01.04.2025
Справа № 331/1828/25
Провадження № 1-кс/331/617/2025
01 квітня 2025 року місто Запоріжжя
Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі, клопотання старшого слідчого 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором групи прокурорів, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні ОСОБА_4 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025080000000398, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.03.2025 року відносно підозрюваної ОСОБА_5 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України,
Старший слідчий 2-го відділення СВ УСБ України в Запорізькій області ОСОБА_3 за погодженням з прокурором групи прокурорів, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025080000000398, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.03.2025 року відносно підозрюваної ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що громадянка України ОСОБА_5 , будучи проросійськи налаштованою особою, маючи різко негативне відношення до діючої законної влади України, перебуваючи на тимчасово окупованій території смт. Чернігівка Чернігівського району Запорізької області, приблизно у лютому 2023 року (більш точна дата та час органом досудового розслідування не встановлена), прийняла пропозицію від невстановлених представників окупаційної адміністрації держави-агресора російської федерації та добровільно зайняла посаду інспектора у незаконному правоохоронному органі мовою оригіналу - «пункт приема документов на гражданство рф ГУ МВД по Запорожской области (дислокация Черниговка)».
Обіймаючи зазначену посаду ОСОБА_5 виконувала обов'язки щодо реалізації політики іноземної держави - держави агресора рф, у сфері міграції (еміграції, імміграції), у тому числі протидії незаконній міграції, громадянству, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших категорій мігрантів, фактично виконуючи повноваження Національної поліції України та Державної Міграційної служби, здійснюючи свою протиправну діяльність в інтересах окупаційної влади держави-агресора російської федерації, з метою підтримання окупаційної влади на тимчасово окупованій території смт. Чернігівка Чернігівського району Запорізької області.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 шляхом підтримання, та на виконання рішення голови незаконного органу влади мовою оригіналу - «Военно-граджанская администрация Запорожской области» ОСОБА_6 № 225У від 19.08.2022 мовою оригіналу - «Указ «О документировании и регистрации граждан Украины и лиц без гражданства, в том числе и утративших свои национальные документы на територии Запорожской области», а також рішень держави-агресора російської федерації зокрема мовою оригіналу:
- указ президента российской федерации от 24.04.2019 № 183 «Об определении в гуманитарных целях категорий лиц, имеющих право обратиться с заявлениями о приеме в гражданство Российской Федерации в упрощенном порядке»;
- федеральный закон от 31.05.2002 № 62-Ф3 «О гражданстве российской федерации»;
- положение о порядке рассмотрения вопросов гражданства российской федерации, утвержденное указом президента российской федерации от 14.11.2002
№ 1325;
- указ президента российской федерации от 24.04.2019 № 183 «Об определении в гуманитарных целях категорий лиц, имеющих право обратиться с заявлениями о приеме в гражданство российской федерации в упрощенном порядке»;
- инструкция об организации деятельности министерства внутренних дел российской федерации и его территориальных органов при рассмотрении заявлений по вопросам гражданства российской федерации и принятии по ним решений, утвержденная приказом мвд россии от 16.09.2019 № 623;
- указ президента российской федерации от 13.03.1997 № 232 «Об основном документе, удостоверяющем личность гражданина российской федерации на территории российской федерации»;
- постановление правительства российской федерации от 08.07.1997
№ 828 «Об утверждении положения о паспорте гражданина российской федерации, образца бланка и описания паспорта гражданина российской федерации»;
- административный регламент мвд россии по предоставлению государственной услуги по выдаче и замене паспорта гражданина российской федерации, удостоверяющего личность гражданина российской федерации на территории российской федерации, утвержденного приказом мвд россии от 16.11.2020 № 773,
вживала заходів до реалізації рішень держави агресора та впровадження незаконної політики держави-агресора, спрямованої на порушення Конституції України, законів України та міжнародних нормативно правових актів щодо паспортизації громадян України, які знаходяться на тимчасово окупованій території смт. Чернігівка Бердянського району Запорізької області, та його околицях.
Органом досудового розслідування встановлено наявність достатніх доказів для обґрунтованої підозри ОСОБА_5 в добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченому ч. 7 ст. 111-1, а також в умисних діях, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації чи підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчинення кримінального правопорушення, передбаченому ч. 1 ст. 111-2 КК України.
26.02.2025 року слідчим за погодженням з прокурором складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України, копію якого 05.03.2025 року вручено захиснику - адвокату ОСОБА_7
05.03.2025 року на сайті Офісу Генерального прокурора України опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України та повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_5 до слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області на 09.03.2025 року, 10.03.2025 року та 11.03.2025 року, а також аналогічні повідомлення та повістки про виклик опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр».
Проте, дотепер підозрювана ОСОБА_5 не з'явилась за викликом та жодним чином не повідомила про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрювана переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.
12.03.2025 року матеріали досудового розслідування за фактом вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України виділені в окреме кримінальне провадження під № 22025080000000398.
12.03.2025 року підозрювану ОСОБА_5 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам Бердянського МРВ УСБУ в Запорізькій області.
Згідно отриманої інформації, на даний час підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів слідства та перебуває на тимчасово окупованій території в смт. Чернігівка Бердянського району Запорізької області.
На підставі викладеного, слідчий просить слідчого суддю надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025080000000398, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.03.2025 року відносно підозрюваної ОСОБА_5 .
Слідчий ОСОБА_3 внесене клопотання підтримав за вищевикладеними мотивами та обґрунтуванням, просив його задовольнити в повному обсязі.
Захисник підозрюваної - адвокат ОСОБА_7 проти задоволення вказаного клопотання заперечувала, посилаючись на неможливість узгодити правову позицію зі своєю підзахисною.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання та надані матеріали, взявши до уваги позицію сторін кримінального провадження, дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що в провадженні слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження № 22025080000000398, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.03.2025 року за підозрою ОСОБА_5 у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України, підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами, а саме:
- протоколами допитів свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , які повідомили відомі їм обставини вчинення ОСОБА_5 інкримінованих їй кримінальних правопорушень;
- протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, проведеними за участі свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 , в ході яких останні впізнали ОСОБА_5 , як особу, яка займає посаду в незаконному органі влади створеному на тимчасово окупованій території смт. Чернігівка Бердянського району Запорізької області;
- протоколами огляду інформації, розміщеної у публічному просторі зі свідками ОСОБА_9 , ОСОБА_19 , ОСОБА_18 , під час огляду якої останні впізнали ОСОБА_5 , яка знаходилась на робочому місці та проводила незаконну діяльність щодо паспортизації населення тимчасово окупованої смт. Чернігівка Бердянського району Запорізької області;
- протоколами огляду інформації, розміщеної у публічному просторі;
- іншими матеріалами кримінального провадження, зібраними в ході досудового розслідування.
Тим самим, органом досудового розслідування встановлена наявність достатніх доказів для обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
З огляду на викладене, 26.02.2025 року слідчим слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області за погодженням із прокурором складено письмове повідомлено про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України. Вказане повідомлення про підозру вручено захиснику підозрюваної - адвокату ОСОБА_20 , яка діє за дорученням Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
05.03.2025 року на сайті Офісу генерального прокурора України опубліковано повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_5 до СВ УСБУ в Запорізькій області на 09.03.2025 року, 10.03.2025 року та 11.03.2025 року, також повідомлення про підозру та аналогічні повістки про виклик ОСОБА_5 опубліковані у газеті «Урядовий кур'єр» № 47 від 05.03.2025 року.
Проте, дотепер ОСОБА_5 до органу досудового розслідування не з'явилась за викликом та жодним чином не повідомила про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрювана переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, на даний час підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій збройними формуваннями РФ території в смт. Чернігівка Бердянського району Запорізької області.
Постановою слідчого від 12.03.2025 року підозрювану ОСОБА_5 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук.
З огляду на викладене, слідчим суддею встановлено, що підозрювана ОСОБА_5 на даний час перебуває на тимчасово окупованій території України, вважається належним чином повідомленою про виклик з моменту опублікування повісток про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Тобто, притягнути ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, не видається за можливе, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної спеціального досудового розслідування щодо злочинів, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Згідно з ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Окрім цього, відповідно до вимог ч. 1 ст. 52 КК України, з метою недопущення порушення права на захист підозрюваної ОСОБА_5 , залучено захисника - адвоката ОСОБА_7 .
Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у тому числі, передбачених статтями 111-1, 111-2 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрювана ОСОБА_5 ухиляється від явки на виклик слідчого, оголошена у держаний та міжнародний розшук та перебуває на тимчасово окупованій збройними формуваннями РФ території смт. Чернігівка Бердянського району Запорізької області.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Окрім того, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Як неодноразово зазначав у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими самими переконливими як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи суто висунення обвинувачення, що здійснюється на наступній стадії процесу («Murrey v. the United Kingdom »). Наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити злочин, однак те, що можна вважати «обґрунтованим», залежить від усіх обставин справи («Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom»).
Не вирішуючи питання щодо доведеності вини та кваліфікації дій підозрюваної, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах, доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюються у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення клопотання слідчого.
Керуючись ст. ст. 297-1 - 297-4 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором групи прокурорів, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні ОСОБА_4 - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 22025080000000398, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.03.2025 року відносно громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Чернігівка Чернігівського району Запорізької області, яка підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про здійснення спеціального досудового розслідування.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1