Рішення від 31.03.2025 по справі 420/3110/25

Справа № 420/3110/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом якого позивач просить:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразилися у зменшенні у грошовому виразі вказані в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2023 року № ЮО105100 від 08.08.2024 розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, з виправленими відомостями щодо надбавки за особливості проходження служби, обчисленої з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а також надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії, обчисленої від розміру посадового окладу, вказаних у первинно виданій ІНФОРМАЦІЯ_2 довідці від 08.08.2024 № ЮО105100 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на пенсійному забезпеченні в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Довідку про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 01.01.2023 року для здійснення перерахунку його пенсії. Однак, в даній довідці суми надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії у грошовому виразі Відповідач вказав у розмірах, які не відповідають вимогам чинного законодавства України. Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Ухвалою суду від 04 лютого 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

20.02.2025 через канцелярію суду надійшов відзив представника відповідача на позовну заяву, в якому заперечено проти позову. Представник відповідача зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, в якій зазначено належні додаткові види грошового забезпечення. Заперечуючи позовні вимоги представник обласного територіального центру зазначив, що після набуття законної сили постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 від 29.01.2020, зміни до Постанови №704 Кабінетом Міністрів України не вносились до 12.05.2023, внаслідок чого, станом на дату визначення розміру посадового окладу позивача для здійснення останнього чергового перерахунку пенсії, обчислення розміру посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням, формування відповідних показників здійснено виключно шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 на відповідний тарифний коефіцієнт. Представник відповідача стверджує, що позовні вимоги позивача стосовно оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року є безпідставними, оскільки Постанова №704 не містить норми права в такій редакції. Основні доводи відповідача зводяться до того, що постановою Кабінету Міністрів України "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704" від 12.05.2023 за №481 (надалі по тексту також Постанова №481, постанова Уряду України від 12.05.2023 за №481), з 20.05.2023 установлено необхідність розрахунку розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, виходячи з величини 1 762,00 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Таким чином, з 20.05.2024 Урядом України чітко і однозначно врегульовано питання щодо визначення для військовослужбовців посадового окладу і окладу за військовим званням, враховуючи фіксовану величину 1 762,00 гривень. Коментована постанова Кабінету Міністрів України на час спірних правовідносин є чинною та підлягає до застосування. У зв'язку із вказаним, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Після звільнення з військової служби позивачу призначена та виплачується пенсія згідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Органом, на обліку у якого перебуває Позивач, є ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо підготовки та надання до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року за посадою, відповідною або аналогічною останній штатній посаді, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, а також всіх додаткових видів грошового забезпечення, але отримав відмову та змушений був звернутися за захистом своїх прав до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 травня 2024 року по справі № 420/11483/24, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року, на 01.01.2021 року, на 01.01.2022 року та 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлені довідки про розмір грошового ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року, на 01.01.2021 року, на 01.01.2022 року та 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року пенсії.

08.08.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 по справі № 420/11483/24, яке набрало законної сили 20.06.2024, складено довідку № ЮО105100 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, яке становить:

Посадовий оклад 24 тарифний розряд - 7730,00 грн;

Оклад за військовим званням підполковник 2150,00 грн;

Надбавка за вислугу років 50% - 4940,00 грн;

Надбавка за особливості проходження служби 65% - 6318,00 грн;

Надбавка за таємність 10% - 507,00 грн;

Надбавка за класну кваліфікацію 5% - 253,50 грн;

Премія 140% - 7098,00 грн.

Всього 28996,50 грн..

Однак, в Довідці № ЮО105100 від 08.08.2024 року основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням та процентна надбавка за вислугу років) розраховані виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року (2681 грн.), але додаткові види грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби, надбавка за таємність, надбавка за класну кваліфікацію та премія) розраховані виходячи із розрахункової величини 1762 грн., що відповідає прожитковому мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року.

Даний розрахунок відповідач здійснив на підставі листу Департаменту соціального захисту МО України від 14.11.2023 р. вих. №220/13/7642, про що є відповідний запис у вказаній Довідці.

В листі Департаменту соціального захисту МО України від 14.11.2023 р. вих. №220/13/7642 зазначено, що обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки під час складання довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до рішень судів, якими розміри посадових окладів (ПО) та окладів за військові звання (ОВЗ) визначено судом, а розміри додаткових видів мого грошового забезпечення (премія та надбавка за особливості проходження служби, тощо) судом не установленні, додаткові види повинні обраховувати з ПО та ОВЗ, які визначенні виходячи з розміру 1762,00 гривні.

Позивач не може погодитись із зазначеними діями Відповідача щодо обчислення сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у довідці № ЮО105100 від 08.08.2024 року станом на 01.01.2023, він вважає свої права порушеними, а дії Відповідача протиправними, тому звертається за захистом своїх прав до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

На підставі частин 2,3 вказаної норми до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною 3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1,2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (далі - Постанова №704).

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 30.01.2007 №3-1 (далі Порядок №3-1).

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Крім того, підпунктами 1 та 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, відповідно.

Крім того, наказом Міністра оборони України від 7 червня 2018 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).

Цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Відповідно п.2 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.

Згідно пункту 1 розділу VI Порядку № 260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Згідно пункту 2 розділу XVI Порядку № 260, розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Згідно з п. 1 розділу VIII Порядку № 260, військовослужбовцям, які мають присвоєну в установленому порядку класну кваліфікацію, займають посади і виконують службові обов'язки за спеціальністю, щомісяця виплачується надбавка за кваліфікацію у відсотках посадового окладу.

Згідно пункту 2 Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 (далі - Постанова № 414), особам, які працюють в умовах режимних обмежень, крім працівників режимно-секретних органів, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), заробітної плати (у разі визначення законом її розміру) залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно",- 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 травня 2024 року у справі № 420/11483/24, ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Довідку № ЮО105100 від 08.08.2024 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року для здійснення перерахунку його пенсії з 1 лютого 2023 року.

Як вбачається з Довідки № ЮО105100 від 08.08.2024 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року, грошове забезпечення станом на 01.01.2023 року включає:

Посадовий оклад 24 тарифний розряд - 7730,00 грн;

Оклад за військовим званням підполковник 2150,00 грн;

Надбавка за вислугу років 50% - 4940,00 грн;

Надбавка за особливості проходження служби 65% - 6318,00 грн;

Надбавка за таємність 10% - 507,00 грн;

Надбавка за класну кваліфікацію 5% - 253,50 грн;

Премія 140% - 7098,00 грн.

Всього 28996,50 грн..

Натомість, відповідно п. 1 розділу VI Порядку, затвердженого наказом МОУ № 260 від 07.06.2018, враховуючи посадовий оклад у фактичному розмірі 7730,00 грн., оклад за військовим званням у фактичному розмірі 2150,00 грн., надбавку за вислугу років у фактичному розмірі 4940,00 грн. та відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, її фактичний розмір має складати 9633,00 грн. (7730 +2150,00 + 4940,00 х 0,65).

Відповідно п. 2 розділу ХІ Порядку, затвердженого наказом МОУ № 260 від 07.06.2018, враховуючи посадовий оклад у фактичному розмірі 7730,00 грн. та відсотковий розмір надбавки за таємність - 10 відсотків посадового окладу, її фактичний розмір має складати 773,00 грн. (7730,00 х 0,10).

Відповідно п. 1 розділу VIІІ Порядку, затвердженого наказом МОУ № 260 від 07.06.2018, враховуючи посадовий оклад у фактичному розмірі 7730,00 грн. та відсотковий розмір надбавки за класну кваліфікацію - 5 відсотків посадового окладу, її фактичний розмір має складати 386,50 грн. (7730,00 х 0,05).

Відповідно п.2 розділу ХVІ Порядку, затвердженого наказом МОУ № 260 від 07.06.2018, враховуючи посадовий оклад у фактичному розмірі 7730,00 грн. та відсотковий розмір премії 140 відсотків посадового окладу, її фактичний розмір має складати 10822,00 грн. (7730,00 х 1,4).

Таким чином, розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 фактично становить 36434,50 грн., що і має бути зазначено у довідці про розмір грошового забезпечення позивача.

За таких обставин, фактичні розміри, вказаних в Довідці № ЮО105100 від 08.08.2024 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії не відповідають зазначеним вище вимогам Постанови № 704, Постанови № 414 та Порядку № 260, та обчислені без врахування фактичних розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразилися у зменшенні у грошовому виразі вказані в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2023 року № ЮО105100 від 08.08.2024 розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії, є протиправними.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, з виправленими відомостями щодо надбавки за особливості проходження служби, обчисленої з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а також надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії, обчисленої від розміру посадового окладу, вказаних у первинно виданій ІНФОРМАЦІЯ_2 довідці від 08.08.2024 № ЮО105100 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.

У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.5 ст.139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Отже, позивач, як учасник бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_1 видане 20.11.2013 року, звільнений від сплати судового збору.

Приймаючи до уваги те, що позивача звільнено від сплати судового збору, а відповідачем судові витрати не понесені, суд вирішує розподіл судових витрат в цій частині у справі не здійснювати.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразилися у зменшенні у грошовому виразі вказані в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2023 року № ЮО105100 від 08.08.2024 розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) станом на 01.01.2023 року, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, з виправленими відомостями щодо надбавки за особливості проходження служби, обчисленої з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а також надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії, обчисленої від розміру посадового окладу, вказаних у первинно виданій ІНФОРМАЦІЯ_2 довідці від 08.08.2024 року № ЮО105100 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко