Постанова від 27.03.2025 по справі 200/6040/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2025 року справа №200/6040/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Геращенко І.В., Компанієць І.Д., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2024 року у справі № 200/6040/24 (головуючий І інстанції Куденков К.О.) за позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про визнання протиправної бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

У серпні 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону (далі - Спеціалізована прокуратура, відповідач), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність щодо не зарахування у стаж роботи, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 12.12.2016 по 09.02.2017 та з 06.04.2018 по 30.04.2018 та період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з 01.01.2018 по 10.09.2020 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби; - зобов'язати зарахувати у стаж роботи, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 12.12.2016 по 09.02.2017 та з 06.04.2018 по 30.04.2018 та період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з 1 травня 2018 року по 10 вересня 2020 року з розрахунку один місяць служби за три місяці служби; - зобов'язати здійснити перерахунок і виплату заробітної плати з 11 вересня 2020 року із урахуванням вислуги років, обрахованої з врахуванням пільгової вислуги років за період безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 12.12.2016 по 09.02.2017 та з 06.04.2018 по 30.04.2018 та період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з 1 травня 2018 року по 10 вересня 2020 року з розрахунку один місяць служби за три місяці служби та виплачувати в подальшому.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що відповідачем повністю проігноровані приписи частини 1 статті 2 Закону № 2232-XII, а також пункту 2 частини 1 статті 8 Закону № 2011-XII, згідно з якими час проходження військовослужбовцями військової служби зараховується до всіх видів вислуги. Аналогічно зараховується до всіх видів вислуги на пільгових умовах і час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2024 року у справі № 200/6040/24 позов задоволено частково, внаслідок чого визнано протиправною бездіяльність Спеціалізованої прокуратура у сфері оборони Східного регіону щодо не зарахування у стаж роботи ОСОБА_1 , що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 12.12.2016 по 09.02.2017 і з 06.04.2018 по 30.04.2018 та період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з 01.01.2018 по 10.09.2020 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби. Зобов'язано Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону зарахувати у стаж роботи ОСОБА_1 , що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги за період безпосередньої участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 12.12.2016 по 09.02.2017 і з 06.04.2018 по 30.04.2018 та період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з 1 травня 2018 року по 10 вересня 2020 року з розрахунку один місяць служби за три місяці служби. Зобов'язано Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону здійснити перерахунок і виплату заробітної плати ОСОБА_1 з 11 вересня 2020 з урахуванням вислуги років, обрахованої з врахуванням пільгової вислуги років за період безпосередньої участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на територіях Луганської та Донецької областей з 12.12.2016 по 09.02.2017 і з 06.04.2018 по 30.04.2018 та період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів з 1 травня 2018 року по 10 вересня 2020 року з розрахунку один місяць служби за три місяці служби. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи якими обгрунтовано відзив на позовну заяву.

У відзиві на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 , виданого 14.06.2017.

Відповідно до копії службового посвідчення № НОМЕР_2 від 19.04.2023 позивач обіймає посаду прокурора відділу в Спеціалізований прокуратурі у сфері оборони Східного регіону.

Відповідно до витягу з наказу Міністерства оборони України від 26 січня 2015 року № 44, на підставі частини п'ятої статті 5 та статей 6, 20, 23 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та пунктів 38, 71, 72 та 153 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України вирішено укласти контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України строком на п'ять років, прийняти на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, відрядити до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі для призначення на відповідну посаду зі штатно-посадовою категорією “полковник юстиції» та в порядку переатестації присвоїти військове звання “полковник юстиції» рядовому запасу ОСОБА_1 .

Відповідно до копії витягу із наказу Міністерства оброни України (по особовому складу) від 9 вересня 2020 року № 442 полковника юстиції ОСОБА_1 , заступника начальника другого відділу нагляду з організації процесуального керівництва та координації правоохоронної діяльності управління нагляду за додержанням законів, виконанням судових рішень у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності військової прокуратури об'єднаних сил, який відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі, вирішено звільнити з військової служби у запас за підпунктом “г» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів).

У витязі з наказу виконувача обов'язків військового прокурора об'єднаних сил від 10.09.2020 № 587к “Про оголошення вислуги років військовослужбовцям військової прокуратури об'єднаних сил станом на 1 вересня 2020 року» зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» від 22.05.2019 № 435, згідно зі статтею 11 Закону України “Про прокуратуру» вирішено: - на підставі особових справ військовослужбовців військової прокуратури об'єднаних сил оголосити вислугу років, що дає право на виплату щомісячної надбавки за вислугу років, та пільгову вислугу років станом на 1 вересня 2020 року за списком; - нарахування та виплату надбавки за вислугу років здійснювати залежно від періоду проходження служби у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.

У додатку до наказу виконувача обов'язків військового прокурора об'єднаних сил від “10» вересня 2020 № 587 к наведено список військовослужбовців військової прокуратури об'єднаних сил, яким оголошено вислугу років, що дає право на виплату щомісячної надбавки за вислугу років, та пільгову вислугу років станом на 1 вересня 2020 року ,в якому зазначений полковник юстиції ОСОБА_1 , вислуга років, що дає право на виплату щомісячної надбавки за вислугу років, включаючи пільгову вислугу років складає 27 років 02 місяць 18 днів, пільгова вислуга років, що зараховується складає 5 років 1 місяць 16 днів.

У довідці Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону по обчисленню вислуги років (з урахуванням пільгової вислуги років) ОСОБА_1 (додаток до листа від 28.11.2023 №15-437 вих-23) зазначено, що станом на 10.09.2020 вислуга років з урахуванням: - строкової військової служби з 22.12.1994 по 26.12.1995; - навчання на денному факультеті Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого з 01.09.1997 по 18.12.2001; - час роботи на посадах прокурора в органах прокуратури з 19.12.2001 по 10.09.2020, та з урахуванням пільгової вислуги років, а саме: - участь в антитерористичній операції з 12.12.2016 по 09.02.2017 та з 06.04.2018 по 30.04.2018; - здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 01.05.2018 по 10.09.2020, при звільненні 10.09.2020 з військової прокуратури об'єднаних сил, становить: 27 років 10 місяців 01 день.

Листом Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 20.08.2024 №15-382 вих-24 позивачу на його звернення від 15.08.2024 щодо зарахування в стаж роботи, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгової вислуги років за період безпосередньої участі в антитерористичній операції та операції об'єднаних сил, здійснення перерахунку заробітної плати повідомлено про те, що згідно з протоколом засідання комісії по обчисленню стажу роботи, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років № 4/20 від 23.09.2020, його вислуга років станом на 15.09.2020 становить 24 роки 00 місяців 18 днів. Зазначено, що в стаж роботи, що дає йому право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, пільгову вислугу років за період безпосередньої участі в антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а також участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення: з 12.12.2016 по 09.02.2017, з 06.04.2018 по 30.04.2018 та з 01.05.2018 по 10.09.2020 з розрахунку один місяць за три місяці служби не враховано. Повідомлено про те, що упродовж 2021 - 2024 років Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону (у період з 11.09.2020 по 17.03.2023 - Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил) протоколи засідань комісії по обчисленню періоду проходження служби, що дає право особі на надбавку за вислугу років не складались через відсутність у її працівників пільгової вислуги років та необхідності у її обрахуванні. Роз'яснено, що станом на 15.09.2021 вислуга років становила 25 роки 00 місяців 18 днів, станом на 15.09.2022 вислуга років становила 26 роки 00 місяців 18 днів та станом на 15.09.2023 вислуга років становила 27 років 00 місяців 18 днів. Також повідомлено про те, що відповідно до ч. 7 ст. 81 Закону України “Про прокуратуру» - у період з вересня 2021 року по теперішній час йому виплачувалась щомісячна надбавка за вислугу років у розмірі 40% (понад 25 років). Також позивача проінформовано про те, що його вислуга років станом на 01.09.2020 складає 27 років 02 місяці 18 днів (у тому числі пільгова вислуга років складає 5 років 01 місяць 16 днів) була встановлена наказом виконувача обов'язки військового прокурора об'єднаних сил № 587к від 10.09.2020 та зараховувалась йому, як прокурору зі статусом військовослужбовця, що передбачено пунктом 3-1 Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури, який затверджений постановою КМ України від 09.05.2015 № 1090. Крім того, повідомлено про те, що з 11.09.2020 він не проходить військову службу, у зв'язку з чим щомісячна надбавка за вислугу років обчислювалась відповідно до порядку її нарахування особам, які не мають статусу військовослужбовця, а пільгова вислуга років за період безпосередньої участі в антитерористичній операції та операції об'єднаних сил: з 12.12.2016 по 09.02.2017, з 06.04.2018 по 30.04.2018 та з 01.05.2018 по 10.09.2020 з розрахунку один місяць за три місяці служби не може бути зарахована в стаж роботи. Роз'яснено, що правові підстави щодо здійснення перерахунку та виплати заробітної плати з 11.09.2020 по теперішній час з урахуванням нового розрахунку відсутні.

Також до суду надана копія протоколу засідання комісії по обчисленню стажу роботи (Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил), що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років № 4/20 від 23 вересня 2020 року, в якому зазначено, що вислуга років ОСОБА_1 , що дає право на отримання надбавки за вислугу років у відсотках від посадового окладу, станом на 15.09.2020 становить 24 роки 00 місяців 18 днів.

Спірні правовідносини виникли з приводу обчислення вислуги років позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 81 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII “Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VII) заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.

Згідно з ч. 7 ст. 81 Закону № 1697-VII прокурорам виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: за наявності стажу роботи понад один рік - 10 відсотків, понад 3 роки - 15 відсотків, понад 5 років - 18 відсотків, понад 10 років - 20 відсотків, понад 15 років - 25 відсотків, понад 20 років - 30 відсотків, понад 25 років - 40 відсотків, понад 30 років - 45 відсотків, понад 35 років - 50 відсотків посадового окладу.

Відповідно до п. 3 Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1090 (далі - Порядок № 1090), передбачено, що надбавка за вислугу років прокурорам виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби в розмірах, зазначених у частині сьомій статті 81 Закону України “Про прокуратуру».

Згідно з п. 3-1 Порядку № 1090, який був чинній до 11.05.2024, було передбачено, що військовослужбовцям, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, надбавка за вислугу років виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.

Пунктом 9 Порядку № 1090 встановлено, що періоди проходження служби на посадах, якими передбачено обчислення вислуги років для виплати щомісячної надбавки на пільгових умовах, зараховуються згідно з довідкою з попереднього місця служби.

Також п. 17 указаного Порядку передбачено, що спірні питання, що виникають під час обчислення періоду проходження служби (стажу роботи), який дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років, розглядаються відповідними комісіями прокуратур вищого рівня, Офісу Генерального прокурора або в судовому порядку.

З наведених сторонами аргументів випливає, що періоди з 12 грудня 2016 року по 9 лютого 2017 року, з 6 квітня 2018 року по 30 квітня 2018 року та з 1 травня 2018 року по 10 вересня 2020 року як такі, що обчислюються на пільгових умовах - не є спірним питанням.

Єдиною підставою для відмови обчислення вказаних періодів на пільгових умовах для визначення позивачу розміру щомісячної надбавки за вислугу років з 11 вересня 2020 року є те, що з цієї дати позивач не вважався військовослужбовцем, який проходить службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах. Тому з вказаної дати вислуга років (для визначення позивачу розміру щомісячної надбавки за вислугу років) позивача обчислюється у меншому розмірі ніж під час наявності у позивача статусу військовослужбовця.

Згідно з пунктом 3-1 Порядку № 1090, який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, надбавка за вислугу років прокурорам виплачується щомісяця залежно від періоду проходження служби в розмірах, зазначених у частині сьомій статті 81 Закону № 1697-VII, до якої, у свою чергу, зараховуються періоди, визначені пунктом 6 Порядку № 1090, зокрема і стаж військової служби в Збройних Силах, Службі безпеки, інших утворених відповідно до законодавства військових формуваннях.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 1090 періоди проходження служби на посадах, якими передбачено обчислення вислуги років для виплати щомісячної надбавки на пільгових умовах, зараховуються згідно з довідкою з попереднього місця служби. При цьому, наведена норма не містить вказівки на можливість зарахування вислуги років для виплати щомісячної надбавки на пільгових умовах залежно від статусу особи як прокурора або військовослужбовця, який проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах.

Наявність у позивача пільгової вислуги відповідно до наказу виконувача обов'язків військового прокурора об'єднаних сил від 10.09.2020 № 587к ніким не заперечувалася.

Отже стаж військової служби позивача вже був обчислений, зокрема із зарахуванням на пільгових умовах вислуги років у спірні періоди.

Ураховуючи викладене, стаж військової служби позивача, зокрема і з урахуванням зарахованої на пільгових умовах вислуги років, підлягав урахуванню відповідачем при визначенні стажу роботи позивача, що дає право на одержання щомісячної надбавки за вислугу років.

Наведене відповідає практиці Верховного Суду, яка викладена в постанові від 11 серпня 2022 року у справі №380/12042/20.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.

Колегія суддів звертає увагу, що оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог позивачем не оскаржується, а тому судом апеляційної інстанції не переглядається.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2024 року у справі № 200/6040/24 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2024 року у справі № 200/6040/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 27 березня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді І.В. Геращенко

І.Д. Компанієць