Рішення від 02.04.2025 по справі 320/32662/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2025 року м.Київ № 320/32662/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСНАФТА-СЕРВІС" до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНСНАФТА-СЕРВІС" з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.06.2023 № 0111230708, № 0111240708 та від 28.06.2023 № 11261/0902.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.10.2023 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження).

В обґрунтування позову позивач зазначив, що податковим органом було проведено фактичну перевірку, за результатами якої складено акт перевірки та прийнято спірні податкові повідомлення - рішення, однак позивач з ними не погоджується, оскільки усі документи надано на письмову вимогу відповідача до перевірки.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснив, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані сторонами, суд вважає, що слід задовольнити частково, виходячи з наступного.

На підставі п.п. 80.2.5. п. 80.2 ст. 80 ПК України, згідно з наказом Головного управління ДПС у м. Києві від 05.04.2023 № 1476-п та направленнями на проведення фактичної перевірки від 26.04.2023 № 6172/26-15-09-02, № 6173/26-15-09-02, № 6174/26-15-07-07 посадовими особами контролюючого органу у період з 26.04.2023 по 05.05.2023 проведена фактична перевірка акцизного складу ТОВ «ТРАНСНАФТА-СЕРВІС» за адресою: м. Київ, вул. Жмеринська, буд. 26, з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері ліцензування, виробництва. придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку пального, дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій.

За наслідком перевірки, відповідачем складено акт фактичної перевірки від 05.05.2023 № 32586/Ж5/26-15-09-02/41168507.

Відповідно до висновків акту перевірки були встановлені такі порушення:

п. 1, 2. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» далі - Закон № 265);

п. 85.2. ст. 85, п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

За результатом проведеної перевірик та на підставі висновків акту перевірки від 05.05.2023, Головним управлінням ДПС у Київській області винесено:

податкове повідомлення-рішення форми «С» від 26.06.2023 № 0111230708, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, в розмірі 860 182,65 грн за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг;

податкове повідомлення-рішення форми «С» від 26.06.2023 № 0111240708, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1 020,00 грн за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг;

податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 28.06.2023 № 11261/0902, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 60 000,00 грн.

28.07.2023 позивачем подано до Державної податкової служби України скаргу на податкові повідомлення-рішення, яка рішенням № 27671/6/99-00-06-03-02-06 від 19.09.2023 залишена без задоволення, а податкові повідомлення-рішення від 26.06.2023 № 0111230708, № 0111240708 та від 28.06.2023 № 11261/0902 - без змін.

Не погодившись з вказаним податковими повідомленнями - рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Закон № 265 визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Норми п. 1, 2 та 12 ст. 3 Закону № 265 вказано, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється;

надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти);

вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «ТРАНСНАФТА-СЕРВІС» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального в Системі електронного адміністрування реалзації пального та спирту етилового 20.03.2017.

За ТОВ «ТРАНСНАФТА-СЕРВІС» зареєстровано акцизний склад за адресою: м. Київ, вул. Жмеринська 26 з уніфікованим номером 1016109, де розташований автозаправний комплекс (АЗК).

В ході перевірки було встанолвено, що на акцизному складі № 1016109 ТОВ «ТРАНСНАФТА-СЕРВІС», за адресою: м. Київ, вул. Жмеринська, 26 здійснює зберігання, роздрібну торгівлю пального, згідно виданої ліцензії та за наявності обладнання, що використовується для приймання, зберігання та роздрібної реалізаци пального.

Під час проведення перевірки посадовими особами податкового органу, за участю начальника АЗС ТОВ «ТРАНСНАФТА - СЕРВІС» ОСОБА_1 проведено зняття залишків нафтопродуктів на АЗК.

За результатами зняття фактичних залишків було встановлено:

надлишок дизельного пального в кількості 10557,42 л.;

нестача скрапленого газу в кількості 4072,99 л.;

нестача бензину А-92 в кількості 1709,56 л.;

нестача бензину А-95 в кількості 5202,41 л.

Тобто, можно дійти висновку щодо відпуску позивачем паливно - мастильних матеріалів без застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 446 996,30 грн та реалізацію товарів (паливно-мастильних матеріалів), які не обліковані у встановленому порядку на АЗК за адресою: м. Київ, вул. Жмеринська, буд. 26 на суму 413 186,35 грн.

Суд звертає увагу, що у своїй позовній заяві позивач ніяк зазначених порушень не коментує та доказів на їх спростування матеріали справи також не містять, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що податкове повідомлення - рішення № 011123078 щодо порушення вимог п. 1, 2 та 12 ст. 3 Закону № 265 є таким, що прийнято правомірно та обгрунтовано.

Щодо податкового повідомлення - рішення від 26.06.2023 № 0111240708, суд зазначає наступне.

Під час перевірки посадовими особами податкового органу вручено директору АЗС ТОВ «ТРАНСНАФТА - СЕРВІС» Галицькій Надії Ігорівні запит від 27.04.2023 б/н про надання документів, перелік яких міститься в акті перевірки.

Пунктом 44.1 ст. 44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

У випадках, передбачених ст. 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному ст. 50 ПК України.

Вимоги цієї статті щодо обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, застосовуються також до нерезидентів, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво (незалежно від наявності у нерезидента зареєстрованого (акредитованого, легалізованого) відокремленого підрозділу), та до іноземних юридичних осіб, визначених у п.п. 133.1.5 п. 133.1 ст. 133 ПК України.

У разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в п. 86.7 ст. 86 ПК України платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності (п. 44.6 ст. 44 ПК України).

Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку п. 86.7 ст. 86 ПК України документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки (п. 85.2 ст. 85 ПК України).

Суд звертає увагу, що податкове законодавство не забороняє платнику податків у разі ненадання документів під час проведення перевірки надавати такі документи і після її проведення, які мають бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Проте до закінчення перевірки позивачем документи зазначені у запиті надано не в повному обсязі, що безпосередньо відображено в акті фактичної перевірки від 05.05.2023 № 32586/ж5/26-15-09-02/41168507 на сторінках 3 - 4.

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність прийнятого рішення та порушення позивачем п. 85.2 ст. 85 ПК України.

Щодо податкового повідомлення - рішення від 28.06.2023 № 11261/0902, суд зазначає таке.

Як вже було зазначено вище та встановлено судом, ТОВ «ТРАНСНАФТА-СЕРВІС» 20.03.2017 зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

На акцизному складі № 1016109, що належить ТОВ «ТРАНСНАФТА-СЕРВІС» за адресою: м. Київ, вул. Жмеринська, 26, позивач здійснює зберігання, роздрібну торгівлю пального, згідно виданої ліцензії та за наявності обладнання, що використовується для приймання, зберігання та роздрібної реалізації пального.

Відповідно до п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України закріплено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив. навантаження-розвантаження, зберігання. реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711.12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Під час проведення фактичної перевірки посадовими особами контролюючого органу встановлено, що за вказаною адресою находиться 4 резервуара кожен по 25 м. куб, 3 паливно-роздавальні колонки та газовий модуль з реалізації скрапленого газу, який складається з паливно- роздавальної колонки та резервуара об'ємом 9,9 м. куб.

Податковий орган стверджує, що на підтвердження позитивного результату повірки засобів вимірювальної техніки (витратомірів-лічильників) ТОВ «ТРАНСНАФТА-СЕРВІС» до перевірки не надано паспорта на (формуляри), сертифікати відповідності та свідоцтва про повірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки.

Одна, слід звернути увагу, що позивачем надано до перевірки та до суду: дозвіл Державної служби України з питань праці № 254.20.51 від 12.03.2020 (дозвіл діє з 12.03.2020 по 12.03.2025), сертифікат відповідності рівнемірів магнітострикційні від 02.10.2020, сертифікат відповідності рівнеміра ID: 00000322, сертифікат відповідності рівнеміра ID: 00000321,сертифікат відповідності рівнеміра ID: 00000320, сертифікат відповідності рівнеміра ID: 00000319, повідомлення про відповідність типу від 19.08.2020, сертифікат експертизи типу від 22.05.2020, сертифікат перевірки типу від 07.05.2020 (чинний до 06.05.2030).

Зазначене свідчить про відсутність з боку позивача порушень норм податкового законодавства в цій частині, оскільки їм подано достатню кількість доказів на підтвердження наявності вимірювальної техніки (витратомірів-лічильників) за адресою: м. Київ, вул. Жмеринська, 26, яка необхідна для здійснення відповідних замірів 4 резервуара кожен по 25 м. куб, 3 паливно-роздавальні колонки та газовий модуль з реалізації скрапленого газу, який складається з паливно- роздавальної колонки та резервуара об'ємом 9,9 м. куб.

Таким чином, суд приходить до висновку, що зазначене податкове повідомлення - рішення від 28.06.2023 № 11261/0902 є таким, що прийнято з порушення норм податкового законодавства, а тому має бути скасоване.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, з урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи, що позивачем при подані даного адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 13 818,05 грн (платіжна інструкція від 22.09.2023 № 4815), суд вважає за необхідне розділи пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнання протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управдіння ДПС у Київській області 28.06.2023 № 11261/0902.

В частині решти заявлених позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСНАФТА-СЕРВІС" (код ЄДРПОУ 41168507) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 44096797) судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Головенко О.Д.