Справа № 640/9933/20
31 березня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І., розглянувши матеріали адміністративної справи №640/9933/20 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Лед Фактор» до Головного управління ДПС у м. Києві та Державної податкової служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала справа №640/9933/20 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Лед Фактор» до Головного управління ДПС у м. Києві та Державної податкової служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 року №2825-IX Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Згідно із п. 1 «Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва», затвердженого Наказом Державної судової адміністрації України 16 вересня 2024 року №399 цей Порядок розроблено на виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» та визначає порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України.
У відповідності до п. 4 Порядку №399 на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», Порядку №399 скеровано дану справу до Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 25.03.2025 року справу передано на розгляд судді Свиді Л.І.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Так, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.06.2020 року відкрито провадження у адміністративній справі №640/9933/20, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
25.06.2020 року до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва надійшло клопотання Головного управління ДПС у м. Києві про залишення позову без розгляду.
В обґрунтування клопотання зазначено про наявність правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 11.10.2019 у справі № 640/20468/18, яка передбачає, що строк, який має застосовуватись для звернення до суду за захистом своїх прав у даній категорії справ, становить шість місяців з дня (моменту) коли особа дізналася або мала дізнатись про порушення своїх прав.
Вказане клопотання містить докази його направлення позивачу (ідентифікаційний код поштового відправлення - 0411631100180).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 червня 2020 року по цій справі запропоновано Товариству з обмеженою відповідальністю «Лед Фактор» надати пояснення щодо викладених у вказаному клопотанні обставин, зокрема, щодо дотримання позивачем строків на звернення до суду з даним позовом.
На виконання ухвали суду від 30 червня 2020 року позивачем надані пояснення, відповідно до яких позивач зазначає, що термін щодо оскарження рішення контролюючого органу становить 365 календарних днів, у зв'язку із чим строк позов було подано у межах строку звернення до суду.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 11 жовтня 2019 року по справі № 640/20468/18 судова палата відступила від висновку про застосування норми права у подібних правовідносинах у частині того, що положення пункту 56.18 статті 56 ПК України є спеціальними щодо приписів статті 122 КАС України, а тому незалежно від використання платником податків права на адміністративне оскарження строк звернення до суду з адміністративним позовом про оскарження рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН становить 1095 днів, викладеного в постановах Верховного Суду від 17 липня 2019 року (справа №640/46/19), від 14 лютого 2019 року (справа № 813/4921/17), та зробила висновок, що спеціальні строки для звернення до суду з позовом про скасування рішень контролюючих органів, що не пов'язані з нарахуванням грошових зобов'язань, зокрема рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН та зобов'язання її зареєструвати, після проведення процедури адміністративного оскарження та отримання рішення про залишення скарги без задоволення, нормами ПК України не визначені, тобто не врегульовують спірне в цій справі питання.
Тому, можна дійти висновку, що такі рішення контролюючого органу, що пов'язані з нарахуванням грошового зобов'язання, до яких відносяться оскаржувані рішення, мають бути оскаржені у судовому порядку відповідно до загальної норми, передбаченої ч. 2 ст. 122 КАС України, протягом 6 місяців, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи вищевикладені висновки Верховного Суду, суд не приймає до уваги доводи представника позивача щодо застосування до спірних правовідносин строку 1095 днів, передбаченого ст. 102 Податкового кодексу України, та не визнаються наведені у заяві про поновлення строку звернення до суду причини пропуску строку звернення поважними.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Таким чином позивачу необхідно надати до суду належні докази звернення до суду з даними позовними вимогами.
Керуючись ст. ст. 30, 169, 171, 248, 262 КАС України, суддя, -
Прийняти до свого провадження адміністративну справу №640/9933/20 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Лед Фактор» до Головного управління ДПС у м. Києві та Державної податкової служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Лед Фактор» до Головного управління ДПС у м. Києві та Державної податкової служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом десяти днів з дня вручення ухвали, звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку та усунути недоліки позовної заяви.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Леонід СВИДА