Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1120/25
27 березня 2025 року м. Овруч
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Кулініч Я.В., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 (з м д. АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ІПС 2 категорії - водія першої групи третього відділення іпс НОМЕР_1 прикордонної застави (з м д. АДРЕСА_1 ) НОМЕР_2 прикордонної комендатури (з м д. АДРЕСА_1 ), в/ч НОМЕР_3 , за ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
23.03.2025 року о 13 год. 45 хв. під час перевірки організації та несення служби прикордонного наряду на південній околиці населеного пункту Усове виявлено, що прикордонний наряд «Секрет» у складі молодшого сержанта за призовом ОСОБА_1 відповідно до графіку несення служби мав нести службу з 08 год. 00 хв. по 20 год. 00 хв. 23.03.2025 у визначеному місці. На момент виявлення знаходився у службовому транспортному засобі у 200 метрах від визначеного місця несення служби, обов'язки прикордонного наряду не виконував, чим своїми діями в умовах особливого періоду порушив вимоги пункту 11 глави 5 розділу II «Інструкції про службу прикордонних нарядів, затверджену Наказом МВС України № 1261 від 19.01.2015 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав, пояснив, що порушив правила дисципліни, вирішив піти до службового автомобіля, у зв"язку з несприятливими погодними умовами, обстановку контролював.
Суддя, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного.
Частина 2 статті 172-18 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення в умовах особливого періоду таких дій, а саме порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України.
Згідно ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та востаннє продовжено Указом Президента України від 14 січня 2025 року №26/2025 строком на 90 діб.
Крім цього, 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави Президент України підписав Указ «Про загальну мобілізацію» № 69/2022, згідно з яким мобілізація проводитиметься протягом 90 діб на території всіх областей та м. Києва.
Строк проведення загальної мобілізації востаннє продовжено Указом Президента країни № 27/2025 від 14.01.2025 строком на 90 діб.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЧЦП №043272 від 23.03.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_2 ; рапортом заступника начальника НОМЕР_1 прикордонної застави (з м д. АДРЕСА_1 ) з бойової та спеціальної підготовки ІНФОРМАЦІЯ_1 (з м д. АДРЕСА_1 ) ОСОБА_3 та іншими матеріалами.
При вирішенні питання про адміністративну відповідальність суддя враховує особу порушника, який свою вину у скоєному визнав; до адміністративної відповідальності притягується вперше; відсутність будь-яких негативних наслідків адміністративного правопорушення та обставин, що обтяжують його відповідальність; позитивну службову характеристику за місцем служби, тому суддя приходить до висновку про можливість звільнення ОСОБА_4 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням, що буде достатнім для досягнення мети адміністративної відповідальності - виховного впливу, несення служби, в дусі додержання законів України та недопущення подібної поведінки надалі.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження.
Керуючись ст. ст. 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її винесення до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд.
Суддя: Я. В. Кулініч