Справа № 3/593/161/2025
"17" березня 2025 р. СУДДЯ Бережанського районного суду Тернопільської області Крамар В.М. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Мечищів, жительки АДРЕСА_1 , зареєстрованої АДРЕСА_2 , не працюючої, 16.07.2024 року притягувалася до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164 КУпАП
за ч. 2 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
26 лютого 2025 року відносно громадянки ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 279496, відповідно до якого «26.02.2024 р. о 13 год. 30 хв., ОСОБА_1 перебуваючи за місцем проживання АДРЕСА_1 . Здійснила реалізацію спиртосуміші ємкість 0,5 л за ціною 100 грн. гр.-ну ОСОБА_2 , 1986 р.н. жителю с. Мечищів Саранчуківської СТГ без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності підлягає ліцензуванню відповідно до закону України . Дане правопорушення вчинено повторно». Дії ОСОБА_1 кваліфіковані ДОП ВП №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області капітаном поліції Іванівом І.М. за ч.2 ст. 164 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 279496, складений відносно ОСОБА_1 не містить суті адміністративного правопорушення, за яке передбачено відповідальність за ч.2 ст. 164 КУпАП, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Вказаний висновок випливає з того, що ч.2 ст. 164 КУпАП передбачено відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або пов'язані з отриманням доходу у великих розмірах, однак в протоколі про адміністративне правопорушення та додатках до нього не додано відомостей про те, що ОСОБА_1 станом на 26.02.2024 року уже була піддана адміністративному стягненню за правопорушення передбачене ч.1 ст. 164 КУпАП. Окремо слід звернути увагу на те, що до справи не додано доказів (висновку експертизи, що ОСОБА_1 мала спиртосуміш.
Ст. 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч.1,2 ст. 7 та ст. 245 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання принципу законності; завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч.1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Розгляд справ про адміністративне правопорушення врегульовано главою 22 КУпАП, де в ст. 279 КУпАП встановлено, що розгляд справи розпочинається з представлення посадової особи, яка розглядає дану справу. Посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.
Виходячи з системно-логічного тлумачення вказаних норм законодавства, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на підставі протоколу про адміністративне правопорушення в межах викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, шляхом перевірки за допомогою доказів доданих до справи про адміністративне правопорушення, наявності відомостей викладених у протоколі про адміністративне правопорушення та встановлення в діях особи складу адміністративного правопорушення передбаченого відповідною нормою КУпАП, що зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини якщо в протоколі про адміністративне правопорушення фабула відображена не повно або невірно, суд не може самостійно її доповнювати чи уточнювати (рішення ЄСПЛ у справах Малофєєва проти Росії та Карелін проти Росії), у яких йдеться про те, коли викладена у протоколі про адміністративне правопорушення фабула не відображає всіх істотних ознак складу адміністративного правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа належним чином не може підготуватись до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатись від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Виходячи з наведеного, оскільки суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, - протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 279496 складений щодо ОСОБА_1 слід повернути для належного оформлення органу, який його склав.
Керуючись ст. ст. 7, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 279496 складений відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 164 КУпАП з додатками відділу поліції № 1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, - для належного оформлення.