Вирок від 31.03.2025 по справі 359/9593/23

359/9593/23

1-кп/359/197/2025

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року м. Бориспіль

Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі головуючого судді

ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченого ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 42023112340000203 від 11.08.2023 за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ніжин Чернігівської області, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України (з урахуванням зміни обвинувачення в суді),

ВСТАНОВИВ:

Судом визнається доведеним, що ОСОБА_4 одержав неправомірну вигоду для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави за таких обставин.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною радою України, у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався і діє на теперішній час.

Пунктом 3 Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини та громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Згідно із ст. 9 Закону України «Про Збройні Сили України» комплектування Збройних Сил України особовим складом, їх мобілізаційне та оперативне розгортання в особливий період, здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою та призовом громадян на військову службу забезпечує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України забезпечує життєдіяльність Збройних Сил України, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної придатності та модернізації зазначеного озброєння і техніки, матеріальних, фінансових, інших ресурсів та майна згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил України в межах коштів, передбачених Державним бюджетом України, і здійснює контроль за їх ефективним використанням, організовує виконання робіт і надання послуг в інтересах Збройних Сил України.

Пунктом 1 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671, визначено, що Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.

Таким чином, Міністерство оборони України реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва як безпосередньо, так і через органи військового управління, що перебувають у його підпорядкуванні.

Відповідно до ст. 19, ст. 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Згідно до положень ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону), військовий обов'язок включає, зокрема, призов на військову службу; проходження військової служби; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. 7 ст. 1 Закону, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Порядок та умови проведення медичного огляду військовозобов'язаних, проходження військово-лікарської комісії зазначені у Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджену наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі Положення). Відповідно до п. 1.2. Положення, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування

медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з п. 1.3. Основними завданнями військово-лікарської експертизи є: визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть. Відповідно до п. 2.1. Положення, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Так, до п. 2.5.1. Положення, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України. Згідно до 2.6.2. Положення, Гарнізонна ВЛК створюється при поліклініках, поліклінічних відділеннях (усіх найменувань) закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України. Під час дії воєнного стану можуть створюватися додаткові гарнізонні ВЛК залежно від навантаження, що розміщуються в закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності із включенням лікарів цих закладів до складу ВЛК. Такі гарнізонні ВЛК у ході своєї діяльності використовують гербову печатку та штампи відповідного закладу охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, при якому вони створені. Відповідно до п. 2.6.3. Положення, на госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається: проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення; ведення книги протоколів ВЛК та здавання її в архів; проведення контролю за повнотою та якістю обстеження під час проведення медичного огляду, терміном проведення обстеження; проведення разом із провідними медичними спеціалістами ВМКЦ регіонів та начальниками медичних служб військових частин, що знаходяться у зоні відповідальності закладу охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, детального аналізу визнання військовослужбовців непридатними до військової служби, розробка пропозицій щодо покращення стану здоров'я військовослужбовців та попередження їх дострокового звільнення з військової служби за станом здоров'я. Узагальнення пропозицій та надання їх до штатної ВЛК. проведення разом із провідними медичними спеціалістами ВМКЦ регіонів та начальниками медичних служб військових частин, що знаходяться у зоні відповідальності закладу охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, детального аналізу визнання військовослужбовців непридатними до військової служби, розробка пропозицій щодо покращення стану здоров'я військовослужбовців та попередження їх дострокового звільнення з військової служби за станом здоров'я. Узагальнення пропозицій та надання їх до штатної ВЛК.

Відповідно до примітки ст. 369-2 КК України, особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є особи, визначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», а також службові особи, визначені у частині четвертій статті 18 цього Кодексу. Відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи військово-лікарської комісії є військовими посадовими особами Збройних Сил України. Таким чином, службові особи ВЛК є у розумінні ст. 369-2 КК України особами, уповноваженими на виконання функцій держави.

Відповідно до наказу від 25.06.2022 № 170 ОСОБА_4 по теперішній час

є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 . У період з 24.02.2022 по 29.05.2022 перебував на посаді командира відділення третього відділення взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Однак, ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем, з метою особистого незаконного збагачення, вирішив стати на злочинний шлях та вчинивши злочин за наступних обставин.

17.08.2023 під час зустрічі в ангарному приміщенні, яке розташоване

на території Бориспільського району Київської область, з ОСОБА_6 у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на одержання неправомірної вигоди, використовуючи свій вплив на вирішення питання щодо проходженням військово-лікарської комісії та прийняття рішення щодо звільнення з військової служби громадянина ОСОБА_7 за станом здоров'я.

Відтак реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_4 , повідомив ОСОБА_6 , що «вирішення питання» щодо призначення ОСОБА_7 групи інвалідності з подальшим звільнення з військової служби за станом здоров'я буде коштувати 10 тисяч доларів США, які остання має передати йому за вплив на посадових осіб військово-лікарської комісії. Та повідомив про необхідність надати йому аванс у сумі 8000 доларів США, та після призначення групи інвалідності ще 2000 доларів США, або відразу віддати всю суму. Далі ОСОБА_4 розповів ОСОБА_6 , що вирішення питання щодо звільнення з військової служби ОСОБА_7 займе деякий час, але як тільки він отримає 10 тисяч доларів США, він передасть його особисті дані разом з грошовими коштами невстановленим посадовим особам військово-лікарської комісії.

19.08.2023, ОСОБА_6 за попередньою домовленістю зустрілась з ОСОБА_4 біля будівлі Бориспільської міської ради за адресою: м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 72. Під час зустрічі, ОСОБА_4 запитав у ОСОБА_6 , чи погоджується вона на умови, які він висунув під час попередньої зустрічі, а саме: надати йому 10 000 доларів США за вплив на прийняття рішення посадовими особами військово-лікарської комісії, з метою подальшого звільнення з військової служби ОСОБА_7 за станом здоров'я. Розуміючи, що виключно за висунутих умов ОСОБА_7 звільниться з військової служби, ОСОБА_6 погодилась на вимоги ОСОБА_4 та домовилась про зустріч з останнім на 21.08.2023.

21.08.2023 близько 13 годин 00 хвилин ОСОБА_6 зустрілась з ОСОБА_4 біля будівлі Бориспільської міської ради за адресою: м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 72. Під час зустрічі, ОСОБА_6 передала ОСОБА_4 грошові кошти у сумі 10 000 доларів США за вплив на прийняття рішення посадовими особами військово-лікарської комісії, з метою подальшого звільнення з військової служби ОСОБА_7 за станом здоров'я.

У подальшому, 21.08.2023 о 13 год 03 хв ОСОБА_4 діючи умисно,

в порушення діючого законодавства, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 . отримав від ОСОБА_6 відповідно до попередньо досягнутих домовленостей неправомірну вигоду в сумі 10 000 доларів США за вплив на прийняття рішення невстановленим посадовими особами військово-лікарської комісії, з метою подальшого звільнення з військової служби ОСОБА_7 за станом здоров'я.

Обвинувачений ОСОБА_4 під час судового розгляду вину у вчиненні інкримінованого йому злочину визнав, щиро розкаявся у вчиненому та показав, що проходив військову службу у 79 десантно-штурмовій бригаді, наразі виведений поза штат та перебуває на стадії звільнення. Після повернення з передової та проходження етапу евакуації, пройшов військово-лікарську комісію, і був списаний з військового обліку. Зазначив, що у серпні 2023 перебуваючи на старій тракторній бригаді в с. Вергуни Переяслав-Хмельницького району, де обвинувачений допомагав своєму брату у зборі врожаю кукурудзи, приїхав його батько та познайомив із ОСОБА_8 . Під час вказаної зустрічі ОСОБА_4 пообіцяв за неправомірну вигоду у розмірі 10 000 доларів США повпливати на представників військово-лікарської комісії та допомогти хлопцю ( ОСОБА_9 ), за якого вона прохала, у проходженні ВЛК з метою подальшого звільнення з військової служби за станом здоров'я. Так як обвинувачений сам проходив процедуру списання, то думав, що зможе за вказані кошти вирішити це питання. В подальшому обвинувачений зустрівся із ОСОБА_10 на центральній площі в м. Борисполі, де остання хотіла, щоб він її познайомив з людьми, які будуть допомагати ОСОБА_11 , однак на той момент він ще не міг назвати конкретного прізвища представника військово-лікарської комісії. Через декілька днів вони знову зустрілися на тому ж місці. Під час цієї зустрічі ОСОБА_12 дістала пакет з коштами та поклала йому в сумку. Далі обвинуваченого затримали оперативні працівники. Отже, під час судового розгляду ОСОБА_4 підтвердив, що дійсно одержав неправомірну вигоду для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави.

Крім того, винуватість ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення підтверджується наступними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Допитаний в суді свідок ОСОБА_6 пояснила, що до неї зателефонувала хрещена ОСОБА_10 і розповіла про свого сина ОСОБА_13 , якого забрали в ЗСУ та вона б хотіла якось перевести його ближче до м. Київ. ОСОБА_10 попросила у свідка допомоги, оскільки важко хворіла та надала номер телефону особи, яка б могла вирішити питання відносно її сина. Далі ОСОБА_6 зустрілася із ОСОБА_14 (батьком обвинуваченого), розповіла йому про сина хрещеної та він повідомив, що спробує допомогти перевести хлопця, однак йому потрібно трохи часу. 17.08.2023 під час наступної зустрічі батько обвинуваченого повідомив свідку, що за допомогу у переведені сина її знайомої потрібно буде заплатити 10 000 доларів США. Далі вони поїхали до раніше невідомого їй ангарного приміщення, де вона познайомилася з ОСОБА_4 . В ході розмови з ОСОБА_15 , останній показав ОСОБА_6 червоний блокнот із записами інших військових, яким він допоміг та зазначив, що ціна питання 10 000 доларів США. ОСОБА_4 не пояснював їй конкретного механізму вирішення питання. Свідок зазначила обвинуваченому, що їй потрібно поспілкуватися та порадитися із мамою ОСОБА_13 , оскільки кошти буде надавати саме вона.

Після цієї зустрічі ОСОБА_6 звернулася до правоохоронних органів, де написала відповідну заяву. Через декілька днів вона зв'язалася з ОСОБА_15 , який призначив зустріч. 19.08.2023 свідок за попередньою домовленістю зустрілась біля будівлі Бориспільської міської ради із ОСОБА_4 , який чекав її уже з грошима, однак вона сказала, що поки не готова та буде шукати всю суму необхідних коштів. Під час наступної зустрічі, яка також відбулася біля приміщення Бориспільської міської ради, свідок передала обвинуваченому всю обумовлену раніше суму грошей, яку останній поклав до своєї барсетки. Свідок повідомила, що грошові кошти вона надавала за те, щоб вплинути на представника військово-лікарської комісії і в результаті зробити сину хрещеної ОСОБА_11 групу інвалідності та в подальшому списати з військового обліку. На даний момент становище ОСОБА_16 ніяк не змінилося.

Даними витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 10.10.2022 № 283, даними копії військового квитка НОМЕР_2 від 24.11.2004, встановлено що ОСОБА_4 відповідно до наказу № 170 від 25.06.2022 є військовослужбовцем у військовій частині НОМЕР_1 .

Даними протоколу заяви ОСОБА_6 від 11.08.2023 про вчинене кримінальне правопорушення; письмовою згодою від 15.08.2023 на залучення ОСОБА_6 до конфіденційного співробітництва та проведення інших негласних слідчих (розшукових) дій (далі НСРД) у кримінальному провадженні № 42023112340000203 від 11.08.2023; протоколом попередження про недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування; постановою слідчого від 15.08.2023 про залучення ОСОБА_17 до конфіденційного співробітництва та проведення НСРД.

Постановою прокурора від 16.08.2023 № 226Т прийнято рішення про проведення НСРД - контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту з 16 серпня 2023 тривалістю 30 діб; залучено громадянку ОСОБА_6 ; доручено уповноваженим співробітникам в Київській області ДСР НПУ проведення НСРД.

Постановою прокурора від 18.08.2023 № 232Т прийнято рішення про проведення НСРД - контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту, а саме створення відповідних умов в обстановці максимально наближеної до реальної, з метою перевірки намірів ОСОБА_4 одержати неправомірну вигоду; доручено уповноваженим співробітникам в Київській області ДСР НПУ проведення НСРД.

Протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих грошових коштів від 21.08.2023 встановлено, що оперуповноважений на виконання постанови прокурора про проведення НСРД - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту в присутності понятих передав ОСОБА_6 виготовлені несправжні імітаційні засоби загальною сумою 10000 доларів США номінальною вартістю 100 доларів США в кількості 100 штук, серії та номер купюр: «КВ14859854М».

Даними протоколу за результатами проведення НСРД - аудіо та відео контроль особи від 21.08.2023 № 5263т (на підставі ухвали слідчого судді), які відтворено в суді з електронного носія інформації підтверджується зустріч між ОСОБА_6 та ОСОБА_18 що відбулася 17.08.2023. В подальшому ОСОБА_18 знайомить ОСОБА_6 із своїм сином ОСОБА_4 та між ними відбувається розмова щодо звільнення військовослужбовця з військової служби, зняття його з обліку шляхом оформлення групи інвалідності за винагороду у розмірі 10000 доларів США.

У протоколах за результатами проведення НСРД - аудіо та відеоконтроль особи від 21.08.2023 № 5262т, № 5261т (на підставі ухвали слідчого судді), які відтворено в суді з електронного носія інформації зафіксовано зустрічі між ОСОБА_6 та ОСОБА_4 що відбилися 19.08.2023 близько 12:29 год та 21.08.2023 год близько 12:54 біля будівлі Управління культури Бориспільської міської ради. Суд встановив, що під час першої зустрічі (19.09.2023) відбулося обговорення деталей та умов звільнення з військової служби військовослужбовця за станом здоров'я. Також було обумовлено час наступної зустрічі між ними з метою передачі коштів. Під час наступної зустрічі (21.08.2023) ОСОБА_6 передає ОСОБА_4 грошові кошти.

Протоколом за результатами проведення НСРД - спеціальний слідчий експеримент із використанням заздалегідь ідентифікованих засобів від 21.08.2023 № 5260т, відповідно до якого зафіксовано, що 21.08.2023 приблизно о 12:55 год ОСОБА_6 передала ОСОБА_4 , у якості неправомірної вигоди, загальною сумою 10000 доларів США - несправжні імітаційні засоби, номінальною вартістю 100 доларів США в кількості 100 штук, серії та номер купюр: КВ 14859854М.

З протоколу затримання від 21.08.2023, вбачається, що слідчий у присутності захисника на підставі ст. 208 КПК України, затримав ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_3 .

Даними протоколу огляду місця події від 21.08.2023 з відеозаписом вказаної слідчої дії підтверджується, що слідчий в присутності ОСОБА_4 та понятих оглянув ділянку місцевості за адресою: Київська область, м. Бориспіль, вул. Старокиївська, 1 (поблизу будинку). На вказаній ділянці знаходився обвинувачений ОСОБА_4 , який добровільно надав дозвіл (письмову заяву) на проведення огляду власної сумки та автомобіля. В ході проведення огляду в сумці було виявлено та вилучено: предмети схожі на грошові кошти у кількості 100 шт. номіналом по 100 доларів на загальну суму 10 000 доларів США із серійним номером «КВ14859854М»; мобільний телефон «Iphone 12» imei: НОМЕР_3 ; записник червоного кольору із чорновими записами, які в подальшому постановою слідчого визнанні речовими доказами та ухвалою слідчого судді від 23.08.2023 накладено арешт.

Протоколом огляду речей від 29.08.2023 згідно з яким, о/у ОСОБА_19 провів огляд вилученого блокноту та встановив наявність в ньому чорнових записів.

Заявою ОСОБА_4 від 21.08.2023, якою останній надав свій дозвіл на проведення огляду мобільного телефону Iphone 12; з протоколу огляду мобільного телефону ОСОБА_4 від 04.09.2023 з фототаблицею вбачається, що о/у ОСОБА_20 був оглянутий мобільний телефон «Iphone 12» imei: НОМЕР_3 . В ході огляду мобільного додатку «Signal», серед іншого, виявлено листування, яке містить світлини з даними різних військовослужбовців.

Даними протоколу обшуку від 21.08.2023 з відеозаписом вказаної слідчої дії, який легалізований ухвалою слідчого судді від 22.08.2023, відповідно до якого слідчим в присутності понятих проведено обшук у нежитловому приміщенні, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_3 . За результатами якого виявлено та вилучено: завірений витяг із наказу від 23.07.2023 № 456 на 1 арк.; завірена копія реєстру № 160 від 22.07.2023 на 1 арк.; завірена копія «Алфавітної карти ОСОБА_7 08.10.1983» на 1 арк.; витяг (завірений) з наказу від 21.08.2023 № 233 на 1 арк.; завірена копія «Книги протоколів засідань ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 на 5 арк.; витяг (завірений) із наказу від 29.05.2022 № 122 на 1 арк.;витяг (завірений) із наказу від 24.02.2022 № 41 на 1 арк.; витяг (завірений) із книги алфавітного обліку офіцерів від 21.03.2022 на 1 арк.; роздруківки АІТС єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів станом на 21.08.2023 на 1 арк.; завірена копія «Книга обліку особових справ офіцерів запасу Бориспільського РТЦК (ТСК)» на 4 арк.;витяг (завірений) із наказу від 18.03.2022 № 59 на 1 арк.; витяг (завірений) із наказу від 08.05.2022 № 105 на 1 арк.; чорновий запис (роздруківка) на 1 арк.; витяг (завірений) із наказу від 20.07.2022 № 201 на 1 арк.; копія (завірена) рапорту від 18.07.2023 на 1 арк. Вилучені речі поміщено до сейф пакету INZ 3028709 та в подальшому визнані речовими доказами.

Отже, дослідивши та оцінивши докази з точки зору належності, допустимості та достовірності, а їх сукупність - з точки зору достатності та взаємозв'язку, судом визнається доведеним, що ОСОБА_4 одержав неправомірну вигоду для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, тобто ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 369-2 КК України. Таку правову кваліфікацію його дій суд вважає правильною.

Статтею 50 КК України передбачено, що покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні злочину, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженим, так і іншими особами.

Відповідно до вимог ст. 65 КК України при призначенні покарання суд повинен урахувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного, обставини, що обтяжують та пом'якшують покарання. Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного, які підлягають обов'язковому врахуванню.

У судовому засіданні обвинувачений визнав свою провину, висловив жаль з приводу вчиненого злочину, у зв'язку із чим, щире каяття суд визнає обставиною, яка пом'якшує його покарання.

Обставиною, що обтяжує покарання є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Призначаючи покарання ОСОБА_4 , суд виходить з того, що ним вчинено кримінальне правопорушення, яке у відповідності до ст. 12 КК України є нетяжким злочином (ч. 2 ст. 369-2 КК України). Разом з тим, згідно примітки статті 45 вказане кримінальне правопорушення відноситься до корупційних. Аналіз ступеню тяжкості вчиненого кримінального правопорушення свідчить про те, що обвинувачений вчинив кримінальне правопорушення у сфері службової діяльності (зловживання впливом) з використанням умов воєнного стану. Дані про особу ОСОБА_4 свідчать про те, що він раніше не притягувався до кримінальної відповідальності. З 2006 по 2009 проходив службу в СБУ, звільнився по завершенню контракту. Надалі працював на приватних підприємствах. В лютому 2022 був мобілізований до ЗСУ. На даний час зарахований у розпорядження військової частини НОМЕР_1 . Відповідно до медичних довідок на обліку у психіатра та лікаря нарколога не перебуває.

Суттєвою обставиною на думку суду у цьому випадку є також те, що неправомірна вигода у розмірі 10000 доларів США отримувалася обвинуваченим за здійснення впливу саме на посадових осіб військово-лікарських комісій, які в період воєнного стану мають особливо важливий статус. Тобто, такі дії не просто підривають авторитет влади, а й формують у населення дефекти правосвідомості, відчуття незахищеності та стереотип свавілля, що свідчить про підвищений рівень соціальної небезпеки таких правопорушень.

Виходячи із засад призначення та індивідуалізації покарання, зважаючи на суспільну небезпеку корупційного злочину, форму пасивного підкупу, характер отримання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення посадовими особами ВЛК, суд вважає, що для виправлення ОСОБА_4 та попередження вчинення нових злочинів як обвинуваченим, так і іншими особами, недостатнім буде призначення найбільш м'якого виду покарання, установленого в санкції статті. Покарання у виді штрафу не сприятиме виправленню засудженого і не запобігатиме вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженим, так і іншими особами.

Отже, з урахуванням ступеня тяжкості вчиненого злочину, особи винного, обставин, що обтяжують та пом'якшують покарання суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_4 покарання у виді позбавлення волі на строк два роки.

При цьому, правові підстави для застосування ст. 75 КК України та звільнення від відбування покарання з випробуванням відсутні.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.

Документи, надані учасниками судового провадження на підставі ст. 100 КПК України, слід залишити в матеріалах кримінального провадження.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 23.08.2023, на предмети схожі на грошові кошти банку США у кількості 100 шт. номіналом по 100 доларів на загальну суму 10 000 доларів США із серійним номером «КВ14859854М»; мобільний телефон «Iphone 12» imei: НОМЕР_3 ; записник червоного кольору із чорновими записами - скасувати.

Речові докази, а саме: предмети схожі на грошові кошти банку США у кількості 100 шт. номіналом по 100 доларів на загальну суму 10 000 доларів США із серійним номером «КВ14859854М» - повернути за належністю до ДУ ЦОП НПУ; мобільний телефон «Iphone 12» imei: НОМЕР_3 ; записник червоного кольору із чорновими записами - повернути ОСОБА_4 .

З метою запобігання спробам обвинуваченого переховуватися від суду та вчинити інше кримінальне правопорушення, з огляду на те, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти вказаним ризикам, суд вважає за необхідне до набрання вироком законної сили застосувати до ОСОБА_4 запобіжний захід у виді тримання під вартою.

Керуючись ст. 368, 373, 374 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_4 визнати винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк два роки.

До набрання вироком законної сили змінити запобіжний захід, обраний до ОСОБА_4 у виді застави, на запобіжний захід у виді тримання під вартою.

Негайно взяти під варту в залі судового засіданні ОСОБА_4 .

Утримувати ОСОБА_4 під вартою у Державній установі «Київський слідчий ізолятор» Міністерства юстиції України.

Строк відбування покарання рахувати з 31.03.2025 року.

У строк покарання зарахувати строк попереднього ув'язнення з 21.08.2023 по 28.08.2023 року.

Повернути ОСОБА_4 заставу у розмірі 456280 гривень (чотириста п'ятдесят шість тисяч двісті вісімдесят гривень), встановлену на підставі ухвали слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 22.08.2023 року (справа № 759/15746/23, провадження № 1-кс/759/4891/23)

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 23.08.2023, на предмети схожі на грошові кошти банку США у кількості 100 шт. номіналом по 100 доларів на загальну суму 10 000 доларів США із серійним номером «КВ14859854М»; мобільний телефон «Iphone 12» imei: НОМЕР_3 ; записник червоного кольору із чорновими записами - скасувати.

Речові докази, а саме:

предмети схожі на грошові кошти банку США у кількості 100 шт. номіналом по 100 доларів на загальну суму 10 000 доларів США із серійним номером «КВ14859854М» - повернути за належністю до ДУ ЦОП НПУ;

мобільний телефон «Iphone 12» imei: НОМЕР_3 ; записник червоного кольору із чорновими записами - повернути ОСОБА_4 .

На вирок суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Бориспільський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що вирок не набрав законної сили. На підставі ч. 3 ст. 376 КПК України роз'яснити обвинуваченому, захиснику, його законному представнику, потерпілому, його представнику, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, право подати клопотання про помилування, право ознайомитися із журналом судового засідання і подати на нього письмові зауваження. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору. Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Суддя ОСОБА_1