Рішення від 24.02.2025 по справі 758/7286/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2025 року справа №758/7286/21

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Подільського районного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- визнати протиправним Рішення №104610005570 від 17.11.2020 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків: НОМЕР_1 , пенсію на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 17 листопада 2020 року.

Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 31.05.2021 відкрито провадження в адміністративній справі № 758/7286/21 та призначено дату, час та місце проведення судового засідання.

Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 20.08.2021 дану справу передано на розгляд Київського окружного адміністративного суду на підставі пункту 3 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України.

20.10.2021 наведена вище адміністративна справа надійшла до Київського окружного адміністративного суду та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової страви між суддями передана на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду С.В. Харченко.

У зв'язку з тим, що провадження у даній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу п'ятиденний строк на усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.

На виконання вимог зазначеної вище ухвали позивачем було усунено недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, та приведено її у відповідність до вимог статей 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

У зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_2 , дану справу передано на повторний автоматизований розподіл справи між суддями.

Протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями справу передано на розгляд судді Лиска І.Г.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка має статус громадянки, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), у зв'язку з чим вважає, що має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років. Досягнувши обумовленого 55-річного віку, позивач звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком, однак їй було відмовлено з підстав того, що Позивачкою на думку Відповідача підтверджено проживання у зоні посиленого радіологічного контролю до 01.01.1993р., що складає - 3 роки 27 днів (з 20.02.1989 по 16.03.1992 р.).

У відзиві на позов Відповідач, проти позову заперечив, стверджує, що станом на 01.01.1993року Позивач в зоні посиленого радіологічного контролю проживав лише 3 роки 27 днів, що є недостатнім для зниження пенсійного віку на 5 років. По цій причині Позивачу, як зазначено у відзиві, було правомірно відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.

Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 , 1963 року народження є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2 , виданим Макарівським РВ ГУ МВС України в Київській області 30 вересня 1997 року.

13.11.2020 року ОСОБА_1 подала до Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області заяву, в прохальній частині якої просила призначити їй пенсію на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і здійснювати перерахування пенсійних коштів на банківський рахунок згідно наданих реквізитів.

До заяви про призначення пенсії на пільгових умовах було долучено:

1. Свідоцтво про народження НОМЕР_3

2. Трудова книжка Серія НОМЕР_4 , видана 24.11.1981 року.

3. Свідоцтво про зміну прізвища, імені, по-батькові від Серія НОМЕР_5 17.04.1997.

4. Диплом про вищу освіту Київського інституту фізичної культури Серія НОМЕР_6 від 30.06.1986р. Реєстраційний № 9823 Спеціальність Викладач фізкультури та спорту.

5. Трудова книжка Серія НОМЕР_7 від 03.03.1986р.

???6. Військовий квиток Серія НОМЕР_8 , виданий 01.06.1986 р. Московським РВК (районним військовим комісаріатом) м. Києва.

???7. Облікова Картка (Учетная карточка) НОМЕР_9 до Військового квитка виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.06.1986 р.

???8. Посвідчення громадянина (громадянки) , який (яка) постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіаційного контролю Категорія 4 Серія НОМЕР_10 від 09.12.1997р. (повторно) у зв'язку із зміною П.І.Б.

???9. Довідка про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1

????10. Довідка №01-18/2199 від 09.09.2020 р. Управлінням соціального захисту населена Макарівської РДА Київської області в тому, що ОСОБА_1 , в тому, що 09.12.1997р. згідно з протоколом вручено посвідчення особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4 Серії НОМЕР_10 від 0.12.1997р., видане Київською облдержадміністрацією.

11. Список №6 від 03.10.1997р. осіб для визначення статусу потерпілого від наслідків авар на Чорнобильській АЕС 4 категорії, документи яких відповідають вимогам Постанови КМ від09.12.1997р. №51 по Макарівському району.

Відповідачем було прийнято Рішення №104610005570 від 17.11.2020 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку.

В обґрунтування Відповідач зазначає в оскаржуваному рішенні, що «Посвідченням громадянки, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіологічного контролю категорії 4 від 09.12.1997 р. серія НОМЕР_10 , та записами трудової книжки підтверджено проживання у зоні посиленого радіологічного контролю до 01.01.1993р. - 3 роки 27 днів (з 20.02.1989 по 16.03.1992 р.).

Оскільки не виконується умова проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю - 4 роки до 01.01.1993 р. підстави для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відсутні. »

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивачка звернулася до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, суд зазначає таке.

За умовами частини першої статті 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 01 січня 2018 року, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за нормами Закону № 1058-IV і з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом № 796-XII.

Закон № 796-XII визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, визначено статтею 55 Закону № 796-XII. Згідно з частиною третьою цієї статті призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Приписами пункту 2 частини першої статті 55 Закону N 796-XII передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, потерпілим від Чорнобильської катастрофи:

особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку передбачено на 2 роки та додатково 1 за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Аналіз наведених положень Закону свідчить, що обов'язковою умовою наявності у особи права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-XII є факт постійного проживання та (або) роботи такої особи у зоні посиленого радіологічного контролю протягом чотирьох років до 01 січня 1993 року.

При цьому, особам, які додатково до зазначеної умови постійно проживали у зоні посиленого радіологічного контролю в період з моменту аварії (26 квітня 1986 року) по 31 липня 1986 року, ще встановлюється початкова величина зниження пенсійного віку - 2 роки.

Особам, які постійно не працювали/постійно не проживали в зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року, але постійного проживали/постійно працювали у зоні посиленого радіологічного контролю протягом чотирьох років до 01 січня 1993 року, зменшення пенсійного віку застосовується без початкової величини зменшення пенсійного віку, з розрахунку - 1 рік за 3 роки проживання/роботи.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Згідно з абзацом дев'ятим підпункту 5 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 документами, які засвідчують особливий статус особи є, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Суд встановив, що ОСОБА_1 має статус особи, потерпілої від Чорнобильської катастрофи, про що їй видано 09.12.1997 Київською облдержадміністрацією посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), серії НОМЕР_10 .

Як визначено статтею 9 Закону № 796-XII, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 11 Закону № 796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Приписами пункту 4 частини першої статті 14 Закону № 796-XII передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, серед них особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

У пункті 6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 501, який діяв на момент видачі позивачці посвідчення, визначено, що громадянам, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.

Відповідно до пункту 2 цього ж Порядку посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зазначене кореспондується зі змістом частини третьої статті 65 Закону № 796-XII.

Таким чином, Законом № 796-XII та Порядком № 501 (чинним на момент видачі посвідчення) передбачено, що саме посвідчення відповідної категорії є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, визначеними Законом для такої категорії.

На підставі зазначеного слід прийти до висновку, що питання проживання позивачкою не менше 4 років у зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993 вирішувалось при наданні їй статусу потерпілої особи. Факт проживання чи роботи позивачки на території радіоактивного забруднення станом на 01.01.1993 перевірявся відповідними комісіями при видачі посвідчення. Наявність у позивачки статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи підтверджується відповідним посвідченням.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 27.02.2018 у справі № 344/9789/17, від 28.03.2018 у справі № 333/2072/17, від 08.05.2018 у справі № 708/1022/17, від 31.10.2019 у справі № 212/12245/13-а та в силу приписів частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховується судом при вирішенні даної справи.

Ураховуючи вищезазначене, є необґрунтованими твердження відповідача щодо відсутності підстав для призначення позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку, оскільки саме посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, у тому числі, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Зважаючи на викладене, подані позивачем документи не викликають сумнівів щодо його проживання в зоні посиленого радіологічного контролю протягом періоду, достатнього для виникнення права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на п'ять років відповідно до статті 55 Закону №796-XII.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058 пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Тобто, зазначена правова норма не забороняє особі звернутися за призначенням пенсії заздалегідь, до досягнення пенсійного віку, при цьому пенсія буде призначена з наступного дня за днем досягнення пенсійного віку.

У спірних правовідносинах позивачка звернулася за призначенням пенсії у віці 57 років, з заявою від 17.11.2020, а тому пенсія має бути призначена з дня звернення із заявою до контролюючого органу, тобто з 17.11.2020.

З огляду на викладене Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області протиправно відмовило у призначенні позивачці пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до Закону № 796-XII.

Зважаючи на протиправність відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, у той час як право на отримання пенсії підтверджується документально, суд дійшов висновку, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів рішень, а тому відповідача слід зобов'язати призначити пенсію позивачці з 17.11.2020 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до положень статті 55 Закону №796-XII.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що позивачем сплачено судового збору 908,00 грн.

Зважаючи на викладене, судовий збір, сплачений позивачем, стягується на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов-задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Визнати протиправним Рішення №104610005570 від 17.11.2020 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків: НОМЕР_1 , пенсію на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 17 листопада 2020 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп., за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.