Ухвала від 26.03.2025 по справі 711/2355/25

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/2355/25

Номер провадження 1-кс/711/686/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2025 року м. Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42024250000000072 від 09.09.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 212-1 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженим прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42024250000000072 від 09.09.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 212-1 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, вказуючи, що СУ ГУНП в Черкаській області здійснюють досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні.

В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » упродовж 2022-2024 років, залучаючи засуджених осіб до оплачуваних робіт у ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », не укладаючи з ними за наявності трудових правовідносин трудові договори, порушуючи вимоги законодавства щодо мінімального розміру заробітної плати, ухилились від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 5 135 856 грн., що є великим розміром.

Згідно з ст. 26 Закону України «Про прокуратуру», ст. 22 КВК України, п. 12 наказу Генерального прокурора від 29.12.2021 № 400 «Про організацію діяльності прокурорів з протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарних сферах», обласною прокуратурою проведено перевірку дотримання вимог Кримінально-виконавчого кодексу України, Законів України «Про охорону праці», «Про оплату праці» та іншого законодавства під час залучення до праці засуджених, які відбувають покарання в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі - СВК (№ 92).

Установлено, що працевлаштування засуджених здійснювалось шляхом виконання робіт з видобування незмінених гранітів, придатних для виробництва блоків та облицювальних виробів для зовнішнього облицювання будівель, виробництва виробів із каменю бутового та щебеню для дорожнього будівництва, робіт по забезпеченню засуджених продовольством, надання послуг комунально-побутового характеру.

Правовідносини між засудженими, які залучаються до оплачуваних робіт у СВК (№ 92) та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (далі - ДП) оформлені договорами цивільно-правового характеру.

Так, станом на 01.09.2024 із засудженими оформлено 274 таких договорів (146 - ДП, 128 - СВК (№92)). В 2023 році було укладено 113 аналогічних договорів із засудженими (59 - ДП та 54 СВК (№92)). У 2022 році із засудженими, які мали бажання працювати укладено 125 цивільно-правових угод (47 - ДП та 78 СВК(№ 92)).

Опрацюванням зазначених договорів встановлено, що всупереч вимог ст. 638 ЦК України, службовими особами установ порушуються істотні умови даних документів в частині виконуваної засудженими роботи.

Так, усі цивільно-правові договори є ідентичними та передбачають виконання однакової роботи: виготовлення із сировини замовника продукції згідно зразків (або технічної документації), здійснення своєчасної і якісної переробки сировини в узгоджену продукцію згідно технічної документації (зразків).

Натомість, незважаючи на укладені із засудженими цивільно-правові договори, у правовідносинах з приводу залучення засуджених до праці вбачаються ознаки трудових відносин, оскільки останні самостійно не організовують виконання робіт, у своїй діяльності керуються правилами внутрішнього розпорядку колонії, акти виконання робіт не складаються, стосовно засуджених ведуться табелі обліку робочого часу, згідно яких їм і нараховується заробітна плата, тобто за фактично виконану працю, а не за кінцевий результат, передбачений цивільно-правовою угодою.

При цьому, службовими особами СВК (№ 92) та ДП не забезпечуються соціальні гарантії таким засудженим, не сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що призвело до фактичного ненадходження до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування коштів у великих розмірах.

Так, у 2024 році СВК (№92) та ДП мали б сплатити до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування 5135856 гривень (2023 - 1998744, 2022 - 2145000), що в три тисячі і більше разів перевищують установлений законом неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

На теперішній час з метою швидкого, повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження, проведення судово-економічної та почеркознавчих експертиз у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей і документів які знаходяться у володінні ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що за адресою: Уманський р-н, Черкаська обл., село Старі Бабани, за період часу з 01.01.2022 по 09.09.2024, з метою вилучення копій документів та інформації, а саме:

- щодо кількості засуджених осіб, які залучались до оплачуваних робіт в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;

- оригінали документів які слугували підставою для залучення до оплачуваних робіт засуджених осіб (трудові чи цивільно-правові договори);

- відомості, тарифи сітки або інші документи на підставі яких проводився розрахунок оплати праці таким особам, здійснення фактичних виплат;

- інформацію та документи щодо обліковування графіку виходу на роботу таких осіб, обсягу виконаної роботи, розрахунок норм вироботки тощо, відомості про осіб, які здійснювали контроль за такою роботою;

- відомості про наявність заборгованості із виплати заробітної плати та ЄСВ;

- інформацію та документи щодо виконання функцій податкового агента як при виплаті зарплати на підставі трудових договорів, так і за цивільно-правовими угодами, помісячні суми нарахованого та сплаченого ЄСВ.

Вказані у клопотанні речі та документи маються суттєве значення для досудового розслідування та будуть використані в якості доказів під час встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

При цьому, ініціатор клопотання зазначає, що в даному кримінальному провадженні планується проведення судово-економічної експертизи з метою встановлення суми завданих збитків. Відповідно до 3.3. «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.98 № 53/5, разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту слід надати документи бухгалтерського та податкового обліку, які містять вихідні дані для вирішення поставлених питань. Такими документами можуть бути прибуткові та видаткові накладні, податкові накладні, ордери, звіти матеріально відповідальних осіб, картки складського обліку, касові книжки, матеріали інвентаризації, акти ревізій, табелі, наряди, акти приймання виконаних робіт, трудові договори, розрахункові платіжні відомості, виписки банку, платіжні доручення і вимоги, договори про матеріальну відповідальність, накопичувальні (оборотні) відомості, журнали-ордери, меморіальні ордери за балансовими рахунками, головні книги, реєстри податкових накладних, податкові декларації, баланси та інші первинні і зведені документи бухгалтерського та податкового обліку і звітності.

Також, у кримінальному провадженні планується проведення судово-почеркознавчої експертизи з метою встановлення осіб, що здійснювали фактичне підписання зазначених документів, а відповідно до «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 № 53/5, для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Крім того, вилучення саме оригіналів документів зазначених у клопотанні не призведе до порушення господарської діяльності товариства у зв'язку з закінченням на теперішній час виконання робіт.

Враховуючи вищевикладене, а також з метою забезпечення виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування органу досудового розслідування необхідно отримати тимчасовий доступ до зазначених вище документів, тому слідчий, за погодженням із прокурором, звернувся до слідчого судді з даним клопотанням.

В судове засідання слідчий не з'явився. Надав суду заяву про розгляд клопотання без його участі та без фіксації судового процесу технічними засобами, підтримав клопотання та просив суд його задовольнити.

Представник ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, проте відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України його неявка не перешкоджає розгляду даного клопотання.

Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався без фіксації процесу технічними засобами..

Вивчивши клопотання та надані слідчим матеріали з кримінального провадження № 42024250000000072 від 09.09.2024 слідчий суддя приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до п.п. 4, 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать зокрема: конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.

Згідно п. п. 1, 2. ч.5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ст. 132 КПК України, - застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №42024250000000072 від 09.09.2024, СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-1 КК України, за фактом того, що службові особи ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » упродовж 2022-2024 років, залучаючи засуджених осіб до оплачуваних робіт у ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не укладаючи з ними за наявності трудових правовідносин трудові договори, порушуючи вимоги законодавства щодо мінімального розміру заробітної плати, ухилились від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 5 135 856 грн., що є великим розміром.

В ході досудового розслідування встановлено, що ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » упродовж 2022-2024 років здійснювалось працевлаштування засуджених шляхом виконання робіт з видобування незмінених гранітів, придатних для виробництва блоків та облицювальних виробів для зовнішнього облицювання будівель, виробництва виробів із каменю бутового та щебеню для дорожнього будівництва, робіт по забезпеченню засуджених продовольством, надання послуг комунально-побутового характеру.

Правовідносини між засудженими, які залучаються до оплачуваних робіт у СВК (№ 92) та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (далі - ДП) оформлені договорами цивільно-правового характеру. Станом на 01.09.2024 із засудженими оформлено 274 таких договори (146 - ДП, 128 - СВК (№92)). В 2023 році було укладено 113 аналогічних договорів із засудженими (59 - ДП та 54 СВК (№92)). У 2022 році із засудженими, які мали бажання працювати укладено 125 цивільно-правових угод (47 - ДП та 78 СВК(№ 92)).

За результатом опрацювання вказаних договорів у органу досудового розслідування є підстава вважати, що всупереч вимог ст. 638 ЦК України службовими особами установ можливо було допущено порушення істотні умови даних документів в частині виконуваної засудженими роботи.

Так, органом досудового розслідування встановлено, що усі цивільно-правові договори є ідентичними та передбачають виконання однакової роботи: виготовлення із сировини замовника продукції згідно зразків (або технічної документації), здійснення своєчасної і якісної переробки сировини в узгоджену продукцію згідно технічної документації (зразків).

Натомість, незважаючи на укладені із засудженими цивільно-правові договори, у правовідносинах з приводу залучення засуджених до праці вбачаються ознаки трудових відносин, оскільки останні самостійно не організовують виконання робіт, у своїй діяльності керуються правилами внутрішнього розпорядку колонії, акти виконання робіт не складаються, стосовно засуджених ведуться табелі обліку робочого часу, згідно яких їм і нараховується заробітна плата, тобто за фактично виконану працю, а не за кінцевий результат, передбачений цивільно-правовою угодою.

При цьому, службовими особами СВК (№ 92) та ДП не забезпечуються соціальні гарантії таким засудженим, не сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що призвело до фактичного ненадходження до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування коштів у великих розмірах.

Так, у 2024 році СВК (№92) та ДП мали б сплатити до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування 5135856 гривень (2023 - 1998744, 2022 - 2145000), що в три тисячі і більше разів перевищують установлений законом неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Враховуючи викладене, слідчий суддя погоджується з тим, що з метою повного, всебічного розслідування кримінального провадження, встановлення повного кола осіб, причетних до вчинення злочину, проведення судово-економічної та судово-почеркознавчої експертизи, в органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які знаходяться у володінні ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що за адресою: Уманський р-н, Черкаська обл., село Старі Бабани, за період часу з 01.01.2022 по 09.09.2024:

з можливістю ознайомлення та вилучення в оригіналах

- документів, які слугували підставою для залучення до оплачуваних робіт засуджених осіб (трудові чи цивільно-правові договори),;

з можливістю ознайомлення та вилучення належним чином завірених копій документів, а саме:

- відомостей щодо кількості засуджених осіб, які залучались до оплачуваних робіт в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;

- відомостей, тарифної сітки або інших документів, на підставі яких проводився розрахунок оплати праці таким особам, здійснення фактичних виплат;

- інформації та документів щодо обліковування графіку виходу на роботу таких осіб, обсягу виконаної роботи, розрахунку норм вироботки тощо, відомостей про осіб, які здійснювали контроль за такою роботою;

- відомостей про наявність заборгованості із виплати заробітної плати та ЄСВ;

- інформації та документів щодо виконання функцій податкового агента як при виплаті зарплати на підставі трудових договорів, так і за цивільно-правовими угодами, помісячні суми нарахованого та сплаченого ЄСВ.

При цьому, слідчий суддя враховує, що документи, які орган досудового розслідування має намір вилучити в оригіналах, стосуються договірних зобов'язань, які на теперішній час виконанні, а тому вилучення документів в оригіналах ніяким чином не перешкоджатиме здійсненню діяльності володільця таких документів.

Крім того, відповідно до п.п. 3.3. розділу 3 «Економічна експертиза» 1 «Криміналістичні експертизи» Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу Міністерства юстиції України № 1950/5 від 26.12.2012), разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту слід надати документи бухгалтерського та податкового обліку, які містять відомості - вихідні дані для вирішення поставлених питань. Такими документами можуть бути: прибуткові та видаткові накладні, ордери, звіти матеріально відповідальних осіб, картки складського обліку, касові книжки, матеріали інвентаризації, акти ревізій, табелі, наряди, акти приймання виконаних робіт, трудові договори, розрахункові платіжні відомості, виписки банку, платіжні доручення і вимоги, договори про матеріальну відповідальність, накопичувальні (оборотні) відомості, журнали-ордери, меморіальні ордери за балансовими рахунками, головні книги, баланси та інші первинні та зведені документи бухгалтерського та податкового обліку і звітності.

Також, відповідно п.п. 1.1. п. 1 «Почеркознавча експертиза» розділу 1 «Криміналістичні експертизи» Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу Міністерства юстиції України № 1950/5 від 26.12.2012), для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Слідчим доведено, що:

- вказані відомості та документи знаходяться у володінні ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 та мають важливе значення для досудового розслідування, а відомості, які містяться у вказаних документах, можуть бути доказами під час судового розгляду, а також використовуватися для проведення відповідних експертиз, інших слідчих та процесуальних дій;

- з метою проведення ряду судових експертиз у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до оригіналів вказаних документів;

- іншими способами, окрім тимчасового доступу до документів неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

На підставі викладеного, керуючись ст. 159, 162-164 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Надати старшим слідчим в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_8 , старшим слідчим СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_3 тимчасовий доступ до відомостей та документів, які знаходяться у володінні ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що за адресою: Уманський р-н, Черкаська обл., село Старі Бабани, за період часу з 01.01.2022 по 09.09.2024:

з можливістю ознайомлення та вилучення в оригіналах

- документів, які слугували підставою для залучення до оплачуваних робіт засуджених осіб (трудові чи цивільно-правові договори);

з можливістю ознайомлення та вилучення належним чином завірених копій документів, а саме:

- відомостей щодо кількості засуджених осіб, які залучались до оплачуваних робіт в ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;

- відомостей, тарифної сітки або інших документів, на підставі яких проводився розрахунок оплати праці таким особам, здійснення фактичних виплат;

- інформації та документів щодо обліковування графіку виходу на роботу таких осіб, обсягу виконаної роботи, розрахунку норм вироботки тощо, відомостей про осіб, які здійснювали контроль за такою роботою;

- відомостей про наявність заборгованості із виплати заробітної плати та ЄСВ;

- інформації та документів щодо виконання функцій податкового агента як при виплаті зарплати на підставі трудових договорів, так і за цивільно-правовими угодами, помісячні суми нарахованого та сплаченого ЄСВ.

Строк дії цієї ухвали один місяць з дня її постановлення.

Роз'яснити уповноваженим особам ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 , що відповідно до вимог ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали суду, слідчий суддя, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених в ухвалі документів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1