31 березня 2025 рокуСправа №160/2410/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
28.01.2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлені листом №4329-655/3-01/8-0400/25 від 24.01.2025 року щодо зменшення з 01.01.2025 року розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 з 29653,83грн. до 26256,43грн. шляхом застосування понижувальних коефіцієнтів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 03.01.2025 року №1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області поновити з 01.01.2025 року виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 29653,83грн. без застосування механізму понижувальних коефіцієнтів, передбачених Постановою №1, з урахуванням виплачених коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 01.05.2010 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 року у справі №160/10351/24 ГУ ПФУ у Дніпропетровській області з 01.11.2024 року розпочато виплату перерахованої пенсії у розмірі 29653,83грн, обчисленої на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022року, наданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції. Разом з тим, відповідачем зменшена пенсійна виплата за січень 2025 року до розміру 26256,43 грн. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав та законних інтересів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.01.2025року відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами з 14.02.2025 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою відповідачу був наданий строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 року у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у розгляді справи в якості третьої особи Міністерства соціальної політики України.
23.02.2025 року в системі «Електронний суд» ГУ ПФУ в Дніпропетровській області подало до суду відзив, в якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування, представник відповідача посилався на те, що Кабінетом Міністрів України 03.01.2025 року прийнята постанова № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», на підставі якої з 01.01.2025 року виплата пенсії позивачу здійснюється у розмірі 26256,43грн. Враховуючи, що органи ПФУ не можуть вчиняти дій, що суперечать, в тому числі Постанові КМУ № 1 від 03.01.2025 року, представник відповідача вважав, що в діях відповідача відсутня бездіяльність.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 01.05.2010 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 року в адміністративній справі № 160/10351/24, між іншим, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2022 року у фактично нарахованому розмірі з урахуванням сум індексації пенсії з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року, щомісячної доплати 2000грн. відповідно до Постанови № 713, без застосування обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених коштів.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 року у справі №160/10351/24, яке набрало законної сили, ГУ ПФУ у Дніпропетровській області з 01.11.2024 року розпочато виплату позивачу перерахованої пенсії у розмірі 29653,83грн.
07.01.2025 року позивач через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся із заявою з питання пенсійного забезпечення.
Листом №4329-655/З-01/8-0400/25 від 24.01.2025 року відповідач повідомив позивача, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про порядок виплати пенсій деяким категорій осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - Постанова №1) до розміру пенсійної виплати застосовані понижувальні коефіцієнти (0,5; 0,4; 0,3;) у зв'язку з чим пенсія зменшилась з 29653,83грн. до 26256,43грн. з 01.01.2025 року.
Отже, спір між сторонами виник з підстав зменшення позивачу пенсійної виплати.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262) законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів».
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 року № 379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічне положення міститься в п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - Постанова № 1).
Також в п. 1 Постанови № 1 зазначено розміри коефіцієнтів, які застосовуються до відповідних сум, у разі їх перевищення більш ніж 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а саме:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність,0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність,0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність,0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність,0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність,0,1.
Отже, вищевказані положення Закону України «Про Державний бюджету України на 2025 рік» та Постанови № 1 встановили обмеження до пенсійних виплат шляхом застосування визначених коефіцієнтів.
Конституційний Суд України у рішеннях від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 та від 30.11.2010 року № 22-рп/2010 дійшов висновку, що Законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
В рішенні від 28.08.2020 року № 10-р/2020 Конституційний Суд України зазначив, що скасування чи зміна Законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить ст. 6, ч.2 ст. 19, ст. 130 Конституції України.
Відповідно до першого речення ч. 3 ст. 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії.
Відтак, у разі суперечності між правовими нормами Закону України про Державний бюджет України та правовими нормами спеціальних законів України, якими врегульовано ті ж самі правовідносини, застосуванню підлягають правові норми спеціальних законів України.
Оскільки Законом №2262-ХІІ і Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено обмеження розміру пенсій, розмір яких перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, шляхом застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів, тому до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та Постанова №1.
Слід також зазначити, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зобов'язано саме здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без застосування обмеження максимального розміру пенсії.
Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262-XII.
Згідно ч. 4 ст. 63 перерахунок раніше призначених пенсій передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, а тому Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методу здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та до його повноважень не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вищевказані положення, суд приходить до висновку, що розмір пенсійної виплати, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, не може бути змінений постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», а тому дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача є протиправними.
Конституційний Суд України в рішенні від 20.12.2016 року у справі № 7-рп/2016 зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість України.
Враховуючи, що пенсія позивача на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду має виплачуватися ГУ ПФУ в Дніпропетровській області без обмеження максимальним розміром, суд доходить висновку, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» не можуть бути застосовані до пенсії позивача.
Підводячи підсумок викладеному, суд вважає необхідним визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлені листом №4329-655/3-01/8-0400/25 від 24.01.2025 року щодо зменшення з 01.01.2025 року розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 з 29653,83 грн до 26256,43 грн шляхом застосування понижувальних коефіцієнтів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 03.01.2025 року №1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області поновити з 01.01.2025 року виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 29653,83 грн без застосування механізму понижувальних коефіцієнтів, передбачених Постановою №1, з урахуванням виплачених коштів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 968грн. 96коп., що документально підтверджується квитанцією № 1133-5938-3789-2305 від 28.01.2025року.
Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 968грн. 96коп. з урахуванням задоволення позовних вимог підлягає стягненню на користь позивача з відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлені листом №4329-655/3-01/8-0400/25 від 24.01.2025 року щодо зменшення з 01.01.2025 року розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 з 29653,83 грн до 26256,43 грн шляхом застосування понижувальних коефіцієнтів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 03.01.2025 року №1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області поновити з 01.01.2025 року виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 29653,83 грн без застосування механізму понижувальних коефіцієнтів, передбачених Постановою №1, з урахуванням виплачених коштів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094,м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26, ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі по 968 грн. 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець