01 квітня 2025 рокуСправа №160/31793/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить:
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання мені, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до вимог ч. 9 ст. 23 Закону України ''Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до вимог ч. 9 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надати мені, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач протиправно не прийняв рішення про відстрочку від призову відповідно до п.9 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки позивач здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 .
Ухвалою від 02.12.2024р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
17.12.2024р. представником відповідача 1 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач -1 заперечив проти позову та зазначив, що 05.07.2024 та 25.07.2024 року позивачем було надіслано поштовим зв'язком «Укрпоштою» до ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву з додатками, яка адресована голові комісії. Дану заяву було отримано 15.07.2024 та 31.07.2024 року та зареєстровано до журналу звернень громадян ІНФОРМАЦІЯ_4 за номером Б-312 та Б-384 і розглянуто начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 в порядку Закону України «Про звернення громадян» з наданням 14.08.2024 року відповіді №4/12327 про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 для подальшого оформлення права на відстрочку. Відповідь було надіслано поштовим зв'язком «Укрпошта» 14.08.2024 року.
Звертає увагу суду, що позивачем не було надано особисто представнику комісії заяву та додатки для розгляду питання щодо оформлення права на відстрочку, а лише направлено 05.07.2024 та 25.07.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву, яку було розглянуто відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» та в встановлені законом строки надано відповідь з роз'ясненням щодо необхідності прибути ТЦК та СП. Надана відповідь посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 в строк визначений Законом України «Про звернення громадян» свідчать про відсутність бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Ухвалою суду від 03.02.2025 року залучено до участі у справі у якості співвідповідача - Комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач - 2 відзив на позовну заяву не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, що міститься у матеріалах справи.
Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справ, судом встановлено наступне.
05.07.2024р. та 25.07.2024р. позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання йому відстрочки від призову відповідно до п.9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Листом від 14.07.2024р. № 4/12327 ІНФОРМАЦІЯ_3 була надана позивачу відповідь наступного змісту.
«Для оформлення Вам відстрочки з підстав абзацу 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», необхідно надати акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) згідно додатку 8 Постанови КМ України №560 від 16.05.2024 року. Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов'язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив йому наданні відстрочки від призову, що стало підставою для звернення до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Разом з цим, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні, в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У зв'язку з введенням воєнного стану, введено тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходжень військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХII).
Відповідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами Україна «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з ч.5 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543 призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.
Згідно з вимогами абзацу другого пункту 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до постанови КМУ № 154 від 23.02.2922 п.11 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення:
-оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
В подальшому Кабінет Міністрів України прийняв постанову №560 від 16.05.2024, яка набрала чинності 18.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», в якій у розділі «Надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення» чітко передбачено алгоритм дій районного ТЦК:
56. Відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
57. Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії
60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає разом зі своєю матір'ю ОСОБА_2 починаючи з 1991р., що підтверджується актом від 02.07.2024р. Крім того, матеріали справи містять висновок ЛКК № 350 від 26.02.2024р. згідно з яким ОСОБА_2 не здатна до самообслуговування та потребує постійного стороннього догляду.
Відповідач розглянув заяву позивача в порядку Закону України «Про звернення громадян», що підтверджується поясненнями відповідача 1, які містяться у відзиві на позовну заяву, та надав відповідь про те, що позивачу необхідно надати акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) згідно додатку 8 Постанови КМ України №560 від 16.05.2024 року. Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов'язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Однак, суд зазначає, що відповідач повинен був прийняти саме рішення про надання або відмову у наданні відстрочки ОСОБА_3 ; вказане рішення повинно бути прийнято саме Комісією для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто колегіальним органом, а не керівником ІНФОРМАЦІЯ_1 однособово в порядку Закону України "Про звернення громадян".
Також суд зазначає, що чинним законодавством України не передбачана обов'язкова особиста присутність при вирішенні питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, а передбачено лише обов'язок для особи особисто подати відповідну заяву, тобто вказана заява не може бути подана від імені особи її представником.
З огляду на встановлені обставини, суд доходить висновку про протиправну бездіяльність Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.07.2024р. та 25.07.2024р. про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти відповідне рішення, а відтак позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки відповідачі взагалі не розглянули заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в порядку, який передбачений чинним законодавством України, то суд не може зобов'язати відповідачів надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
На підставі ст. 139 КАС України суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені судові витрати в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ невідомий) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.07.2024р. та 25.07.2024р. про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Зобов'язати Комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.07.2024р. та 25.07.2024р. про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Златін