися аналогічними Указами Президента України та тривають надалі.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII, у редакції від 20.06.2024, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Згідно із частиною 2 статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 статті 1 Закону № 2232-XII передбачено, що військовий обов'язок включає:

підготовку громадян до військової служби;

взяття громадян на військовий облік;

прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;

проходження військової служби;

виконання військового обов'язку в запасі;

проходження служби у військовому резерві;

дотримання правил військового обліку.

Частиною 9 статті 1 Закону № 2232-XII визначено що, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Як встановив суд, ОСОБА_1 , виключений з військового обліку згідно із пунктом 5 статті 37 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII як засуджений до позбавлення волі за скоєння тяжкого злочину. Вказане підтверджується Тимчасовим посвідченням № НОМЕР_2 , яке видане замість військового квитка 09.10.2000 ІНФОРМАЦІЯ_7 та обліково-послужною карткою до нього.

Згідно із частиною 5 статті 37 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII ( в редакції від 24.05.2000) виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягали громадяни:

а) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

б) які досягли граничного віку перебування в запасі;

в) які припинили громадянство України;

г) які були засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів;

д) які не отримали до 36-річного віку військово-облікової спеціальності або спорідненої з нею;

е) які померли.

Відповідно до частини 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції до 18.05.2024), виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Водночас, до Закону № 2233-XII були внесені зміни Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX, який набрав чинності 18.05.2024, відповідно до яких статтю 37 Закону № 2233-XII викладено у новій редакції.

Зокрема, частиною 6 статті 37 № 2233-XII установлено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Отже, підстава «громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину» була виключена з переліку таких, згідно з якими відбувалось виключення з військового обліку.

Окрім того, згідно з пунктом 4 розділу Загальні питання Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 № 560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:

особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади». Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;

особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;

особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.

Суд звертає увагу, що відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В абзацах першому і другому пункту 2 мотивувальної частини рішення від 09.02.1999 № 1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів Конституційний Суд України зазначив, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правових актів в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

З наведеного можна зробити висновок, що з 18.05.2024 громадяни України, які раніше перебували на військовому обліку призовників та були виключені з військового обліку військовозобов'язаних на підставі частини 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, чинній до 17.05.2024), підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, оскільки відпала підстава, за якою їх було виключено з військового обліку.

Отже, відповідач мав повноваження на взяття позивача на військовий облік військовозобов'язаних з 18.05.2024 на підставі поданої самим позивачем заяви про оновлення особистих даних, навіть попри те, що до цієї дати він був виключений з військового обліку військовозобов'язаних як особа, яка вчинила тяжкий злочин.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем вказаний обов'язок виконано.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи оскаржувані дії відповідача на відповідність критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, суд висновує, що такі вчинені відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено.

Тому позовні вимоги щодо оскарження дій відповідача щодо взяття позивача на військовий облік військовозобов'язаних задоволенню не підлягають, як і похідні від неї - зобов'язання відповідача розглянути заяви позивача від 23 серпня 2024 року та 23 жовтня 2024 року та прийняти рішення про виключення позивача з військового обліку як військовозобов'язаного.

Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд висновує про безпідставність позовних вимог в цілому, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до положень частини п'ятої статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О. П. Хома