Рішення від 25.03.2025 по справі 554/3260/24

Дата документу 25.03.2025Справа № 554/3260/24

Провадження № 2/554/681/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2025 року м.Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави у складі:

головуючого судді - Материнко М.О.,

за участю секретаря судового засідання - Кашуби В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа: ГУ Державної казначейської служби в Полтавській області про стягнення матеріальної шкоди з Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області,-

встановив:

Позивач ОСОБА_1 у березні 2024 року звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа - Головне Управління Державної казначейської служби в Полтавській області про стягнення матеріальної шкоди, в якому просив стягнути на користь ОСОБА_1 (ідент. код НОМЕР_1 ) з ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області за рахунок коштів Державного Бюджету України - 157778 гривень 95 копійок (сто п'ятдесят сім тисяч сімсот сімдесят вісім гривен дев'яносто п'ять копійок) відшкодування матеріальної шкоди шкоди, яка складається із боргу по невиплаті пенсії за період з 01.12.2019 по 31.10.2021 у розмірі 117788 гривень 95 копійок (сто сімнадцять тисяч сімсот вісімдесят вісім гривень дев'яносто п'ять копійок), та боргу по невиплаті надбавки до пенсії за період з 01.11.2021 по 30.06.2023 у розмірі 40000,00 гривень (сорок тисяч гривень).

Прохав суд стягнути на користь ОСОБА_1 (ідент. код НОМЕР_1 ) з ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області судові витрати, у тому числі на правову допомогу.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що отримує пенсію як пенсіонер МВС України за вислугою років довічно.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі №440/5142/22 зобов'язано ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1330у від 25.03.2021 про розмір грошового забезпечення, із розрахунку 65 % від грошового забезпечення.

На даний час рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.08.2021 по справі №440/8512/21 набрало законної сили та виконано лише частково, оскільки різниця недоплаченої пенсії за період з 01.12.2019 по 31.10.2021 складає 117778,95 грн., а відкрите виконавче провадження №67496299 не забезпечили повернення боргу по пенсії.

Окрім того, Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі №440/5142/22 скасовано рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19.07.2022 та ухвалено у цій частині нове рішення, яким зобов'язано ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області провести нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 “Про додатковий та соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.11.2021.

На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 24.03.2023 у справі 440/5142/22 за період з 01.11.2021 по 30.06.2023 позивачу нараховано доплату до пенсії у розмірі 40000 гривень, а відкрите виконавче провадження №72928219 не забезпечило повернення боргу по пенсії.

Ухвалою суду від 2 квітня 2024 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження з викликом всіх учасників справи.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з"явився, направив до суду заяву про розгляд без участі.

28.06.2024 року від ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшов відзив, в обгрунтуванні якого вказано, що відповідачем рішення судів виконані в межах покладених на ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області зобов'язань та з урахуванням норм чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного висновку.

Згідно з ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтею 12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Відповідно до змісту ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до положень ст.ст. 55, 124 Конституції України, кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява задоволенню не підлягає з наступних підстав: судом встановлено, що ОСОБА_3 проходив службу в органах внутрішніх справ МВС України та зараз отримує пенсію довічно, як військовий пенсіонер за вислугою років.

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 по справі № 440/8512/21 ОСОБА_3 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-1330у від 25.03.2021 про розмір грошового забезпечення, із розрахунку 65 % від грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»№2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015.

Виплату пенсії, перераховану на виконання рішення суду, розпочато з 01.11.2021 у розмірі 9647,60 грн. Доплату пенсії за рішенням суду за період з 01.12.2019 по 31.10.2021 у розмірі 117778,95 грн. та обліковано в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 по справі № 440/5142/22 позивачу здійснено нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 “Про додатковий та соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.11.2021.

Виплату пенсії, перераховану на виконання рішення суду розпочато з 01.07.2023 в розмірі 14498,26 грн. Доплату пенсії за рішенням суду за період з 01.11.2021 по 30.06.2023 в сумі 40000,00 грн. та обліковано в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Фінансування пенсій особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 квітня 2021 року здійснюється з рахунку Пенсійного фонду України централізовано, без перерахувань відповідних коштів на рахунок Головного управління.

Фінансування видатків, пов?язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили. Зазначені кошти входять до складу запланованих асигнувань з державного бюджету по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Відтак, виплата коштів на виконання вищезазначеного рішення суду позивачу буде здійснена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат, виділених на цю мету.

Таким чином, Управління добровільно виконало рішення суду від 27.10.2021 по справі № 440/8512/21 та від 24.05.2023 по справі №440/5142/22, в межах покладених зобов?язань та відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до ст.8 ЗУ №2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з пунктами 20 та 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Починаючи з ІІ півріччя 2021 року по ІІІ квартал ІІ півріччя 2022 року КМУ не прийнято постанови про затвердження бюджету Пенсійного фонду України, але розроблено та затверджено тимчасові розписи доходів і видатків Головного управління або відповідні зміни до них, лише 14.10.2022 ІV квартал ІІ півріччя 2022 року постановою КМУ затверджено бюджет Пенсійного фонду України, проте сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік 12 184,1 тис. грн. На І та ІІ квартали 2023 року розроблено та затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління, проте коштів Державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не було передбачено. На І та ІІ квартали 2024 року затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління, втім коштів Державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду також не передбачається.

Відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 за №53/37389 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених ЗУ про Державний бюджет України на відповідний рік. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 п.7 розділу ІІ Порядку.

Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили. Зазначені кошти входять до складу запланованих асигнувань з державного бюджету по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей для здійснення виплат, крім зазначених, Головне управління не має.

До приписів ст.8 ЗУ №2262-XII, пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їхніх сімей, у тому числі, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду визначена у бюджеті Фонду на 2023 рік - 13693,5 млн. грн. Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили. У вересні 2023 року з Пенсійного фонду України надійшов Помісячний розпис доходів і видатків Головного управління на 2023 рік та План доходів і видатків Головного управління на 2023 рік, проте сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду залишилася незмінною - 13693,5 млн. грн., а в жовтні 2023 року додатково надіслано зміни до Помісячного розпису доходів і видатків Головного управління на 2023 рік та Плану доходів і видатків Головного управління на 2023 рік коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду зменшено та становить 13620,50 млн. грн.

Згідно з урядовою постановою від 11 жовтня, доходи бюджету Пенсійного фонду України на 2024 рік визначено в сумі 863,7 млрд. грн., у тому числі власні доходи - 563,9 млрд. грн. Сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, розподілена на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, очікується у розмірі 496,8 млрд. Грн.

В свою чергу виплату заборгованості на виконання рішень судів, проведено в межах коштів, виділених на зазначені цілі у 2024 році, дата набрання чинності яких є 19.11.2020, включно.

Працівниками ГУ ПФУ в Полтавській області, як територіального органу Пенсійного фонду України, вчинено всі дії, спрямовані на виконання рішення суду, в межах та в спосіб, передбачений чинним законодавством.

При цьому, ГУ ПФУ в Полтавській області не оскаржувало рішень Полтавського окружного адміністративного суду та Другого апеляційного адміністративного суду і виконало їх добровільно.

На підставі викладеного, рішення судів виконано в межах покладених на ГУ ПФУ в Полтавській області зобов'язань з урахуванням норм чинного законодавства та відповідно до документів пенсійної справи, тобто ГУ ПФУ в Полтавській області діяло в межах повноважень та не порушувало права позивача.

Крім того, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч.1 ст.106 Конституції України, ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05.30 години з 24.02.2022, згідно Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022, котрий діє і на даний час.

Право на відшкодування шкоди має особа, згідно ст. 22, 23, 1167, 1168 ЦК України, тобто таке право прямо визначене законом.

При цьому суд констатує, що відшкодування шкоди можливе у випадку, якщо особа доведе чи була їй завдана така шкода, зазначено розмір матеріальної чи моральної шкоди та обґрунтовано її розмір, а також у випадку, якщо вона доведе вину заподіювача шкоди, якщо інше не передбачено законом.

За змістом ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Виходячи із змісту ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Частини 1, 2 ст. 77 ЦПК України встановлює, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ПФ України в Полтавській області про відшкодування матеріальної шкоди за недоведеністю та необґрунтованістю. Оскільки позивач не надав жодного доказу, який міг би підтвердити сам факт завдання йому матеріальної шкоди ГУ ПФУ в Полтавській області чи Головним Управлінням Державної казначейської служби в Полтавській області.

Крім того, у рішенні Конституційного Суду України від 03.10.2001 у справі №1-36/2001 (справа про відшкодування шкоди державою) зазначено, що відшкодування шкоди (матеріальної чи моральної), завданої фізичним особам незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадовими чи службовими особами при здійсненні ними своїх повноважень, покладається саме на державу, а не на відповідні органи державної влади, тобто відшкодування шкоди в таких випадках здійснюється за рахунок держави, а не за рахунок коштів на утримання державних органів.

Таким чином, відшкодування матеріальної шкоди, завданої фізичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадовими та службовими особами при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється за рахунок держави.

Кошти державного бюджету належать на праві власності державі. Отже, боржником у зобов'язанні зі сплати коштів державного бюджету є держава Україна як учасник цивільних відносин (частина друга статті 2 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст. 170 ЦК України держава набуває і здійснює права і обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (ст. 5 ЦПК України).

Оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні кожного отриманого у справі доказу зокрема та належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є недоведені та необґрунтовані, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до пунктів 1, 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 15.04.2015 №215, Державна казначейська служба України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів. Здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників або боржників на підставі рішення суду.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ПФ України в Полтавській області про стягнення шкоди у повному обсязі за недоведеністю та необґрунтованістю.

Відповідно п.2 ч.2 ст.141 ЦПК України, інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.

Керуючись ст.ст.12, 76, 77, 81, 82, 130, 131, 141, 229, 247, 263, 354 ЦПК України, суд ,-

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного Управління Державної казначейської служби в Полтавській області про стягнення шкоди - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: Головне Управління пенсійного фонду України в Полтавській області, адреса: 36014, м. Полтава, вул. Гоголя, буд. 34, код ЄДРПОУ 13967927;

Третя особа: Головне Управління Державної казначейської служби в Полтавській області, адреса: 36011, м. Полтава, вул. Шевченка,1, код ЄДРПОУ 37959255.

Суддя М.О.Материнко