27 березня 2025 року
м. Київ
cправа №910/8696/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Вронська Г.О. - головуюча, Бакуліна С.В., Студенець В.І.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель"
на рішення Господарського суду міста Києва (Сівакова В.В.)
від 15.10.2024
та постанову Північного апеляційного господарського суду (Владимиренко С.В., Демидова А.М., Ходаківська І.П.)
від 11.02.2025 (повний текст складений 17.02.2025)
у справі за позовом Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель"
до Дочірнього підприємства Державної компанії "Укрспецекспорт" - Державного госпрозрахункового зовнішньоторгівельного підприємства "Спецтехноекспорт"
про стягнення 111 844 820,16 грн,
1. Державне підприємство Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" (далі - Позивач, Скаржник) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Дочірнього підприємства Державної компанії "Укрспецекспорт" - Державного госпрозрахункового зовнішньоторгівельного підприємства "Спецтехноекспорт" (далі - Відповідач) про стягнення штрафних санкцій за державним контрактом на поставку (закупівлю) товарів оборонного призначення від 27.10.2023 №22/2-14-EDK-23 у загальному розмірі 111 844 820,16 грн, з яких: 35 786 987,62 грн - пеня, 49 696 390,78 грн - штраф та 26 361 441,76 грн - проценти за користування коштами.
2. Рішенням Господарського суду міста Києва від 15.10.2024 у справі №910/8696/24 у позові відмовлено повністю.
3. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 11.02.2025 рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове, яким позов задоволено частково. Стягнуто з Відповідача на користь Позивача 3 578 698,76 грн пені, 4 969 639,08 грн штрафу, 26 361 441,76 грн процентів за користування грошовими коштами та 330 763,58 грн судового збору. В решті позову відмовлено. Стягнуто з Відповідача на користь Позивача 396 916,30 грн судового збору за подання апеляційної скарги.
4. 06 березня 2025 року Позивач (Скаржник) із використанням підсистеми "Електронний суд" подав касаційну скаргу на рішення Господарського суду міста Києва від 15.10.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.02.2025 у справі №910/8696/24, в якій просить:
1) відстрочити сплату судового збору за подання касаційної скарги до ухвалення Верховним Судом постанови у справі;
2) прийняти касаційну скаргу до розгляду та відкрити касаційне провадження;
3) розгляд справи здійснювати в закритому судовому засіданні;
4) скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 15.10.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.02.2025 у справі №910/8696/24 у незадоволеній частині та ухвалити в цій частині нове рішення, яким стягнути з Відповідача на користь Позивача пеню в розмірі 32 208 288,86 грн, штраф у розмірі 44 726 751,70 грн та судовий збір у розмірі 729 036,42 грн;
5) в іншій частині постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.02.2025 у справі № 910/8696/24 залишити без змін;
6) стягнути з Відповідача судові витрати за подання касаційної скарги.
5. У тексті касаційної скарги Скаржник вказує, що судові рішення підлягають касаційному оскарженню з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), - суди неправильно застосували норми частини третьої статті 551 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та статті 233 Господарського кодексу України (далі - ГК України) без урахування правових висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 09.05.2024 у справі №923/77/22, від 04.02.2020 у справі №910/18178/21, від 19.01.2024 у справі №911/2269/22, від 09.06.2022 у справі №910/8425/19, від 15.06.2022 у справі №922/2141/21, від 02.11.2022 у справі №910/14591/21 (щодо зменшення розміру належних до сплати штрафних санкцій).
6. Обґрунтовуючи клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання касаційної скарги, Скаржник зазначає, що виконує роботи та надає послуги оборонного призначення для Міністерства оборони України. Сплата судового збору в значному розмірі Скаржником, який є державним підприємством Міністерства оборони України - як єдина національна агенція, що забезпечує централізовану закупівлю товарів, робіт і послуг під час воєнного стану, може призвести до негативних наслідків для Скаржника та держави, зокрема, зриву виконання інших державних контрактів та зовнішньоекономічних контрактів, предметом яких є поставка товарів військового призначення для забезпечення потреб та оборони держави.
7. Розглянувши клопотання Скаржника про відстрочення сплати судового збору, Суд не вбачає підстав для його задоволення з огляду на таке.
8. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
9. Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" унормовано, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача-фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
10. Верховний Суд неодноразово зазначав, що наведені правові норми встановлюють чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб'єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, відстрочити сплату судового збору.
11. Виходячи з положень статті 8 Закону України "Про судовий збір", суд наділений правом відстрочення, зменшення та звільнення від сплати судового збору: 1) за клопотанням фізичних осіб та лише за наявності певних умов, або 2) якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
12. Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 14.01.2021 у справі №940/2276/18, положення пунктів 1 та 2 частини першої статті 8 Закону "Про судовий збір" не поширюються на юридичних осіб незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи-юридичної особи), а положення пункту 3 частини першої статті 8 Закону "Про судовий збір" можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
13. Оскільки предметом спору в цій справі не є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю, клопотання Скаржника про відстрочення сплати судового збору за подання касаційної скарги не підлягає задоволенню.
14. Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб'єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, що визначає як одну із засад судочинства рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950.
15. Ставка судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 1 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір").
16. За змістом статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" з 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 3 028 грн.
17. Отже, максимальна ставка судового збору за подання юридичною особою позовної заяви майнового характеру встановлена в розмірі 1 059 800 грн (350 х 3 028).
18. За подання касаційної скарги на рішення суду ставки судового збору встановлюються у розмірі 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви (підпункт 5 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір").
19. Предметом касаційного оскарження є судові рішення в частині відмови у стягненні пені в розмірі 32 208 288,86 грн та штрафу в розмірі 44 726 751,70 грн, що загалом становить 76 935 040,56 грн.
20. Крім того, частиною третьою статті 4 Закону України "Про судовій збір"» встановлено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
21. З огляду на зазначене, враховуючи предмет касаційного оскарження, розмір судового збору за подання касаційної скарги становить 1 695 680 грн (350 х 3 028 х 200% х 0,8).
22. Згідно з частиною другою статті 292 ГПК України у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
23. Відповідно до частини другої статті 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд у такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
24. Для усунення недоліків касаційної скарги Скаржник повинен подати до Верховного Суду докази сплати судового збору в розмірі 1 695 680 грн із зарахуванням вказаної суми до спеціального фонду Державного бюджету України.
25. Судовий збір має бути перерахований за такими реквізитами:
- Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22030102
- Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783
- Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
- Рахунок отримувача: UA288999980313151207000026007
- Код банку отримувача (МФО): 899998
- Код класифікації доходів бюджету: 22030102 "Судовий збір (Верховний Суд, 055)"
- Символ звітності банку: 207
- Призначення платежу *;101; _________ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом __________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), на рішення від ______ (Дата оскаржуваного рішення) по справі _________ (Номер справи), ВЕРХОВНИЙ СУД (Касаційний господарський суд) (назва суду, де розглядається справа).
26. Реквізити рахунків для зарахування судового збору за подання касаційної скарги також розміщені на офіційному вебсайті Верховного Суду.
27. З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга подана без додержання вимог процесуального законодавства, отже підлягає залишенню без руху на підставі частини другої статті 292 ГПК України з наданням десятиденного строку для усунення недоліків.
28. Скаржник також просить здійснювати розгляд справи у закритому судовому засіданні.
29. Водночас вказане клопотання буде розглянуте Судом за умови відкриття касаційного провадження у справі після усунення Скаржником недоліків касаційної скарги.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 287, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
1. Клопотання Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" про відстрочення сплати судового збору залишити без задоволення.
2. Касаційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" на рішення Господарського суду міста Києва від 15.10.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.02.2024 у справі №910/8696/24 залишити без руху.
3. Надати Державному підприємству Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" строк для усунення недоліків касаційної скарги, що не перевищує десять днів з дня вручення ухвали.
4. Усунути недоліки, встановлені в ухвалі, у такий спосіб:
- подати до Верховного Суду докази сплати судового збору в розмірі 1 695 680 грн із зарахуванням суми судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
5. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог суду касаційна скарга у справі №910/8696/24 вважатиметься неподаною та буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуюча Г. Вронська
Судді С. Бакуліна
В. Студенець