Рішення від 31.03.2025 по справі 640/11973/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року № 640/11973/22

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергосервісна компанія»

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та

комунальних послуг

про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Київська енергосервісна компанія» звернулось з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про накладення штрафу на ТОВ «КЕСК» за недотримання вимог нормативно - правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)» від 11.02.2022 № 277.

Окружним адміністративним судом міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.

На виконання положень пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» адміністративну справу було передано до Київського окружного адміністративного суду за належністю.

Ухвалою суду від 02.11.2023 справу прийнято до провадження та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки, на підставі яких було прийняте оскаржуване рішення, не відповідають дійсним обставинам справи та нормам чинного законодавства, і тому позивач вважає спірне рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому суду відзиві.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 17.12.2021 №2588 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «КЕСК», здійснено позапланову невиїзну перевірку дотримання товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергосервісна компанія» (далі - ТОВ «КЕСК») у частині питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу.

Підставою проведення позапланової перевірки, відповідно до акту перевірки, слугувало звернення до відповідача ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» (лист від 02.11.2021 №01-13/2777 (вх. №22501.1/1-21 від 02.11.2021).

Так згідно акту перевірки, відповідачем встановлено недотримання ТОВ «КЕСК» законодавства, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП 27.12.2017 № 1469 (далі - Ліцензійні умови №1469) та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), затверджених постановою НКРЕКП 27.12.2017 № 1468 (далі - Ліцензійні умови №1468), а саме:

пункту 1 частини другої статті 55 Закону України «Про ринок електричної енергії» у частині обов'язку трейдерів дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності із трейдерської діяльності та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії,

пункту 1 частини другої статті 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» у частині обов'язку електропостачальника дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу та інших нормативно- правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії,

абзацу третього пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» у частині обов'язку дотримання обмеження загального (максимального) обсягу продажу електричної енергії електропостачальниками та/або трейдерами на ринку «на добу наперед» у розрахунковому періоді (місяці) у розмірі, який не може перевищувати 10 відсотків від зареєстрованого обсягу купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця такими електропостачальниками, та/або трейдерами на такий розрахунковий період (місяць);

пункту 1 постанови НКРЕКП № 1495 у частині обов'язку, зокрема електропостачальника та грейдера, забезпечити дотримання абзацу третього пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії»;

підпункту 5 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов № 1469 у частині обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством;

підпункту 22 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов № 1469, відповідно до якого забороняється надавати пропозиції та укладати договори, які містять положення, що суперечать Закону України «Про ринок електричної енергії»;

підпункту 5 пункту 2.2 розділу 2 Ліцензійних умов № 1468 у частині обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством;

підпункту 12 пункту 2.2 розділу 2 Ліцензійних умов № 1468 у частині обов'язку ліцензіата здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про

ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

Постановою НКРЕКП «Про накладення штрафу на TOB «KECK» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)» від 11.02.2022 №277 накладено на TOB «KECK» штраф у розмірі 370 000, 00 грн., а саме: за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов № 1469 та Ліцензійних умов № 1468, вказаних у акті перевірки.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Частиною 8 статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП) передбачене, що підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки є, зокрема, обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики чи комунальних послуг, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення.

Положенням пункту 9 розділу XVII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон) було встановлено, що тимчасово, до 1 листопада 2021 року загальний (максимальний) обсяг продажу електричної енергії електропостачальниками та/або трейдерами на ринку «на добу наперед» у розрахунковому періоді (місяці) не може перевищувати 10 відсотків від зареєстрованого обсягу купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця такими електропостачальниками та/або трейдерами на такий розрахунковий період (місяць). У разі здійснення імпорту електричної енергії постачальником та/або трейдером обсяг електричної енергії, що може бути проданий таким електропостачальником та/або трейдером на ринку «на добу наперед», збільшується на обсяг такої імпортованої електричної енергії.

Водночас, відповідно до статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор ринку - юридична особа, що забезпечує функціонування ринку "на добу наперед-та внутрішньодобового ринку та організацію купівлі-продажу електричної енергії _на цих ринках, а також має право організовувати та проводити електронні аукціони з купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами на підставі відповідних ліцензій, що видаються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Статтею 51 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що Оператор ринку забезпечує функціонування ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, а також здійснює організацію купівлі-продажу електричної енергії для доби постачання на підставі ліцензії.

Оператор ринку створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, укладання і виконання договорів та розрахунків за ними, зокрема визначає уповноважений банк або клірингову установу.

Оператор ринку:

1) забезпечує рівні умови участі на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку;

2) реєструє учасників ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, забезпечує ведення та оприлюднення відповідного реєстру;

3) забезпечує дотримання учасниками ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку вимог щодо надання гарантій виконання фінансових зобов'язань відповідно до правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку;

4) визначає за результатами торгів на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку обсяги купівлі-продажу електричної енергії учасників ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, ціни на електричну енергію, фінансові зобов'язання учасників торгів на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку;

4-1) має право організовувати та проводити електронні аукціони з купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами на підставі відповідних ліцензій, що видаються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;

5) створює умови для забезпечення розрахунків за куплену/продану електричну енергію, зокрема шляхом запровадження клірингу;

6) надає повідомлення про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду відповідно до правил ринку;

7) оприлюднює інформацію щодо торгів на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, зокрема про ціни та обсяги купівлі-продажу електричної енергії, та іншу інформацію в обсягах та строки, визначені правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку;

8) надає учасникам ринку інформацію, необхідну для виконання ними функцій на ринку електричної енергії, в обсягах та порядку, визначених правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

8-1) надає учасникам ринку інформаційно-консультативні та організаційні послуги, пов'язані з функціонуванням ринку електричної енергії;

9) надає Регулятору інформацію, необхідну для здійснення ним функцій і повноважень, встановлених законодавством;

10) забезпечує конфіденційність інформації, отриманої від учасників ринку, що використовується ним для виконання своїх функцій на ринку електричної енергії та становить комерційну таємницю, відповідно до вимог законодавства, а також забезпечує конфіденційність інформації щодо своєї діяльності, розкриття якої може надавати комерційні переваги учасникам ринку;

11) здійснює інші функції, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Оператор ринку має інші повноваження, права та обов'язки, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Разом з цим, відповідно до п. 1.2.2 глави 1.2 розділу І Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.20218 №308 (далі - Правила РДН/ВДР), участь на РДН і ВДР набувається шляхом укладання з Оператором ринку договору про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку (далі - договір про участь у РДН та ВДР) відповідно до умов, визначених у главі 2.1 розділу II Правил РДН/ВДР, за типовою формою, наведеною в додатку 1 до Правил РДН/ВДР.

Оператор ринку та позивач уклали договір про участь у РДН та ВДР .

Відповідно до п. 1.1 Договору Оператор ринку забезпечує функціонування РДН.

Пп. 1 п. 2.3 Договору встановлено, що позивач зобов'язаний дотримуватися вимог чинного законодавства, умови договорів, що укладатимуться на РДН/ВДР, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до п. 4.1 Договору Сторони договору несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України і здійснюють усі необхідні заходи для належного виконання своїх зобов'язань згідно з цим Договором.

Як вбачається з матеріалів справи, до НКРЕКП надійшло звернення Держаного підприємства «Оператор ринку» (далі - ДП «Оператор ринку») від 02.11.2021 № 01-13/2777 в доповнення до листів ДП «Оператор ринку» з конференційною інформацією від 01.10.2021 №03-13/2522 та від 02.11.2021 №01-13/2774, в якому ДП «Оператор ринку» повідомив, що у деяких електропостачальників та трейдерів спостерігається перевищення встановленого в Законі обмеження у 10%, а у деяких взагалі відсутні зареєстровані обсяги купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, а також обсяги імпорту електричної енергії, що може свідчити про недотримання учасниками РДН/ВДР, вимог абзацу третього пункту 9 розділу XVII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону.

ДП «Оператор ринку» у своєму листі від 02.11.2021 № 01-13/2777 надав докази - Переліки електропостачальників та трейдерів, зокрема, позивача, у яких спостерігалось перевищення загального обсягу продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» (далі - РДН) 10% зареєстрованих обсягів купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсягів імпорту, а також у яких відсутні відповідні зареєстровані обсяги купівлі (рядок 29 Таблиці 1 до листа) за вересень 2021 року, (рядок 19 Таблиці 2 до листа) за жовтень 2021 року.

Згідно з інформацією, наведеною у додатку 1 до листа ДП «Оператор ринку» від 01.10.2021 № 03-13/2522 (вх. НКРЕКП від 04.10.2021 № 20011/1-21), у вересні 2021 року акцептований обсяг продажу електричної енергії ТОВ «КЕСК» на РДН склав 39,3 МВт*год. Проте, у Товариства в зазначеному періоді (місяці) відсутні зареєстровані обсяги купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсяги імпорту електричної енергії.

Відхилення акцептованого обсягу продажу електричної енергії Товариством на РДН від встановленого пунктом 9 розділу XVII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону обмеження в 10% склало 39,3 - 0 = 39,3 МВт*год,

За інформацією, наведеною у додатку 1 до листа ДП «Оператор ринку» від 02.11.2021 № 01-13/2774 (вх. НКРЕКП від 02.11.2021 №22428.1/1-21), у жовтні 2021 року акцептований обсяг продажу електричної енергії Товариством на РДН склав 354,0 МВт*год. Проте, у Товариства в зазначеному періоді (місяці) відсутні зареєстровані обсяги купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсяги імпорту електричної енергії.

Відхилення акцептованого обсягу продажу електричної енергії Товариством на РДН від встановленого пунктом 9 розділу XVII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону обмеження в 10% склало 354, 0 - 0 = 354, 0 МВт*год.

Отже, у зверненнях від 01.10.2021 № 03-13/2522, від 02.11.2021 № 01-13/2777 та від 02.11.2021 № 01-13/2 774 ДП «Оператор ринку» зазначив про недотримання, в тому числі, ТОВ «КЕСК» вимог абзацу третього пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» з додаванням матеріалів, які б свідчили про таке порушення.

Таким чином, порушення вимог абзацу 3 пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» є недотриманням п.2.3 Договору, що є порушенням Договору про участь у РДН та ВДР, а отже й законних прав Оператора ринку.

З метою перевірки інформації, викладеної у листах ДП «Оператор ринку» (та з якої вбачається порушення прав ДП «Оператор ринку» як особи, на яку покладено функції з забезпечення функціонування ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку та організацію купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках) від 01.10.2021 № 03-13/2522, від 02.11.2021 № 01-13/2777 та від 02.11.2021 № 01-13/2774 17.12.2021 НКРЕКП на засіданні у формі відкритого слухання прийнято постанову № 2588 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «КЕСК» (далі - Постанова № 2588).

При цьому, Постанова № 2588 містить посилання на пункт 4 частини 8 статті 19 Закону про НКРЕКП, якою передбачено, що підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки є, зокрема, обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики чи комунальних послуг, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення.

Враховуючи наведене, на думку суду, твердження позивача, про те, що у НКРЕКП відсутні підстави для проведення позапланової невиїзної перевірки, є безпідставними.

Згідно з вимогами статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» трейдер - суб'єкт господарювання, що здійснює купівлю електричної енергії виключно з метою її перепродажу, крім продажу за договором постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до вимог статті 54 Закону господарська діяльність з перепродажу електричної енергії (трейдерська діяльність) на ринку електричної енергії підлягає ліцензуванню у разі відсутності у суб'єкта господарювання інших ліцензій, обов'язкових для провадження діяльності на ринку електричної енергії.

Пунктом 1 частини 2 статті 55 Закону встановлено обов'язок трейдерів дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з трейдерської діяльності та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Вимогами пункту 1.2 розділу 1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1468, передбачено, що у разі наявності інших ліцензій, обов'язкових для провадження діяльності на ринку електричної енергії, трейдерська діяльність здійснюється без отримання ліцензії на право здійснення трейдерської діяльності з одночасним дотриманням вимог цих Ліцензійних умов.

Підпунктом 5 пункту 2.2 розділу 2 Ліцензійних умов № 1468 ліцензіат зобов'язаний виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством.

Відповідно до підпункту 12 пункту 2.2 розділу 2 Ліцензійних умов № 1468 ліцензіат здійснює купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» НКРЕКП 01 вересня 2021 року прийнято постанову № 1495 «Про деякі питання діяльності електропостачальників та/або трейдерів на ринку «на добу наперед», пунктом 1 якої встановлено, що електропостачальникам, трейдерам, Оператору системи передачі та Оператору ринку забезпечити дотримання абзацу третього пункту 9 розділу XVII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону.

Постанова НКРЕКП від 01.09.2021 № 1495 діяла до 01 листопада 2021 року.

Водночас, дотримання наведених вище положень чинного законодавства є основною вимогою для позивача, який має діючу ліцензію, що і було предметом позапланової перевірки.

Так, актом позапланової невиїзної перевірки від 18.01.2022 № 20 встановлено, що Товариство у вересні 2021 року здійснило продаж електричної енергії на РДН в обсязі 39,3 МВт*год. Проте, у Ліцензіата в зазначеному періоді (місяці) відсутні зареєстровані обсяги купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсяги імпорту електричної енергії.

У жовтні 2021 року Ліцензіат здійснив продаж електричної енергії на РДН в обсязі 354,0 МВт*год. Однак, у Ліцензіата в зазначеному періоді (місяці) відсутні зареєстровані обсяги купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсяги імпорту електричної енергії.

ТОВ «КЕСК» у вересні та жовтні 2021 року не мало права здійснювати продаж електричної енергії на РДН, оскільки не купувало у цьому періоді (місяцях) електричну енергію за двосторонніми договорами у виробників та/або гарантованого покупця, а також не імпортувало електричну енергію. Разом з тим, за даними перевірки у вересні 2021 року ТОВ «КЕСК» продало на РДН 39,3 МВт*год та у жовтні 2021 року ним продано на РДН 354, 0 МВт*год.

Таким чином, відповідач, на думку суду, правомірно встановив порушення ТОВ «КЕСК» вимог законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, Ліцензійних умов № 1468 та Ліцензійних умов № 1469, а саме:

пункту 1 частини другої статті 55 Закону щодо обов'язку трейдерів дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності із трейдерської діяльності та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

пункту 1 частини другої статті 57 Закону щодо обов'язку електропостачальника дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

абзацу третього пункту 9 розділу XVII Закону, яким встановлено, що тимчасово, до 1 листопада 2021 року загальний (максимальний) обсяг продажу електричної енергії електропостачальниками та/або трейдерами на ринку «на добу наперед» у розрахунковому періоді (місяці) не може перевищувати 10 відсотків від зареєстрованого обсягу купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця такими електропостачальниками та/або трейдерами на такий розрахунковий період (місяць). У разі здійснення імпорту електричної 9 енергії постачальником та/або трейдером обсяг електричної енергії, що може бути проданий таким електропостачальником та/або трейдером на ринку «на добу наперед», збільшується на обсяг такої імпортованої електричної енергії;

пункту 1 постанови НКРЕКП від 01 вересня 2021 року № 1495 «Про деякі питання діяльності електропостачальників та/або трейдерів на ринку «на добу наперед», яким встановлено, що електрогіостачальникам, трейдерам, Оператору системи передачі та Оператору ринку забезпечити дотримання абзацу третього пункту 9 розділу XVII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону України «Про ринок електричної енергії»;

підпункту 5 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов № 1469 щодо обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством;

підпункту 22 пункту 2.2 глави Ліцензійних умов № 1469 відповідно до якого ліцензіатам забороняється надавати пропозиції та укладати договори, які містять положення, що суперечать Закону України «Про ринок електричної енергії» та цим Ліцензійним умовам;

підпункту 5 пункту 2.2 розділу 2 Ліцензійних умов № 1468 щодо обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством;

підпункту 12 пункту 2.2 розділу 2 Ліцензійних умов № 1468 щодо обов'язку ліцензіата здійснювати купівлю продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

У позовній заяві позивач стверджує, що НКРЕКП порушила його права на надання пояснення до акту перевірки № 22. Акт перевірки був отриманий відповідачем 09.02.2022, що підтверджується поштовим конвертом з трек-номером 0305718280503 та роздруківкою з офіційного сайту Укрпошта. Тобто до 16.02.2022 Позивач, згідно закону, мав право подати свої письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та виявлених порушень, однак відповідач, в порушення законодавства, вже 11.02.2022 прийняв Постанову №277, чим порушив права позивача на надання пояснень.

Відповідно до статті 19 Закону про НКРЕКП суб'єкт господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, повідомляється про результати позапланової невиїзної перевірки (про факти виявлення порушень законодавства та їх перелік або про відсутність порушень) рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів після підписання акта про результати позапланової невиїзної перевірки.

Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Акт перевірки № 22 було оприлюднено на офіційному веб-сайті НКРЕКП та згідно пункту 5.7. Порядку контролю направлено 19.01.2022 рекомендованим листом ТОВ «КЕСК» на адресу згідно з даними, що містяться в ліцензійній справі, а саме: м. Київ, вул. Сім'ї Сосніних, буд. З, оф. 408 (штрих код 0305718000446).

Позивачем зазначено, що Акт перевірки було отримано ним 09.02.2022 в той час, коли НКРЕКП його відправлено із рекомендованим листом 19.01.2022. Тобто, виходячи з тверджень позивача, сукупно поштове відправлення тривало 21 календарний день, в межах одного міста Київ.

Водночас, за інформацією з офіційного сайту AT «УКРПОШТА», 21.01.2022 відправлення перебувало у поштовому відділенні та не вручене під час доставки з інших причин, про що зазначено в обґрунтуванні до Постанови № 277.

Відповідно до пункту 7.3. Порядку контролю датою отримання акта перевірки вважається день його вручення особисто представнику ліцензіата, що підтверджується підписом одержувача, або третій робочий день від дня отримання листа поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення акта поштою рекомендованим листом).

У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає безпідставним твердження позивача щодо порушення відповідачем його права на надання пояснення до акту перевірки, адже акт перевірки № 22 було опубліковано на офіційному сайті НКРЕКП та надіслано позивачу згідно термінів, визначених Законом про НКРЕКП.

Відповідно до статті 22 Закону про НКРЕКП за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції, зокрема, у вигляді накладення штрафу.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Згідно з частиною 1 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з частиною 3 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді:

1) попередження про необхідність усунення порушень;

2) штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

Відповідно до положень підпункту 4 частини четвертої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах, зокрема, від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню, зокрема, б) за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню; в) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Таким чином, ураховуючи серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, обставини законності проведення позапланової невиїзної перевірки на підставі Постанови № 2558, на думку суду, відповідач у межах дискреційних повноважень визначив вид санкції для позивача - штраф на рівні 357 000 гри та правомірно прийняв оскаржувану постанову № 277.

Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Київська енергосервісна компанія» (03134, місто Київ, вулиця Сім'ї Сосніних, будинок 3, офіс 408; код ЄДРПОУ 41035808) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, місто Київ, вулиця Смоленська, будинок 19; код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Колеснікова І.С.