Справа № 686/21148/22
Головуючий у 1-й інстанції: Приступа Д.І.
Суддя-доповідач: Шидловський В.Б.
01 квітня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Шидловського В.Б.
суддів: Боровицького О. А. Курка О. П.
за участю:
секретаря судового засідання: Яремчук Л.С,
представника позивача: Афадєєва В.В.
представника відповідача: Кошевського В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконфренції апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 15 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення,
У жовтні 2022 року ОСОБА_1 в особі уповноваженого представника - адвоката Афадєєва В.В. звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 15 січня 2025 року позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправними та скасовано наступні постанови Державної служби України з безпеки на транспорті:
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000190 від 01.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 8 500 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000228 від 02.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 8 500 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000324 від 03.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000356 від 04.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000398 від 08.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 8 500 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000411 від 08.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 8 500 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000400 від 08.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000459 від 08.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 34 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000496 від 09.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000537 від 10.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000532 від 10.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 34 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000627 від 12.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000628 від 12.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000691 від 16.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 8 500 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000681 від 16.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000707 від 16.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000725 від 17.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000746 від 18.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000738 від 18.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000770 від 22.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000805 від 25.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 34 000,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000832 від 26.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 34 000,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000837 від 29.08.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000889 від 01.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000929 від 05.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000957 від 08.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00000981 від 12.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00001001 від 14.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00001019 від 15.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 34 000,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00001079 від 16.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00001092 від 19.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00001109 від 20.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00001138 від 20.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00001157 від 21.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00001171 від 21.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.
- постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА №00001192 від 21.09.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.
Закрито провадження у зазначених вище справах про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Стягнуто з Державної служби України з безпеки на транспорті на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 9427,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким в задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, також неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав в повному обсязі та просив суд задовольнити її, а рішення суду першої інстанції - скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у вересні 2022 року ОСОБА_1 стало відомо про наявність на виконанні в Другому відділі ДВС у м.Хмельницькому виконавчих проваджень, боржником у яких він є на підставі складених щодо нього наступних постанов про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України та про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП, а саме:
1) серії АА №00000190 від 01.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 8 500 грн.;
2) серії АА №00000228 від 02.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 8 500 грн.;
3) серії АА №00000324 від 03.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17.000 грн.;
4) серії АА №00000356 від 04.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.;
5) серії АА №00000398 від 08.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 8 500 грн.;
6) серії АА №00000411 від 08.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 8 500 грн.;
7) серії АА №00000400 від 08.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.;
8) серії АА №00000459 від 08.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 34 000 грн.;
9) серії АА №00000496 від 09.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17000 грн.;
10) серії АА №00000537 від 10.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.;
11) серії АА №00000532 від 10.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 34 000 грн.;
12) серії АА №00000627 від 12.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.;
13) серії АА №00000628 від 12.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.;
14) серії АА №00000691 від 16.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 8 500 грн.;
15) серії АА №00000681 від 16.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17000 грн.;
16) серії АА №00000707 від 16.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17000 грн.;
17) серії АА №00000725 від 17.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.;
18) серії АА №00000746 від 18.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17.000 грн.;
19) серії АА №00000738 від 18.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
Пізніше в ході розгляду даної справи позивач з'ясував, що на виконанні в Другому відділі ДВС у м.Хмельницькому перебувають й інші виконавчі провадження, боржником у яких теж є Таньчук О.В. на підставі складених щодо нього наступних постанов про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України та про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП, а саме:
1) серії АА №00000770 від 22.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.;
2) серії АА №00000805 від 25.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 34 000,00 грн.;
3) серії АА №00000832 від 26.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 34 000,00 грн.;
4) серії АА №00000837 від 29.08.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.;
5) серії АА №00000889 від 01.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.;
6) серії АА №00000929 від 05.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.;
7) серії АА №00000957 від 08.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.;
8) серії АА №00000981 від 12.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.;
9) серії АА №00001001 від 14.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.;
10) серії АА №00001019 від 15.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 34 000,00 грн.;
11) серії АА №00001079 від 16.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.;
12) серії АА №00001092 від 19.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 17 000,00 грн.;
13) серії АА №00001109 від 20.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.
14) серії АА №00001138 від 20.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.;
15) серії АА №00001157 від 21.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.;
16) серії АА №00001171 від 21.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.;
17) серії АА №00001192 від 21.09.2022 року про накладення штрафу в розмірі 8 500,00 грн.
Не погодившись із даними постановами позивач оскаржив їх до суду.
Позивач зазначає, що він є власником вантажного автомобіля «DAF» модель « 95XF» реєстраційний номер НОМЕР_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 . Однак 01 жовтня 2020 року між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дренкітен» було укладено Договір № 7 про надання транспортних послуг автомобільним вантажним транспортом.
Позивач вважає, що в даному випадку він не є суб'єктом правопорушення передбаченого ч.2 ст.132-1 КУпАП, а тому зазначені постанови є незаконними та підлягають скасуванню.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч.2 ст.132-1 КУпАП передбачено настання відповідальності в разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.
У відповідності до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують, зокрема, зовнішніх габаритів, фактичної маси навантаження на вісь .
Відповідно до п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначається Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174.
Так, згідно пункту 2 Порядку № 1174, автоматичний пункт фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті (далі - автоматичний пункт) - комплекс технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу в русі, визначених пунктом 12 цього Порядку, з одночасною його фотозйомкою, відеозаписом (за наявністю) та ідентифікацією за державним реєстраційним номером.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 1174, фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах.
Згідно із пунктами 11-12 Порядку № 1174 автоматичні пункти, якими фіксуються правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення, забезпечують, зокрема вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу та вимірювання загальної маси транспортного засобу.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 1174 вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 163.
Аналізуючи доводи апеляційної скарги відповідача щодо правомірності винесення оскаржуваної постанови, колегія суддів враховує наступне.
Враховуючи специфіку фіксації в автоматичному режимі правопорушень, вчинених за участю належного позивачу транспортного засобу - вантажного автомобіля «DAF» модель «95XF» реєстраційний номер НОМЕР_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , суд враховує, що факт вчинення правопорушень підтверджується самими постановами, що оскаржуються та є предметом даного позову, адже проект постанови про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті (далі - правопорушення) формується автоматизовано, тобто в автоматичному режимі за допомогою автоматичних пунктів, про що свідчать положення Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 р. № 1174 (далі - Порядок 1174).
Відповідачем були надані суду та долучені до матеріалів справи сертифікати перевірки та сертифікати відповідності, які свідчать про справність засобів вимірювальної техніки на автоматичних пунктах фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті (далі - автоматичний пункт), який згідно із п.2 Порядку № 1174 визначається як комплекс технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу в русі, визначених пунктом 12 цього Порядку, з одночасною його фотозйомкою, відеозаписом (за наявністю) та ідентифікацією за державним реєстраційним номером.
Таким чином колегія суддів приходить до висновку про те, що факт вчинення адміністративних правопорушень, вказаних в оскаржуваних позивачем постановах, за участю належного позивачу транспортного засобу, підтверджується наявними у справі доказами.
Що стосується суб'єкта вчинення цих правопорушень та суб'єкта, на якого покладається відповідальність за їх вчинення, колегія суддів зазначає наступне.
Апеляційна скарга відповідача обґрунтована виключно тим, що судом першої інстанції не враховано, що невнесення відомостей до ЄДРТЗ щодо належного користувача транспортного засобу, незалежно від підстав такого невнесення, викликає автоматичне визначення відповідальною особою за вчинення адміністративних правопорушень саме особу, за якою зареєстрований транспортний засіб або ж керівника юридичної особи, за якою він зареєстрований.
Так, згідно зі ст.279-5 КУпАП у разі якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлюють відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.
Відповідно до ст.14-3 КУпАП адміністративну відповідальність несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Згідно ч.4 ст.279-5 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, може виноситися без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Судом встановлено, що власником вантажного автомобіля «DAF» модель «95XF» реєстраційний номер НОМЕР_1 є ОСОБА_1 згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 , копія якого наявна в матеріалах справи.
В той же час позивачем надано договір найму (оренди) вантажного автомобіля від 01.03.2022 року, укладений між ФОП ОСОБА_1 та ВКПП «ПРОДПАК» з якого слідує, що належний позивачу вантажний автомобіль у період вчинення адміністративних правопорушень не перебував у володінні та користуванні позивача, а використовувався у господарській діяльності ВКПП «ПРОДПАК» на підставі цього договору.
Згідно ч.3 ст.14-3 КУпАП відповідальна особа, зазначена у частині першій цієї статті, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, у випадках, передбачених статтею 279-7 цього Кодексу.
Зі змісту ст.279-7 КУпАП вбачається, що відповідальна особа, зазначена у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою про накладення адміністративного стягнення законної сили: така особа надала документ, який підтверджує, що до моменту вчинення правопорушення транспортний засіб вибув з її володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать її транспортному засобу; особа, яка користувалася транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу.
Так, підпунктом 2 пункту 5 Порядком внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1145 від 08.10.2022 визначено, що відомості про належного користувача до Реєстру вносяться через:
1) територіальні органи з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС);
2) електронний кабінет водія;
3) Портал Дія.
Позивачем не надано доказів про вчинення дій, визначених підпунктом 2 пункту 5 згаданого вище Порядку щодо внесення відомостей про належного користувача до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Крім того, судом першої інстанції не враховано, що позивачем не надано доказів, що ВКПП «ПРОДПАК», яке користувалося транспортним засобом на момент вчинення зазначених правопорушень, звернулося до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності.
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги, що оспорювані постанови правомірно винесені щодо ОСОБА_1 , який на момент спірних правовідносин був власником транспортного засобу.
Отже враховуючи норму ч.1 ст.14-3 КУпАП, належний користувач може нести адміністративну відповідальність лише за умови внесення власником транспортного засобу відомостей про нього у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
При вирішенні даної справи судом першої інстанції не враховано, що позивачем не надано доказів, що підтверджують наявність відомостей про належного користувача транспортного засобу «DAF» модель «95XF» реєстраційний номер НОМЕР_1 , а саме ВКПП «ПРОДПАК», в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів на момент вчинення адміністративного порушення.
Колегія суддів вважає, що невнесення відомостей до ЄДРТЗ щодо належного користувача транспортного засобу, незалежно від підстав такого невнесення, викликає автоматичне визначення відповідальною особою за вчинення адміністративних правопорушень саме особу, за якою зареєстрований транспортний засіб або ж керівника юридичної особи, за якою він зареєстрований.
Отже, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що матеріали справи не містять достатню кількість доказів на підтвердження факту правопорушення позивачем та наявний факт неправомірного притягнення до відповідальності позивача за ч.2 ст.132-1 КУпАП.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, приймаючи оскаржуване рішення неправильно застосував норми матеріального права, порушив норми процесуального права, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч.2 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно із ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи викладене колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню із прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 15 січня 2025 року скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Шидловський В.Б.
Судді Боровицький О. А. Курко О. П.