31 березня 2025 року справа №320/8930/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Калитянської селищної ради Броварського району Київської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) з позовом до Калитянської селищної ради Броварського району Київської області (далі - відповідач, Сільрада), в якому просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Калитянської селищної ради Броварського району Київської області, яка полягає у невиконанні ним обов'язку щодо прийняття ОСОБА_1 на роботу (службу) на посаду начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Калитянської селищної ради Броварського району Київської області або на іншу посаду за категорією не нижче тієї, яку вона займала до вступу в Академію, та рівноцінною за оплатою і характером діяльності, після завершення нею навчання за денною формою навчання за державним замовленням у Національній академії державного управління при Президентові України за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» галузі знань «Публічне управління та адміністрування» без конкурсного відбору та стажування.
2. Зобов'язати Виконавчий комітет Калитянської селищної ради Броварського району Київської області прийняти ОСОБА_1 на роботу (службу) на посаду начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Калитянської селищної ради Броварського району Київської області або на іншу посаду за категорією не нижче тієї, яку вона займала до вступу в Академію, та рівноцінною за оплатою і характером діяльності, після завершення нею навчання за денною формою навчання за державним замовленням у Національній академії державного управління при Президентові України за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» галузі знань «Публічне управління та адміністрування» без конкурсного відбору та стажування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач допустив протиправну бездіяльність стосовно позивачки, оскільки після закінчення нею навчання, мав прийняти її на роботу в силу положень чинного законодавства, що підтверджено також висновками суду у справі №320/13766/20, проте безпідставно відмовив їй у прийнятті на роботу на посаду, з якої вона була звільнена у зв'язку з навчанням, тож порушені права позивачки підлягають поновленню у завлений нею у позові спосіб.
Представник відповідача подав письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що не погоджується з викладеними у позові обставинами, оскільки правова оцінка, визначена судами у справі № 320/13766/20 про те, що за позивачем зберігається посада на період навчання та обов'язок працевлаштувати позивача після закінчення навчання, не є обов'язковою для суду в силу положень частини сьомої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України. Одночасно зауважив, що суди зробили вказану правову оцінку за результатами неправильного застосування норм матеріального права, бо на позивача згідно з пунктом 11 частини третьої статті 3 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII не поширюються норми законодавства про державну службу, які гарантують збереження посади на час професійного навчання за посадовою особою місцевого самоврядування, та пункту 2 Положення про працевлаштування випускників Української Академії державного управління при Президентові України, яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.1996 № 1269, отже не застосується до правовідносин, які виникли у даній справі.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Розпорядженням виконавчого комітету Калитянської селищної ради від 23.06.2017 №20-К ОСОБА_1 з 27.06.2017 прийнято в порядку переведення з Заворицького НВК на посаду начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту апарату Виконавчого комітету Калитянської селищної ради, як таку, що успішно пройшла конкурсний відбір.
Між ОСОБА_1 та Національною академією державного управління при Президентові України 10.09.2020 було укладено договір про навчання (підготовку) в Національній академії державного управління при Президентові України № 62д-20 (далі - договір), за умовами якого заклад освіти зобов'язався, зокрема: зарахувати позивачку на навчання на 1 курс після виконання вимог умов прийому на навчання на здобуття вищої освіти, правил прийому та укладання договору; здійснити підготовку вступник за денною формою здобуття освіти за освітньою програмою «Публічне управління та адміністрування» за спеціальністю 281 «Публічне управління та адміністрування» для здобуття другого ступеня вищої освіти.
Пунктом 12 договору визначено, що фінансування навчання здійснюється за рахунок видатків державного бюджету (державне замовлення).
Пунктом 16 договору встановлено, що договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє протягом усього періоду або до повного виконання сторонами зобов'язань за договором.
Наказом Національної академії державного управління при Президентові України від 11.09.2020 №556-ос позивачку зараховано з « 15» вересня 2020 року слухачем 1 курсу денної форми здобуття освіти за спеціальностями за кошти державного (регіонального) бюджету.
У зв'язку з зарахуванням на навчання, позивачка звернулась до в.о. Голови Калитянської селищної ради з заявою від 02.11.2020 про її звільнення на час навчання в Національній академії державного управління при Президентові України за денною формою навчання за кошти державного бюджету з 06.11.2020, зі збереженням за нею посади.
Розпорядженням виконавчого комітету Калитянської селищної ради від 05.11.2020 № 73-К позивачку було звільнено з 06.11.2020 з посади начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту, у зв'язку зі вступом на навчання у Національну академію державного управління при Президентові України за денною формою навчання за державним замовленням, згідно зі статтею 38 Кодексу законів України про працю.
Позивачка особистим написом на розпорядженні зазначила, що з його змістом не згідна, оскільки статтю 38 Кодексу законів України про працю вона в заяві не зазначала.
В інтересах позивачки було подано адвокатський запит від 30.11.2020 щодо того, чи зберіглась посада за позивачкою після її звільнення; чи є така посада вакантною; чи займає хтось відповідну посаду.
Листом від 22.12.2020 № 1791 Калитянська селищна рада повідомила адвокату, що посаду начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту за позивачкою збережено; станом на 22.12.2020 посада є вакантною; станом на 22.12.2020 посаду ніхто не займає.
Позивачка звернулась до Голови Калитянської селищної ради з заявою-зверненням від 15.12.2020, якою просила у пункті 1 розпорядження Калитянської селищної ради Броварського району Київської області № 73-К від 05.11.2020 «Про звільнення ОСОБА_1 » після слів «згідно ст. 38 КЗпП України» внести доповнення наступного змісту: «п. 21 Положення про прийом слухачів до Національної академії державного управління при Президентові України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2013 № 255, зі збереженням за нею вказаної посади».
Листом від 12.01.2021 № 29 Калитянська селищна рада повідомила позивачку, що оскільки її заява-звернення стосується внесення змін до розпорядження № 73-К від 05.11.2020, яке нею оскаржено в судовому порядку, то рада не має змоги вносити будь-які зміни у таке розпорядження до винесення судом рішення по справі.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 у справі № 320/13766/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2021, за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Калитянської селищної ради Броварського району Київської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді та стягнення заробітку на час вимушеного прогулу, - у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.
Разом з тим, суд встановив, що посада, з якої позивачку було звільнено спірним розпорядженням, відноситься до шостої категорії посад, що підтверджується записом у трудовій книжці, особовою карткою та розпорядженням про прийняття на роботу від 23.06.2017 № 20-к, тож на позивачку поширюються пільги щодо збереження посади на час навчання.
При цьому, суд звернув увагу позивачки на те, що відсутність у спірному розпорядженні інформації про збереження за нею посади на час навчання не свідчить про протиправність розпорядження та не є підставою для його скасування, оскільки посада, з якої позивачка була звільнена, зберігається за нею на час навчання в силу вищевказаних вимог чинного законодавства та незалежно від наявності або відсутності інформації про це у розпорядчому акті про звільнення.
Також суд зазначив, що до посадових осіб органів місцевого самоврядування підлягають застосуванню Роз'яснення Національного агентства України з питань державної служби від 20.08.2018 № 55-р/з «Деякі питання професійного навчання за денною формою за державним замовленням державних службовців».
У зв'язку з завершенням навчання, позивачка звернулась до Голови Калитянської селищної ради з заявою від 09.02.2022 про вирішення питання щодо її працевлаштування.
Листом Калитянська селищна рада повідомила позивачку, що вирішити питання щодо її працевлаштування неможливо у зв'язку з введенням на території України воєнного стану з 24.02.2022.
Додатково, листом від 23.03.2022 № 387 Калитянська селищна рада повідомила позивачку, що керуючись статтею 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» факт завершення навчання не є підставою для прийняття на службу в органі місцевого самоврядування без проведення конкурсного відбору від 04.03.2022 № 349.
На повторне звернення позиваки щодо працевлаштування з тих же підстав, листом від 28.04.2022 № 606 Калитянська селищна рада повідомило її про відмову, з підстав, аналогічних підставам, вказаним у листі від 04.03.2022 № 349.
Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивачка звернулась до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходячи з положень норм законодавства, які діяли на момент їх виникнення, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює Закон України від 07.06.2001 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закони № 2493-III).
Служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом (стаття 1 Закону № 2493-III).
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (частина перша статті 2 Закону № 2493-III).
Відповідно до статті 3 Закону № 2493-IIІ посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
За приписами статті 10 Закону № 2493-IIІ прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється, зокрема, на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Громадяни України, які вперше приймаються в органи місцевого самоврядування (за винятком посад, зазначених в абзаці другому частини першої статті 10 цього Закону), у день прийняття відповідного рішення складають Присягу (частина перша статті 11 Закону № 2493-IIІ).
Згідно зі статями 14, 15 Закону № 2493-IIІ в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема, шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост.
При прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад.
Встановлюються такі ранги посадових осіб місцевого самоврядування, окрім іншого, особам, які займають посади, віднесені до шостої категорії, може бути присвоєно 13, 12 і 11 ранг.
Відповідно до статі 20 Закону № 2493-IIІ крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України.
У свою чергу частиною першою статті 38 Кодексу законів про працю України закріплено, що працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Відповідно до пункту 2 розділу VII. Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-IIІ дія Закону України «Про державну службу» поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
За приписами частин другої, четвертої, сьомої статті 48 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII) професійне навчання державних службовців проводиться за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством, через систему підготовки, перепідготовки, спеціалізації та підвищення кваліфікації, зокрема у сфері публічного управління та адміністрування, у встановленому законодавством порядку в навчальних закладах, установах, організаціях незалежно від форми власності, які мають право надавати освітні послуги, у тому числі за кордоном.
Керівник державної служби у межах витрат, передбачених на утримання відповідного державного органу, забезпечує організацію професійного навчання державних службовців, підвищення кваліфікації державних службовців на робочому місці або в інших установах (організаціях), а також має право відповідно до закону закуповувати послуги, необхідні для забезпечення підвищення кваліфікації державних службовців, у підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб.
На строк професійного навчання за державним службовцем зберігаються його посада та заробітна плата.
Таким чином, у розумінні статті 48 Закону № 889-VIII законодавець передбачив юридичну гарантію для тих державних службовців, які проходять професійне навчання, що полягає у збереженні за ними посади та заробітної плати на весь час професійного навчання, якщо таке навчання проводиться за рахунок коштів державного бюджету.
Разом з тим, за приписами пункту 11 частини третьої статті 3 Закону № 889-VIII дія цього Закону не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування.
З наведеного вбачається колізія норм Закону №2493-IIІ та Закону № 889-VIII.
При цьому, у рішенні ЄСПЛ у справі «Щокін проти України» суд констатував, що вирішення колізій у законодавстві завжди має тлумачиться на користь особи (стаття 1 Першого протоколу до Конвенції, Заяви №№ 23759/03 та 37943/06, від 14.10.2010).
У свою чергу, організація навчання і підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування, просування їх по службі, визначення тривалості робочого часу, порядку здійснення ними службових відряджень та відшкодування витрат на ці відрядження, а також особливості їх дисциплінарної відповідальності, вирішення інших питань, пов'язаних із службою в органах місцевого самоврядування, забезпечуються у порядку, передбаченому законом (стаття 19 Закону № 2493-IIІ).
Організаційні засади функціонування системи професійного навчання державних службовців, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад (далі - система професійного навчання) визначає Положення про систему професійного навчання державних службовців, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 106 (далі - Положення).
Відповідно до підпункту пункту 3 Положення 106, система професійного навчання створюється для задоволення потреб державних органів та органів місцевого самоврядування, на які поширюється дія Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні», у високопрофесійних фахівцях і забезпечення умов для підвищення рівня професійної компетентності учасників професійного навчання.
Учасники професійного навчання можуть реалізовувати своє право на професійне навчання через, зокрема, підготовку - успішне виконання учасниками професійного навчання відповідної освітньо-професійної програми, що є підставою для присудження ступеня вищої освіти за рівнем магістра за спеціальностями, необхідними для професійної діяльності на державній службі та службі в органах місцевого самоврядування, зокрема за спеціальністю 281 «Публічне управління та адміністрування» галузі знань «Публічне управління та адміністрування» (пункт 6 Положення № 106).
Підготовка за освітньо-професійними програмами підготовки магістрів за спеціальністю 281 «Публічне управління та адміністрування» галузі знань «Публічне управління та адміністрування» здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2013 № 255 «Про затвердження положень про прийом, стажування в органах державної влади і органах місцевого самоврядування слухачів Національної академії державного управління при Президентові України, а також переліку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, в яких проводиться стажування слухачів Національної академії» (пункт 8 Положення № 106).
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про прийом слухачів до Національної академії державного управління при Президентові України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2013 № 255 (далі - Положення № 255) Національна академія державного управління при Президентові України (далі - Національна академія) як головний заклад вищої освіти у системі підготовки та підвищення кваліфікації фахівців за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» галузі знань «Публічне управління та адміністрування» здійснює підготовку за денною формою навчання державних службовців, посади яких належать до посад державної служби категорії «А», «Б», «В», та посадових осіб місцевого самоврядування, посади яких віднесені до першої-сьомої категорії посад в органах місцевого самоврядування; за вечірньою, заочною, дистанційною формами навчання державних службовців, посади яких належать до посад державної служби категорії «А», підкатегорій Б1-Б3 категорії «Б», голів місцевих держадміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування, посади яких віднесені до першої - четвертої категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Організація навчання слухачів у Національній академії здійснюється за державним замовленням і договорами між Національною академією та замовниками на умовах, що визначаються такими договорами.
На навчання за денною формою за державним замовленням приймаються особи, які перебувають на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування та обіймають посади, що належать до посад державної служби категорії «А», «Б», «В» або віднесені до першої-сьомої категорії посад в органах місцевого самоврядування, мають стаж державної служби або служби в органах місцевого самоврядування не менш як один рік на момент подання документів до приймальної комісії.
Відповідно до пункту 21 Положення № 255 на час навчання державного службовця, посадової особи місцевого самоврядування за денною формою за державним замовленням у Національній академії посада, яку вони займали до навчання (крім виборних посад), може займатися іншою особою лише на умовах строкового трудового договору та не є вакантною.
Згідно з роз'ясненням Національного агентства України з питань державної служби від 20.08.2018 № 55-р/з «Деякі питання професійного навчання за денною формою за державним замовленням державних службовців», особа не припиняє державну службу, а направляється на навчання згідно зі статтею 48 Закону, при цьому на час такого навчання за нею зберігається посада. Інша особа призначається на таку посаду строково на час навчання державного службовця. Отже, на період навчання державного службовця за денною формою за державним замовленням його трудова книжка зберігається за місцем роботи.
Окрім того, відповідно до роз'яснень Національного агентства України з питань державної служби від 01.03.2018 № 49-р/з «Щодо працевлаштування на державну службу осіб, які закінчили навчання в Національній академії державного управління при Президентові України та інших вищих навчальних закладах на денній формі за державним замовленням відповідно до спеціальностей галузі знань «Державне управління» або спеціальності «Публічне управління та адміністрування» галузі знань «Управління та адміністрування» орган державної влади чи орган місцевого самоврядування повинен запропонувати випускникові, який навчався за державним замовленням за денною формою, посаду не нижче тієї, що він займав до вступу на навчання, рівноцінну за оплатою праці та характером діяльності.
У разі ліквідації або реорганізації органу державної влади чи органу місцевого самоврядування працевлаштування випускника, який навчався за державним замовленням за денною формою, здійснюється його правонаступником.
Зобов'язання щодо працевлаштування випускника, який навчався за державним замовленням за денною формою, зберігається у разі скорочення чисельності штату і зміни структури органу державної влади чи органу місцевого самоврядування. При цьому зміна керівника органу не є підставою дня відмови випускникові у працевлаштуванні.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачка до звільнення була посадовою особою місцевого самоврядування, обіймала посаду шостої категорії посад - начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Калитянської селищної ради, їй було присвоєно 12 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Звільнена позивачка була відповідно до статі 38 Кодексу законів про працю України на підставі її заяви у визначену нею дату у зв'язку зі вступом у Національну академію державного управління при Президентові України за денною формою навчання за державним замовленням.
При цьому, як вже зазначалося, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 у справі № 320/13766/20, яке набрало законної сили, констатовано, що на позивачку поширюються пільги щодо збереження посади на час навчання, а також до посадових осіб органів місцевого самоврядування підлягають застосуванню Роз'яснення Національного агентства України з питань державної служби від 20.08.2018 № 55-р/з.
За приписами статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, при прийнятті рішення у даній справі суд враховує обставини, встановлені судом у справі № 320/13766/20, яке набрало законної сили.
Відповідно до змісту статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Враховуючи вищенаведене в сукупності суд доходить висновку про те, що відповідач протиправно відмовив позивачці у вирішенні питання щодо її працевлаштування після закінчення навчання.
Разом з тим, суд не може перебирати на себе дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування щодо вирішення питання працевлаштування.
У підсумку, з урахування зазначеного в сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Згідно із частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У взаємозв'язку з вищенаведеним та керуючись статтями 6, 7, 9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Калитянської селищної ради про прийняття ОСОБА_1 на службу в органі місцевого самоврядування без проведення конкурсного відбору.
3. Зобов'язати Калитянську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про вирішення питання щодо її працевлаштування з урахуванням висновків суду, наведених у цьому рішенні.
4. В іншій частині позову відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Калитянської селищної ради судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Василенко Г.Ю.