Рішення від 03.04.2025 по справі 924/87/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"03" квітня 2025 р. Справа № 924/87/25

м.Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Яроцького А.М., при секретарі судового засідання Томковій А.І., розглянувши матеріали справи

за позовом Міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго"

до Фізичної особи - підприємця Гнатишак Неллі Іллівни

про стягнення 4810,39 грн.

Представники сторін:

від позивача: Яковлєв А.В.

від відповідача: Прокопик І.О.

Процесуальні дії по справі, заяви, клопотання.

22.01.2025 до Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" до Фізичної особи - підприємця Гнатишак Неллі Іллівни про стягнення 4638,77 грн. заборгованості з плати за послуги теплопостачання, 101,34 грн. плати за абонентське обслуговування, 54,68 грн. інфляційних втрат, 7,03 грн. 3% річних та 8,57 грн. пені.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.01.2025 року вказану позовну заяву передано для розгляду судді Яроцькому А.М.

Ухвалою суду від 27.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яку визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Вказаною ухвалою встановлено відповідачу строки для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, а позивачу строк для подання відповіді на відзив.

25.02.2025 через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді.

26.02.2025 через підсистему "Електронний суд" відповідачем подано:

- клопотання про визнання поважними причин пропуску строку для подання заперечень про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без/з повідомленням сторін та призначення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін;

- заяву про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України, в обгрунутвання якої зазначено, що проект заяви про приєднання до договору надсилався позивачем для укладення Гнатишак Н.І. як фізичній особі, а не як ФОП. Окрім того, нерухоме майно, яке належить фізичній особі Гнатишак Н.І. обладнане системою індивідуального опалення з окремим входом з вулиці, про що достеменно відомо позивачу. На думку відповідача, оплату нараховано за надання послуг у приміщеннях, де безпосередньо не здійснюється господарська діяльність відповідачем. З огляду на викладене, справа не підсудна Господарському суду Хмельницької області, оскільки споживачем заявлених послуг може бути лише фізична особа.

Ухвалою суду від 27.02.2025 призначено судове засідання по справі №924/87/25 на 11:00 год. 11 березня 2025 року та викликано уповноважених представників сторін в засідання.

28.02.2025 року через підсистему "Електронний суд" від представниці відповідача - адвоката Прокопик Іванни Олегівни надійшло клопотання про участь в судовому засіданні у справі №924/87/25, призначеному на 11:00 год. 11.03.2025 року в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою суду від 03.03.2025 вищевказане клопотання відповідача задоволено, судове засідання, яке відбудеться об 11:00 год. 11.03.2025 визначено провести в режимі відеоконференції за участю представниці відповідача - адвоката Прокопик І.О.

05.03.2025 через підсистему "Електронний суд" відповідачем подано відзив з додатками, в якому остання просить визнати поважними причини пропуску процесуального строку для його подання та поновити відповідний строк.

06.03.2025 через підсистему "Електронний суд" позивачем подано клопотання про відкладення розгляду справи № 924/87/25 за позовом МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» до ФОП Гнатишак Н.І. з метою надання додаткового часу позивачу для подання відповіді на відзив.

07.03.2025 через підсистему "Електронний суд" відповідачем подано заперечення на клопотання позивача.

11.03.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшли:

- клопотання відповідача про відкладення розгляду справи на іншу дату;

- додаткові пояснення відповідача, які останній просить врахувати при розгляді клопотання від 26.02.2025 про закриття провадження у справі та клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи.

У судовому засіданні 11.03.2024 судом постановлено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, відповідно до ст.119 ГПК України про поновлення відповідачу строку для подачі відзиву на позов та долучення останнього до матеріалів справи зі встановленням позивачу строку для подання відповіді на відзив до 14.03.2025 року, а відповідачу строку для подачі заперечень на відповідь на відзив до 25.03.2025 року, про відкладення судового засідання на 25.03.2025 року на 11:30 год. з одночасним задоволенням усного клопотання представниці відповідача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

17.03.2025 через підсистему "Електронний суд" позивачем подано відповідь на відзив з додатками.

25.03.2025 через підсистему "Електронний суд" відповідачем подано:

- заперечення на відповідь на відзив;

- клопотання про визнання неналежними, недопустимими та виключення з числа доказів, які будуть досліджуватись судом, докази подані у копіях, а саме: акт прийняття теплового вузла від 02.08.2016, акт звірки показників приладу теплової енергії 15.04.2024, лист ЖЕК №1 від 02.07.2014 №322, довідка видана заступником директора МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» Світланою Остапюк про розмір опалювальної площі приміщень житлового будинку по вул. Соборна, 31, скрин із інформацією щодо опублікування відомостей про початок опалювального сезону 2024-2025 років та електронного доказу розміщеного на сайті позивача про час опублікування інформації та електронний доказ розміщений на сайті, свідоцтва про повірку №108 від 04.07.2024, доказів щодо часу опублікування інформації про публічний договір надання послуг з постачання теплової енергії 08.10.2021;

- клопотання про постановляння окремої ухвали та скерування її до Хмельницької обласної прокуратури для внесення відомостей до єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч.3 ст.362, ч.1 ст.366, ч.1 ст. 384 КК України.

У судовому засіданні 25.03.2025 постановлено ухвали, з занесенням до протоколу судового засідання, про відмову у задоволенні заяви відповідача про закриття провадження у справі від 26.02.2025 та заяви про постановляння окремої ухвали. У судовому засіданні 25.03.2025 оголошено перерву до 10:00 год. 26.03.2025.

У судовому засіданні 26.03.2025 представником позивача було надано суду для огляду оригінал акту про готовність об'єкта ж/б Соборна, 31 до опалювального періоду 2024-2025 від 27.08.2024, після дослідження якого встановлено невідповідність копії доданої до матеріалів справи оригіналу, з огляду на що судом повідомлено, що останній як доказ не буде враховуватись при прийнятті рішення. У судовому засіданні відповідно до вимог ст. 219 ГПК України відкладено ухвалення та проголошення судового рішення на 15:00 год. 03.04.2025.

Виклад позицій учасників судового процесу.

Міське комунальне підприємство "Хмельницьктеплокомуненерго" звернулось з позовом до фізичної особи - підприємця Гнатишак Неллі Іллівни про стягнення 4810,39 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач є власником нерухомого майна - магазину непродовольчих товарів площею 75 м.кв. та квартири № 3 площею 58.8 м.кв. в будинку № 31 по вулиці Соборній у місті Хмельницькому. Вказані приміщення переобладнані та об'єднані в одне (магазин «Фея»), загальна площа двох приміщень складає 133,8 м.кв. Приміщення відповідача розташоване в багатоквартирному житловому будинку, який приєднаний до системи централізованого опалення (теплопостачання), водночас здійснено відключення квартири від системи централізованого опалення. Позивач посилається на п. 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630, відповідно до змісту яких споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, квартирні засоби обліку теплової енергії, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Позивач стверджує, що затверджений постановою КМУ 08.09.2021 №1022 типовий договір про надання послуг з теплопостачання теплової енергії, який є договором приєднання, опублікований 08.10.2021 на власному сайті набрав чинності з 09.11.2021 та вважається укладеним, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. Додатково МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» 31.10.2024 року надіслало на адресу відповідача для підпису заяву - приєднання до індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії № 9707/296.

З огляду на викладене, на думку позивача, з відповідачем, як власником магазину непродовольчих товарів площею 75 м.кв. та квартири № 3 площею 58,8 м.кв. в будинку № 31 по вулиці Соборний у місті Хмельницькому (загальна площа двох приміщень складає 133,8 м.кв) укладено індивідуальний договір приєднання про надання послуги з постачання теплової енергії в приміщення загальною площею 120,8 м.кв. Зокрема, у п. 5 договору визначено, що обсяг теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення.

У позові зазначено, що житловий будинок по вул. Соборній, 31 у м. Хмельницькому, приєднаний до системи централізованого опалення та обладнаний вузлом комерційного обліку теплової енергії, який забезпечує загальний облік споживання теплової енергії в будівлі. Такий вузол було прийнято в експлуатацію 02.08.2016 згідно акту прийняття теплового вузла обліку. Щомісячно в опалювальний період здійснювалось дистанційне зняття показань загальнобудинкового приладу обліку теплової енергії, а кількість спожитої теплової енергії у будинку наведена в Довідці зняття помісячних показників загального будинкового лічильника обліку теплової енергії. Крім того, здійснювалось контрольне зняття показників загальнобудинкового лічильника, про що було складено відповідний акт звірки показників приладу обліку теплової енергії від 15.04.2024. Позивач здійснив розрахунок відповідно до п. 8, 9, 12 Розділу IV Методики та укладеного договору приєднання.

Позивач зазначає, що в період з 01.10.2024 по 01.12.2024, за який виникла заборгованість, діяв тариф, встановлений п. 1.2.3 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 1665 від 24.10.2024 року «Про встановлення та застосування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для населення, бюджетних установ, інших споживачів, релігійних організацій міському комунальному підприємству «Хмельницьктеплокомуненерго» та втрату чинності рішення виконавчого комітету від 26.10.2023 № 1212» для інших споживачів в розмірі 3 714,96 грн/Гкал (з ПДВ). За заявлений період здійснено перерахунки за надані послуги у зв'язку із зміною ціни на газ, відповідно до Постанови КМУ від 10.11.2021 та наказів МКП «Хмельницьктеплокомуненерго». З урахуванням зміни ціни природного газу наказами позивача встановлювались коефіцієнти перерахунку вартості послуги з постачання теплової енергії, в жовтні 2024 - коефіцієнт 1,087124 - вартість 1 Гкал. 4038,62 грн., у листопаді 2024 - коефіцієнт 1,102006 - вартість 1 Гкал. 4093,91 грн., у грудні 2024 - коефіцієнт 1,114565 - вартість 1 Гкал. 4140,56 грн.

За період з 01.10.2024 року по 01.01.2025 року приміщенням відповідача ОСОБА_1 спожито 1,1307 Гкал та їй нараховано за надані послуги з постачання теплової енергії для задоволення загальнобудинкових потреб за вказаний період 4638,77 грн. Наказом МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» від 01.11.2021 №121 з 01.12.2021 плата за абонентське обслуговування складає 16,89 грн. в місяць (з ПДВ) за послугу з постачання теплової енергії, а тому за період з 01.10.2024 року по 01.01.2025 року позивачем нараховано плату абонентського обслуговування послуги з постачання теплової енергії в сумі 101,34 грн. Окрім того, на підставі ст. 625 ЦК України нараховано 7,03 грн. 3% річних та 54,68 грн. інфляційних втрат та згідно ч.1 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" 8,57 грн. пені.

У відзиві на позов відповідач заперечує факт укладення договору, оскільки заява про приєднання до договору не отримана, що підтверджується листом АТ «Укрпошта» №1.10.004.-37010-24 від 25.12.2024, згідно зі змістом якого рекомендований лист №0600978469164 від 31.10.2024 (відправлення, яким позивач надсилав лист від 29.10.2024 №2058/09) на ім'я ОСОБА_1 надійшов 01.11.2024 року до відділення №5 м.Хмельницький, при цьому лист з вини листоноші не доставлявся за зазначеною адресою. 15.11.2024 лист повернуто на адресу відправника за закінченням встановленого строку зберігання. Відповідач стверджує, що заяву надіслано для укладення як фізичній особі ОСОБА_1 та остання не містила реквізитів щодо адреси (номер) об'єкту. За адресою будинку АДРЕСА_1 , куди надсилався проект заяви, ОСОБА_1 є власником об'єктів нерухомості під №3 та №16-17, в той час як проект заяви про приєднання до договору надсилався лише за 1 об'єктом, при цьому, вартість послуг нараховувалась по всіх об'єктах.

Відповідач звертає увагу на те, що реальна дата та час опублікування публічного договору приєднання на сайті відповідача не вказані, з огляду на що неможливо відрахувати місячний строк з дати публікації. Зважаючи на викладене, 11.12.2024 відповідачем подано відповідну скаргу Уповноваженому ВРУ з прав людини. Однак, на виконання вимог омбудсмена, позивачем в налаштуваннях сайту не було увімкнуто автоматичне видання дати, а лише введено дату вручну, що дає можливість внести будь-яку інформацію, яка є суб'єктивною. У відзиві вказано, що позивач не має законних підстав обробляти та використовувати персональні дані ОСОБА_1 без її згоди для відображення у платіжних квитанціях. При цьому, опублікований договір на сайті відповідача не відповідає положенням типового договору затвердженого урядом та на письмову вимогу відповідача позивач не усунув недоліків договору, не змінив (доповнив, тощо) його зміст, зокрема підп.1, 2 п.6, п.п. 30, 31. Відтак, відсутні повні та достовірні дані про умови та вартість надання послуг як істотні умови договору. Нарахування здійснюються з 15.10.2024, а лист з пропозицією надісланий лише 31.10.2024 та повернутий без вручення 15.11.2024. У місцях загального користування, за обігрів яких нараховується вартість послуг, система опалення відсутня, а тому фактично надання послуги не здійснюється. Відповідач зазначає про застосування до нарахувань вартості комунальних послуг формули (п. 8 Методики), яка не може застосовуватись, оскільки дані про площу місць загального користування наявні у балансоутримувача, надані відповідачу на письмовий запит, а також розміщені на офіційному сайті балансоутримувача. У разі якщо б між сторонами були наявні договірні відносини, то повинна була би застосовуватись формула передбачена пунктом 6 Розділу III Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 №315. Згідно відповіді КП УМК «Центральна» Хмельницької міської ради від 21.01.2025 №31 загальна площа будинку складає - 2489,5 м.кв., площа місць загального користування складає 1212, 3 м.кв., а не 1887,6 м.кв. як вказує позивач.

На думку відповідача, споживачем заявлених у позові комунальних послуг може бути лише фізична особа, а не суб'єкт господарювання, відповідно повинні застосовуватись і тарифи які передбачені саме для населення (1480,92 грн.). Позивач не надає належних та допустимих доказів, які підтверджують факт реального, а не умовного надання послуг та факт їх споживання відповідачем. У відзиві зазначено, що при розрахунку вартості нарахованих послуг за весь місяць жовтень 2024 року позивач застосовує тарифи затверджені рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 24.10.2024 №1665 (зворотна дія акту). При розрахунку вартості нарахованих послуг не враховано вимоги Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення" щодо заборони підвищення тарифів на постачання теплової енергії під час воєнного стану для населення та відповідно, врахування таких показників при включенні даних до формули розрахунку. Крім того, у відповідь на адвокатський запит надано рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.10.2021 «Про встановлення шляхом коригування міському комунальному підприємству «Хмельницьктеплокомуненерго» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для інших споживачів», яким були визначені тарифи станом на 24.02.2022. Відповідач зауважує, що позивач не зазначає посилань на публікації на своєму сайті щодо наказів МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» від 01.11.2024 №420, від 04.12.2024 №466, від 03.01.2025 №3, якими змінено розмір нарахувань за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для інших споживачів, а тому останні не можуть бути враховані та застосовані. У відзиві звертається увага на те, що у акті прийняття теплового вузла обліку не зазначено датою прийняття вузла 02.08.2016, дату затвердження, реєстраційний номер, без участі представника метрологічного центру ЦОВМ та без підписів представників МКП «Хмельницьктеплокомуненерго», а наявність підпису посадової особи без проставлення відповідної дати є недостатнім. Як встановлено відповідачем, письмову заяву власники (співвласники) багатоквартирного будинку про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік не подавали, а проставлений від споживача підпис невідомою особою Волівач В.В., щодо повноважень якого виступати від імені чи в інтересах споживачів комунальних послуг за адресою: будинок №31 по вул. Соборна позивач доказів не зміг надати. Вказані обставини свідчать про суб'єктивність складеного документа. У відзиві вказано, що акт звірки показників приладу обліку теплової енергії не має реєстраційного номеру та відповідно міг бути складений позивачем будь-коли та до нього можуть бути внесені будь-які дані, оскільки підпис відповідального представника від споживачів у ньому відсутній. Згідно вказаного документа звірка показників проводилась востаннє 15.04.2024. Відповідач зазначає, що протиправним є нарахування вартості послуги за абонентське обслуговування, оскільки така плата стягується виключно у разі укладення договору між сторонами. Враховуючи, що між сторонами не було жодних зобов'язань, не можливим є факт нарахування інфляційних витрат та пені. Звертає увагу на те, що рахунок на оплату за листопад та грудень 2024 року надіслано відповідачу лише 13 січня 2025 року, однак позивач при проведенні розрахунку інфляційних витрат та пені включає ті періоди, коли фактично товариство не проінформувало відповідача про вартість послуг, які, на його думку, необхідно сплатити.

У відзиві вказано, що згідно Акту №4-2010 від 11.08.2010 приміщення за адресами вул. Соборна, 31, кв.3 та вул. Соборна, 31, кв.16-17 відключено від системи центрального опалення і гарячого водопостачання житлового будинку, відтак з цього періоду було припинено будь-які договірні зобов'язання та було припинено нарахування витрат за комунальні послуги. Окрім цього, як зазначено у листі МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» від 03.01.2025 №22 на сходових клітках будинку відсутня система централізованого опалення. Заявою від 25.11.2024 відповідач інформувала позивача про відсутність будь-яких договірних відносин з ним та порушення її прав, відсутність згоди на укладення договору та висловлено вимогу про заборону обробки персональних даних без укладення договору. Гнатишак Н.І. не здійснювала жодної оплати за виставленими без законних підстав рахунками. Водночас, позивач позовної вимоги щодо визнання договору укладеним не висуває, що свідчить про обрання неналежного способу захисту права, та виступає самостійною підставою для відмови в позові.

У відповіді на відзив позивач посилається на ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до якої споживач не звільняється від оплати комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. На думку останнього, оскільки співвласники багатоквартирного будинку № 31 по вул. Соборній у м. Хмельницькому не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги, типові індивідуальні договори про надання послуг з постачання теплової енергії 08.10.2021 МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» розмістило на власному сайті за посиланням: https://www.teplo.km.ua/spogyvacham/ukladenya-dogovoriv.html. Відповідно, вказані договори набрали чинності з 09.11.2021, в тому числі і з відповідачем. Відповідальність МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» обмежується межею внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку (зовнішня стіна будинку). Разом з тим, листом № 322 від 02.07.2014р. ЖЕК № 1 (правонаступником якого є КП УМК «Центральна») повідомив МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» про площі будинків, які знаходяться на його балансі і серед них площа будинку № 31 по вул. Соборній у м. Хмельницький складає 2307,4 м.кв. Крім того, між МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» та КП УМК «Центральна» укладено договір про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та гарячого водопостачання від 02.05.2019 № 401/19, де згідно з п. 51 Додатку №1 до Договору зазначено, що сумарна загальна площа квартир будинку № 31 по вул. Соборній у м. Хмельницькому дорівнює 1708,7 м.кв. (стосується лише населення). Відповідно до даних МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» сумарний розмір опалювальної площі приміщень житлового будинку № 31 по вул. Соборній у м. Хмельницькому становить 1887,6 м.кв., яка складається з: 1566,5 м.кв. - населення та 321,1 м.кв. - інші споживачі. Оскільки позивачем при нарахуванні оплати за послугу з постачання теплової енергії для задоволення загальнобудинкових потреб застосовуються п. 8, 9, 12 Розділу ІV Методики, то такий показник, як «площа місць загального користування» не застосовується. Відповідачу нарахування йде за надані послуги з постачання теплової енергії в частині обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення.

Відносно лічильника теплової енергії позивач стверджує, що відповідач є співвласником вузла комерційного обліку, яким обладнаний будинок № 31 по вул. Соборній у м. Хмельницькому. Зняття показників з лічильника теплової енергії будинку № 31 по вул. Соборній відбувається дистанційно. Відповідно до свідоцтв № 1832 від 10.08.2020р. та № 108 від 04.07.2024р., лічильник теплової енергії Sharky 775 зав. № 53670127 проходив повірку. Споживач був повідомлений про початок опалювального періоду та його закінчення, згідно відомостей розміщений на сайтах Хмельницької міської ради, МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» та на дошці оголошень будинку АДРЕСА_1 . Крім того, послуга постачання теплової енергії здійснюється в опалювальний період та надається безперервно, доказами її надання є, також, показники лічильника та обсяги спожитої теплової енергії. У відповіді на відзив зазначено, що МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» здійснює обробку персональних даних лише для конкретних і законних цілей, пов'язаних із забезпеченням споживачів послугами з постачання теплової енергії та гарячої води і на підставі укладених договорів.

З приводу клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі позивач відзначає, що відповідач зареєстрована як ФОП і є власником магазину та квартири №3 в будинку № 31 по вулиці Соборній у місті Хмельницькому. Вказані приміщення переобладнані та об'єднані в одне (магазин «Фея»), загальна площа двох приміщень складає 133,8 м.кв. Оскільки відповідач використовує приміщення в житловому будинку для здійснення діяльності, не пов'язаної з проживанням населення, отримує послугу з постачання теплової енергії не для задоволення власних житлово-побутових потреб, а для здійснення підприємницької діяльності у приміщенні, яке фактично не є житловим, нарахування за надані послуги з постачання теплової енергії здійснюється по тарифу, встановленому для категорії «Інші особи», а не для населення. З огляду на викладене, правовідносини, що виникли між сторонами є такими, що виникли між суб'єктами господарювання, а тому такий спір має розглядатись за правилами господарського судочинства. Відтак, не підлягає застосовунню Закон України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення».

У запереченнях на відповідь на відзив відповідач зазначив, що інформація щодо якості послуг відсутня як у проекті договору, так і на сайті вцілому. Перед укладенням договору №401/19 від 02.05.2019 «Про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та гарячого водовідведення» укладеного між позивачем (виконавець) та УМК «Центральна» Хмельницької міської ради (балансоутримувач будинку №31 по вул. Соборна) виконавець повинен отримати технічні документи на будинок (технічний паспорт, інвентаризаційна справа, тощо), оглянути технічний стан систем, у тому числі тих, які розміщені і у місцях загального користування будинку. Представниця відповідача заперечує щодо належності доказів, таких як довідка видана працівником МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» щодо опалювальної площі, Додаток №1 до договору №401/19 від 02.05.2019, акт про готовність об'єкта до опалювального сезону від 27.08.2024, Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №108 від 04.07.2024, акт звірки показників приладу від 15.04.2024. У запереченнях зазначено, що позивач не надає тих послуг, за які виставляє вимогу щодо її оплати, як і не здійснює реального обліку обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень. Заявлені обсяги теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень є незаконні, не обґрунтовані та очевидно завищені. З приводу позиції позивача щодо використання відповідачем своїх приміщень не як житла, а у комерційних цілях ФОП Гнатишак Н.І. зауважує, що нарахування вартості послуги здійснюється не за об'єктами відповідача, а виключно щодо місць загального користування багатоквартирного будинку, у якому розміщений цей об'єкт нерухомості. Застосовуючи до відповідача тариф відмінний від того, який застосовується до інших співвласників багатоквартирного будинку, на думку відповідача, є дискримінацією за ознакою виду діяльності (статусу суб'єкта господарювання) та свідченням порушення принципу рівності.

Представник позивача в судовому засіданні 26.03.2025 позовні вимоги підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.

Представниця відповідача в судовому засіданні 26.03.2025 проти позову заперечила з підстав викладених у відзиві та запереченнях на відповідь на відзив, у позові просила відмовити. Стосовно застосування формули визначеної в Розділі ІV Методики, то заперечення викладені у відзиві в цій частині представниця відповідача просила не враховувати. На запитання суду, який пункт Методики на її думку слід застосовувати для обрахування плати, повідомила, що скоріш за все п. 9.

Будь-які не розглянуті судом клопотання, подані учасниками процесу в межах розгляду справи, в матеріалах справи №924/87/25 відсутні.

Обставини, які є предметом доказування у справі, та докази, якими сторони підтверджують або спростовують їх наявність.

Згідно зі змістом інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 09.10.2024 та від 10.10.2024 за ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані на праві приватної власності:

- квартира кв. АДРЕСА_2 загальною площею 58,8 кв.м., дата реєстрації: 07.08.2003 (реєстраційний номер 2158423);

- нежитлове приміщення (магазин непродовольчих товарів) загальною площею 62 кв.м., дата реєстрації: 14.10.2003 (реєстраційний номер 3024664).

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №841 від 10.11.2006 внесено зміни в пункт 1 рішення виконавчого комітету від 11.09.2003 №805 "Про надання дозволу на розміщення та експлуатацію об'єкту торгівлі - магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 " по торгівлі непродовольчими товарами приватному підприємцю Гнатишак Неллі Іллівні" замінивши слова "торговою площею - 58,2 м2" на слова "торговою площею - 120,7 м2".

29.10.2024 позивач звернувся до Гнатишак Н.І. з листом №2058/09, в якому повідомив, що відповідно до законодавства вона є споживачем послуги з постачання теплової енергії в частині загальнобудинкових потреб в опаленні будинку (опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання), незалежно від споживання. З посиланням на постанови КМУ від 08.09.2021 №1022 та №1023, п. 6 ст. 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" зазначено, що нарахування проводиться по фактичному використанню приміщення, а оскільки Гнатишак Н.І. використовує приміщення для ведення підприємницької діяльності, то при нарахуванні буде застосовано тариф для «інших споживачів», який розраховується у відповідності до формули визначеної у Методиці розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженій наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в редакції від 28.12.2021 року №358, як частка від загального обсягу фактичного споживання теплової енергії на опалення будівлі/будинку, що скорегована на коефіцієнт, який враховує площу приміщень з індивідуальним опаленням у будинку. Позивачем повідомлено про нарахування плати за абонентське обслуговування послуги з постачання теплової енергії - 16,89 грн. в місяць та додано два примірники заяв -приєднання №9707/296 до індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 15.10.2024.

У вищевказаних заявах -приєднання №9707/296 зазначено веб-посилання для ознайомлення з умовами договору про надання послуги з постачання теплової енергії, інформацію про споживача: ОСОБА_1 , її ідент. номер, адреса приміщення споживача: АДРЕСА_1 , опалювальна площа приміщення споживача: 58,80 кв.м. та 62,00 кв.м. У заявіі не визначено номери квартир (приміщень) та відомостей про прилад обліку вузла теплової енергії. На підтвердження надіслання відповідачу листа від 29.10.2024 та заяв-приєднання від 15.10.2024 додано список згрупованих відправлень з відтиском печатки відділення Укрпошти від 31.10.2024, фіскальний чек та накладну.

У листі №2430/09 від 16.12.2024 позивач повідомив адвоката Прокопик І.О. про надсилання відповідачу 29.10.2024 рекомендованого листа з доданою заявою приєднання до індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії та супровідного листа. Позивач повідомив, що заява повернулась на підприємство після закінчення терміну зберігання на пошті. Як додатки до листа №2430/09 від 16.12.2024 зазначено: копія конверта рекомендованого листа відправленого поштою 31.10.2024, копія квитанції, список про відправку рекомендованого листа за №0600978469164, копія Заяв-приєднання до індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії; копія супровідного листа.

За змістом листа АТ "Укрпошта" від 25.12.2024 за повідомленням відділення №5 м. Хмельницький з індексом 29005, рекомендований лист №0600978469164 від 31.10.2024 року на ім'я Гнатишак Н.І. надійшов 01.11.2024 року до відділення №5 м. Хмельницький. Даний лист з вини листоноші не доставлявся згідно зазначеної адреси. Оскільки за одержанням листа до відділення №5 м. Хмельницький ніхто не звернувся, його 15.11.2024 року повернуто на адресу відправника за закінченням встановленого строку зберігання.

Відповідачем додано копію конверта з накладною та відтиском печатки Укрпошти 31.10.2024, на якому наявна відмітка про повернення листа адресованого Гнатишак Н.І. з вмістом "заява-приєднання 9707/296" за закінченням терміну зберігання.

Відповідно до змісту доданого типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 08.10.2021, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 (в редакції від 08.09.2021 №1022), даний договір є публічним договором приєднання, який набирає чинності через 30 днів з моменту розміщення на офіційному веб-сайті виконавця: https://wwv.teplo.km.ua.

У п. 4 типового договору визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунка за надану послуги, факт отримання послуги.

Обсяг спожитої споживачем послуги складається, в тому числі з: частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку. Зазначений обсяг розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення.

Обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. №315 (п. 11 типового договору).

Відповідно до п. 24 типового договору зняття виконавцем показань вузлів обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії за допомогою систем дистанційного зняття показань може здійснюватися без присутності споживача або його представника.

У п.п. 30, 31 типового договору зазначено, що споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з:

- плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послати з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 (Офіційний вісник України, 2019 р., №71, ст. 2507), - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. № 1022, та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;

- плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця:

https://www.teplo.km.ua/spogyyacham/taryfy-dlya-naselenya.html#abon

У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов'язаний забезпечити їх оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті.

Згідно з п. 38 типового договору споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення цього договору.

У п.п. 32-34 типового договору вказано, що розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць. Виконавець формує та надає рахунок на оплату спожитої послуги споживачу не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу. Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, у тому числі за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів. Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

У разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за посагу (п. 45 типового договору).

Відповідно до п. 51 типового договору цей договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності.

У разі відключення приміщення споживача від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) в установленому законодавством порядку цей договір не припиняє своєї дії (п. 54 типового договору).

Відповідно до листа начальника ЖЕК №1 від 02.07.2014 №322, надано перелік будинків, які знаходяться на балансі підприємства, в тому числі за адресою Соборна, 31, загальною площею 2307,40, загальна площа опалювальна - 2127,50, викуплені 356,80.

В матеріалах справи наявний лист МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" від 03.01.2025 №22, за змістом якого повідомлено адвоката відповідача, що загальна опалювальна площа споживачів за адресою: вул. Соборна, 31, м. Хмельницький взята на облік, із даних ЖЕК (на сьогодні управляючої компанії) при прийнятті ним будинку на обслуговування. Загальна опалювальна площа приміщень становить 1887,6 м2. Відповідно до Правил надання послуг з постачання теплової енергії, затверджених в редакції Постановою КМУ №1022 від 08.09.2021 опалювальна площа приміщення - загальна площа приміщення без урахування площі лоджій, балконів, терас. Отже, до опалювальної площі не входить площа лоджій, балконів, терас. На підприємстві відсутня інформація щодо площ місць загального користування та допоміжних приміщень будинку №31 на вул. Соборній в м. Хмельницькому. Запити до балансоутримувача будинку №31 на вул. Соборній у м. Хмельницькому щодо площ місць загального користування та допоміжних приміщень, а також наявних там трубопроводів системи опалення не надсилались, оскільки дана інформація в розрахунках не використовується.

Згідно з довідкою КП "УМК "Центральна" від 21.01.2025 №31 житловий будинок за адресою м. Хмельницький, вул. Соборна, 31 прийнятий в експлуатацію в 1971 році, обслуговувався ЖЕД - 1. Технічний паспорт на будинок виготовлений 25.03.1971р. З запитуваної інформації про отримання документації на будинок наявна інвентаризаційна справа, технічний паспорт на будинок, інші документи відсутні. Технічна інвентаризація проводилася після прийняття будинку на обслуговування 15.10.1980р. та 19.06.1981р., оригінал інвентарної справи наявний. Загальна площа будинку згідно інвентарної справи складає 2489,5 м.кв. Інформація щодо загальної опалювальної площі будинку відсутня. Площа місць загального користування згідно інвентарної справи складає 1212,3 м.кв. Після огляду встановлено, що система опалення у місцях загального користування наявна, батареї опалення на сходових клітинах - відсутні. Інформація щодо передачі документів теплопостачальній організації відсутня.

У довідці МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" (без номеру і дати) визначено розмір опалювальної площі приміщень житлового будинку по вул. Соборній, №31, відповідно до якої постачання теплової енергії обліковується приладом обліку теплової енергії SHARKY, заводський №53670127 складає 1887,6 кв.м., з яких: населення: 1566,5 кв.м. (в т.ч. 43,0 кв.м індивідуальне опалення); інші споживачі: 321,1 кв. м (в т.ч. 189,5 кв.м. індивідуальне опалення). В тому числі інші споживачі, з яких інд. опалення: особові рахунки №295 - опалювальна площа 68,7 кв.м., №296 - опалювальна площа 120,8 кв.м.

У акті прийняття теплового вузла обліку від 02.08.2016 представниками МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" у присутності споживача, відповідального за експлуатацію систем теплопостачання (Волівач В.В.) прийнято вузол обліку теплової енергії за адресою: Соборна, 31, теплолічильник SHARKY 53670127 з визначеним переліком з чотирьох пломб. У акті відзначено, що при виявленні представником МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" неполадок в роботі лічильника кількість спожитого тепла буде визначатись розрахунковим шляхом згідно загальної опалювальної площі 1887,6 м.кв. та теплового навантаження будинку 0,113 ГКал.

Згідно з актом про готовність об'єкта ж/б Соборна, 31 до опалювального періоду 2024-2025 від 27.08.2024 складеного представником МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" у присутності представника споживача в особі УМК "Центральна" система готова до опалювального періоду 2024-2025. Вказаний акт судом не береться до уваги як доказ, у зв'язку з невідповідністю копії доданої до матеріалів справи оригіналу акту наданому представником позивача суду для огляду у судовому засіданні 26.03.2025.

У листі МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" від 16.01.2025 №99/22 адвоката відповідача повідомлено, що акт про прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку будинку №31, по вул. Соборній від 02.08.2016 року було складено за ініціативи МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» без залучення представників метрологічного центру ЦОВМ. МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» не веде нумерацію актів про прийняття на абонентський облік вузлів комерційного обліку. Документи, які підтверджують повноваження Волівач В.В. виступати від імені чи в інтересах споживачів комунальних послуг за адресою: будинок № 31, по вул. Соборній, відсутні в МКП «Хмельницьктеплокомуненерго», тому надати їх копію немає можливості.

До матеріалів справи додано акт звірки показників приладу обліку теплової енергії станом на 15.04.2024, згідно з яким представником МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" знято фактичні показники приладів на день перевірки, які становили 1380,58 Гкал. Об'єм теплоносія - 98230,85 м.куб., температура теплоносія - 16,8/17 С.

Відповідно до наказу "Хмельницьктеплокомуненерго" від 01.11.2021 №121 встановлено з 01.12.2021 плату за абонентське обслуговування з розрахунку на одного абонента послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами в розмірі 16,89 грн./місяць (з ПДВ) за послугу з постачання теплової енергія. У п. 2 наказу вказано, що сервісному центру щомісячно нараховувати плату за абонентське обслуговування споживачам фізичним та юридичним особам в багатоквартирних будинках.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 24.10.2024 №1665 встановлено МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" економічно обґрунтовані тарифи, зокрема у п. 1.1.3 визначено для потреб інших споживачів: тариф на теплову енергією 3095,80 грн./Гкал. (без ПДВ). У п. 5 рішення ради зазначено про втрату чинності рішення виконавчого комітету від 26.10.2023 №1212. Рішення набирає чинності з 1 жовтня 2024 року (п. 6 рішення).

За змістом наказів МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" №420 від 01.11.2024, №466 від 04.12.2024 та №3 від 03.01.2025 у зв'язку зі зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу) для інших споживачів (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) встановлено коефіцієнти перерахунку вартості:

- на жовтень 2024 за послуги з постачання теплової енергії в розмірі 1,087124 та гарячої води - 1,077072;

- на листопад 2024 року за постачання теплової енергії в розмірі 1,102006 та гарячої води - 1,090284;

- на грудень 2024 за послуги з постачання теплової енергії в розмірі 1,114565 та гарячої води - 1,101402.

Позивачем виставлено до оплати Гнатишак Неллі Іллівні рахунки №296 згідно договору №9707/296 від 15.10.2024 щодо сплати за опалення по лічильнику стосовно об'єктів за адресами: м-н "Фея" вул. Соборна, 31, кв. 3 та кв. 16-17. Згідно рахунків №296 від 31.10.2024 нараховано загалом 852,95 грн., від 30.11.2024 - 2732,45 грн., від 30.12.2024 - 4638,77 грн.

У змісті рахунку №296 від 31.10.2024 зазначено, що відповідно до рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської ради №1665 від 24.10.2024р., з 01.10.2024р. встановлені тарифи на послуги з постачання теплової енергії, а саме: для потреб інших споживачів - 3714,96 грн./Гкал. (з ПДВ).

Окремо позивачем сформовано рахунки №296 стосовно об'єктів за адресами: АДРЕСА_3 та кв. АДРЕСА_4 щодо плати за абонентське обслуговування послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2024 на суму 33,78 грн., від 07.11.2024 на суму 33,78 грн., від 30.12.2024 на суму 33,78 грн.

Рахунки за опалення та абонентське обслуговування за жовтень 2024 надіслано відповідачу 12.11.2024, а за листопад та грудень 2024 - 13.01.2025, що підтверджується останньою сторінкою згрупованих відправлень та списком згрупованих відправлень №13.01.2025 з відтисками печаток відділення Укрпошти та службовими чеками від 12.11.2024 та від 13.01.2025.

До матеріалів справи додано заяву ОСОБА_1 від 25.11.2024 адресовану позивачу, в якій зазначено про відсутність договірних відносин станом на 25.11.2024, некоректність внесення в рахунок на оплату №296 від 31.10.2024 відомостей про невірний тариф та використання конфіденційної інформації та здійснення обробки персональних даних без її згоди. У заяві повідомлено, що власником приміщень є фізична особа, а тому тариф має застосовуватись як для населення.

На вищевказаний лист відповідача, надано лист-відповідь МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" від 03.12.2024 №2354/09, у якому зазначено, що у ч. 5 cт. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному всб-сайті органу місцевого самоврядування та або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. Такі договори 08.10.2021 р. МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" розмістило на власному сайті за посиланням: hllps://www.leplo.km.ua/spogyvacham/ukladenya-clogovoriv.himl., які набрали чинності з 09.11.2021. Гнатишак Н.І. повідомлено, що оскільки вона є співвласником багатоквартирного будинку, в який надається послуга з постачання теплової енергії (об'єм наданої послуги визначається загальнобудинковим засобом обліку) після встановлення в квартирах №3, 16, 17 по вул. Соборній, 31 індивідуальної системи опалення, вона згідно з нормативно-правовими актами зобов'язується нести витрати пропорційно опалювальної площі її приміщень в частині витрат на загальнобудинкові потреби опалення.

Відповідачем додано до справи лист Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 14.01.2025 адресований директору МКП "Хмельницьктеплокомуненерго", в якому зазначено, що з аналізу оприлюдненої на офіційному вебсайті підприємства інформації встановлено, що інформація оприлюднена з порушенням вимог частини шостої статті 15 Закону №2939, зокрема: без зазначення дати оприлюднення та дати оновлення інформації, що свідчить про порушення норм Закону №2939 підприємством.

У листі від 03.12.2024 МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" вказало, що здійснює обробку персональних даних лише для конкретних і законних цілей, пов'язаних із забезпеченням споживачів послугами з постачання теплової енергії та гарячої води і на підставі укладених договорів. Оскільки між МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" та Гнатишак Н.І. укладено договір про надання послуги з постачання теплової енергії обробка та використання персональних даних з боку підприємства є правомірними.

У відповідь на запит адвоката Прокопик І.О. позивач надіслав лист №2507/09 від 27.12.2024, в якому зазначено, що нарахування по об'єктах Гнатишак Н.І по вул. Соборна, 31, здійснено за загальнобудинкові потреби на опалення у відповідності до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Розрахунок плати за загальнобудинкові потреби на опалення об'єктів вул. Соборна, 31, кв. №3, № 16, №17 проведено у відповідності розділу IV п. 8 Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі послуг затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 №315 (зі змінами). Інформація про розмір кожної складової у таблиці №1, що додається. Як додатки до листа зазначено: відомість про нарахування плати за загальнобудинкових потреб на опалення та плати за абонентське обслуговування жовтень та листопад 2024 року на 2 арк.; рішення виконавчого комітету про встановлення тарифів на 1 арк.: накази по підприємству про зміну розміру нарахувань за жовтень та листопад 2024 року на 2 арк.; таблиця №1 про розрахунок за надані послуги та розподіл загальнобудинкових потреб на опалення по об'єктах Гнатишак Н.І.

Позивачем надано розрахунок заборгованості Гнатишак Н.І. станом на 01.01.2025 щодо об'єкта опалювальною площею 120,80 за жовтень-грудень 2024 року плати за опалення на суму 4638,77 грн. та плати за абонентське обслуговування послуги з постачання теплової енергії в сумі 101,34 грн.

До матеріалів справи додано копії паспорту лічильника Sharky, свідоцтв про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №211 від 10.08.2020 та №106 від 04.07.2024, договору про надання послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та гарячого водопостачання від 02.05.2019 №401/19 укладеного між КП "УМК "Центральне" та МКП "Хмельницьктеплокомуненерго", роздруківки з офіційного сайту МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" з відомостями про початок опалювального сезону 2024-2025 від 15.10.2024, розрахунків за надані послуги за період з 16.10.2024 по 31.12.2024, листів №2487/09 від 20.12.2024 та №8/09 від 02.01.2025, інформації з коду сторінки "teplo.km.ua", фотоскрінів сторінки МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" в мережі інтернет.

З огляду на несплату відповідачем заборгованості за надані позивачем послуги з подачі теплової енергії на загальнобудинкові потреби за період з жовтня по грудень 2024 року включно на суму 4638,77 грн. плати за послуги теплопостачання та 101,34 грн. плати за абонентське обслуговування, позивач нарахував до стягнення 54,68 грн. інфляційних втрат за листопад-грудень 2024 та 7,03 грн. 3% річних, 8,57 грн. пені за період з 11.11.2024 по 01.01.2025.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, невизнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду:

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Згідно зі ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу.

Частиною 2 ст.4 ГПК України передбачено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно з отриманою відповіддю з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 25.02.2025 №1144560 ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець з 26.07.2006, до видів економічної діяльності якої входить в тому числі роздрібна торгівля текстильними товарами в спеціалізованих магазинах.

Згідно зі змістом інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 09.10.2024 та від 10.10.2024 за адресою: АДРЕСА_1 на праві приватної власності за ОСОБА_1 зареєстровані квартира кв. АДРЕСА_2 загальною площею 58,8 кв.м., дата реєстрації: 07.08.2003 (реєстраційний номер 2158423) та нежитлове приміщення (магазин непродовольчих товарів) загальною площею 62 кв.м., дата реєстрації: 14.10.2003 (реєстраційний номер 3024664).

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №841 від 10.11.2006 внесено зміни в пункт 1 рішення виконавчого комітету від 11.09.2003 №805 "Про надання дозволу на розміщення та експлуатацію об'єкту торгівлі - магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 " по торгівлі непродовольчими товарами приватному підприємцю Гнатишак Неллі Іллівні" замінивши слова "торговою площею - 58,2 м2" на слова "торговою площею - 120,7 м2".

Предметом спору є вимога про сплату відповідачем за надані позивачем послуги постачання теплової енергії на загальнобудинкові потреби будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , у якому на праві власності зареєстровані за Гнатишак Н.І. нежитлові приміщення, які використовуються для здійснення підприємницької діяльності.

Отже, з огляду на належний суб'єктний склад сторін в судовому процесі та відсутність доказів використання відповідачем належного останній нерухомого майна не у підприємницьких цілях, суд вважає, що спір у цій справі відноситься до категорій спорів, визначених ст. 20 ГПК України та підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що до житлово-комунальних послуг належать послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.6 цього Закону виконавцем комунальних послуг з постачання теплової енергії є теплопостачальна організація.

Частинами 1, 2 статті 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).

У частині 1 статті 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг згідно наведеного переліку.

Згідно із частиною 7 статті 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до дати обрання співвласниками багатоквартирного будинку однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою цієї статті, та/або досягнення згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається публічний договір приєднання відповідно до вимог частини п'ятої статті 13 цього Закону.

За приписами ч. 5 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

Відповідно до абз. 2 п. 3 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про житлово-комунальні послуги" договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.

Постановою Кабінету Міністрів України №830 від 21.08.2019 затверджено Правила надання послуги з постачання теплової енергії та Типові договори про надання послуги з постачання теплової енергії, в яку внесено зміни Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 №1022.

У розумінні статті 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Згідно пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово- комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Відповідно до частини другої статті 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

В матеріалах справи відсутні докази прийняття співвласниками багатоквартирного будинку по вул. Соборній, 31 у м. Хмельницькому рішення про вибір моделі договірних відносин з позивачем у відповідності до вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та послідуючого укладення з виконавцем відповідного договору про надання комунальних послуг з постачання теплової енергії.

З урахуванням вказаної обставини, позивач стверджує, що затверджений постановою КМУ від 08.09.2021 №1022 типовий договір про надання послуг з теплопостачання теплової енергії, який є договором приєднання, опублікований 08.10.2021 на офіційному сайті МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" та вважається укладеним з відповідачем 09.11.2021. При цьому, додатково 31.10.2024 року позивачем надіслано на адресу відповідача для підпису заяву - приєднання до індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії № 9707/296.

Судом враховуються лист Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 14.01.2025, зі змісту якого стверджується, що з аналізу оприлюдненої на офіційному вебсайті підприємства інформації встановлено, що інформація оприлюднена з порушенням вимог частини шостої статті 15 Закону №2939, зокрема: без зазначення дати оприлюднення та дати оновлення інформації, що свідчить про порушення даної норми Закону №2939 підприємством, у якому визначено порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Вказане порушення позивачем усунуто, що вбачається з аналізу офіційного веб-сайту МКП "Хмельницьктеплокомуненерго", на сторінці якого розміщено зміст Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 08.10.2021, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 №1022; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №1209 від 10.11.2021. Дата публікації зазначена 08.10.2021, дата оновлення - 23.11.2021.

З огляду на суперечливі дані щодо дня опублікування на офіційному веб-сайті виконавця - МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" змісту типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, для визначення початку перебігу 30-денного строку, після спливу якого типовий індивідуальний договір вважається укладеним, з долучених до матеріалів справи документів судом не встановлено дати укладення між сторонами типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, а тому останній вважається не укладеним.

Окрім того, відсутні докази на підтвердження факту приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору).

Згідно пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово- комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію (абз. 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання").

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" основними обов'язками споживача теплової енергії є: своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії; додержання вимог договору та нормативно-правових актів; забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання; забезпечення безперешкодного доступу до власного теплового обладнання, вузлів обліку представникам теплогенеруючої чи теплопостачальної організації, за умови пред'явлення відповідного посвідчення при виконанні службових обов'язків; недопущення провадження будь-яких видів господарської діяльності в охоронних зонах теплових мереж без погодження з власником об'єкта теплопостачання.

Вимоги частини першої статті 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" також зумовлюють обов'язок споживача щомісяця оплачувати вартість спожитих житлово-комунальних послуг, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором, і споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Отже, відповідно до приписів чинного законодавства споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, адже відповідно до частини четвертої статті 319 ЦК України власність зобов'язує (позиція узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 18.02.2025 по справі №922/938/24).

Аналіз зазначених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, а тому факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі (подібна правова позиція наведена в постановах Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №904/2238/17 та від 16.10.2018 у справі №904/7377/17).

Окремо суд звертає увагу на зміст п.п. 37, 38 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ від 21.08.2019 №830 та ч. 1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", за змістом яких споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення цього договору.

Згідно п. 6 ст. 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання, розподіляється відповідно до правил встановлених цією статтею, також на власників (співвласників) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання.

Згідно із абзацом 6 п. 14 постанови КМУ "Про затвердження правил надання послуги з постачання теплової енергії та типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії" від 21.08.2019 №830 встановлено, що відокремлення (відключення) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води не звільняє власників квартир та нежитлових приміщень від обов'язку відшкодування витрат за обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень та на функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку. Такий обсяг теплової енергії розраховується та розподіляється між всіма споживачами відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. №315 (надалі Методика).

Споживач не звільняється від оплати послуги у частині відшкодування витрат за частину обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку та обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції), у разі відключення (відокремлення) його квартири або нежитлового приміщення від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) (п. 38 Правил надання послуги з постачання теплової енергії).

У п. 3 Методики визначено, що розподіл між споживачами обсягу спожитих комунальних послуг здійснюється на підставі визначених на розрахункову дату споживання (фактичних, розрахункових або скоригованих (приведених)) обсягів комунальної послуги за відповідний розрахунковий період. Розрахунковою датою є останній день розрахункового періоду.

Розподіл обсягів спожитих у будівлі/будинку комунальних послуг здійснюється між споживачами для житлових та нежитлових приміщень (в тому числі приміщень з індивідуальним опаленням, вбудованих, вбудовано-прибудованих або прибудованих приміщень, а також приміщень, які обладнані окремим входом), які є самостійними об'єктами нерухомого майна, не є самостійними об'єктами нерухомого майна, але перебувають у користуванні різних споживачів відповідних комунальних послуг, та власниками майнових прав на об'єкти нерухомого майна у завершеній будівництвом будівлі, право власності на які не зареєстровано.

Розподіл між споживачами загального обсягу спожитої комунальної послуги у будівлі/будинку за відповідний розрахунковий період (далі - розподіл) здійснюється з урахуванням показань вузлів комерційного та розподільного обліку (теплолічильників, лічильників холодної води, лічильників гарячої води), установлених як у приміщеннях, так і за їх межами, або приладів-розподілювачів теплової енергії, установлених на опалювальних приладах опалюваних приміщень, а в окремих випадках - розрахунково.

Згідно з актом прийняття теплового вузла обліку від 02.08.2016 представниками МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" у присутності особи від споживача - Волівач В.В. прийнято вузол обліку теплової енергії за адресою: Соборна, 31, теплолічильник SHARKY 53670127 з визначеним переліком з чотирьох пломб. У акті відзначено, що при виявленні представником МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" неполадок в роботі лічильника кількість спожитого тепла буде визначатись розрахунковим шляхом згідно загальної опалювальної площі 1887,6 м.кв. та теплового навантаження будинку 0,113 ГКал.

Заперечення відповідача стосовно неналежності акту прийняття теплового вузла обліку від 02.08.2016 не приймаються, оскільки невідповідність акту інструкціям та відсутність доказів наявності у Волівач В.В. повноважень представника споживача не спростовує факту встановлення вказаного лічильника в будинку по вул. Соборна, 31 у м. Хмельницькому та не підтверджує неналежності прийнятого працівниками позивача приладу.

Окрім того, докази звернення відповідача, або інших співвласників до позивача з обґрунтованою претензією щодо кількості та/або якості наданої послуги у багатоквартирному будинку за вказаною адресою, зокрема в частині невірності показань приладу обліку, в матеріалах справи відсутні.

Фактичне користування ФОП Гнатишак Н.І. послугами МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" з постачання теплової енергії витраченої на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення підтверджується дистанційним зняттям виконавцем показань вузлів обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії та відображенням кількості спожитої теплової енергії у будинку у доданому розрахунку за надані послуги з постачання теплової енергії для задоволення загальнобудинкових потреб на опалення житлового будинку вул. Соборна, 31 м. Хмельницький, в частині, яка припадає на приміщення Гнатишак Н.І. за період з 15.10.2024 по 31.12.2024.

З вищевказаного, а також Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та змісту постанови КМУ від 21.08.2019 №830, якою затверджено типовий договір про надання послуги з постачання теплової енергії, випливає безумовний обов'язок відповідача оплатити житлово-комунальні послуги, отримані як до, так і після укладення типового індивідуального договору з виконавцем.

Заперечення відповідача щодо відсутності системи опалення у місцях загального користування не спростовує наявності системи опалення у допоміжних приміщенням будинку та показань приладу обліку, що вказує на фактичне споживання теплової енергії. Судом враховується, що згідно з довідкою КП "УМК "Центральна" від 21.01.2025 за результатом огляду встановлено, що система опалення у місцях загального користування наявна, батареї опалення на сходових клітинах - відсутні.

В тому числі, у п. 31 постанови КМУ від 21.08.2019 №830 визначено, що вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, а для багатоквартирних будинків, обладнаних системою автономного теплопостачання, як сума тарифів на виробництво та постачання теплової енергії.

Відповідно до п.п. 8, 9 Постанови КМУ від 21.08.2019 №830 зі змінами постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період. Рішення про початок та закінчення опалювального періоду приймається органами місцевого самоврядування з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами.

Постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України “Про житлово-комунальні послуги»

Згідно з ч.ч. 1, 4, 5 ст. 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцями відповідних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на комунальні послуги виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам з посиланням на рішення відповідних органів.

У підп. 2) п. а) ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, в тому числі встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

У п. 33 постанови КМУ від 21.08.2019 №830 визначено, що у разі коли співвласники багатоквартирного будинку самостійно не обрали однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою статті 14 Закону України “Про житлово-комунальні послуги», та/або не дійшли згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, плата виконавцю за індивідуальним договором складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування.

Згідно зі змістом наказу "Хмельницьктеплокомуненерго" від 01.11.2021 №121 встановлено з 01.12.2021 плату за абонентське обслуговування з розрахунку на одного абонента послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами в розмірі 16,89 грн./місяць (з ПДВ) за послугу з постачання теплової енергія. У п. 2 наказу вказано, що сервісному центру щомісячно нараховувати плату за абонентське обслуговування споживачам фізичним та юридичним особам в багатоквартирних будинках.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №1665 від 24.10.2024 року "Про встановлення та застосування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для населення, бюджетних установ, інших споживачів, релігійних організацій міському комунальному підприємству “Хмельницьктеплокомуненерго» та втрату чинності рішення виконавчого комітету від 26.10.2023 № 1212" встановлено тарифи на постачання теплової енергії: для потреб населення; для потреб бюджетних установ; для потреб інших споживачів; для потреб релігійних організацій. Зокрема для інших споживачів тариф визначено у розмірі 3 714,96 грн/Гкал (з ПДВ).

Стосовно позиції відповідача щодо некоректності проведеного розрахунку позивачем вартості нарахованих послуг за весь місяць жовтень 2024 року із застосуванням тарифу, затвердженого рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 24.10.2024 №1665 (зворотна дія акту), суд звертає увагу на п. 13 Постанови КМУ від 21.08.2019 №830 зі змінами, у якому передбачено, що у разі зміни тарифу протягом строку дії договору новий розмір тарифу застосовується з дня введення його в дію.

Оскільки ціни (тарифи) на постачання теплової енергії є регульованими та визначення виконавчим комітетом Хмельницької міської ради від 24.10.2024 №1665 за підписом міського голови у п. 6 рішення, що останнє набирає чинності з 1 жовтня 2024 року, то вказане рішення може застосовуватись в частині визначення тарифів на комунальні послуги за жовтень 2024 року включно.

З огляду на вищевикладене, рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 24.10.2024 №1665 щодо встановлення тарифів прийнято в межах компетенції визначеної Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", не оскаржувалось, не скасоване, а тому є чинним та підлягає застосуванню.

Стосовно заперечень відповідача з приводу відсутності прийнятого органом місцевого самоврядування рішення про початок та закінчення опалювального сезону, з матеріалів справи встановлено, що на офіційному сайті МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" розміщено публікацію з назвою "Початок опалювального сезону 2024-2025рр" від 15.10.2024 з доданим посиланням на розпорядження міського голови на веб-сторінку "KHM.GOV.UA" з назвою "від 15.10.2024 №254-р "Про початок опалювального сезону 2024-2025р.р.", що підтверджується фотоскріном сторінки позивача в мережі інтернет.

Згідно з ч.1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

У ст. 26 Закону визначено вичерпний перелік питань, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради, до яких не входить прийняття рішення про початок та закінчення опалювального періоду.

Відповідно до п. 24 ст. 30 Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема прийняття рішення про початок та закінчення опалювального періоду з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами та іншими нормативними документами.

Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях (ч.ч. 1, 3 ст. 12 Закону).

Сільський, селищний, міський голова підписує рішення ради та її виконавчого комітету; забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету; видає розпорядження у межах своїх повноважень (п.п. 3, 12, 20 ч. 4 ст. 42 Закону).

Вищевказані обставини підтверджують прийняття рішення про початок опалювального сезону 2024-2025р.р. від 15.10.2024 №254-р. відповідно до вимог Закону. За таких обставин заперечення представниці відповідача в цій частині судом оцінюються як безпідставні.

За змістом наказів МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" №420 від 01.11.2024, №466 від 04.12.2024 та №3 від 03.01.2025 у зв'язку із зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу) для інших споживачів (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) встановлено коефіцієнти перерахунку вартості:

- на жовтень 2024 за послуги з постачання теплової енергії в розмірі 1,087124 та гарячої води - 1,077072;

- на листопад 2024 року за постачання теплової енергії в розмірі 1,102006 та гарячої води - 1,090284;

- на грудень 2024 за послуги з постачання теплової енергії в розмірі 1,114565 та гарячої води - 1,101402.

Згідно з п.п. 34, 35 постанови КМУ від 21 серпня 2019 р. №830 рахунок на оплату спожитої послуги надається споживачу на безоплатній основі щомісяця відповідно до статті 8 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Рахунки на оплату спожитої послуги формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів послуг, на основі показань вузлів комерційного обліку з урахуванням показань вузлів розподільного обліку відповідно до Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та надаються споживачу (його представнику) у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, визначеного договором.

Розрахунковим періодом для оплати спожитої послуги є календарний місяць. Оплата послуги здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиту послугу), якщо інший порядок та строки не визначені договором. За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.

Позивачем сформовано до оплати Гнатишак Неллі Іллівні рахунки №296 щодо сплати за опалення по лічильнику стосовно об'єктів за адресами: м-н "Фея" вул. Соборна, 31, кв. 3 та кв. 16-17. Згідно рахунків №296 від 31.10.2024 нараховано загалом 852,95 грн., від 30.11.2024 - 2732,45 грн., від 30.12.2024 - 4638,77 грн.

У змісті рахунку №296 від 31.10.2024 зазначено, що відповідно до рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської ради №1665 від 24.10.2024р., з 01.10.2024р. встановлені тарифи на послуги з постачання теплової енергії, а саме: для потреб інших споживачів - 3714.96 грн./Гкал. (з ПДВ).

Окремо позивачем сформовано рахунки №296 стосовно об'єктів за адресами: м-н "Фея" вул. Соборна, 31, кв. 3 та кв. 16-17 щодо плати за абонентське обслуговування послуги з постачання теплової енергії від 31.10.2024 на суму 33,78 грн., від 07.11.2024 на суму 33,78 грн., від 30.12.2024 на суму 33,78 грн.

Надіслання позивачем відповідачу за місцем знаходження об'єктів нерухомості 12.11.2024 рахунків №296 за послуги опалення по лічильнику та за абонентське обслуговування за жовтень 2024 вчинено з дотримання строків визначених у п. 34 постанови від 21.08.2019 №830 та свідчить про належне повідомлення ФОП Гнатишак Н.І. про обов'язок з оплати за спожиті послуги у жовтні 2024 року. Строк оплати за спожиті відповідачем послуги за жовтень 2024 настав 01.12.2024.

Згідно з ч.ч. 2, 4 ст. 613 ЦК України якщо кредитор не вчинив дії, до вчинення яких боржник не міг виконати свій обов'язок, виконання зобов'язання може бути відстрочене на час прострочення кредитора.

Враховуючи відсутність укладеного між сторонами типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії та надіслання рахунків №296 за послуги опалення по лічильнику та за абонентське обслуговування за листопад та грудень 2024, надіслання рахунків - 13.01.2025, що підтверджується останньою сторінкою згрупованих відправлень та списком згрупованих відправлень №13.01.2025 з відтисками печаток відділень Укрпошти та службовими чеками від 13.01.2025, обов'язок з їх оплати настав з моменту отримання відповідних рахунків або з дати відмітки поштового відділення про вручення/невручення.

Позивачем визначено розмір плати за послуги постачання теплової енергії у відповідності до п. 8 Розділу IV Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. №315, згідно з яким у разі відсутності у виконавця розподілу комунальних послуг даних щодо площ МЗК та допоміжних приміщень та/або даних щодо трубопроводів внутрішньобудинкової системи опалення у підвалах, техпідпіллях та на горищах, то обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення (Qз.б.поп.проект), може бути визначений спрощено: як частка від загального обсягу споживання теплової енергії на опалення будівлі/будинку (Qопбуд): для 1-5 поверхової будівлі/будинку - 25 %.

Оскільки матеріали справи не містять усіх необхідних показників для самостійного визначення та обрахунку судом обсягу спожитої у будівлі/будинку теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення конкретно щодо об'єктів нерухомого майна, які належать на праві власності ФОП Гнатишак Н.І. за іншою формулою, аніж застосовано позивачем, враховуючи відсутність належних доказів на підтвердження неправомірності застосування МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" п. 8 Методики для розподілу обсягу спожитої теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення багатоквартирного будинку по вул. Соборна, 31 у м. Хмельницькому, суд дійшов висновку, що обрана позивачем формула для обрахунку узгоджується з вимогами нормативно-правових актів та застосована вірно.

З приводу тверджень відповідача щодо необхідності застосування для обрахунку плати за послуги теплопостачання тарифу для населення та заборони підвищення тарифів на постачання теплової енергії під час воєнного стану для населення згідно Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення", суд звертає увагу на те, що відповідно до ст.ст 4, 6 Житлового кодексу України до житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру. Жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного або тимчасового проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків.

З огляду на використання відповідачем об'єктів нерухомості площею 120,8 кв.м. у будинку № 31 по вулиці Соборній, 31 у місті Хмельницькому для розміщення та експлуатації об'єкту торгівлі - магазину, що підтверджується рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №841 від 10.11.2006, які не відносяться до житлового фонду та не використовуються у цілях проживання, суд вважає правомірним віднесення приміщень Гнатишак Н.І. до категорії "інших споживачів" та застосування відповідного тарифу визначеного у рішенні виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 1665 від 24.10.2024.

При проведеному судом перерахунку 4638,77 грн. плати за послуги теплопостачання та 101,34 грн. плати за абонентське обслуговування за жовтень-грудень 2024 року, встановлено, що останні обраховано правильно за заявлений період, а тому вимога про їх стягнення підлягає задоволенню.

З приводу тверджень відповідача про неналежність, підробку, недостовірність долучених позивачем до матеріалів справи документів, суд зауважує, що зазначена позиція формується на припущеннях та сумнівах останнього, не підтверджених належними доказами, зокрема результатами проведеної експертизи або вироком у кримінальній справі щодо притягнення службових осіб до відповідальності.

Враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог в частині стягнення плати за послуги теплопостачання та плати за абонентське обслуговування, з огляду на доведеність порушення відповідачем зобов'язань з оплати за послуги теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення в багатоквартирному будинку по вул. Соборній, 31 у м. Хмельницькому надані позивачем у жовтні-грудні 2024 року, відсутність в матеріалах справи доказів сплати відповідачем боргу, суд вважає за належне заявлені позовні вимоги про стягнення 4638,77 грн. заборгованості з плати за послуги теплопостачання та 101,34 грн. плати за абонентське обслуговування задовольнити.

Стосовно позовних вимог щодо стягнення трьох відсотків річних, інфляційних втрат на пені суд зазначає таке.

З огляду на несплату відповідачем заборгованості за надані позивачем послуги з постачання теплової енергії на загальнобудинкові потреби за період з жовтня по грудень 2024 року включно на суму 4638,77 грн. плати за послуги теплопостачання та 101,34 грн. плати за абонентське обслуговування, позивач нарахував до стягнення 54,68 грн. інфляційних втрат за листопад-грудень 2024 та 7,03 грн. 3% річних, 8,57 грн. пеня за період з 11.11.2024 по 01.01.2025.

Згідно з ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Як встановлено раніше судом, рахунок №286 від 31.10.2024 на суму 852,95 грн. позивачем надіслано відповідачу з дотриманням строків, а рахунки №286 від 30.11.2024 - 2732,45 грн., від 30.12.2024 - 4638,77 грн. з порушенням строків. Відтак, з урахуванням змісту ст. 613 ЦК України обов'язок з оплати у відповідача за листопад та грудень 2024 року виник з моменту отримання відповідних рахунків, надісланих позивачем 13.01.2025.

При перерахунку заявленого до стягнення розміру інфляційних нарахувань за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання, обрахованих на заборгованість за жовтень та листопад 2024, встановлено, що інфляційні нарахування обраховано позивачем частково поза межами строку можливого до заявлення, адже прострочення за жовтень виникає з 01.12.2024, а тому вимога про стягнення 54,68 грн. інфляційних втрат підлягає задоволенню частково на суму 11,94 грн. У стягненні 42,74 грн. інфляційних втрат належить відмовити.

При перерахунку заявлених до стягнення 3% річних за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання судом встановлено, що останні обраховано поза межами строку та максимально можливої суми до стягнення, а тому вимога про стягнення 7,03 грн. 3% річних за заявлений період підлягає задоволенню частково на суму 2,24 грн. У стягненні 4,79 грн. 3% річних належить відмовити.

Стосовно стягнення пені, суд зазначає, що правовідносини із застосування неустойки (штрафних санкцій) за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання, правила її застосування, умови зменшення її розміру врегульовані положеннями Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.

Відповідно до частини першої статті 230 Господарського кодексу України неустойка є штрафною санкцією, яка застосовується до учасника господарських відносин у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Неустойка має подвійну правову природу - є одночасно способом забезпечення виконання зобов'язання та мірою відповідальності за порушення виконання зобов'язання, завданням якого є захист прав та інтересів кредитора у разі порушення зобов'язання боржником.

Водночас застосування неустойки має здійснюватися із дотриманням принципу розумності та справедливості.

Відповідно до частини першої статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Стаття 551 ЦК України передбачає, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Поряд з цим ГК України, також як і ЦК України, передбачає, що неустойка встановлюється договором або законом.

Згідно зі змістом ч. 1 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

За змістом ч.1 ст. 547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.

З огляду на відсутність укладеного між сторонами типового індивідуального договору про надання послуг з теплопостачання теплової енергії з передбаченим розміром можливого до стягнення розміру пені за прострочення виконання грошового зобов'язання, та визначення у Законі України "Про житлово-комунальні послуги" зобов'язання зі сплати пені лише у розмірі, встановленому в договорі з зазначенням обмеження максимального розміру пені, суд вважає за належне у задоволенні позовної вимоги про стягнення 8,57 грн. пені відмовити.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч.3 ст.13, ст. 74 ГПК України).

Крім того, при прийнятті рішення суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" (SERYAVINOTHERS v. UKRAINE) вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), №49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові від 13.03.2018 Верховного Суду по справі № 910/13407/17.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає за належне позовні вимоги задовольнити частково, стягнути з відповідача 4638,77 грн. заборгованості з плати за послуги теплопостачання, 101,34 грн. плати за абонентське обслуговування, 2,24 грн. 3% річних, 11,94 грн. інфляційних втрат. У стягненні 4,79 грн. 3% річних, 42,74 грн. інфляційних втрат 8,57 грн. пені відмовити.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 20, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Гнатишак Неллі Іллівни ( АДРЕСА_5 , ідент. номер НОМЕР_1 ) на користь Міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" (29000, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Чорнобрового, 5, код за ЄДРПОУ 03356571) 4638,77 грн. заборгованості з плати за послуги теплопостачання, 101,34 грн. плати за абонентське обслуговування, 2,24 грн. 3% річних, 11,94 грн. інфляційних втрат та 2992,57 грн. судового збору.

Після набрання рішенням законної сили, видати наказ.

У стягненні 4,79 грн. 3% річних, 42,74 грн. інфляційних втрат 8,57 грн. пені відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Рішення надіслати сторонам за допомогою підсистем ЄСІТС в електронні кабінети.

Повний текст рішення складено та підписано 03.04.2025.

Суддя А.М. Яроцький