Справа № 127/40628/24
(2/199/2151/25)
іменем України
24.03.2025
м. Дніпро
справа №127/40628/24
провадження № 2/199/2151/25
Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого судді Подорець О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
учасники справи:
позивач - Департамент соціальної політики Вінницької міської ради
відповідач - ОСОБА_1
У грудні 2024 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів. В обґрунтування позову зазначивши, що у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради перебував на обліку ОСОБА_1 , який отримував державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю» та постанови Кабінету Міністрів України №261 від 02.04.2005 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд».
17.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення допомоги по втраті годувальника та доданими документами.
Рішенням про призначення допомоги від 20.07.2018 ОСОБА_1 було призначено допомогу з 18.07.2018 по 31.08.2018 в сумі 1452,00 грн.
07.09.2018 відповідач повторно звернувся до позивача із заявою про призначення допомоги та надав довідку № 795 від 07.09.2018 про те, що він навчається на другому курсі Вищого професійного училища Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м. Вінниця) за спеціальністю 261 «Пожежна безпека» спеціалізації «Організація та техніка протипожежного захисту» на денній формі навчання за державним замовленням.
ОСОБА_1 в заяві власноруч засвідчив, що з умовами призначення та виплати допомоги ознайомлений. В разі будь-яких змін зобов'язався повідомляти в 5-ти денний термін.
Рішенням про призначення допомоги ОСОБА_1 від 11.09.2018 призначено допомогу з 07.09.2018 по 31.08.2019 в сумі 1452,00 грн.
06.09.2019 відповідач вчергове звернувся із заявою про призначення допомоги по втраті годувальника та додав довідку №831 від 06.09.2019.
Рішенням про призначення допомоги від 10.09.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу з 09.09.2019 по 31.03.2020 в сумі 1564,00 грн.
Відповідно до Розпорядження від 21.11.2019 проведено перерахунок державної допомоги з 01.12.2019 та установлено розмір допомоги з 01.12.2019 по 31.03.2020 в сумі 1 638,00 грн.
На підставі пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 264 від 08.04.2020 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» ОСОБА_1 було автоматично продовжено строк виплати державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника.
Листом від 01.04.2020 за №08/00/008/171184 ОСОБА_1 був повідомлений про те, що у зв'язку з введенням карантинних заходів з 17.03.2020, скасовано особистий прийом громадян через громадські приймальні, «Прозорі офіси», Центри надання адміністративних послуг. Також, відповідача було повідомлено про необхідність надіслати заяву до управління соціального захисту (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради поштовим зв'язком протягом квітня 2020 року, у зв'язку з закінченням терміну виплати державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника.
25.02.2021 позивачем направлено лист за № 08/00/008/11130 до Вищого професійного училища Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м. Вінниця) щодо надання інформації стосовно періоду навчання студента ОСОБА_1 .
Відповідно до листа Вищого професійного училища Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м. Вінниця) від 11.03.2021 №9101-457/9108 ОСОБА_1 навчався у закладі з 17.08.2017 по 29.02.2020.
З огляду на викладене, відповідач втратив право на одержання державної соціальної допомоги по втраті годувальника з березня 2020 року.
12.03.2021 листом № 08/00/008/14148 ОСОБА_1 повідомлено про припинення виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд відповідно до п. 12 Порядку 261. Також, повідомлено про необхідність звернутися до управління Соціального захисту (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради для з'ясування усіх обставин та запропоновано здійснити попередній запис на прийом.
Відповідно до розрахунку переплат сума надміру виплачених коштів станом на 16.03.2021 становила 19 656,00 грн.
В період з 27.01.2022 по 27.03.2023 ОСОБА_1 добровільно повертав надміру виплачені кошти.
Станом на 27.03.2023 залишок неповернутих відповідачем надміру виплачених коштів становить 15 759,00 грн.
Для досудового врегулювання спору Департаментом неодноразово надсилались листи на адресу проживання відповідача з повідомленням про суму надміру виплачених коштів та реквізити для повернення переплати, зокрема лист № 08/00/008/17553 від 28.03.2023 та лист № 08/00/008/29064 від 23.05.2023.
Станом на 11.12.2024 жодних повернень від отримувача допомоги не здійснювалось.
У зв'язку з вищевикладеним, позивач просив суд стягнути з відповідача на свою користь надміру виплачені кошти в розмірі 15 456,00 грн., а також судові витрати.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 24.12.2024 дану позовну заяву передано за підсудністю на розгляд до Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська (а.с.37).
Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 24.01.2025 відкрито провадження по справі та визначено її розгляд проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.45).
Відповідно до ч.5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Судове засідання проведено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач ОСОБА_1 повідомлявся судом про наявність цивільної справи на розгляді у суді, стороною якої він є, шляхом направлення поштової кореспонденції суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання. Клопотань до суду про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позовну заяву не надходило.
Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, в даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі №800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).
За висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 10 травня 2023 року у справі №755/17944/18, довідка поштового відділення з позначкою про неможливість вручення судової повістки у зв'язку «відсутній за вказаною адресою» вважається належним повідомленням сторони, зазначене свідчить про умисне неотримання судової повістки.
Оскільки відповідач у встановлений судом строк не надав до суду відзив на позовну заяву, а тому суд на підставі ч. 8 ст. 178 ЦПК України вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 24.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення допомоги по втраті годувальника та доданими документами (а.с.7).
Рішенням про призначення допомоги від 25.05.2018 ОСОБА_1 було призначено допомогу з 24.05.2018 по 03.07.2018 в сумі 1452,00 грн. (а.с.10).
18.07.2018 ОСОБА_1 повторно звернувся до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення допомоги (а.с.11) та надав довідку № 398 від 18.07.2018 про те, що він навчається у Вищому професійному училищі Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м. Вінниця) за спеціальністю 261 «Пожежна безпека» спеціалізації «Організація та техніка протипожежного захисту» на денній формі навчання за державним замовленням (а.с.13).
Рішенням про призначення допомоги від 20.07.2018 ОСОБА_1 було призначено допомогу з 18.07.2018 по 31.08.2018 в сумі 1452,00 грн. (а.с.14).
06.09.2019 ОСОБА_1 повторно звернувся до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про призначення допомоги (а.с.15) та надав довідку № 831 від 06.09.2019 про те, що він навчається на третьому курсі Вищого професійного училища Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м. Вінниця) за спеціальністю 261 «Пожежна безпека» спеціалізації «Організація та техніка протипожежного захисту» на денній формі навчання за державним замовленням (а.с.16).
ОСОБА_1 в заяві власноруч засвідчив, що з умовами призначення та виплати допомоги ознайомлений. В разі будь-яких змін зобов'язався повідомляти в 5-ти денний термін.
Рішенням про призначення допомоги від 10.09.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу з 01.09.2019 по 31.03.2020 в сумі 1564,00 грн. (а.с.17).
Відповідно до Розпорядження від 21.11.2019 проведено перерахунок державної допомоги з 01.12.2019 та установлено розмір допомоги з 01.12.2019 по 31.03.2020 в сумі 1 638,00 грн. (а.с.18).
Листом від 01.04.2020 за №08/00/008/171184 ОСОБА_1 був повідомлений про те, що у зв'язку з введенням карантинних заходів з 17.03.2020 скасовано особистий прийом громадян через громадські приймальні, «Прозорі офіси», Центри надання адміністративних послуг. Також, відповідача було повідомлено про необхідність надіслати заяву до управління соціального захисту (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради поштовим зв'язком протягом квітня 2020 року, у зв'язку з закінченням терміну виплати державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника (а.с.19).
25.02.2021 Управлінням соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради направлено запит до Вищого професійного училища Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м. Вінниця) щодо надання інформації стосовно періоду навчання студента ОСОБА_1 (а.с.20).
Відповідно до листа Вищого професійного училища Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (м. Вінниця) від 11.03.2021 за вих. №9101-457/9108 ОСОБА_1 навчався у закладі з 17.08.2017 по 29.02.2020 (а.с.21).
12.03.2021 листом за вих. № 08/00/008/14148 ОСОБА_1 повідомлено про припинення виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд відповідно до п. 12 Порядку 261. Також, повідомлено про необхідність звернутися до управління Соціального захисту (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради для з'ясування усіх обставин та запропоновано здійснити попередній запис на прийом (а.с.22).
Відповідно до розрахунку переплати від 16.03.2021 сума надміру виплачених ОСОБА_1 коштів станом на 16.03.2021 становила 19 656,00 грн. (а.с.23).
Для досудового врегулювання спору Департаментом неодноразово надсилались листи на адресу проживання відповідача з повідомленням про суму надміру виплачених коштів та реквізити для повернення переплати, зокрема лист № 08/00/008/17553 від 28.03.2023 (а.с.24) та лист № 08/00/008/29064 від 23.05.2023 (а.с.25).
Станом на 27.03.2023 залишок неповернутих відповідачем надміру виплачених коштів становить 15 456,00 грн. (а.с.26).
Відповідно до абз. 1 ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» громадяни України, які є дітьми померлого годувальника або досягли віку, встановленого статтею 1 цього Закону, і не мають права на пенсію, або є особами з інвалідністю і не мають права на пенсію по інвалідності або державну допомогу у зв'язку з інвалідністю та постійно проживають на території України, мають право на державну соціальну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» державна соціальна допомога згідно із цим Законом призначається особі, яка: 1) є дитиною померлого годувальника або досягла віку, встановленого статтею 1 цього Закону, та не має права отримувати у зв'язку з цим пенсію відповідно до закону, або визнана особою з інвалідністю у встановленому порядку; 2) не одержує пенсію або соціальні виплати, що призначаються для відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я на виробництві, передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; 3) є малозабезпеченою особою (крім осіб з інвалідністю I групи та дітей померлого годувальника); 4) є особою з інвалідністю I групи.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд призначаються з дня звернення за допомогою. Якщо звернення за допомогою відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення віку, встановленого статтею 1 цього Закону або встановлення інвалідності, допомога призначається з дня досягнення віку, встановленого статтею 1 цього Закону або визнання осіб особами з інвалідністю. Допомога дитині померлого годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду допомоги надійшло не пізніше 12 місяців з дня смерті годувальника.
Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд призначаються: особам, які досягли віку, встановленого статтею 1 цього Закону, - довічно; особам з інвалідністю - на весь час інвалідності; дитині померлого годувальника - до досягнення 18 років.
Дітям померлого годувальника, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти та вступом до іншого закладу освіти або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), державна соціальна допомога призначається до закінчення ними закладів освіти, але не довше ніж до досягнення 23 років, а дітям-сиротам - до досягнення 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Згідно ст. 9 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд особам, зазначеним у пунктах 4-6 частини першої статті 7 цього Закону, призначаються відповідними структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій, а державна соціальна допомога на догляд особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої статті 7 цього Закону, - органами, що призначають пенсії.
Відповідно ст. 15 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» суми державної соціальної допомоги, надміру виплачені одержувачу державної соціальної допомоги внаслідок зловживань з його боку (подання документів з неправдивими даними, неподання відомостей про зміну у складі сім'ї, про працевлаштування), стягуються на підставі рішень органів, що призначають державну соціальну допомогу.
Відрахування на підставі таких рішень провадиться в розмірі не більш як 20 відсотків розміру державної соціальної допомоги понад відрахування з інших підстав.
У всіх випадках звернення стягнень на розмір державної соціальної допомоги за одержувачем державної соціальної допомоги зберігається не менш як 50 відсотків належного розміру державної соціальної допомоги.
У разі припинення виплати державної соціальної допомоги (відновлення здоров'я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, безпідставно виплачена допомога дитині померлого годувальника підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховування відомостей, які впливають на призначення та виплату такої допомоги.
Отже, судом встановлено, що відповідач не повідомив Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про наявність підстави для припинення нарахування та виплати йому соціальної допомоги , що розцінюється судом як недобросовісність дій з боку ОСОБА_1 .
З урахуванням викладених обставин, суд вважає доцільним задовольнити позовні вимоги та стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені грошові кошти в розмірі 15 456,00 грн.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 3 028,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 273, 279 ЦПК України, суд, -
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради суму надміру виплачених коштів в розмірі 15 456 (п'ятнадцять тисяч чотириста п'ятдесят шість) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст судового рішення складено 24 березня 2025 року.
Позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, ЄДРПОУ 38782790, місцезнаходження - вул. Соборна, 50, м. Вінниця, 21100.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації - АДРЕСА_1 .
Суддя О.Б.Подорець