Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про прийняття справи до провадження
"31" березня 2025 р. Справа №826/13980/14
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши питання про прийняття до розгляду справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у м. Києві (просп. М. Бажана, буд. 7є, м. Київ, 02121) про визнання протиправними дій, скасування постанови, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у м. Києві (далі - відповідач) з наступними позовними вимогами:
- визнати протиправними дії старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у м. Києві Ковтуна В.В. щодо винесення постанови про накладення штрафу у розмірі 340,00 грн. від 29.08.2014 ВП № 43600754;
- визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у м. Києві Ковтуна В.В. від 29.08.2014 ВП № 43600754 щодо винесення постанови про накладення штрафу у розмірі 340,00 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду від 20.03.2015 року прийнято до провадження справу № 826/13980/14 та відкрито провадження в адміністративній справі №826/13980/14.
В подальшому, ухвалою від 24.04.2015 Окружним адміністративним судом міста Києва, зокрема зупинено провадження у справі №826/13980/14 до набрання законної сили ухвалою Дарницького районного суду міста Києва від 08.04.2015 у справі №753/1468/15-ц за скаргою ОСОБА_1 на дії старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у місті Києві, заінтересована особа: ОСОБА_2 щодо складання актів про невиконання судового рішення від 08.08.2014 та від 28.08.2014 у ВП № 43600754 та зобов'язано сторін негайно повідомити суд про усунення обставин, які зумовили зупинення провадження по справі.
Відомості щодо стану розгляду справи №753/1468/15-ц в матеріалах справи відсутні.
При цьому, суд вважає за необхідним зазначити, що Законом України від 03.10.2017 №2147-VIII Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції, яка почала діяти з 15.12.2017.
Вирішуючи питання про належну стадію провадження, суд виходить з того що редакції Кодексу адміністративного судочинства до 15.12.2017 та після мають істотні відмінності. Тому з метою забезпечення права доступу до суду, суд вбачає за необхідне здійснювати подальший розгляд адміністративної справи в судовому засіданні у порядку ст. 287 КАС України.
Перехід на цю стадію гарантує сторонам можливість користуватись усіма належними їм процесуальними правами без виключень, викликаних відсутністю перехідного періоду.
Такий висновок суду відповідає усталеній практиці ЄСПЛ, встановлений зокрема, рішеннями від 28.03.2006 року у справі «Мельник проти України», а також у рішенні від 18.02.2011 у справі «Мушта проти України».
Також, слід зазначити, що Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом (пункт 3 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX).
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України №2825-ІХ справа №826/13980/14 скерована за належністю для розгляду та вирішення Харківському окружному адміністративному суду та надійшла до суду 25.03.2025.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.03.2025 справу передано для розгляду судді Супрун Ю.О..
Частиною другою статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Відповідно до частини другої статті 35 Кодексу, у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до абзацу 2 частини 14 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що адміністративна справа, що розглядається підлягає прийняттю до подальшого розгляду згідно ст. 287 КАС України зі стадії зупинення.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця встановлені статтею 287 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).
За правилами ч. 4 ст. 287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом двадцяти днів після відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи до розгляду цей строк може бути продовжений не більше ніж на двадцять днів за вмотивованим клопотанням однієї зі сторін або з ініціативи суду.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частин 1, 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частинами 1,4 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Приписами частин 1, 5-6 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Суд може уповноважити на одержання таких доказів заінтересовану особу.
З огляду на те, що від дати відкриття провадження у цій справі минув певний час, суд пропонує позивачу надати додаткові письмові пояснення щодо актуальності цього спору, а відповідачу - відзив на позовну заяву та усі матеріали, що були або мали бути взяті ними до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, з приводу яких подано позов, а також належним чином завірені копії матеріалів виконавчого провадження ВП № 43600754.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду, що випливає з положень ч.6 ст.60 КАС України.
Також, суд зазначає, що відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Враховуючи викладене, суд попереджає відповідача про наслідки невиконання судового рішення та відповідальність, передбачену законодавством за невиконання судового рішення.
Оскільки справа належить до окремих категорій термінових адміністративних справ, відповідно до ст. 268 КАС України повідомлення сторін про дату, час і місце розгляду справи здійснюється засобами електронного зв'язку.
Керуючись приписами ст. ст. 5, 19, 80, 126, 160, 168, 171, 248, 256, 287, 294 КАС України, суд, -
Прийняти до провадження адміністративну справу №826/13980/14 за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Дарницького районного управління юстиції у м. Києві про визнання протиправними дій, скасування постанови, на стадії зупинення провадження.
Розгляд та вирішення справи здійснювати одноособовим складом суду у складі головуючого судді Супрун Ю.О., у порядку ст. 287 КАС України.
Про дату, час і місце судового розгляду справи повідомити сторін після поновлення провадження у справі №826/13980/14.
Запропонувати позивачу надати письмові пояснення щодо актуальності цього спору, а відповідачу - відзив на позовну заяву та усі матеріали, що були або мали бути взяті ними до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, з приводу яких подано позов, а також витребувати належним чином завірені копії матеріалів виконавчого провадження ВП № 43600754.
Зобов'язати сторін негайно повідомити суд про усунення обставин, які зумовили зупинення провадження по справі №826/13980/14.
Витребувані документи надати в строк за 5 днів з дня отримання копії ухвали про прийняття справи до провадження безпосередньо до канцелярії суду за адресою: майдан Свободи 6, м. Харків (правий корпус колишньої будівлі академії Говорова).
Повідомити сторін, що адміністративна справа має бути розглянута судом протягом строку встановленої ч.4 ст.287 КАС України.
Копії даної ухвали негайно направити особам, які беруть участь у справі відповідно до вимог ч. 2 ст. 269 КАС України.
Роз'яснити особам, які беруть участь у справі, про наявність у них процесуальних прав і обов'язків, що передбачені ст.ст. 44, 45, 47, 51, 54, 60, 77, 131, 198, 205 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасник справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб - адресою: http://adm.hr.court.gov.ua/sud2070/ на Офіційному веб-порталі судової влади України.
Ухвала не підлягає оскарженню.
Суддя Ю.О. Супрун