Справа № 750/4021/25
Провадження № 1-кс/750/1315/25
26 березня 2025 року м. Чернігів
Слідчий суддя Деснянського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , розглянувши в судовому засіданні в місті Чернігові клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Чернігівської обласної прокуратури про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 42023132580000014 від 11.01.2023, відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Прокурор Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування до підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
В обґрунтування поданого клопотання, прокурор посилається на наявність ризиків переховування від органів досудового розслідування та суду, продовження вчинення кримінального правопорушення, у якому підозрюється.
У судовому засіданні прокурор підтримав заявлене клопотання та просив задовольнити його з наведених у ньому підстав.
Захисник підозрюваної в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення клопотання.
На підставі ч. 6 ст. 193 КПК України розгляд клопотання проводиться слідчим суддею за відсутності підозрюваної ОСОБА_5 , яка зареєстрована за адресою, що на даний час перебуває за межами контрольованої території України, а саме, на тимчасово окупованій території України в Луганській області.
Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали кримінального провадження, вважаю, що клопотання прокурора є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Слідчим відділом Управління СБ України в Чернігівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023132580000014 від 11.01.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Луганської області, з числа представників незаконного збройного формування так званого «ЛНР», створено органи i структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та, згідно Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» №2268-VIII від 18.01.2018, є органами окупаційної адміністрації російської федерації.
20 вересня 2022 року так званою «Луганською народною республікою» прийнято «Закон о референдуме Луганской Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации», з метою організації незаконного референдуму на тимчасово окупованій територій Луганської області утворено територіальні комісії, в тому числі територіальна комісія в м. Довжанськ (Свердловськ) Луганської області.
20 вересня 2022 року так званим «Народным Советом JIHP» прийнято «Постановление № 893-НС о назначении референдума Луганской Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации», яким призначено проведення «референдуму», визначено питання та дні голосування - 23.09.2022-27.09.2022.
Громадянка України ОСОБА_5 , усвідомлюючи факт збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, а відтак усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки i бажаючи ix настання, водночас підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів російської федерації, які передбачають перебування України у сфері її впливу, а також з корисливих мотивів та хибного почуття кар'єризму, вирішила використати факт встановлення окупаційної влади на території Довжанського (Свердловського) району Луганської області у своїх особистих інтересах з метою одержання винагороди від окупаційної влади та пропозицій подальшого працевлаштування в таких органах (установах), та приблизно в середині вересня 2022 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, добровільно погодилася взяти участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території м.Довжанськ (Свердловськ) Луганської області, мовою оригіналу - «референдум Луганской Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации» (далі за текстом «незаконний референдум») як член «территориальной избирательной комиссии участковой избирательной комиссии №2614».
Після цього, з метою забезпечення проведення фіктивного волевиявлення жителів окупованого м. Довжанськ (Свердловськ), 26.09.2022 приймала активну участь у роботі мобільної виборчої дільниці, розташованої на центральному ринку м.Довжанськ (Свердловськ) Луганської області.
Являючись членом «территориальной избирательной комиссии участковой избирательной комиссии №2614 в городе Свердловск», ОСОБА_5 здійснювала видачу та збір вже заповнених виборчих бюлетенів, а також агітувала за необхідність голосування за для приєднання т.зв. «ЛНР» до росії.
Крім того, громадянка України ОСОБА_5 , усвідомлюючи факт збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресію, перебуваючи на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Довжанськ (Свердловськ) Луганській області, діючи умисно, вступивши у злочинну змову з іншими невстановленими особами для вчинення спільних протиправних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, а відтак усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок ix реалізації, приблизно в середині вересня 2022 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, діючи зі своїх особистих мотивів добровільно погодилася взяти участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території України, та в період з 23 по 27 вересня 2022 року як «член территориальной избирательной комиссии участковой избирательной комиссии №2614 в городе Свердловск» забезпечувала його роботу з метою проведення в м.Довжанськ (Свердловськ) Луганської області так званого «референдума Луганской Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации».
Зокрема, у період часу з 23 по 27 вересня 2022 року ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи на виборчій дільниці у м. Довжанськ (Свердловськ) Луганської області, виконуючи відведену її роль «член территориальной избирательной комиссии участковой избирательной комиссии №2614 в городе Свердловск ЛНР», спільно з іншими невстановленими особами, шляхом ідентифікації осіб, що прийшли на виборчу дільницю, видачі бюлетенів для голосування в яких було запитання російською мовою: «Вы за вхождение Луганской Народной Республики в состав Российской Федерации?», збору вже заповнених бюлетенів, взяла участь в організації та проведенні незаконного референдуму з питання «входження луганської народної республіки до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації», тобто вказаними діями ОСОБА_5 посягнула на територіальну цілісність i недоторканність України, оскільки її дії спрямовані на зміну меж територій та державного кордону України в поручення порядку, встановленого Конституцією України.
11.03.2025 стосовно громадянки України ОСОБА_5 складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, та 14.03.2025 опубліковано у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», випуск від 14.03.2025 № 55 (7980) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора у розділі «Повістки про виклик, повідомлення про підозру та відомості щодо підозрюваних, стосовно яких надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування».
03.01.2025 отримано відповідь оперативного підрозділу на доручення слідчого, відповідно до якої ОСОБА_5 на даний час знаходиться на тимчасово окупованій території у м. Довжанськ (Свєрдловськ) Луганської області.
Постановою слідчого у кримінальному провадженні від 21.03.2025 ОСОБА_5 оголошено в розшук, у зв'язку із переховуванням підозрюваної від органів розслідування.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 КПК України розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
За приписами п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як: до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за яким законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
З матеріалів кримінального провадження і доводів прокурора в судовому засіданні вбачається, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, що відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів, за злочин ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років, усвідомлюючи тяжкість та невідворотність покарання, що загрожує їй в разі визнання її винуватою, перебуваючи на тимчасово окупованій території України, може і переховується від органів досудового розслідування та суду; а також може продовжувати вчиняти кримінальне правопорушення, зокрема вчиняти дії, які будуть завдавати шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній чи економічній безпеці України.
За наведених вище обставин є достатні підстави для задоволення клопотання прокурора та обрання підозрюваній ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
Зважаючи на обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою стосовно підозрюваної, яка перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається відповідно до ч. 4 ст. 183 КПК України та строк дії такої ухвали не зазначається відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України.
Керуючись ст.ст. 176-178, 183, 193, 194, 196, 197 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора задовольнити.
Обрати стосовно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Роз'яснити, що після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження, слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається до Чернігівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1