Рішення від 28.03.2025 по справі 240/22288/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2025 року м. Житомир справа № 240/22288/24

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом про:

- визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 08.10.2024 року №064050005760 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.10.2024 року;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити пенсію відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.10.2024 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач є особою, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, на день аварії та до 05.09.1986 року і з 16.06.1989 року по 05.09.1989року та з 28.05.1990року по даний час проживав та проживає в смт.Яблунець Звягельського (Ємільчинського) району Житомирської області, тобто на території, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.

Позивач 01.10.2024 року з досягненням 55 річного віку та за наявності відповідного страхового стажу звернувся до Відповідача із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 08.10.2024 року відмовлено у такому призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю підстав, так як вважає, що загальний стаж становить 35років 7 місяців 4дні, а в зоні посиленого радіологічного контролю Позивач прожив лише 3 роки 2 місяці. Таку відмову Позивач вважає протиправною.

Ухвалою суду від 06.12.2024 року позовну заяву після усунення недоліків прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у відзиві на позов проти позову заперечила і зазначила, що загальний страховий стаж Позивача становить 35років 7 місяців 4дні, період проживання Позивача на території, яка відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, становить лише 3 роки 2 місяці 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2024 року. По цій причині Позивачу правомірно було відмовлено у призначенні такої пенсії.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (надалі-Закон №1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.

За приписами статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частиною першою статті 26 Закону №1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу в період з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 рік.

Одночасно суд враховує, що відповідно до частини другої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (надалі - Закон № 796-XII) особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Саме у відповідності до вказаних правових норм було зумовлено звернення Позивача від 01.10.2024 року до Відповідача щодо призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до Закону № 796-XII.

За результатами розгляду вказаного звернення Позивача Відповідачем, було прийнято оскаржуване рішення від 08.10.2024 року про відмову у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років.

Таке рішення Відповідача не в повній мірі відповідає обставинам справи та ґрунтується на вимогах чинного законодавства, але не підлягає скасуванню з огляду на таке.

Як зазначено у відзиві Відповідачів, суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права Позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 роки, так як станом на 01.01.1993 року Позивач в зоні посиленого радіологічного контролю проживав та працював лише 3 роки 2 місяці, що є недостатнім для призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 4 років відповідно до Закону № 796-XII.

Наявність у Позивача загального страхового стажу на час звернення про призначення пенсії (35років 7 місяців 4дні) необхідного для призначення пенсії сторонами не оспорюється, а тому не є предметом судового розгляду в межах даної справи.

Судом встановлено та визнається сторонами, що відповідно до витягу із реєстру територіальної громади Позивач, ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто станом на день звернення (01.10.2024 року) був особою, якій виповнилося повні 55 років.

Судом встановлено та визнається представником Відповідача, що Позивачем на підтвердження права на таке призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років були надані, окрім інших, слідуючі документи:

- копія посвідчення громадянина, який потерпів внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 4) серії НОМЕР_1 , виданого Житомирською обласною державною адміністрацією;

- копія довідки Виконавчого комітету Барашівської сільської ради Звягельського району Житомирської області від 25.09.2024 року №316 про те, що Позивач в період з 02.04.1969року до 05.09.1986 року, з 16.06.1989 року по 05.09.1989року та з 28.05.1990року по даний час проживав та проживає в смт.Яблунець Звягельського (Ємільчинського) району Житомирської області;

- копія диплому № НОМЕР_2 від 24.04.1987року про те, що Позивач 01.09.1986року поступив до Житомирського СПТУ №15, яке закінчив 24.04.1987року;

- копія трудової книжки.

Згідно до постанови КМ Української РСР від 23 липня 1991 р. N 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" ( в редакції постанови КМ України № 914 (914-2008-п ) від 16.10.2008 ) смт.Яблунець Ємільчинського району Житомирської області відносяться до зони посиленого радіологічного контролю.

Зазначене дає підстави зробити висновок, що Позивач станом на день аварії на Чоронобильські АЕС проживав в смт.Яблунець Ємільчинського району Житомирської області, яке відносяться до зони посиленого радіологічного контролю.

Суд враховує, що відповідно до примітки до частини 2 статті 55 Закону № 796-XII особи, які постійно проживали або постійно працювали у зоні посиленого радіологічного контролю з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки.

Таким чином, Позивач як особа, що з моменту аварії по 31 липня 1986 року постійно проживала в зоні посиленого радіологічного контролю, має право на зниження пенсійного віку на 2 роки.

Як вже зазначалося судом, в розумінні вимог частини другої статті 55 Закону № 796-XII особи, які постійно проживали або постійно проживають у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право додатково на зниження пенсійного віку з розрахунку 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Відповідно до долучених до позову письмових доказів судом встановлено, що Позивач з моменту аварії до 01.09.1986 року постійно проживав смт.Яблунець Ємільчинського району Житомирської області.

З 01.09.1986року по 24.04.1987року Позивач навчався в СПТУ №15, що знаходиться в місті Житомирі, яке не відноситься до території радіаційного забруднення.

З 27.05.1987року по 02.06.1989 року Позивач проходив строкову службу в Радянській армії, про що зроблено запис в його трудовій книжці,

З 16.06.1989 року фактично по 01.01.1993року та по даний час Позивач проживав та проживає в смт.Яблунець Звягельського (Ємільчинського) району Житомирської області.

Одночасно, суд враховує, що в розумінні вимог статті 14 Закону № 796-XII до осіб, які потерпіли внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 4) відносяться особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Тобто, наявне у Позивача посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 4) в розумінні вимог статті 14 Закону № 796-XII може лише підтверджувати постійне проживання або роботу або навчання в зоні гарантованого посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років.

Таким чином, наявне у Позивача посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 4) та довідка Виконавчого комітету Барашівської сільської ради Звягельського району Житомирської області від 25.09.2024 року №316 надає підстави суду зробити висновок, що Позивач станом на 01.01.1993року постійно проживав на території, віднесеної до зони гарантованого посиленого радіоекологічного контролю, сумарно не більше 5 років, що відповідно до частини другої статті 55 Закону № 796-XII надає йому право на зниженням пенсійного віку ще на один рік (1 рік за кожні 3 роки проживання).

Зазначене свідчить, про наявність у Позивача права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку лише на 3 роки (2 роки + додатково один рік), а не на 5 років, що при досягненні 55 річного віку не надає право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку з 01.10.2024року.

Одночасно суд зазначає, що наявне у Позивача посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 4) в розумінні вимог статті 14 Закону № 796-XII може лише підтверджувати постійне проживання або роботу або навчання в зоні гарантованого посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років.

При цьому Позивачем такий статус "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 4) помилково сприймається як автоматичне додаткове, окрім зазначеного періоду, підтвердження умовного проживання чи умовно праці (навчання) Позивача в зоні гарантованого посиленого радіоекологічного контролю ще не менше чотирьох років чи як додаткова підстава для зниження пенсійного віку на 4 роки.

Таким чином, позовні вимоги Позивача щодо наявності у нього права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2024 року не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк

28.03.25