Рішення від 28.03.2025 по справі 600/4199/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2025 р. м. Чернівці справа № 600/4199/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до суду, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області щодо не проведення перерахунку та виплати призначеної пенсії за період з 01.04.2019 по 06.02.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278, з врахуванням раніше проведених виплат, за період з 01.04.2019 по 06.02.2024;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, виражену у неналежному проведенні перерахунку (перепризначенні) з 07.02.2024 розміру пенсії ОСОБА_1 з обмеженням її максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, здійснити перерахунок та виплату з 03.07.2024 розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви та документів про перерахунок пенсії у зв'язку із додатково набутою вислугою років, які подані через ІНФОРМАЦІЯ_1 , без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог, позивач повідомила, що з 18.11.2010 їй призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням суду від 28.02.2024 (набрало законної сили 30.03.2024) у справі №600/288/22-а ГУПФУ в Чернівецькій області зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивачці з 01.04.2019 на підставі довідки ДУ "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278, тобто за нормами чинними на березень 2019 року.

Позивач пояснила, що спочатку вона була пенсіонером по лінії МВС, а в подальшому у період з 10.03.2017 по 06.02.2024 проходила військову службу за контрактом в ЗСУ. Після звільнення з військової служби ІНФОРМАЦІЯ_2 направив пенсійному органу документи про перерахунок її пенсії з урахуванням додаткової вислуги. Однак, пенсійний орган здійснивши перерахунок (перепризначення) її пенсії з 07.02.2024, розмір пенсії обмежив максимальним розміром, а також не здійснив нарахування та виплату позивачці пенсії з 01.04.2019 року по 06.02.2024 року з урахуванням рішення суду за нормами, чинними на березень 2019 року, пояснивши це тим, що виконання рішення суду призведе до зменшення розміру пенсії позивача.

Позивач у свою чергу вважає протиправними дії відповідача щодо не здійснення перерахунку її пенсії у зазначений вище проміжок часу на підставі довідки ДУ "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області", а також щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром. На думку позивачки, відповідач таким чином позбавляє її конституційного права на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою, серед іншого, відповідачу встановлено 15-денний термін з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 28.03.2025 року закрито провадження у справі №600/4199/24-а в частині вимог про бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 призначеної пенсії за період з 01.04.2019 по 06.02.2024 та зобов'язання здійснити останній перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278, з врахуванням раніше проведених виплат за період з 01.04.2019 по 06.02.2024.

З Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надійшов відзив, у якому відповідач пояснив, що з урахуванням отриманих з ІНФОРМАЦІЯ_3 документів щодо перерахунку пенсії у зв'язку з набутою вислугою, розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії склав - 37333,03грн. Розмір пенсії з 07.02.2024 склав 31855,01 грн., з 01.03.2024 - 33422,01 грн., до виплати визначено з дотриманням норми статті 43 Закону №2262-XII - 20930,00 грн. та 23610,00 грн. відповідно. Пояснив, що статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VІ (далі - Закон №3668-VІ), якою внесено зміни до статті 43 Закону від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону №2262-ХІІ, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи зазначене, розміри пенсій, обчислених з 01.10.2011 року за нормами Закону №2262-ХІІ, не могли перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, відповідач зазначив, що Закон №3668-VІ не був предметом розгляду Конституційного Суду України, а отже висновок Конституційного Суду України у справі №7-рп/2016 від 20.12.2016 року не може автоматично бути застосовані до Закону №3668-VІ.

Крім того, додатково поінформував, що виходячи із мотивувальної та резолютивної частини Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(ІІ)/2022, а також, враховуючи норму частини 1 статті 2 Закону №2262, підлягають виплаті без обмеження максимальним розміром лише пенсії, призначені з 12.04.2023 особам, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Враховуючи вищенаведені факти, відповідач вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 з 18.11.2010 призначено пенсію за вислугу років (21 рік) згідно з положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" по лінії МВС.

З повідомлених сторонами у заявах по суті обставин, які ними не заперечуються, судом встановлено, що позивач з 10.03.2017 по 06.02.2024 проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України. Після звільнення позивачки з військової служби ІНФОРМАЦІЯ_2 направив органу Пенсійного фонду документи, необхідні для перерахунку пенсії позивачці з урахуванням набутої вислуги.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.02.2024 року у справі №600/288/24-а визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" від 06.10.2023 №33/46-2545/2403003278, з врахуванням раніше проведених виплат.

Згідно з протоколом, що міститься в матеріалах справи пенсійний орган здійснив перерахунок пенсійного забезпечення позивачки з 01.03.2024 року з урахуванням набутої вислуги - 29 років. Розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії склав 37333,03грн., розмір пенсії з 01.03.2024 - 33422,01грн. (підсумок пенсії), до виплати визначено 23610,00грн.

У липні 2024 року позивач звернулась до відповідача із заявою, у якій, зокрема, просила здійснити перерахунок та виплату пенсії з 07.02.2024 року без обмеження максимальним розміром.

У відповідь на подану заяву, ГУПФУ в Чернівецькій області у листі від 08.08.2024 року повідомило пенсіонерку, що Закон №3668-VІ не був предметом розгляду Конституційного Суду України, а отже висновок Конституційного Суду України у справі №7-рп/2016 від 20.12.2016 року не може автоматично бути застосований до Закону №3668-VІ. Крім того, додатково поінформовано, що виходячи із мотивувальної та резолютивної частини Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(ІІ)/2022, а також, враховуючи норму частини 1 статті 2 Закону №2262, підлягають виплаті без обмеження максимальним розміром лише пенсії, призначені з 12.04.2023 особам, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Позивач вважає протиправним обмеження відповідачем з 07.02.2024 року виплати її пенсії максимальним розміром. Зазначені обставини стали передумовою звернення позивачки до суду.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Предметом спору у цій справі є правомірність обмеження максимальним розміром пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011 (далі - Закон №3668-VI).

Відповідно до положень статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас, Законом №3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону №2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016 року.

Приймаючи таке рішення Конституційний Суд України виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 16.12.2021 року у справі №400/2085/19.

Отже наразі закон не передбачає обмеження пенсії осіб, які перебувають на військовій службі максимальним розміром.

Правильність такої позиції додаткового підтверджена рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2022 від 12.10.2022 року, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Таким чином обмеження максимальним розміром виплати пенсії, призначеної згідно з Законом №2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною 5 статті 17 Конституції України.

Отже, аналізуючи наведені правові норми та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно обмежив розмір пенсії позивачки при здійсненні перерахунку пенсії з 07.02.2024 року, право на пенсійне забезпечення якої встановлене Законом №2262-ХІІ, максимальним розміром.

Враховуючи протиправність дій відповідача щодо обмеження з 07.02.2024 року виплати пенсії позивача максимальним розміром, суд вважає, що є достатні правові підстави для зобов'язання відповідача здійснити з 07.02.2024 року виплату пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши доводи сторін, наданих для обґрунтування своїх вимог та заперечень, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що адміністративний позов належить задовольнити, обравши при цьому правильний і найбільш ефективний спосіб судового захисту, незалежно від того формулювання позовних вимог, яке наведене у позовній заяві.

З матеріалів справи встановлено, що позивачку звільнено від сплати судового збору, у зв'язку з чим суд не вирішує питання щодо стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Підтвердження понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо обмеження ОСОБА_1 виплати пенсії з 07.02.2024 максимальним розміром.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 з 07.02.2024 року виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, із врахуванням раніше проведених виплат.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, 3, м. Чернівці, 58002; код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя В.О. Кушнір