Справа № 569/11411/24
1-кс/569/2223/25
19 березня 2025 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в особі слідчого судді - ОСОБА_1 ,
з участю секретаря - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3 , ОСОБА_4
підозрюваної - ОСОБА_5
захисника підозрюваної адвоката- ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рівне клопотання прокурора Рівненської окружної прокуратури ОСОБА_4 про продовження строку відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Селець, Дубровицького району, Рівненської області, жительку АДРЕСА_1 , не судиму, від посади головного лікаря КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради, підозрювану у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.ч.2,3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.2 ст.364, ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.3 ст.362, ч.ч.2,3 ст.27, ч.2 ст. 28, ч.2 ст.366 КК України,-,
Прокурор Рівненської окружної прокуратури ОСОБА_7 звернувся в суд із клопотанням про продовження строку відсторонення від посади відносно ОСОБА_5 .
З клопотання вбачається, що Групою слідчих слідчого відділу Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, № 42023181110000125 від 25.12.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 2, ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч.5 ст. 27, ч.5 ст. 191 КК України, ОСОБА_11 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України та ОСОБА_12 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у період часу з 01.01.2024 по 15.08.2024, головний лікар Комунального некомерційного підприємства «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради ОСОБА_5 , будучи службовою особою, яка відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України здійснює виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб із працівниками відділення паліативної та хоспісної медицини КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради, а саме: лікарем-невропатологом ОСОБА_8 , лікарем-анестезіологом ОСОБА_9 , лікарем-педіатром ОСОБА_10 , лікарем-хірургом ОСОБА_12 , медичною сестрою ОСОБА_11 , об'єднавши зусилля для досягнення злочинного спільного корисливого умислу, спрямованого на незаконне заволодіння бюджетними коштами, які виділяються за Програмою медичних гарантій, згідно Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», володіючи фаховими знаннями щодо надання медичних послуг та їх відображення в електронній системі охорони здоров'я, до складу якої входить медична інформаційна система «Doctor Eleks», будучи обізнаними про механізм відшкодування грошових коштів з державного бюджету за надані медичні послуги на підставі укладених договорів із Національною службою здоров'я України, в якості оплати за надані медичні послуги пацієнтам, шляхом внесення недостовірних відомостей про надані медичні послуги населенню до медичної інформаційної системи «Doctor Eleks», та формування фіктивних звітів про надані медичні послуги, формуючи у такий спосіб у сторони договірних зобов'язань в особі Національної служби здоров'я України, зокрема у службових осіб НСЗУ, хибне уявлення про достовірність звітності за результатами виконання договірних зобов'язань, в умовах воєнного стану, незаконно заволоділи державними грошовими коштами шляхом зловживання своїм службовим становищем, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 вступивши в попередню змову із ОСОБА_5 , з метою досягнення злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами шляхом вчинення несанкціонованих дій з інформацією, яка обробляється в автоматизованих системах, маючи доступ до особистих ідентифікаторів доступів (логін, пароль, електронний цифровий підпис), до особистих кабінетів медичної інформаційної системи «Doctor Eleks», забезпечували вчинення несанкціонованих дій з інформацією, яка обробляється в автоматизованій системі, особою, яка має право доступу до неї, шляхом створення відомостей про фіктивні взаємодії із хворими за послугами стаціонарної та мобільної паліативної допомоги для пацієнтів, фактично не взаємодіючи із такими пацієнтами та не надаючи їм медичних послуг.
Крім того, лікар-невропатолог ОСОБА_8 , лікар-анестезіолог ОСОБА_9 , лікар-педіатр ОСОБА_10 , які надавали послуги із «Стаціонарної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям», діючи за попередньою змовою між собою та ОСОБА_5 , умисно, всупереч порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я, з метою забезпечення вказаної злочинної діяльності, передали особисті ідентифікатори доступу (логін, пароль, електронний цифровий підпис) до особистих кабінетів медичної інформаційної системи «Doctor Eleks» медичній сестрі ОСОБА_11 .
У свою чергу, медична сестра відділення паліативної та хоспісної медицини ОСОБА_11 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , лікарями ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , з метою досягнення злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, шляхом вчинення несанкціонованих дій з інформацією, яка обробляється в автоматизованих системах, отримавши особисті ідентифікатори доступу (логін, пароль, електронний цифровий підпис) від лікарів ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , з відома останніх, створювала в медичній інформаційній системі «Doctor Eleks» відомості про фіктивні взаємодії вищевказаних лікарів із хворими за послугами стаціонарної паліативної допомоги для пацієнтів, достовірно знаючи, що такі послуги їм надані не були.
Таким чином, внаслідок вказаних вище злочинних дій, які тривали з 01.01.2024 по 15.08.2024, тобто під час дії воєнного стану на території України, ОСОБА_5 , діючи умисно, за попередньою змовою із працівниками відділення паліативної та хоспісної медицини КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_11 , зловживаючи службовим становищем, всупереч вимогам договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, шляхом внесення недостовірних відомостей про надані медичні послуги для осіб (пацієнтів) до медичної інформаційної системи «Doctor Eleks», та формування фіктивних звітів про надані медичні послуги стаціонарної та мобільної паліативної допомоги для пацієнтів, незаконно заволоділи грошовими коштами Державного бюджету України, розпорядником яких є Національна служба здоров'я України, у загальній сумі 2 193 844,76 грн., чим спричинили державі, в особі Національної служби здоров'я України, майнову шкоду у вказаному розмірі.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб та в умовах воєнного стану, а також в організації та заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану.
07.03.2025 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2, ч. 3 ст.27, ч. 4 ст.191, ч. 2, ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
12.03.2025 слідчим суддею продовжено строк досудового розслідування до 5 місяців, тобто до 20.05.2025.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 даного кримінального правопорушення підтверджується наступними доказами, зокрема: довідкою участі спеціаліста від 28.11.2024, складеною працівниками Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області; висновком судової економічної експертизи № СЕ-19/103-24/15946-ЕК від 12.12.2024; показаннями допитаних свідків з числа пацієнтів КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради та інших осіб; матеріалами проведених негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ; висновком судового експерта за результатами проведення криміналістичної експертизи відео-, звукозапису № 4264-Е від 22.11.2024 та іншими.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_5 , будучи службовою особою наділена владними повноваженнями, а також підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення з використанням наданих їй службових повноважень, а тому перебування її на вказаній посаді може негативно позначитися на ході досудового розслідування.
01.01.2025 підозрювану ОСОБА_5 відсторонено від посади головного лікаря КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради, а строк відсторонення в подальшому продовжувався.
Строк відсторонення від посади ОСОБА_5 закінчується 20.03.2025. На даний час існують обґрунтовані підстави продовжити строк відсторонення від посади підозрюваної, оскільки обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати, у зв'язку з наступним.
На даний час особа підозрюється у вчинення особливо тяжкого кримінального правопорушення, а завдана майнова шкода в особливо великих розмірах не відшкодована.
Також, у кримінальному провадженні необхідно провести впізнання лікарів КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради, а саме: ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 із пацієнтами вказаного медичного закладу, яким фактично не надавалась медична допомога за послугами мобільної паліативної допомоги; з урахуванням здобутих доказів, у тому числі за наслідками проведення вищевказаних слідчих (розшукових) дій, необхідно надати правову оцінку діям всіх підозрюваних в частині участі кожного з них у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 362, 366 КК України та повідомити підозрюваним про зміну підозри (кінцеву підозру) у вчиненні злочинів; здійснити формування значних за обсягами (багатотомних) матеріалів провадження для подальшого його відкриття учасникам кримінального провадження відповідно до вимог КПК України.
У той же час, ОСОБА_5 у випадку перебування на посаді головного лікаря КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради, може спотворити будь-які документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження, шляхом створення нових недостовірних документів, які легалізовуватимуть її діяльність та інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні, зокрема, перебуваючи на керівній посаді та маючи доступ до усього матеріального, документального, програмного забезпечення КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради.
На даний час ОСОБА_5 відсторонена від посади. Разом з тим, вона має набуті зв'язки та знайомства серед посадових осіб та інших працівників КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради, у тому числі підозрюваних, користуючись владними повноваженнями, може незаконно впливати на працівників даного закладу, які допитані в якості свідків, та на інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні, а саме ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , мотивуючи їх давати інші покази, які можуть негативно вплинути на проведення всебічного, повного та об'єктивного досудового розслідування, відмовитися від дачі показань.
Також, перебуваючи на займаній посаді в якості керівника, ОСОБА_5 , може продовжити вчинення аналогічних кримінальних правопорушень в яких підозрюється, із за участі інших працівників КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради. Окрім цього, ОСОБА_5 може вчинити інші дії, спрямовані на перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, в тому числі перешкоджати шляхом неприбуття та несвоєчасного прибуття на виклики слідчого, прокурора, суду, що в подальшому може позбавити можливості забезпечити досудове розслідування та судове провадження у розумні строки.
Зокрема, ОСОБА_5 може (створити нові) відомості в документах щодо взаємодії із хворими, які зверталися за послугами стаціонарної паліативної допомоги для пацієнтів, а також у відомостях чи звітах про медичні послуги на підставі укладених договорів із Національною службою здоров'я України, змінити посадові інструкції по виконанню інших обов'язків та функцій, внутрішні накази, штатні розписи, відомості, табелі обліку робочого часу, правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників, форм первинної облікової документації (листи щоденного обліку лікарів, журнали запису пацієнтів, та інші), бухгалтерські документи, рішення, положення тощо.
Окрім цього, відповідно до Примітки ст. 45 КК України кримінальне правопорушення в якому підозрюється ОСОБА_5 - відноситься до корупційних кримінальних правопорушень.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Підозрювана ОСОБА_5 та її захисник заперечували проти задоволенні клопотання. Просили відмовити в задоволенні клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що Групою слідчих слідчого відділу Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023181110000125 від 25.12.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України та ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27 ч. 4 ст. 191 КК України.
20.12.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
01.01.2025 підозрювану ОСОБА_5 відсторонено від посади головного лікаря КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради.
07.03.2025 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2, ч. 3 ст.27, ч. 4 ст.191, ч. 2, ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
12.03.2025 слідчим суддею продовжено строк досудового розслідування до 5 місяців, тобто до 20.05.2025.
Згідно ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
У відповідності до ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади, слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність правової підстави для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 158 КПК України слідчий суддя відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом попередньої ухвали.
Встановлено, що підозрювана ОСОБА_5 органом досудового розслідування підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Прокурор, звертаючись з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, довів про наявність достатніх даних, що продовжують існувати ризики того, що перебуваючи на займаній посаді, підозрювана ОСОБА_5 перебуваючи на посаді може спотворити будь-які документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження, шляхом створення нових недостовірних документів, які легалізовуватимуть її діяльність та інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні, зокрема, перебуваючи на керівній посаді та маючи доступ до усього матеріального, документального, програмного забезпечення КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради.
Окрім цього, ОСОБА_5 може вчинити інші дії, спрямовані на перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, в тому числі перешкоджати шляхом неприбуття та несвоєчасного прибуття на виклики слідчого, прокурора, суду, що в подальшому може позбавити можливості забезпечити досудове розслідування та судове провадження у розумні строки.
Вказані ризики існують та вони не зменшилися за період застосування щодо підозрюваного заходів забезпечення, продовжують бути актуальними, оскільки на цей час у зазначеному провадженні не встановлено всіх фактичних обставин та інших осіб, причетних до вчинення тяжкого умисного корупційного кримінального правопорушення та інших злочинів у сфері господарської діяльності, проти встановленого порядку несення військової служби, у сфері службової діяльності, зокрема в одержанні неправомірної вигоди на постійній основі у складі групи, а у сукупності такі злочини характеризуються латентністю їх організації та подальшої реалізації, у зв'язку з чим необхідний тривалий період часу для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду та притягнення їх до кримінальної відповідальності.
На цьому етапі кримінального провадження, до встановлення судом фактичної істини у ньому, сукупність зазначених матеріалів є достатньою для висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, відповідає критеріям, сформованих в практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, позиції у рішенні від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», якою відзначено, що термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення; а також позиції у рішенні від 30 серпня 1990 року у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства», якою відзначено, що вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
Зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства»№ 14310/88 від 23.10.1994 суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Продовжити строк відсторонення підозрюваної ОСОБА_5 від займаної посади необхідно, оскільки, у зв'язку із складністю кримінального провадження, великою кількістю слідчих та процесуальних дій, які необхідно провести, а також проведення призначених судових експертиз у кримінальному провадженні, не представилось можливим забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Слідчий суддя вважає, що оскільки підозрювана ОСОБА_5 перебуваючи на посаді головного лікаря КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради матиме реальну можливість (створити нові) відомості в документах щодо взаємодії із хворими, які зверталися за послугами стаціонарної паліативної допомоги для пацієнтів, а також у відомостях чи звітах про медичні послуги на підставі укладених договорів із Національною службою здоров'я України, змінити посадові інструкції по виконанню інших обов'язків та функцій, внутрішні накази, штатні розписи, відомості, табелі обліку робочого часу, правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників, форм первинної облікової документації (листи щоденного обліку лікарів, журнали запису пацієнтів, та інші), бухгалтерські документи, рішення, положення тощо, тому слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання.
Продовження строків відсторонення підозрюваної ОСОБА_5 від займаної посади не спричинить негативних наслідків для інших осіб, а лише сприятиме дієвості кримінального провадження.
Відповідно строк відсторонення підозрювану ОСОБА_5 від посади слід продовжити терміном на 1 місяць.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.154,156,157,158, 309 КПК України, -
Клопотання прокурора - задовольнити частково.
Продовжити строк відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці с. Селець, Дубровицького району, Рівненської області, жительки АДРЕСА_1 , не судимій, від посади головного лікаря КНП «Дядьковицька лікарня з центром паліативної допомоги» Дядьковицької сільської ради, підозрювану у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.ч.2,3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.2 ст.364, ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.3 ст.362, ч.ч.2,3 ст.27, ч.2 ст. 28, ч.2 ст.366 КК України - терміном на 30 днів, а саме до 18 травня 2025 року, включно.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом п"яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Рівненського міського суду ОСОБА_13