Рішення від 31.03.2025 по справі 280/9340/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року Справа № 280/9340/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (пр. Маяковського, буд. 20-А, м. Запоріжжя, 69036) до Комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» (пров. Тихий, буд. 8, с. Павлівське, Запорізький район, Запорізька область,70005) про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ:

07.10.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі - позивач, ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області) до Комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» (далі - відповідач, КП «Павлівський сількомунгосп»), в якій позивач просить суд:

стягнути з відповідача до Державного бюджету адміністративно-господарські санкції у розмірі 34000,00 грн, застосовані на підставі рішення позивача від 22.07.2024 №1.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами слухання справи про порушення законодавства про ціни та ціноутворення ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області 22.07.2024 прийнято рішення №1 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення, яким до КП «Павлівський сількомунгосп» застосовані адміністративно-господарські санкції у виді штрафу у розмірі 34 000 грн. Проте зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, що послугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 11.10.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

21.10.2024 до суду надійшли документи на усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою від 24.10.2024 у справі відкрите спрощене позовне провадження, судовий розгляд призначений без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження у справі від 24.10.2024 була надіслана та доставлена до електронного кабінету відповідача - 24.10.2024 о/об 11:45, що підтверджується даними системи «Діловодство спеціалізованого суду» та відповідною довідкою.

Станом на час розгляду справи, відзив від відповідача до суду не надходив.

Приписами ч.4 ст.159 КАС України встановлено, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Частиною 6 ст.162 КАС України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З урахуванням зазначеної норми суд розглядає справу на підставі наявних доказів.

Розглянувши наявні у справі матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Закон України «Про ціни та ціноутворення» від 21.06.2012 №5007-VI визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про ціни та ціноутворення» дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення. Дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення".

За приписами ч. 1 ст. 16 Закону України «Про ціни та ціноутворення» органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами;

інші органи, визначені законом.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №151, ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області є територіальним органом Держпродспоживслужби.

Підпунктом 10 п. 4 цього Положення визначено, що ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Статтею 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» встановлено права органів Держпродспоживслужби.

Так, уповноважені органи мають право:

1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки:

достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін;

наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу;

4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;

5) вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Частиною 2 ст. 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» передбачено, що повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.

Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до вимог ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:

допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;

не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону;

виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;

надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;

одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі колективного звернення фізичних осіб - мешканців Павлівської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області від 06.06.2024, що зареєстроване в ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області №Вх-КО-230 від 10.06.2024, погодження Держпродспоживслужби від 13.06.2024 №15.2.2-3/12413, наказу ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 20.06.2024 №52, направлення на проведення перевірки від 20.06.2024 №53, 21.06.2024 посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області розпочато позапланову перевірку додержання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін КП «Павлівський сількомупгосп», за адресою: 70005, Запорізька область, с. Павлівське, провул. Тихий, буд. 8.

21.06.2024 в.о. директора КП «Павлівський сількомунгосп» Завгородньому P.M. вручено копію направлення від 20.06.2024 №53 на здійснення позапланової перевірки, про що свідчить відповідний запис про отримання.

Також, 21.06.2024 посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області в.о. директора КП «Павлівський сількомупгосп» Завгородньому P.M. о 10 год. 40 хв. вручено вимогу №53/1 про надання інформації від 21.06.2024 у термін до 10 год. 00 хв. 26.06.2024.

Станом на 11 год. 55 хв. 26.06.2024 в.о. директора відповідачем не надано документи та інформацію, необхідні для здійснення перевірки, зазначені в п. 7, п. 8, п. 9, п. 12, п. 14, п. 16 (частково), п. 17 (частково), п. 18, п. 21, п. 22, п. 23 (частково), п. 24, п. 26. п. 27, п. 28, п. 29, п. 32, п. 33 вимоги №53/1 про надання інформації від 21.06.2024.

26.06.2024 о 12 год. 15 хв. в.о. директора КП «Павлівський сількомунгосп» Завгородньому P.M. вручено вимогу №53/2 про надання інформації від 26.06.2024 у термін до 13 год. 30 хв. 01.07.2024.

Станом на 15 год. 15 хв. 01.07.2024 в.о. відповідачем не було надано документи та інформацію, необхідні для здійснення перевірки, зазначені в п. 1, п. 2, п. 3, п. 4, п. 5, п. 6, п. 7, п. 9, п. 10, п. 11, п. 12, п. 13, п. 14, п. 15, п. 16, п. 17, п. 18 вимоги №53/2 про надання інформації від 26.06.2024.

01.07.2024 о 16 год. 08 хв. в.о. директора КП «Павлівський сількомунгосп» Завгородньому P.M. вручено вимогу №53/3 про надання інформації від 01.07.2024 у термін до 17 год. 00 хв. 02.07.2024.

Станом на 15 год. 15 хв. 04.07.2024 документи та інформацію, необхідні для здійснення перевірки, зазначені у вимозі №53/3 про надання інформації від 01.07.2024. посадовим особам ГУ Держпродспоживелужби в Запорізькій області відповідачем не надано.

Докази іншого в матеріалах справи відсутні.

04.07.2024 посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області складено акт, за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування регульованих цін №53/05, яким зафіксовано створення перешкод КП «Павлівський сількомупгосп» в особі його в.о. директора Завгороднього P.M. для здійснення перевірки щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін шляхом ненадання в установлений термін та в повному обсязі документів та інформації, зазначених у вимогах про надання інформації №53/1 від 21.06.2024, №53/2 від 26.06.2024 та №53/3 від 01.07.2024, необхідних для здійснення перевірки, що унеможливило здійснення перевірки щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Запрошенням про розгляд справи про порушення законодавства про ціни та ціноутворення за №вих-9.3-08.1-10/2519 від 11.07.2024 запрошено керівника та/або уповноваженого представника КП «Павлівський сількомунгосп» для участі у розгляді справи про порушення законодавства про ціни та ціноутворення на 22.07.2024 о 10-00 год. у приміщення ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області, яке отримано уповноваженою особою КП «Павлівський сількомунгосп» 19.07.2024, що підтверджується відміткою про отримання на запрошенні.

На розгляд справи про порушення законодавства про ціни та ціноутворення, що відбувся 22.07.2024, уповноважена особа КП «Павлівський сількомунгосп» не з'явилась.

На слуханні справи про порушення законодавства про ціни та ціноутворення встановлено, що ненадання в установлений термін та в повному обсязі з боку КП «Павлівський сількомунгосп» документів та інформації, зазначених у вимогах про надання інформації від 21.06.2024 №53/1, від 26.06.2024 №53/2 та від 01.07.2024 №53/3, необхідних для здійснення позапланової перевірки, що є порушенням прав посадових осіб органу державного нагляду, передбачених п. 2 та п. 3 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», призвело до неможливості здійснення позапланової перевірки КП «Павлівський сількомунгосп» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Відтак, на слуханні справи встановлено, що КП «Павлівський сількомунгосп» створено перешкоди для виконання ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області покладених на нього функцій, чим порушено вимоги абз. 3 та абз. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 2 та п. 3 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення».

Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовуватись до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, серед яких і адміністративно-господарський штраф (ст. 239 ГК України).

Частиною 1 ст. 250 Господарського кодексу України визначено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення», до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

22.07.2024, за результатами слухання справи про порушення законодавства про ціни та ціноутворення, ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області прийнято рішення №1 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення, яким до КП «Павлівський сількомунгосп» застосовані адміністративно-господарські санкції у виді штрафу за створення перешкод для виконання ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області покладених на нього функцій у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 34 000 грн.

Зазначене рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій було надіслано відповідачу поштою, та отримано уповноваженою особою КП «Павлівський сількомунгосп» - 01.08.2024.

Рішення №1 від 22.07.2024 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення відповідачем не оскаржувалось.

Доказів іншого відповідачем не надано.

Станом на час розгляду справи адміністративна-господарська санкція у розмірі 34 000 грн. відповідачем не сплачена.

Докази іншого в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідач відзив суду не надав, твердження позивача не спростував.

Оцінивши докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки під час розгляду цієї справи, позивач витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз не поніс, підстави для стягнення судових витрат з відповідача відсутні.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (пр. Маяковського, буд. 20-А, м. Запоріжжя, 69036) до Комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» (пров. Тихий, буд. 8, с. Павлівське, Запорізький район, Запорізька область,70005) про стягнення адміністративно-господарських санкцій - задовольнити.

Стягнути з комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» (код ЄДРПОУ 32355564) до Державного бюджету адміністративно-господарські санкції у розмірі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок, застосовані на підставі рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 22.07.2024 №1.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України

Рішення у повному обсязі складено та підписано «31» березня 2025 року.

Суддя Р.В. Кисіль