Постанова від 03.04.2025 по справі 681/322/25

Справа № 681/322/25

Провадження 3/681/126/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" квітня 2025 р. м. Полонне

Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Іллюк С.В.,

за участю секретаря судових засідань Арзанцевої І.С.,

прокурора Карпюка А.М.,

особи, стосовно якої складено протокол, - ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , депутата Понінківської селищної ради, громадянина України, українця, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при наступних обставинах.

Так, він, бувши депутатом Понінківської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія цього нормативного акту в частині вимог щодо фінансового контролю, в порушення ч. 1 ст. 45 указаного вище Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подав 05.02.2025 шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 роки.

Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до вимог статті 245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно з приписами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав повністю. У своїх поясненнях вказав, що дійсно не подав декларації за 2021, 2022 та 2023 роки.

Прокурор Карпюк А.М. в судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн.

Заслухавши пояснення особи, щодо якої складено протокол, доводи прокурора, дослідивши матеріали справи, суд доходить до таких висновків.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави та місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається цим агентством.

Відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Так, згідно з рішенням першої сесії восьмого скликання Понінківської селищної ради № 2 від 20.11.2020, серед інших, визнано повноваження депутата цієї ради ОСОБА_1 (а.с. 7-8).

Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», встановлювався строк подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави та місцевого самоврядування - щорічно до 01 квітня.

Разом з тим, у зв'язку з введенням з 24.02.2022 у державі воєнного стану, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану» №2381-IX від 08.07.2022, який набрав чинності 03.08.2022, розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 2-7 та відтерміновано обов'язок подачі декларацій, кінцевий строк подання яких припадав на період дії воєнного стану, на період протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Однак, надалі Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023, який набрав чинності 12.10.2023, у розділі XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» пункт 2-7 викладено в редакції, згідно з яким з дня набрання чинності цим Законом України здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.

Також цим Законом у вказаному вище пункті установлено обов'язок осіб, які у 2022-2023 роках не подали декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подавати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Вимоги цих нормативних актів зобов'язували ОСОБА_1 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки до 00.00 год. 01.02.2024, а за 2023 до 00.00 год. 01.04.2024.

Окрім пояснень ОСОБА_1 , який підтвердив факт несвоєчасного подання декларації, його вина доводиться наступними доказами, які досліджені у судовому засіданні.

В копіях декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 роки з офіційного вебсайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які подані ОСОБА_1 , у графі: «Дата подання документа» містяться наступні записи: за 2021 рік - «05.02.2025 19:15»; за 2022 рік - «05.02.2025 19:07»; за 2023 рік - «05.02.2025 18:52» (а.с. 59-64 за 2021 рік; а.с. 36-41 за 2022 рік; а.с. 12-18 за 2023).

Щобільше, з наданих матеріалів установлено, що Понінківська селищна рада Шепетівського району Хмельницької області інформувала депутатів про необхідність виконання вимог фінансового контролю та строки подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 рік з урахування вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» на шістдесят п'ятій позачерговій сесії VIII скликання, що підтверджено витягом з протоколу проведення цього заходу від 06.03.2024 (а.с. 11). Окрім того, на адресу депутатів 25.02.2024 цим органом місцевого самоврядування надсилався лист Національного агентства з питань запобігання корупції № 47-10/2953-24 від 17.01.2024 з роз'ясненнями щодо виконання вимог фінансового контролю та строків подання щорічних декларацій (а.с. 9-10).

Відповідно до абзацу 9 підпункту 1 пункту 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребовуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

В судовому засіданні будь-яких поважних причин пропуску строку подання декларацій ОСОБА_1 не навів.

На підставі викладеного вище, суд доходить до висновку, що його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена та підтверджується наявними у справі доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.

У протоколах про адміністративне правопорушення, які складені 11.03.2025 за №286, №287, №288 зазначено, що датою виявлення правопорушення є дата складання цього документу.

Також у цих протоколах вказано, що часом вчинення правопорушення ОСОБА_1 є 05.02.2025, тобто день, коли ОСОБА_1 фактично подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 роки. Разом з тим, суд не погоджується з таким твердженням та вважає, що правопорушення є закінченим з 00.00 год 01.02.2024 щодо подання декларації за 2021, 2022 роки та 00.00 год 01.04.2024 щодо подання декларації за 2023 рік.

Таким чином, адміністративне стягнення накладається в межах строку, передбаченого ст. 38 КУпАП.

Обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, наслідки, що настали, дані про особу порушника, ступінь його вини, сімейний та майновий стан.

Враховуючи особу винного, який до відповідальності притягається вперше, його майновий стан, ступінь вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, відсутність відомостей, що негативно характеризують його особу, суд вважає, що відповідно до мети адміністративного стягнення, яке застосовується до особи для її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами необхідним та достатнім для його виправлення буде застосування адміністративного стягнення у виді штрафу, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, підлягає стягненню судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір», який на підставі п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначається у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить у 2025 році 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 130, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) грн 00 коп. (отримувач ГУК у Хмельницькій області 21081100, код отримувача ЄДРПОУ37971775, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA79899980313020106000022657, призначення платежу адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. (отримувач ГУК у м. Києві 22030106, код отримувача ЄДРПОУ37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA908999980313111256000026001, кодкласифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу стягнення судового збору на користь держави).

Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу, що становитиме 3400 (три тисячі чотириста) грн.

Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців.

Суддя Сергій ІЛЛЮК