Справа № 3/593/166/2025
"17" березня 2025 р. СУДДЯ Бережанського районного суду Тернопільської області Крамар В.М. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Білопілля, жительки АДРЕСА_1 , зареєстрованої АДРЕСА_2 , не працюючої, до адміністративної відповідальності протягом року не притягалася
за ч. 2 ст. 1738 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
27.01.2025 року відносно громадянки ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618475, відповідно до якого «гр. ОСОБА_1 відносно якої винесено терміновий заборонний припис АА 333078 від 21.01.2025 порушила пункт №3 даного припису, а саме: Заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою якою являється її сестра ОСОБА_2 ». Дії ОСОБА_1 кваліфіковані ДОП ВП №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області к-ном ОСОБА_3 за ч.2 ст. 1738 КУпАП.
Постановою від 31 січня 2025 року матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618475 складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 1738 КУпАП з додатками повернуто відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, - для належного оформлення.
Вказану постанову прийнято у зв'язку з тим, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618475, складений відносно ОСОБА_1 не містить: місця, часу вчинення адміністративного правопорушення, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Вказаний висновок випливає з того, що в протоколі про адміністративне правопорушення: не вказано місце (вулиця, населений пункт, район та область) та час (рік, місяць, день, година, хвилина) вчинення правопорушення, що, зокрема, перешкоджає встановити, чи до належного суду спрямовано справу на розгляд
Ст. 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч.1,2 ст. 7 та ст. 245 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання принципу законності; завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч.1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Розгляд справ про адміністративне правопорушення врегульовано главою 22 КУпАП, де в ст. 279 КУпАП встановлено, що розгляд справи розпочинається з представлення посадової особи, яка розглядає дану справу. Посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.
Виходячи з системно-логічного тлумачення вказаних норм законодавства, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на підставі протоколу про адміністративне правопорушення в межах викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, шляхом перевірки за допомогою доказів доданих до справи про адміністративне правопорушення, наявності відомостей викладених у протоколі про адміністративне правопорушення та встановлення в діях особи складу адміністративного правопорушення передбаченого відповідною нормою КУпАП, що зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини якщо в протоколі про адміністративне правопорушення фабула відображена не повно або невірно, суд не може самостійно її доповнювати чи уточнювати (рішення ЄСПЛ у справах Малофєєва проти Росії та Карелін проти Росії), у яких йдеться про те, коли викладена у протоколі про адміністративне правопорушення фабула не відображає всіх істотних ознак складу адміністративного правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа належним чином не може підготуватись до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатись від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
07 березня 2025 року вказана справа про адміністративне правопорушення повторно надійшла до суду на розгляд. У вказаній справі міститься протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618475 в який в порівнянні з тим, що знаходився на розгляді суду 31 січня 2025 року внесено жодним чином не застережені виправлення.
Відповідно до п.7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року № 1376, Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941 не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Виходячи з наведеного, поліцейський, який подав матеріали до розгляду, не вважає за необхідне дотримуватись вимог Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року № 1376, Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941.
Виходячи з наведеного, оскільки суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, а в протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618475 складений щодо ОСОБА_1 , внесено виправлення, його слід повернути для належного оформлення органу, який його склав.
Керуючись ст. ст. 7, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Повторно повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 618475 складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 1738 КУпАП з додатками відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, - для належного оформлення.