31 березня 2025 року справа №200/6320/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2024 року у справі № 200/6320/24 (головуючий І інстанції Загацька Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 23.08.2024 №262940017849 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком;
- зобов'язати повторно розглянути заяву від 16.08.2024 та призначити дострокову пенсію за віком із зарахуванням до страхового стажу періоду з 15.06.1982 року по 07.08.1987 та періоди проходження військової служби в Збройних Силах України з 11.07.2022 по 16.07.2022, з 27.08.2022 по 23.12.2022, з 01.03.2023 но 15.10.2023, з 27.10.2023 по 23.03.2024, з 04.04.2024 по 31.07.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці, як учаснику бойових дій, з 16.08.2024.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2024 року позов задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №262940017849 від 23.08.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком позивачу;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача від 16.08.2024 про призначення дострокової пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням до страхового стажу періоди роботи з 15.06.1982 по 07.08.1987 в колгоспі «Большевик» та періоди проходження військової служби в Збройних Силах України з 11.07.2022 по 16.07.2022, з 27.08.2022 по 23.12.2022, з 01.03.2023 но 15.10.2023, з 27.10.2023 по 23.03.2024, з 04.04.2024 по 31.07.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці, як учаснику бойових дій та з урахуванням висновків здійснених у цьому рішенні суду;
- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.
Апелянт зазначив, що пільгове обчислення періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції, в здійсненні заходів для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, один місяць за три передбачено для призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України № 2262; для призначення дострокової пенсії згідно статті 115 Закону України № 1058 пільгове обчислення страхового стажу один місяць за три не передбачено.
ОСОБА_1 подав для призначення пенсії лише два документи з необхідних трьох, а саме: посвідчення учасника бойових дій та відповідь на запит щодо підтвердження стажу в Збройних Силах України.
Форма довідки про участь у бойових діях передбачена додатком 2 до Порядку № 637. Зокрема, вона видається територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, і містить відомості про те, що про те, що особа проходила військову службу в складі діючої армії в період бойових дій і зазначена служба підлягає зарахуванню до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Причин неможливості отримання довідки відповідно до вимог Порядку № 22-1 та Порядку № 637 про участь у бойових діях ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України не повідомив, доказів такої неможливості не подав.
Враховуючи вищевикладене, до страхового стажу в потрійному розмірі не зараховано час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 11.07.2022 по 16.07.2022, з 27.08.2022 по 23.12.2022, з 01.03.2023 по 15.10.2023, з 27.10.2023 по 23.03.2024, з 04.04.2024 по 31.07.2024, оскільки кратне обчислення страхового стажу один місяць за три для призначення дострокової пенсії за віком не передбачено законодавством і не надано відповідної довідки.
Також, до страхового стажу не зараховано період роботи 15.06.1982 по 07.08.1987 в колгоспі «Большевик», відповідно наданої трудової книжки колгоспника від 07.08.1987 серія НОМЕР_1 , оскільки відсутні відомості щодо встановленого та відпрацьованого мінімуму фактичної участі у громадському господарстві та довідка про перейменування колгоспа.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволені
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про наявність підстав для часткової зміни рішення суду, виходячи з наступного.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 позивач є учасником бойових дій (а.с. 20).
16.08.2024 року позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 89).
Рішенням відповідача від 23.08.2024 року № 262940017849 відмовлено в призначені дострокової пенсії за віком позивачу відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років (а.с. 21-22).
Згідно цього рішення страховий стаж позивача становить 21 рік 04 місяців 13 днів.
До страхового стажу не зараховано період роботи з 15.06.1982 по 07.08.1987 в колгоспі «Большевик», відповідно наданої трудової книжки колгоспника від 07.08.1987 серія НОМЕР_1 , оскільки відсутні відомості щодо встановленого та відпрацьованого мінімуму фактичної участі у громадському господарстві та довідка про перейменування колгоспа. Для визначення права на призначення дострокової пенсії за віком рекомендовано надати довідку (за формою Додатка 6) до Порядку надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередньо участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 20.08.2014.
Листом Військової частини НОМЕР_3 від 13.08.2024 року №1944 повідомлено наступне.
Позивач за час служби у Військовій частині НОМЕР_3 (з 26.02.2022 року до 31.07.2024 року) брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів у період з 11.07.2022 по 16.07.2022, з 27.08.2022 по 23.12.2022, з 01.03.2023 по 15.10.2023, з 27.10.2023 по 23.03.2024, з 04.04.2024 по 31.07.2024, тобто, 3 роки 06 місяців 24 дні. Підстава: витяги з наказу командира Військової частини НОМЕР_3 по стройовій частині № 202 від 11.07.2022, №248 від 27.08.2022, № 253 від 01.09.2022, № 361 від 18.12.2022, № 62 від 01.03.2023, № 302 від 27.10.2023, № 97 від 04.04.2024.
Також зазначено, що станом на 31.07.2024 календарна вислуга років ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової служби в Збройних Силах України складає 4 роки 4 місяці 10 днів, пільгова вислуга років в Збройних Силах України складає 3 роки 06 місяців 24 дні. Загальна вислуга років військової служби в Збройних Силах України складає 7 років 11 місяці 05 дні.
Згідно трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 позивач у період (сторінки трудової книжки 6-7) з 15.06.1982 по 07.08.1987 працював у в колгоспі «Большевик»; на сторінках 18-19 трудової книжки відображено виконані річні мінімуми трудової участі в колгоспі позивачем за 1982-1987 роки (а.с. 12, 18).
За п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок № 413).
Згідно 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, Працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
За ст. 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дiй належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України брали i безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
За ч. 1 статті 2 Закону України 25.03.1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
За ч. 6 ст. 2 цього Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
За з ст.ст. 44, 45 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
З матеріалів справи судом встановлено, що на момент звернення до органів Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії позивач досягнув повних 57 років.
Позивач є учасником бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_2 ).
Згідно листа Військової частини НОМЕР_3 від 13.08.2024 № 1944 позивач за час служби у Військовій частині НОМЕР_3 (з 26.02.2022 до 31.07.2024) брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів у період з 11.07.2022 по 16.07.2022, з 27.08.2022 по 23.12.2022, з 01.03.2023 по 15.10.2023, з 27.10.2023 по 23.03.2024, з 04.04.2024 по 31.07.2024, тобто, 3 роки 06 місяців 24 дні. Підставою у листі вказано: витяги з наказу командира військової частини НОМЕР_3 по стройовій частині № 202 від 11.07.2022, №248 від 27.08.2022, № 253 від 01.09.2022, № 361 від 18.12.2022, № 62 від 01.03.2023, № 302 від 27.10.2023, № 97 від 04.04.2024.
Станом на 31.07.2024 календарна вислуга років ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової служби в Збройних Силах України складає 4 роки 4 місяці 10 днів, пільгова вислуга років в Збройних Силах України складає 3 роки 06 місяців 24 дні. Загальна вислуга років військової служби в Збройних Силах України складає 7 років 11 місяці 05 дні.
Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005 року (далі - Порядок №22-1), до заяви про призначення дострокової пенсії за віком додаються документи про проходження військової служби (служби), довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації, посвідчення учасника бойових дій, а для осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», або яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», посвідчення учасника бойових дій (у разі відсутності в посвідченні учасника бойових дій пункту і статті Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якого надано статус, такі відомості підтверджуються органом, що видав посвідчення, або додаються документи, які підтверджують безпосередню участь цих осіб в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації). Особами з числа резервістів і військовозобов'язаних, особами, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, додаються документи, які підтверджують їх належність до таких осіб (незалежно від наявності в посвідченні зазначених вище відомостей) (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).
Отже, документами, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій є: 1) документи про проходження військової служби (служби), або 2) довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, або 3) посвідчення учасника бойових дій.
Таким чином, згідно підпункту 6 пункту 2.1 Порядку №22-1 посвідчення учасника бойових дій та довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення визначають як альтернативні документи, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій, кожний з яких окремо є достатнім документом, який засвідчує спеціальний статус особи, яка звернулась за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом в постанові від 09.06.2021 року у справі №340/576/19.
Отже, позивач надав до ГУ ПФУ в Донецькій області належні та достатні докази щодо підтвердження його спеціального статусу та наявності права на отримання дострокової пенсії.
Апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення вимог в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати до страхового стажу періоди проходження військової служби в Збройних Силах України з 11.07.2022 по 16.07.2022, з 27.08.2022 по 23.12.2022, з 01.03.2023 но 15.10.2023, з 27.10.2023 по 23.03.2024, з 04.04.2024 по 31.07.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці, як учаснику бойових дій.
Водночас, суд першої інстанції не обгрунтував при вирішенні цих позовних вимог наявність підстав для пільгового зарахування стажу військової служби, оскільки відсутня повністю мотивувальна частина з цього питання.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, апеляційний суд враховує наступне.
За ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Згідно ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджено наказом Міністерства оборони України №530 від 14 серпня 2014 року (далі - Положення №530).
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Апеляційним судом враховано правові висновки в постанові Верховного суду від 16 червня 2020 року у справі № 185/7049/16-а
Щодо періоду роботи позивача з 15.06.1982 по 07.08.1987 в колгоспі «Большевик».
Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суд враховує, що лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами, наявність відповідних записів у трудовій книжці про стаж роботи є підтвердженням страхового стажу.
В трудовій книжці колгоспника наявні наступні записи: у період (сторінки трудової книжки 6-7) з 15.06.1982 по 07.08.1987 позивач працював у в колгоспі «Большевик»; на сторінках 18-19 трудової книжки відображено виконані річні мінімуми трудової участі в колгоспі позивачем за 1982-1987 роки (а.с. 12,18).
Суд зазначає, що записи про прийняття на роботу в спірні періоди вчинені відповідно до вимог Інструкції № 162, № 58.
У відомостях трудової книжки позивача наявна інформація про встановлений мінімум трудоднів та про вироблення мінімуму трудової участі у господарстві.
Згідно ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Отже, єдиною підставою для неврахування до трудового стажу часу роботи колгоспника за фактичною тривалістю є невиконання встановленого мінімуму трудової участі саме без поважних причин.
Суд звертає увагу, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду в постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17, відповідно до яких на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Крім того, не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці, і право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки (вина позивача відсутня).
Судом враховано правовий висновок, викладений в постанові Верховного Суду від 06.03.2018 року у справі №754/14989/15-а.
Водночас, відповідачем не доведено, що позивач, як член колгоспу, без поважних причин не виконував встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві.
З огляду на відповідні записи трудової книжки, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи позивача у колгоспі «Большевик» за період з 15.06.1982 року по 07.08.1987 року, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач необґрунтовано та безпідставно не зарахував до страхового трудового стажу роботи позивача період роботи в колгоспі з 15.06.1982 року по 07.08.1987 року.
Отже, спірне рішення відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 КАС України.
Оскільки визначення страхового стажу є дискреційними повноваженнями відповідача та суд встановив, що під час первинного розгляду заяви ГУ ПФУ в Донецькій області не у повному обсязі дослідило подані позивачем документи та відомості, що містяться в Реєстрі застрахованих осіб, суд робить висновок, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача від 16.08.2024 року про призначення дострокової пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №262940017849 від 23.08.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком позивачу;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача від 16.08.2024 про призначення дострокової пенсії за віком на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням до страхового стажу періоди роботи з 15.06.1982 по 07.08.1987 в колгоспі «Большевик» та періоди проходження військової служби в Збройних Силах України з 11.07.2022 по 16.07.2022, з 27.08.2022 по 23.12.2022, з 01.03.2023 но 15.10.2023, з 27.10.2023 по 23.03.2024, з 04.04.2024 по 31.07.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці, як учаснику бойових дій та з урахуванням висновків здійснених у цьому рішенні суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Отже, суд першої інстанції правильно вирішив справу що суті спору, при цьому, в мотивувальній частині рішення не обгрунтував мотиви, з яких виходив при задоволені вимог про наявність підстав для пільгового зарахування стажу військової служби, внаслідок чого рішення суду першої інстанції підлягає зміні в мотивувальній частині щодо застосування норм матеріального права, якими врегульовано спірні правовідносини в цій частині вимог, в іншій без змін.
Розподіл судових витрат апеляційним судом не вирішується, враховуючи залишення резолютивної частини рішення суду без змін та відмову у задоволені апеляційних скарг сторін.
Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2024 року у справі № 200/6320/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - змінити в мотивувальній частині щодо застосування норм матеріального права, якими врегульовано спірні правовідносини, стосовно позовних вимог про пільгове зарахування до страхового стажу позивача періодів періоди проходження військової служби в Збройних Силах України з 11.07.2022 по 16.07.2022, з 27.08.2022 по 23.12.2022, з 01.03.2023 но 15.10.2023, з 27.10.2023 по 23.03.2024, з 04.04.2024 по 31.07.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці, як учаснику бойових дій.
В решті рішення суду залишити без змін.
Повний текст постанови складений 31 березня 2025 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: А.А. Блохін
Е.Г. Казначеєв