Постанова від 28.03.2025 по справі 195/306/25

Справа № 195/306/25

Провадження 3/195/174/25

Справа № 195/307/25

Провадження 3/195/175/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.03.2025 року с-ще Томаківка

Дніпропетровської області

Суддя Томаківського районного суду Дніпропетровської області Колодіна Л.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 3 ст. 130 КУпАП,

за ч.5 ст.126 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

громадянин ОСОБА_1 23.02.2025 о 20:10:00 в с-ще Томаківка, вулиця Шевченка 32, керував в стані наркотичного сп'яніння, від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився. Вчинив правопорушення повторно протягом року, чим порушив п. 2.5 ПДР - Дії, передбачені ч. 1 цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адмін. стягненню за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку, за що передбачена відповідальність ч. 3 ст.130 КУпАП.

Крім того, 23.02.2025 року о 20 годині 10 хвилин громадянин ОСОБА_1 , в с-щі Томаківка, по вул. Шевченка, 32, керував транспортним засобом - автомобілем марки ВАЗ 21093, реєстраційний номер НОМЕР_1 , будучи позбавлений права керування транспортними засобами строком на п'ять років, повторно протягом року, чим порушив вимоги пп. а) п. 2.1 ПДР України, за що передбачена відповідальність ч.5 ст. 126 КУпАП.

На розгляд адміністративних матеріалів громадянин ОСОБА_1 28 березня 2025 року на 09 годину 00 хвилин не з'явився, на адресу якого було надіслано судову повістку. Відповідно трекінгу 0610237857138 Укрпошти 18.03.2025 року була невдала спроба вручення (одержувач відсутній за вказаною адресою). Крім того, громадянин ОСОБА_1 повідомлявся шляхом направлення смс-повідомлення на номер мобільного телефону, що вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення (м.т.380636127147).

За усталеною практикою Європейського суду з прав людини сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Особа зобов'язана демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо її, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання. Прояв особливої старанності при захисті своїх інтересів є обов'язком саме заінтересованої особи.

Як вбачається з положень п. 7 ч. 2 ст. 129 Конституції України, однією з основних конституційних засад судочинства є розумність строків розгляду справи судом.

Розгляд справи протягом розумного строку гарантовано і ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За таких обставин, враховуючи встановлені законодавством строки розгляду справ про адміністративні правопорушення та положення ст. 268 КУпАП, а також те, що відомості про дати та час судових засідань знаходяться у вільному доступі на сайті Томаківського районного суду Дніпропетровської області на офіційному веб-порталі «Судова влада України» в мережі Інтернет, суд вважає можливим розглядати справу у відсутність громадянина ОСОБА_1 .

Суд, вивчивши та дослідивши протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 254688 від 23 лютого 2025 та протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 254693 від 23 лютого 2025, письмові докази, речові докази, приходить наступних висновків.

Згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила декілька адміністративних правопорушень, справи за якими одночасно розглядаються одним й тим самим органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції статті, встановленої за більш суворе порушення з числа скоєних. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність об'єднання в одне провадження справ про адміністративні правопорушення № 195/306/25 (№3/195/174/25), № 195/307/25 (№3/195/175/25) в одне провадження з присвоєнням єдиного номеру №195/306/25 (№3/195/174/25), та розглядати вказані справи одночасно.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Положення ст.7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з вимогами ст.ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом; при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З аналізу ст.ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Так, частиною 1 ст.130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно ч. 3 ст. 130 КУпАП передбачено відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Порядок проходження огляду на стан сп'яніння врегульовано ст. 266 КУпАП, а також Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015, та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008.

Частиною 2 статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Частиною 4 статті 126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.

Частиною 5 статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Відповідно до п.п. «а» п. 2.1 ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Факт скоєння громадянином ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП підтверджується наступними доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 254688 від 23 лютого 2025 року;

- довідкою поліцейського СРПП ВП № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ст. лейтенанта поліції Владислава Стець від 23.02.2025 року про отримання громадянином ОСОБА_1 посвідчення водія НОМЕР_2 від 02.02.2024;

- довідкою старшого інспектора САП Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції Ольги Бойко про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, адміністративне стягнення у вигляді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами на строк 1 рік (Постанова Жовтневого районного суду Запорізької області від 08.07.2024 року) та притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за ч.3 ст.130 КУпАП, адміністративне стягнення у вигляді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами на строк 10 років (Постанова Хортицького районного суду Запорізької області від 28.10.2024 року);

- копією постанови Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 08.07.2024 року;

- копією постанови Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 28.10.2024 року);

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використання спеціальних технічних засобів від 23.02.2025 року, відповідно до якого громадянин ОСОБА_1 відмовився від проходження;

- рапортом інспектора СРПП відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ст.лейтенанта поліції Владислава Стець від 23.02.2025 року;

- копією паспорту на ім'я ОСОБА_1 ;

- DVD-R диском.

Факт скоєння громадянином ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП підтверджується наступними доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 254693 від 23 лютого 2025 року;

- довідкою поліцейського СРПП ВП № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ст. лейтенанта поліції Владислава Стець від 23.02.2025 року про отримання громадянином ОСОБА_1 посвідчення водія НОМЕР_2 від 02.02.2024;

- довідкою старшого інспектора САП Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції Ольги Бойко про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за ч.4 ст.126 КУпАП, адміністративне стягнення у вигляді штрафу;

- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 2667189 від 23.07.2024 року;

- рапортом інспектора СРПП відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ст.лейтенанта поліції Владислава Стець від 23.02.2025 року;

- копією паспорту на ім'я ОСОБА_1 .

Так, при дослідженні відеозаписів реєстратора № 798476 (поліцейський Борисов І.О.), реєстратора № 797930 (поліцейський Стець В.В.), судом встановлено відсутність заперечень з боку громадянина ОСОБА_1 відносно факту керування ним транспортним засобом.

Крім того, при дослідженні судом відеозаписів реєстратора № 798476 (поліцейський Борисов І.О.), реєстратора № 797930 (поліцейський Стець В.В.), судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 неодноразово в усній формі відмовився від проходження освідування. Даний факт зафіксовано 20.13.58, 20.14.18.

Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 254688 від 23 лютого 2025 року містить письмові пояснення громадянина ОСОБА_1 наступного змісту: «їхали до лікарні».

Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 254693 від 23 лютого 2025 року містить письмові пояснення громадянина ОСОБА_1 наступного змісту: «їхали до лікарні».

Таким чином, громадянин ОСОБА_1 визнав факт керування транспортним засобом. Однак, до суду не з'явився, пояснень усних та письмових не надав та не спростував факт відмови від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння.

Відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про доступ до судових рішень» суд при здійсненні судочинства може використовувати текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень.

Так, згідно інформації Єдиного державного реєстру судових рішень постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 08.07.2024 року громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.

Крім того, постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 08.10.2024 року громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 10 років.

Вищевказані документи суд вважає належними та допустимими доказами, які узгоджується між собою і є достатньою доказовою базою для належної фіксації скоєння правопорушення та для встановлення вини громадянина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст.126 КУпАП.

Обставин, що обтяжують відповідальність громадянина ОСОБА_1 судом не встановлено.

Обставин, що пом'якшують відповідальність громадянина ОСОБА_1 , судом не встановлено.

Враховуючи вимоги діючого законодавства України, обставини справи, ступінь суспільної небезпеки вчиненого, ступінь його вини, з метою подальшого запобігання скоєння порушення в майбутньому, суд вважає за необхідне застосувати у відношенні громадянина ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

Вирішуючи питання щодо застосування адміністративного стягнення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП у виді конфіскації транспортного засобу, суд враховує те, що до матеріалів справи не долучено доказів щодо належності транспортного засобу - автомобіля ВАЗ 21093, реєстраційний номер НОМЕР_1 громадянину ОСОБА_1 . Графа адміністративних протоколів серії ЕПР1 № 254688 від 23 лютого 2025 року за ч.3 ст.130 КУпАП, ЕПР1 № 254693 від 23 лютого 2025 року за ч.5 ст.126 КУпАП містять інформацію про належність транспортного засобу громадянину ОСОБА_2 . Однак, ч.1 ст.29 КУпАП передбачено, що конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.

Таким чином, суд приходить висновку про неможливість застосування адміністративного стягнення у виді конфіскації транспортного засобу відносно громадянина ОСОБА_1 ..

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 605 грн. 60 коп., які підлягають стягненню з правопорушника.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.1, 7, 9, 33-35, 36, 38, 40-1, 126, 130, 283 -285, 289 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали за № 195/306/25 (№3/195/174/25), №195/307/25 (№3/195/175/25) щодо притягнення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП в одне провадження, присвоївши їм єдиний унікальний номер справи № 195/306/25 (№3/195/174/25).

Громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП.

Накласти на громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3000 (трьох тисяч) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 51000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень 00 копійок в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років та без конфіскації транспортного засобу.

Реквізити для сплати штрафу: отримувач - ГУК у Дн-кiй обл/Дн-ка об/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37988155, банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.), рахунок отримувача - UA758999980313020149000004001, код класифікації доходів бюджету: 21081300.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу в 15-денний термін з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106; призначення платежу: судовий збір, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Томаківський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Л. В. Колодіна