Постанова від 27.03.2025 по справі 360/1030/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2025 року справа №360/1030/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Геращенко І.В., Казначеєва Е.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року у справі № 360/1030/24 (головуючий І інстанції Чернявська Т.І.) за позовом ОСОБА_1 , поданим в його інтересах адвокатом Мозолєвим Олегом Олександровичем до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

В вересні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення з 01 серпня 2024 року нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відновити з 01 серпня 2024 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач є отримувачем пенсії за вислугу років та перебуває на обліку у відповідача.

14 липня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713), якою установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Позивачу нараховано доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн з 01 липня 2021 року з подальшою виплатою з 01 липня 2021 року.

26 березня 2024 року Луганський окружний адміністративний суд рішенням у справі № 360/227/24 зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» від 02 лютого 2024 року № ЛК-0149, з урахуванням раніше виплачених сум, з 01 грудня 2019 року.

В липні 2024 року на підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/227/24 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача. Разом з цим, з 01 серпня 2024 року відповідач припинив нарахування та виплату допомоги, передбаченої Постановою № 713 у розмірі 2000,00 грн.

Листом від 03 вересня 2024 року № 1200-0201-8/22197 на адвокатський запит відповідач повідомив, що після проведення перерахунку пенсії позивачу на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року по справі № 360/227/24 основний розмір пенсії збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, а отже, підстави для нарахування доплати, передбаченої Постановою № 713, відсутні. Виплату згідно із Постановою № 713 ОСОБА_1 отримував у період з 01 липня 2021 року по 31 липня 2024 року.

Представник позивача зазначає, що будь-якого рішення про призупинення нарахування та виплати спірної доплати у розмірі 2000,00 відповідач не надав, поновляти виплату соціальної допомоги з 01 серпня 2024 року відповідач безпідставно відмовився.

Такі дії відповідача представник позивача вважає протиправними та просив задовольнити позовні вимоги.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року у справі № 360/1030/24 позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо невстановлення ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн під час здійсненого на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24 перерахунку пенсії та припинення її нарахування та виплати з 01 серпня 2024 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24 перерахунок пенсії із встановленням з 01 липня 2021 року передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн та поновити її нарахування та виплату з 01 серпня 2024 року.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що оскільки після проведеного перерахунку пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000,00 грн підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 відсутні.

Відповідачем подано клопотання про зупинення апеляційного провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 400/6254/24, в обгрунтування якого вказано, що спірні відносини у цій зразковій справі стосуються, зокрема, правомірності дій пенсійного органу щодо припинення, після перерахунку на виконання рішення суду пенсії позивачів, виплати щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Перевіривши доводи клопотання, суд приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.

Згідно пункту 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

Колегією суддів встановлено, що рішенням Верховного Суду від 16 грудня 2024 року у зразковій адміністративній справі № 400/6254/24 за позовом фізичної особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Пунктом 79 вказаного рішення визначено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких:

а) позивачі - пенсіонери, яким призначено пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

б) відповідачем є суб'єкт владних повноважень, до повноважень якого належить здійснення перерахунку пенсії особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме Головне управління Пенсійного фонду в області;

в) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з відмовою пенсійного органу, після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду щодо перерахунку розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, нараховувати та виплачувати щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

відмовою пенсійного органу нараховувати та виплачувати індексацію згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», вмотивовану тим, що індексація не нараховується, оскільки відбувся перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»);

г) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті):

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду щодо відмови після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду щодо перерахунку розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, у нарахуванні доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду щодо відмови нараховувати та виплачувати індексацію згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», вмотивовану тим, що індексація не нараховується, оскільки відбувся перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України перерахувати та виплатити щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду перерахувати і виплатити індексацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та індексацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Разом з цим, за обставинами цієї справи, спір виник у зв'язку з відмовою пенсійного органу поновити позивачу нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, яке було припинено після проведення (на виконання судового рішення) перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» від 02 лютого 2024 року № ЛК-0149.

Таким чином, спірні у цій справі відносини не є тотожними відносинам у зразковій справі № 400/6254/24, отже підстави для зупинення апеляційного провадження у цій справі відсутні.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років, про що свідчать пенсійне посвідчення від 17 жовтня 2005 року № 9897, видане УМВС України в Луганській області, протоколи та розрахунки по пенсійній справі № 18881-МВС.

Згідно з протоколом від 28 липня 2021 року по пенсійній справі № 18881-МВС ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року перераховано пенсію за вислугу років; розмір пенсії позивача з 01 липня 2021 року складав 5045,14 грн (50 % грошового забезпечення) та обчислювався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35 % - 1540,00 грн, премія 2,53 % - 150,28 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6090,28 грн; щомісячна доплата до 2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 - 2000,00 грн.

Відповідно до протоколу від 22 лютого 2022 року по пенсійній справі № 18881-МВС ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року перераховано пенсію за вислугу років; розмір пенсії позивача з 01 березня 2022 року складав 5471,46 грн (50 % грошового забезпечення) та обчислювався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35 % - 1540,00 грн, премія 2,53 % - 150,28 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6090,28 грн; щомісячна доплата до 2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 - 2000,00 грн; індексація ОСНП 2022 - 426,32 грн.

Відповідно до протоколу від 01 березня 2023 року по пенсійній справі № 18881-МВС ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року перераховано пенсію за вислугу років; розмір пенсії позивача з 01 березня 2023 року складав 6155,34 грн (50 % грошового забезпечення) та обчислювався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35 % - 1540,00 грн, премія 2,53 % - 150,28 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6090,28 грн; щомісячна доплата до 2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 - 2000,00 грн; індексація ОСНП 2022 - 426,32 грн; індексація ОСНП 2023 - 683,88 грн.

Відповідно до протоколу від 27 лютого 2024 року по пенсійній справі № 18881-МВС ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року перераховано пенсію за вислугу років; розмір пенсії позивача з 01 березня 2024 року складав 6486,11 грн (50 % грошового забезпечення) та обчислювався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35 % - 1540,00 грн, премія 2,53 % - 150,28 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 6090,28 грн; щомісячна доплата до 2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 - 2000,00 грн; індексація ОСНП 2022 - 426,32 грн; індексація ОСНП 2023 - 683,88 грн; індексація ОСНП 2024 - 330,77 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2024 року, позовну заяву адвоката Мозолєва Олега Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» від 02 лютого 2024 року № ЛК-0149, з урахуванням раніше виплачених сум, з 01 грудня 2019 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» від 02 лютого 2024 року № ЛК-0149, з урахуванням раніше виплачених сум, з 01 грудня 2019 року;

- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.) гривень.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 18881-МВС від 17 липня 2024 року пенсія позивача з 01 серпня 2024 року перерахована на виконання рішення суду, її розмір склав 11194,61 грн (50 % грошового забезпечення) та обчислювався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40 % - 1760,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т. ч. надбавка за специфічні умови проходження служби та премія 80,44 % - 9400,03 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15560,03 грн; індексація базового ОСНП 2022 (7780,02 грн х 0,1400) - 1089,20 грн, індексація базового ОСНП 2023 (8869,22 грн х 0,1970) - 1500,00 грн; індексація базового ОСНП 2024 (10369,22 грн х 0,0796) - 825,39 грн.

Відповідно до розрахунків пенсії за вислугу років (з урахуванням перерахунку на виконання рішення суду) по пенсійній справі № 18881-МВС станом на 01 липня 2021 року, 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року, 01 березня 2024 року та на 01 жовтня 2024 року доплата у розмірі 2000,00 грн, передбачена Постановою № 713, до розрахунку пенсії позивача з 01 липня 2021 року не включена.

Крім того, судом встановлено, що відповідачем з урахуванням рішення суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24 здійснено перерахунок пенсії позивача станом та 01 липня 2021 року, на 01 березня 2022 року, на 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року.

Так, згідно із розрахунком пенсії станом на 01 липня 2021 року (пенсійна справа № 18881-МВС), з урахуванням рішення суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24, позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40 %) - 1760,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання, премія 80,44 %, - 9400,03 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15560,03 грн. Основний розмір пенсії 50 % грошового забезпечення (вислуга років 20) - 7780,02 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 7780,02 грн.

Дослідженням розрахунку пенсії станом на 01 березня 2022 року (пенсійна справа № 18881-МВС), з урахуванням рішення суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24, встановлено, що позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40 %) - 1760,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання, премія 80,44 %, - 9400,03 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15560,03 грн. Основний розмір пенсії 50 % грошового забезпечення (вислуга років 20) - 7780,02 грн, з урахуванням індексації - 8869,22 грн, у тому числі: індексація базового ОСНП 2022 (7780,02 грн х 0,1400) - 1089,20 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 8869,22 грн.

Згідно із розрахунком пенсії станом на 01 березня 2023 року (пенсійна справа № 18881-МВС), з урахуванням рішення суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24, позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40 %) - 1760,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання, премія 80,44 %, - 9400,03 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15560,03 грн. Основний розмір пенсії 50 % грошового забезпечення (вислуга років 20) - 7780,02 грн, з урахуванням індексації - 10369,22 грн, у тому числі: індексація базового ОСНП 2022 (7780,02 грн х 0,1400) - 1089,20 грн, індексація базового ОСНП 2023 (8869,22 грн х 0,1970) - 1500,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 10369,22 грн.

Відповідно до розрахунку пенсії станом на 01 березня 2024 року (пенсійна справа № 18881-МВС), з урахуванням рішення суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24, позивачу обчислено пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40 %) - 1760,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання, премія 80,44 %, - 9400,03 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15560,03 грн. Основний розмір пенсії 50 % грошового забезпечення (вислуга років 20) - 7780,02 грн, з урахуванням індексації - 11194,61 грн, у тому числі: індексація базового ОСНП 2022 (7780,02 грн х 0,1400) - 1089,20 грн, індексація базового ОСНП 2023 (8869,22 грн х 0,1970) - 1500,00 грн; індексація ОСНП 2024 (10369,22 грн х 0,0796) - 825,39 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 11194,61 грн.

З вищенаведених розрахунків судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 , здійсненого на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24, не встановлено з 01 липня 2021 року щомісячну доплату до пенсії відповідно до Постанови № 713.

На адвокатський запит від 28 серпня 2024 року б/н щодо надання інформації та документів, поновлення нарахування та виплати доплати до 2000,00 грн відповідач листом від 03 вересня 2024 року № 1200-0201-8/22197 повідомив, що за нормами абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту (2000,00 грн), не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. За даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 визначено, що після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24 основний розмір пенсії збільшився на суму, що перевищує 2000 гривень, отже, підстави для встановлення доплати, передбаченої Постановою № 713, відсутні. Вищезазначена щомісячна доплата в розмірі 2000 гривень нараховувалася і виплачувалась ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 31 липня 2024 року.

Судом встановлено, що у період з 01 липня 2021 року по 31 липня 2024 року до проведеного на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24 перерахунку пенсії за вислугу років позивачу нараховувалась та виплачувалась доплата у розмірі 2000,00 грн, передбачена Постановою № 713.

Разом з цим, відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 18881 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області ОСОБА_1 нараховано до виплати заборгованість з пенсії за вислугу років після проведеного на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24 перерахунку пенсії за вислугу років за період з 01 грудня 2019 року по 31 липня 2024 року у загальному розмірі 226723,94 грн.

Зокрема, розмір заборгованості розрахований таким чином:

1) у період з грудня 2019 року по червень 2021 року:

період, за який здійснюється виплата (утримання) - грудень 2019 року-червень 2021 року; підлягало виплаті - 7780,02 грн щомісячно; фактично виплачено - 3045,14 грн щомісячно; сума доплати - 4734,88 грн щомісячно;

2) у період з липня 2021 року по лютий 2022 року:

період, за який здійснюється виплата (утримання) - липень 2021 року-лютий 2022 року; підлягало виплаті - 7780,02 грн щомісячно; фактично виплачено - 5045,14 грн щомісячно; сума доплати - 2734,88 грн щомісячно;

3) у період з березня 2022 року по лютий 2023 року:

період, за який здійснюється виплата (утримання) - березень 2022 року-лютий 2023 року; підлягало виплаті - 8869,22 грн щомісячно; фактично виплачено - 5471,46 грн щомісячно; сума доплати - 3397,76 грн щомісячно;

4) у період з березня 2023 року по лютий 2024 року:

період, за який здійснюється виплата (утримання) - березень 2023 року-лютий 2024 року; підлягало виплаті - 10369,22 грн щомісячно; фактично виплачено - 6155,34 грн щомісячно; сума доплати - 4213,88 грн щомісячно;

5) у період з березня 2024 року по липень 2024 року:

період, за який здійснюється виплата (утримання) - березень 2024 року-липень 2024 року; підлягало виплаті - 11194,61 грн щомісячно; фактично виплачено - 6486,11 грн щомісячно; сума доплати - 4708,50 грн щомісячно.

Разом з цим, судом встановлено, що відповідачем неправильно визначено розмір заборгованості за період з липня 2021 року по липень 2024 року, а саме у графі “підлягало виплаті» і, як наслідок, неправильно визначено суму заборгованості у графі “сума доплати».

За розрахунком суду у період з липня 2021 року по лютий 2022 року щомісячна сума пенсії, яка підлягала виплаті позивачу після проведеного перерахунку на виконання судового рішення, має складати 9780,02 грн (50 % грошового забезпечення), та має обчислюватись з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40 % - 1760,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т. ч. надбавка за специфічні умови проходження служби та премія 80,44 % - 9400,03 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15560,03 грн; 15560,03 грн х 50 % = 7780,02 грн + щомісячна доплата до 2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 - 2000,00 грн; разом 7780,02 грн + 2000,00 грн = 9780,02 грн щомісячно (тоді як відповідач визначив - 7780,02 грн щомісячно). Відповідно й сума доплати у вказаний період має складати 4734,88 грн щомісячно (тоді як відповідач визначив - 2734,88 грн), а за період з липня 2021 року по лютий 2022 року (вісім місяців) - 37879,04 грн (4734,88 грн х 8 місяців = 37879,04 грн).

У період з березня 2022 року по лютий 2023 року щомісячна сума пенсії, яка підлягала виплаті позивачу після проведеного перерахунку на виконання судового рішення, має складати 10869,22 грн (50 % грошового забезпечення), та має обчислюватись з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40 % - 1760,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т. ч. надбавка за специфічні умови проходження служби та премія 80,44 % - 9400,03 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15560,03 грн; 15560,03 грн х 50 % = 7780,02 грн + щомісячна доплата до 2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 - 2000,00 грн + індексація базового ОСНП 2022 (7780,02 грн х 0,1400) - 1089,20 грн; разом 7780,02 грн + 2000,00 грн + 1089,20 грн = 10869,22 грн (тоді як відповідач визначив - 8869,22 грн щомісячно). Відповідно й сума доплати у вказаний період має складати 5397,76 грн щомісячно (тоді як відповідач визначив - 3397,76 грн), а за період з березня 2022 року по лютий 2023 року (дванадцять місяців) - 64773,12 грн (5397,76 грн х 12 місяців = 64773,12 грн).

У період з березня 2023 року по лютий 2024 року щомісячна сума пенсії, яка підлягала виплаті позивачу після проведеного перерахунку на виконання судового рішення, має складати 12369,22 грн (50 % грошового забезпечення), та має обчислюватись з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40 % - 1760,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т. ч. надбавка за специфічні умови проходження служби та премія 80,44 % - 9400,03 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15560,03 грн; 15560,03 грн х 50 % = 7780,02 грн + щомісячна доплата до 2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 - 2000,00 грн + індексація базового ОСНП 2022 (7780,02 грн х 0,1400) - 1089,20 грн + індексація базового ОСНП 2023 (8869,22 грн х 0,1970) - 1500,00 грн; разом 7780,02 грн + 2000,00 грн + 1089,20 грн + 1500,00 грн = 12369,22 грн (тоді як відповідач визначив - 10369,22 грн щомісячно). Відповідно й сума доплати у вказаний період має складати 6213,88 грн щомісячно (тоді як відповідач визначив - 4213,88 грн), а за період з березня 2023 року по лютий 2024 року (дванадцять місяців) - 74566,56 грн (6213,88 грн х 12 місяців = 74566,56 грн).

У період з березня 2024 року по липень 2024 року щомісячна сума пенсії, яка підлягала виплаті позивачу після проведеного перерахунку на виконання судового рішення, має складати 13194,61 грн (50 % грошового забезпечення), та має обчислюватись з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40 % - 1760,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т. ч. надбавка за специфічні умови проходження служби та премія 80,44 % - 9400,03 грн, всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15560,03 грн; 15560,03 грн х 50 % = 7780,02 грн + щомісячна доплата до 2000 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 - 2000,00 грн + індексація базового ОСНП 2022 (7780,02 грн х 0,1400) - 1089,20 грн + індексація базового ОСНП 2023 (8869,22 грн х 0,1970) - 1500,00 грн; + індексація базового ОСНП 2024 (10369,22 грн х 0,0796) - 825,39 грн; разом 7780,02 грн + 2000,00 грн + 1089,20 грн + 1500,00 грн + 825,39 грн = 13194,61 грн (тоді як відповідач визначив - 11194,61 грн щомісячно). Відповідно й сума доплати у вказаний період має складати 6708,50 грн щомісячно (тоді як відповідач визначив - 4708,50 грн), а за період з березня 2024 року по липень 20224 року (п'ять місяців) - 33542,50 грн (6708,50 грн х 5 місяців = 33542,50 грн).

Таким чином, з урахуванням розрахунку суду, відповідачем неправильно визначено розмір заборгованості за період з липня 2021 року по липень 2024 року (графа “підлягало виплаті») і, як наслідок, неправильно визначено суму заборгованості (графа “сума доплати»). Різниця між нарахованою сумою відповідачем і обрахованою судом становить 74000,00 грн, що дорівнює 2000,00 грн щомісячно протягом 37 місяців у період з липня 2021 року по липень 2024 року.

Таким чином, з досліджених судом матеріалів судової справи слідує, що відповідач після проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24 доплату відповідно до Постанови № 713 з 01 липня 2021 року не встановив, внаслідок чого при перерахунку пенсії ОСОБА_1 , здійсненого на виконання рішення суду у справі № 360/227/24, таку щомісячну доплату до пенсії не було враховано. З 01 серпня 2024 року відповідач припинив нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу “заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262.

Так, частиною третьою статті 63 Закону № 2262 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом № 2262 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262).

Кабінет Міністрів України 11 листопада 2015 року прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

При цьому, пунктом 7 Постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799 (далі - Порядок № 260 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до статті 94 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII “Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII), Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, та який набрав чинності 27 травня 2016 року.

Тобто, у встановлений Постановою № 988 двотижневий строк уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських.

Таким чином, у січні 2016 року поліцейські фактично не отримували доплат, додаткових видів грошового забезпечення через неприйняття уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України відповідного нормативно-правового акта.

В подальшому, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 уряд ухвалив постанову від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року, абзацом першим пункту 3 якої встановив, перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Зміст наведеної норми пункту 3 Постанови № 103 свідчить про те, що нормотворець пов'язав перерахунок пенсій відповідній категорії осіб, які отримують пенсію за Законом № 2262, з 01 січня 2016 року із складовими грошового забезпечення поліцейського, у тому числі щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавками, доплатами, підвищеннями), які фактично виплачувались поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов'язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.

Проте такі обставини не можуть ставитись у залежність з правом на належаний розмір пенсійного забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених у статті 43 Закону № 2262.

При цьому, пунктом 2 вказаного вище наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» визначено, що він застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3 розділу ІІ); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 розділу ІІ); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 розділу ІІ); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 розділу ІІ); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 розділу ІІ); надбавка за почесне звання “заслужений» (пункт 8 розділу ІІ); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 розділу ІІ); доплата за вчене звання (пункт 10 розділу ІІ); доплата за службу в нічний час (пункт 11 розділу ІІ).

Згідно з пунктом 12 розділу ІІ Порядку № 260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Крім того, пунктом 13 розділу ІІ Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

У свою чергу рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.

Суд зазначає, що у справі, яка розглядається, перерахунок пенсії позивача 17 липня 2024 року був зумовлений набранням законної сили рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» від 02 лютого 2024 року № ЛК-0149, з урахуванням раніше виплачених сум, з 01 грудня 2019 року.

Разом з цим, суд наголошує на тому, що законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, під “умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії. Під “порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення “розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону № 2262.

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що частина третя статті 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вказане свідчить про суперечність положень пункту 3 Постанови № 103 нормам Закону № 2262, про що також було зазначено й у висновках судів, які розглядали справу № 826/12704/18, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, про визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови № 103.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувалися такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

З огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС України правила, суди у період чинності пункту 3 Постанови № 103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, повинні застосовувати Закон № 2262 (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови уряду судом), хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році на підставі Постанови № 988.

З урахуванням наведеного, оскільки зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у статті 43 Закону № 2262 та в повному розмірі.

У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проєкту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Аналіз наведених норм права, а також мети прийняття урядом Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Аналогічний правовий висновок сформований Верховним Судом у постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2573/22, від 26 квітня 2023 року у справі № 380/14122/22, від 26 квітня 2023 року у справі № 380/4510/22, від 26 квітня 2023 року у справі № 140/10795/21, від 26 квітня 2023 року у справі № 160/14146/22, від 01 травня 2023 року у справі № 300/2963/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22 та від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 17 жовтня 2023 року у справах №№ 620/7288/22, 160/13624/22, 280/548/22, 280/3420/22, від 21 листопада 2023 року у справі № 300/5426/22, від 19 грудня 2023 року у справі № 380/13249/22, від 10 січня 2024 року у справі № 240/4894/23.

З мотивувальної частини рішення суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24 слідує, що перерахунок пенсії позивача, вчинений відповідачем на виконання цього рішення суду, зумовлений не підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, а є наслідком визнання судом протиправними та нечинними окремих положень Постанови № 103, у зв'язку із дією якої додаткові види грошового забезпечення не були враховані при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року. Відтак, набуття права на перерахунок пенсії за цих обставин є наслідком втрати чинності положень Постанови № 103, що свідчить про усунення в судовому порядку порушеного права позивача на належний розмір пенсії, призначеної йому до 01 березня 2018 року.

Застосовуючи вказані висновки Верховного Суду до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що здійснений відповідачем на виконання рішення суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24 перерахунок пенсії позивача, метою якого є усунення порушень права ОСОБА_1 на належний розмір пенсії, право на отримання якого виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин. Тому такий перерахунок не може позбавляти позивача права на отримання щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

За встановлених у справі обставин та нормативного врегулювання спірних правовідносин, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем протиправно під час здійсненого на виконання рішення суду від 26 березня 2024 року у справі № 360/227/24 перерахунку пенсії ОСОБА_1 не встановлено з 01 липня 2021 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою № 713, та припинено її нарахування та виплату з 01 серпня 2024 року.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року у справі № 360/1030/24 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2024 року у справі № 360/1030/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 27 березня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді І.В. Геращенко

Е.Г. Казначеєв