26.03.2025 р. № 400/206/25
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
доІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2
провизнання протиправним та скасування рішення від 03.12.2024 №14681 та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 по розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки на військову службу під час мобілізації від 03.12.2024 року №14681 про відмову ОСОБА_1 в наданні відстрочки від привозу на військову службу під час мобілізації. Зобов'язання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від привозу на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Ухвалою від 14.01.2025 суд відкрив провадження у справі .
Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач протиправно не прийняв рішення про відстрочку від призову позивачу, оскільки відповідно до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» він має на це право.
Позивач 22.01.25 року на адресу суду надав клопотання про заміну неналежного відповідача по справі, та зазначив, шо ІНФОРМАЦІЯ_2 є неналежним відповідачем у справі, оскільки рішення про відстрочку приймалося Комісією з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка й повинна бути відповідачем у справі.
Статтею 4 КАС України визначено, що:
Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача;
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:
9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб (ст.19 КАС України).
Відповідно до ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
За таких обставин, суд вважає за можливе залучити до участі у справі другого відповідача Комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 , та витребувати у нього розпорядження.
Керуючись ст.ст.48,80,248КАС України, суд
1. Залучити до участі у справі в якості другого відповідача Комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 .
2. Запропонувати Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 , подати в 15- денний строк з дня отримання ухвали суду відзив на позовну заяву та всі докази (письмові та/чи електронні), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, які в нього є. Також надати підтвердження надсилання (надання) копії відзиву з усіма додатками іншим учасникам справи в порядку ч.9 ст. 79 Кодексу адміністративного судочинства України. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Ухвалу направити сторонам.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Мельник