Іменем України
02 квітня 2025 рокум. ДніпроСправа № 320/1501/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Поліського округу до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» про стягнення штрафних санкцій,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Державної екологічної інспекції Поліського округу (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» (далі - відповідач, ТОВ «Газ-Ресурс»), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача штрафні санкції у розмірі 68000,00 грн.
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції Поліського округу мотивовані тим, що завідувачем сектору державного ринкового нагляду-старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу Симонюком А. В. у період з 07 липня 2021 року по 12 липня 2021 року проведено планову виїзну перевірку стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів у сфері державного ринкового нагляду на автозаправній станції (АГЗП) за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Грушвиця Друга, вул. Середній Гай, 5б, ТОВ «Газ-Ресурс».
Актом перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 12 липня 2021 року №31-5/21 зафіксовані порушення: не виконано рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 01 червня 2021 року № 29-5/21-1 - не надано документи про якість (паспорт якості) на паливо дизельне ДП-Л-Євро5-ВО (ДП -К5, сорт-С) (розповсюдження без проходження оцінки відповідності продукції, наявність документу про якість (паспорт якості) (підтвердження якості імпортованого палива - є порушенням вимог пунктів 8, 9, 17, 19, 20 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року № 927); не виконано рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 01 червня 2021 року № 29-5/21-2 - не надано документи про якість (паспорт якості) на автомобільний бензин А-92-Євро 5-Е5 (А-92-К5-Євро) (розповсюдження без проходження оцінки відповідності продукції, наявність документу про якість (паспорт якості) (підтвердження якості імпортованого палива - є порушенням вимог пунктів 8, 9, 17, 19, 20 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року № 927).
За порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» 12 липня 2021 року завідувачем сектору державного ринкового нагляду старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу Симонюком А. В. складено протокол № 31-5/21.
13 липня 2021 року за результатами розгляду протоколу про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та акту перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12 липня 2021 року № 31-5/21 винесена постанов № 31-5/21-1П про накладення штрафних санкцій (сума штрафу становить 34000,00 грн).
За результатами розгляду протоколу від 12 липня 2021 року № 31-5/21 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та акту перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів винесена постанови від 13 липня 2021 року № 31-5/21-2П про накладення штрафних санкцій (сума штрафу становить 34000,00 грн).
Загальна сума штрафу становить 68000 грн.
Доказів сплати штрафних санкцій відповідачем на адресу Державної екологічної інспекції Поліського округу не надходило.
Згідно з пунктом 7 частини п'ятої статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено, що у разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
На підставі вказаного Державна екологічна інспекція Поліського округу просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2022 року адміністративну справу № 320/1501/22 передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 травня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, ТОВ «Газ-Ресурс» 20 червня 2022 року подало відзив на позовну заяву, вказуючи на те, що 21 січня 2022 року ТОВ «Газ-Ресурс» платіжним дорученням від 21 січня 2022 року № 12207 сплачено штраф у розмірі 34000,00 грн, накладений постановою Державної екологічної інспекції Поліського округу про накладення штрафних санкцій від 13 липня 2021 року № 31-5/21-1П за результатами розгляду протокол № 31-5/21 про виявлені порушення від 12 липня 2021 року та акту стану виконання рішень № 31-5/21 від 12 липня 2021 року.
21 січня 2022 року ТОВ «Газ-Ресурс» платіжним дорученням від 21 січня 2022 року № 12208 сплачено штраф у розмірі 34000,00 грн, накладений постановою Державної екологічної інспекції Поліського округу про накладення штрафних санкцій від 13 липня 2021 року № 31-5/21-2П за результатами розгляду протокол № 31-5/21 про виявлені порушення від 12 липня 2021 року та акту стану виконання рішень № 31-5/21 від 12 липня 2021 року.
З огляду на викладене, ТОВ «Газ-Ресурс» вважає адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню у зв'язку зі сплатою відповідачем штрафних санкцій у розмірі 68000,00 грн до відкриття провадження у справі № 320/1501/22.
На виконання положень Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399 справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року прийнято до провадження справу та визначено продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
21 лютого 2025 року від Державної екологічної інспекції Поліського округу надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що доказів сплати штрафних санкцій відповідачем на адресу Державної екологічної інспекції Поліського округу не надходило, а тому просить задовольнити позовні вимоги.
05 березня 2025 року від ТОВ «Газ-Ресурс» надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що ТОВ «Газ-Ресурс» перерахувало 21 січня 2022 року 68000,00 грн штрафних санкцій, за реквізитами вказаними у позовній заяві та у поясненні позивач. До суду також надано платіжне доручення від 21 січня 2022 року № 12207 про сплату штрафних санкцій, згідно з актом перевірки від 13 липня 2021 року № 31-5/21-1П у розмірі 34000,00 грн і платіжне доручення від 21 січня 2022 року № 12208 про сплату штрафних санкцій, згідно з актом перевірки від 13 липня 2021 року № 31-5/21-2П у розмірі 34000,00 грн.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07 березня 2025 року зобов'язано Державну екологічну інспекцію Поліського округу надати суду письмові пояснення щодо сплати ТОВ «Газ-Ресурс» штрафних санкцій у розмірі 68000,00 грн відповідно до платіжних доручень від 21 січня 2022 року № 12207 про сплату штрафних санкцій згідно з актом перевірки від 13 липня 2021 року № 31-5/21-1П у розмірі 34000,00 грн і № 12208 про сплату штрафних санкцій, згідно з актом перевірки від 13 липня 2021 року № 31-5/21-2П у розмірі 34000,00 грн.
14 березня 2025 року від Державної екологічної інспекції Поліського округу надійшли додаткові письмові пояснення, в яких зазначено, що 10 березня 2025 року Державна екологічна інспекція Поліського округу звернулась із запитом до Головного управління державної казначейської служби України у Рівненській області про сплату ТОВ «Газ-Ресурс» штрафних санкцій у розмірі 68000,00 грн відповідно до платіжних доручень від 21 січня 2022 року № 12207 про сплату штрафних санкцій згідно з актом перевірки від 13 липня 2021 року № 31-5/21-1П у розмірі 34000,00 грн і від 21 січня 2022 року № 12208 про сплату штрафних санкцій згідно з актом перевірки від 13 липня 2021 року №31-5/21-1П у розмірі 34000,00 грн.
Головним управлінням державної казначейської служби України у Рівненській області листом від 12 березня 2025 року (вих. № 05.1-08-06/1551) повідомлено Державну екологічну інспекцію Поліського округу про сплату ТОВ «Газ-Ресурс» штрафних санкцій у розмірі 34000,00 грн відповідно до платіжного доручення від 21 січня 2022 року № 12207, які надійшли на рахунок №UA688999980314030542000017477 (одержувач - ГУК у Рівн.обл. /В.Омел.сіл.тг/ 21081100, ЄДРПОУ 38012494) та зараховані до загального фонду місцевого бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 21081100» Адміністративні штрафи та інші санкції», штрафних санкцій у розмірі 34000,00 грн відповідно до платіжного доручення від 21 січня 2022 року № 12208, які надійшли на рахунок №UA688999980314030542000017477 (одержувач - ГУК у Рівн.обл. /В.Омел.сіл.тг/ 21081100, ЄДРПОУ 38012494) та зараховані до загального фонду місцевого бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 21081100» Адміністративні штрафи та інші санкції».
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено наступне.
Згідно з наказом Державної екологічної інспекції Поліського округу від 06 липня 2021 року № 196-ОД, направленням на проведення перевірки від 06 липня 2021 року № 40-РН завідувачем сектору державного ринкового нагляду-старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу Симонюком А. В. у період з 07 липня 2021 року по 12 липня 2021 року проведено планову виїзну перевірку стану виконання ТОВ «Газ-Ресурс» рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів в сфері державного ринкового нагляду на автозаправній станції (АГЗП) ТОВ «Газ-Ресурс», яка розміщена за адресою: вул. Середній Гай, 5б, с. Грушвиця Друга, Рівненський р-н., Рівненська область.
Актом перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 12 липня 2021 року № 31-5/21 зафіксовано:
- невиконання Рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 01 червня 2021 року № 29-5/21-1 - не надано документи про якість (паспорт якості) на паливо дизельне ДП-Л-Євро5-ВО (ДП -К5, сорт-С) (розповсюдження без проходження оцінки відповідності продукції, наявність документу про якість (паспорт якості імпортованого палива - є порушенням вимог пунктів 8, 9, 17, 19, 20 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року № 927);
- невиконання Рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 01 червня 2021 року № 29-5/21-2 - не надано документи про якість (паспорт якості) на автомобільний бензин A-92-Євро 5-Е5 (А-92-К5-Євро) (розповсюдження без проходження оцінки відповідності продукції, наявність документу про якість (паспорт якості) (підтвердження якості імпортованого палива - є порушенням вимог пунктів 8, 9, 17, 19, 20 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року № 927).
12 липня 2021 року завідувачем сектору державного ринкового нагляду-старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Поліського округу Симонюком А.В. на підставі Акта стану виконання рішень від 12 липня 2021 року № 31-5/21 складено протокол № 31-5/21 року про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» (далі - протокол № 31-5/21 про виявлені порушення від 12 липня 2021 року).
Постановою Державної екологічної інспекції Поліського округу про накладення штрафних санкцій від 13 липня 2021 року № 31-5/21-1П, прийнятою за результатами розгляду протокол № 31-5/21 про виявлені порушення від 12 липня 2021 року та акту про виявлені № 31-5/21 від 12 липня 2021 року визначено ТОВ «Газ-Ресурс» сплатити штраф у сумі 34000,00 грн.
Постановою Державної екологічної інспекції Поліського округу про накладення штрафних санкцій від 13 липня 2021 року № 31-5/21-2П. прийнятою за результатами розгляду протокол № 31-5/21 про виявлені порушення від 12 липня 2021 року та акту про виявлені № 31-5/21 від 12 липня 2021 року визначено ТОВ «Газ-Ресурс» сплатити штраф у сумі 34000,00 грн.
Загальна сума штрафу становить 68000,00 грн.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Державна екологічна інспекція Поліського округу діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 02 лютого 2021 року № 58 (далі - Положення), згідно якого Державна екологічна інспекція Поліського округу є міжрегіональним територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.
Державна екологічна інспекція Поліського округу у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міндовкілля, дорученнями Міністра захисту поз кілля та природних ресурсів, його заступників, наказами Держекоінспекцїї України, дорученнями Голови Держекоінспекції України, актами Житомирської та Рівненської обласних державних адміністрацій, обласних рад, іншими актами законодавства України, а також цим Положенням.
Пунктом 4, розділу 2 Положення встановлено, що Державна екологічна інспекція Поліського округу здійснює державний ринковий нагляд у межах сфери своєї відповідальності.
Державна екологічна інспекція Поліського округу як один з органів ринкового нагляду забезпечує реалізацію європейських принципів здійснення ринкового нагляду в Україні з дотриманням вимог законодавства.
У статті 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що державний ринковий нагляд - це діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Підстави, межі повноважень та спосіб, за якими зобов'язані діяти посадові особи, що здійснюють державний ринковий нагляд відповідно до вимог статті 3 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», визначені саме у Законі України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Законі України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.
Статтею 15 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право:
1) проводити у випадках і порядку, визначених цим Законом, перевірки документів та обстеження зразків продукції, відбирати зразки продукції і забезпечувати проведення їх експертизи (випробування);
2) безперешкодно відвідувати, за умови пред'явлення службового посвідчення та направлення на проведення перевірки, у будь-який час протягом часу роботи об'єкта:
а) торговельні та складські приміщення суб'єктів господарювання і місця, зазначені у пункті 2 частини шостої статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» для проведення перевірок характеристик продукції і перевірок стану виконання суб'єктами господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;
б) місця, зазначені в пункті 3 частини шостої статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», для проведення перевірок додержання вимог щодо представлення продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, перевірок характеристик продукції та перевірок виконання суб'єктами господарювання приписів і рішень відповідно до частини п'ятої статті 26 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»;
в) місця, зазначені в пункті 4 частини шостої статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», для проведення перевірок характеристик продукції;
3) вимагати від суб'єктів господарювання надання документів і матеріалів, необхідних для здійснення ринкового нагляду, одержувати копії таких документів і матеріалів. За згодою органу ринкового нагляду документи і матеріали, необхідні для здійснення ринкового нагляду, їх копії можуть надаватися йому мовою оригіналу або іншою мовою, ніж мова діловодства та документації державних органів, якщо ця мова є зрозумілою для посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд. У разі якщо оригінали таких документів і матеріалів складені іншою мовою, ніж мова діловодства та документації державних органів, на вимогу органів ринкового нагляду суб'єкти господарювання зобов'язані у строк не більше ніж тридцять робочих днів за власний рахунок забезпечити їх переклад мовою діловодства та документації державних органів в обсязі, необхідному для здійснення ринкового нагляду;
4) вимагати від посадових осіб суб'єктів господарювання та фізичних осіб - підприємців надання у погоджений з ними строк усних чи письмових пояснень з питань, що виникають під час проведення перевірок і вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;
5) складати акти перевірок та застосовувати в установленому законом порядку адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу до суб'єктів господарювання за порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" та встановлених вимог;
6) складати на основі актів перевірок протоколи про адміністративні правопорушення у сфері здійснення ринкового нагляду та розглядати справи про відповідні адміністративні правопорушення згідно із законом України;
7) залучати у разі потреби в установленому порядку до здійснення ринкового нагляду працівників наукових установ та фахівців. На осіб, які залучені в установленому порядку до здійснення ринкового нагляду, поширюються обов'язки, визначені пунктами 1-5 частини першої статті 17 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»;
8) вимагати від посадових осіб суб'єктів господарювання та фізичних осіб - підприємців припинення дій, які перешкоджають здійсненню заходів ринкового нагляду, а в разі їх відмови від припинення таких дій - звертатися до органів Національної поліції за допомогою у здійсненні законної діяльності з ринкового нагляду.
У статті 20 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» зазначено, що ринковий нагляд здійснюється відповідно до секторальних планів ринкового нагляду, які щорічно затверджуються органами ринкового нагляду відповідно до сфер їх відповідальності.
Секторальний план ринкового нагляду охоплює види (типи), категорії та/або групи продукції відповідно до сфер відповідальності органів ринкового нагляду та визначає належність цих видів продукції до певного ступеня ризику.
Секторальний план означає план, відповідно до якого орган ринкового нагляду здійснює в межах сфери своєї відповідальності ринковий нагляд видів продукції, визначає їх належність до певного ступеня ризику та план, на підставі якого органи доходів і зборів здійснюють контроль продукції (постанова Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2011 року № 1410 «Про затвердження Порядку розроблення та перегляду секторальних планів ринкового нагляду, моніторингу та звітування про їх виконання»).
Секторальний план Держаної екологічної інспекції України державного ринкового нагляду на 2021 рік, затверджений Головою Держаної екологічної інспекції України від 24 листопада 2020 року, оприлюднений на офіційному веб-сайті Державної екологічної інспекції України та Державної екологічної інспекції Поліського округу в розділі діяльність - Державний ринковий нагляд - Секторальні плани, який є у вільному доступі та у газеті «Урядовий кур'єр» від 27 листопада 2020 року № 231 (6845).
Статтею 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено заходи ринкового нагляду.
Частиною третьою статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.
Частиною п'ятою статті 23 статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено, що перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів територіальних органів та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформляються відповідно до Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції». У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та посвідчення (направлення) видаються і оформляються невідкладно.
Законодавством передбачено, що для проведення перевірки характеристик продукції достатньо пред'явити лише службове посвідчення та посвідчення (направлення) на проведення перевірки. Пред'явлення інших документів, листів, погоджень, попереджень про проведення перевірки тощо законодавством не передбачено.
Статтею 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» чітко встановлено, що дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні), контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного нагляду на ринках фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, державного нагляду за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії.
Стаття 29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлює обмежувальні (корегувальні) заходи щодо продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, у тому числі в разі формальної невідповідності.
Пункт 1 статті 29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» регламентує у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.
Стаття 33 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначає порядок прийняття рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, а саме, що обмежувальні (корегувальні) заходи запроваджуються відповідними рішеннями органів ринкового нагляду.
Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів можуть бути прийняті за результатами проведених органами ринкового нагляду перевірок характеристик продукції у тому числі перевірок, що проводяться на підставі повідомлень митних органів про призупинення митного оформлення продукції.
Згідно із пунктом 3 частини четвертої статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.
Відповідно до частини шостої статті 44 Закону № 2735-VI справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або їх заступниками відповідно до їх компетенції.
Суми штрафів, що накладаються органами ринкового нагляду, зараховуються до Державного бюджету України.
Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадові особи органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складають протокол на підставі документів, що містять інформацію про походження продукції та її обіг.
Протокол складається у двох примірниках, які підписуються посадовими особами органу ринкового нагляду та фізичною особою, у тому числі фізичною особою-підприємцем, чи керівником юридичної особи або уповноваженою ним особою.
У разі відмови фізичної особи, у тому числі фізичної особи-підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи підписати протокол посадова особа органу ринкового нагляду вносить до такого протоколу відповідний запис.
Один примірник протоколу вручається фізичній особі, у тому числі фізичній особі-підприємцю, чи керівнику юридичної особи або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі ринкового нагляду.
Протокол разом з актом перевірки, поясненнями фізичної особи, у тому числі фізичної особи-підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи (у разі їх наявності) та документами, що стосуються справи, не пізніше наступного робочого дня за днем його складання передається керівнику чи заступнику керівника органу ринкового нагляду, які розглядають справу протягом 15 календарних днів з дня отримання протоколу та відповідних документів і приймають рішення про накладення штрафу. Кожний штраф оформляється окремою постановою.
Постанова надсилається суб'єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення.
Суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення.
У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується у судовому порядку.
Суб'єкт господарювання має право оскаржити рішення органу ринкового нагляду про накладення штрафу до керівника органу ринкового нагляду, а також у судовому порядку. У разі оскарження рішення у суді суб'єкт господарювання сплачує штраф після прийняття відповідного рішення керівником органу ринкового нагляду або судом.
Судом установлено, що 21 січня 2022 року ТОВ «Газ-Ресурс» платіжним дорученням від 21 січня 2022 року № 12207 сплачено штраф у розмірі 34000,00 грн, накладений постановою Державної екологічної інспекції Поліського округу про накладення штрафних санкцій від 13 липня 2021 року № 31-5/21-1П за результатами розгляду протокол № 31-5/21 про виявлені порушення від 12 липня 2021 року та акту стану виконання рішень від 12 липня 2021 року № 31-5/21; платіжним дорученням від 21 січня 2022 року № 12208 сплачено штраф у розмірі 34000,00 грн, накладений постановою Державної екологічної інспекції Поліського округу про накладення штрафних санкцій від 13 липня 2021 року № 31-5/21-2П за результатами розгляду протокол № 31-5/21 про виявлені порушення від 12 липня 2021 року та акту стану виконання рішень від 12 липня 2021 року № 31-5/21.
Отже, відповідачем повністю сплачено штрафні санкції у розмірі 68000,00 грн, що не заперечується позивачем.
З огляду на вказане, суд вважає, що обставини, які стали передумовою для звернення до суду з цим позовом про стягнення з відповідача штрафних санкцій відпали, тому підстав для задоволення позовних вимог немає.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання цього позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні позову Державної екологічної інспекції Поліського округу (ідентифікаційний код 42163803, місцезнаходження: вул. Л. Качинського, 12а, м. Житомир, Житомирська область, 10014) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» (ідентифікаційний код 32297445, місцезнаходження: пр. Відрадний, 95-А2, офіс 404, м. Київ, 03061) про стягнення штрафних санкцій.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.В. Кисіль