Справа №:755/1265/25
Провадження №: 2-а/755/43/25
"24" березня 2025 р. місто Київ
Дніпровський районний суд м. Києва в складі головуючого - судді САВЛУК Т.В., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва, як місцевого адміністративного суду, з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
27 січня 2025 року Дніпровським районним судом міста Києва (головуючий суддя Савлук Т.В.) постановлено ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
10 березня 2025 року (вх.№13344) позивач ОСОБА_1 подав заяву про залишення позову без розгляду.
Вивчивши матеріали адміністративного позову, оцінивши наведені позивачем підстави для залишення адміністративного позову без розгляду, суд приходить до наступних висновків.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. (ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України)
Вирішуючи клопотання про залишення позову без розгляду, суд виходить з того, що відповідно до ч. 3 ст. 9 КАС України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Положеннями п. 3 ч. 3 ст. 44 КАС України визначено, що учасники справи мають право подавати заяви та клопотання.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Частиною 2 ст. 240 КАС України передбачено, що заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті.
Відповідно до ч. 3 ст. 240 КАС України про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена.
Отже, нормами процесуального закону позивачу надано право на подання заяви про залишення позову без розгляду до початку розгляду справи по суті.
Враховуючи те, що клопотання подано до початку розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позову без розгляду.
На підставі викладеного та керуючись статтями 240, 241-243, 248, 294Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання позивача ОСОБА_1 про залишення позову без розгляду - задовольнити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою сторінки http://dn.ki.court.gov.ua.