Справа № 127/6152/25
Провадження № 3/127/1338/25
20 березня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Король О.П., розглянувши матеріали, що надійшли з Вінницької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянки НОМЕР_1 , виданий 24.02.2018, посвідка на постійне проживання в Україні НОМЕР_2 , видана 09.08.2017 органом 5901 Україна,
за ч. 3 ст. 471 МК України, -
Згідно з протоколом про порушення митних правил від 05.02.2025 №0031/UA401000/2025, 05.02.2025 о 10:49 год. в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення №?2,5,6,7 митного поста «Дністер» Вінницької митниці, з метою перетину митного кордону, в напрямку руху «в?їзд в Україну» прибув рейсовий автобус з державним реєстраційним номером НОМЕР_3 , сполученням «Кишинів-Київ», в якому в якості пасажира переміщувалась гр. ОСОБА_1 , яка слідувала з Р. Молдова в Україну.
На підставі аналізу оцінки ризиків було прийнято рішення про виведення транспортного засобу з загального потоку руху для проведення його поглибленого огляду.
О 10:55 год. пасажирці даного транспортного засобу гр. ОСОБА_1 проведено усне опитування та письмове декларування, під час якого вона усно та письмово заявила про наявність одного місця багажу та відсутність в неї будь-яких речей, що потребують декларування, поставивши на всі пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, відповідь "Ні", шляхом проставлення X-подібної позначки у відповідній рамці.
Після прийняття митної декларації в ході подальшого митного контролю та митного огляду, об 11:30 год., в сумці серед особистих речей гр. ОСОБА_1 виявлено товар: 20 таблеток лікарського засобу «Феназепам» (по 1 мг в кожній), виробництво АО «Валента Фарм». Виявлені товари переміщувалися без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.
Відповідно до списку 2 таблиці ІІІ «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №?770 зі змінами та доповненнями, вищевказаний лікарський засіб відноситься до психотропних речовин, обіг яких обмежено і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю.
На момент перетину митного кордону жодних дозвільних документів на переміщення вищевказаного лікарського засобу гр. ОСОБА_1 надано не було.
Згідно із ст. 365 МК України громадяни за умови дотримання вимог Митного кодексу України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Відповідно до ч. 1 ст. 369 МК України особисті речі, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, підлягають декларуванню шляхом учинення дій, усно або, за бажанням власника чи на вимогу митного органу, письмово, не оподатковуються митними платежами та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 370 МК України особистими речами вважаються, зокрема лікарські засоби, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 1 п. п. 1 п. 1 Постанови КМУ від 23.05.2012 N458 "Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування" громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, у кількості, що «не перевищує п?яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини) у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті або інформаційній довідці на такий лікарський засіб, виданих на ім?я цієї особи та обов?язково засвідчених підписом та особистою печаткою лікаря.
Згідно із ст. 26 Закону України від 15.02.1995 N60/95-ВР "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров?я відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.
Під час перетину митного кордону ОСОБА_1 рецепт на вищезазначений лікарський засіб, виданий закладом охорони здоров?я, був відсутній.
Таким чином, гр. ОСОБА_1 не задекларувала товар, що підпадає під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та який переміщується громадянами.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнала, суду повідомила, що вона страждає на клаустрофобію (тривалі розлади). Надала суду копію медичної довідки про призначення ліків, які вона має обов'язково приймати, серед вказаних ліків зазначено і «Феназепам». Також пояснила, що в той день вона швидко збиралась у поїздку і не подумала, що ліки у її сумочці заборонено переміщувати через митний кордон без декларування.
На підтвердження вказаного судом оглянуто медичну довідку про призначення лікарських препаратів, зокрема і «Феназепаму».
Представник Вінницької митниці Цибко А.В. в судовому засіданні підтримала позицію Вінницької митниці Держмитслужби щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності в зв'язку із порушенням нею митних правил.
Заслухавши думку представника Вінницької митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні та доводиться матеріалами справи, зокрема: протоколом про порушення митних правил від 05.02.2025 №?0031/UA401000/2025 (a.c. 2-5); описом предметів (а.с. 11); доповідною запискою головного державного інспектора ВМО N7 м/п "Дністер" Терпан Н.I.
Так, зі змісту протоколу вбачається, 05.02.2025 о 10:49 год. в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення №?2,5,6,7 митного поста «Дністер» Вінницької митниці, з метою перетину митного кордону, в напрямку руху «в'їзд в Україну» прибув рейсовий автобус з державним реєстраційним номером НОМЕР_3 , сполученням «Кишинів-Київ», в якому в якості пасажира переміщувалась гр. ОСОБА_1 , яка слідувала з Р. Молдова в Україну.
З митної декларації, поданої ОСОБА_1 , вбачається, що вона заявила про наявність одного місця багажу та відсутність в неї будь-яких речей, що потребують декларування, поставивши на всі пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, відповідь “Ні», шляхом проставлення X-подібної позначки у відповідній рамці.
З акту проведення огляду від 05.02.2025 року та опису предметів тимчасово вилучених у ОСОБА_1 виявлено товар: 20 таблеток лікарського засобу «Феназепам» (по 1 мг в кожній), виробництво АО «Валента Фарм», які не було задекларовано.
Положеннями ч. 3 ст. 471 МК України передбачено відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Відповідно до ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.
Відповідно до списку N?2 таблиці III «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 N?770 зі змінами та доповненнями, вищевказані лікарські засоби відносяться до Психотропних речовин, обіг яких обмежено і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю. Жодних дозволів на переміщення через митний кордон України вищевказаних лікарських засобів гр. Росії ОСОБА_1 не надала.
Таким чином, гр. Росії ОСОБА_1 не заявила за встановленою формою точних відомостей про наявність товару, обіг якого обмежено і стосовно якого допускаються виключення деяких заходів контролю, а саме: 20 таблеток лікарського засобу «Феназепам» по 1 мг виробництво АО «Валента Фарм», тобто намагалась перемістити їх з порушенням встановленого порядку, визначеного чинним законодавством України.
Наказом Міністерства фінансів України від 28.05.2012 №614 (далі - Наказ № 614) встановлено правила заповнення, подання та використання митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, під час здійснення митного оформлення товарів, що переміщуються ними через митний кордон України в ручній поклажі, супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажному відправленні та підлягають письмовому декларуванню в порядку, передбаченому для громадян.
Відповідно до п. 2.9 Наказу №614 у пункті 4 митної декларації зазначаються, зокрема, відомості про товари, що підлягають обов'язковому письмовому декларування та/або оподаткуванню митними платежами, товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади, та інші товари, що декларуються письмово за бажанням громадянина або на вимогу митного органу.
Відповідно до п. 1.10 Наказу №614 з моменту прийняття декларації посадовою особою митного органу для оформлення вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а громадянин або уповноважена особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Статтею 366 МК України передбачено двоканальну систему митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщується через митний кордон України громадянами.
Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Канал, позначений символами зеленого кольору (“зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Громадяни, які проходять (проїжджають) через “зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян.
Жодних дозволів на переміщення через митний кордон України вищевказаних лікарських засобів ОСОБА_1 не надала.
Враховуючи вищенаведені обставини суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не заявила за встановленою формою про наявність товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, тим самим вчинила порушення митних правил, передбачене ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України.
Вирішуючи питання щодо адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , суд приймає до уваги її повне визнання вини, та факт про те, що приймання вказаних ОСОБА_1 ліків було зумовлено медичною необхідністю, що підтверджується наданими нею документами.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Заслухавши осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приймаючи до уваги наявність пом'якшуючих обставин, відсутність тяжких наслідків правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 можливо звільнити від адміністративної відповідальності, враховуючи малозначність вчиненого правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
З довідки про витрати митного органу в справі про порушення митних правил №0031/UA401000/2025 вбачається, що витрати Вінницької митниці на зберігання вилученого майна становлять 09,15 грн.
Відповідно до ст. 519 МК України витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у п. 3 ст. 461 цього Кодексу, а також з інших понесених органами доходів і зборів витрат на провадження або розгляд справи.
Отже, оскільки витрати на зберігання вилученого товару відносяться до витрат у справі про порушення митних правил, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці 09,15 грн.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 471 . ст. 519 Митного Кодексу України, ст. ст. 283, 284 КУпАП, -
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянки НОМЕР_1 , виданий 24.02.2018, посвідка на постійне проживання в Україні НОМЕР_2 , видана 09.08.2017 органом 5901 Україна, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
На підставі ст. 22 КУпАП України звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянки НОМЕР_1 , виданий 24.02.2018, посвідка на постійне проживання в Україні НОМЕР_2 , видана 09.08.2017 органом 5901 Україна від адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 471 МК України і обмежитись усним зауваженням.
Вилучені безпосередні предмети порушення митних правил за протоколом 05.02.2025 №?0031/UA401000/2025, а саме: 20 таблеток лікарського засобу «Феназепам» (по 1 мг в кожній), виробництво АО «Валента Фарм» - знищити в установленому законом порядку.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянки НОМЕР_1 , виданий 24.02.2018, посвідка на постійне проживання в Україні НОМЕР_2 , видана 09.08.2017 органом 5901 Україна, на користь Вінницької митниці витрати пов'язанні зі зберіганням вилученого товару в розмірі 09,15 грн.
На постанову може бути подана апеляція протягом десяти днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.
Суддя