Рішення від 24.03.2025 по справі 401/349/25

Справа № 401/349/25 ;

Провадження № 2/401/579/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" березня 2025 р. м. Світловодськ

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області, в складі:

головуючий суддя Макарова Ю.І.,

секретар Горбатюк К.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут", про розірвання договору та зобов'язання припинити нарахування плати за не отримувані послуги,-

ВСТАНОВИВ :

04 лютого 2025 року позивач звернулась до суду з позовом до ТОВ "Світловодськпобут" про розірвання договору про надання послуг з постачання теплової енергії, та зобов'язати відповідача припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 05 серпня 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що згідно витягу з рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради № 283 від 11 червня 2020 року позивачу надано дозвіл на переобладнання квартири та встановлення систем індивідуального опалення, при умові наявності технічних умов та відповідно до вимог чинних державних будівельних норм та правил. 05 серпня 2020 року складено Акт про відокремлення (відключення) квартири позивача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. Проте, відповідач продовжує здійснювати нарахування за спожиту теплову енергію, попри те, що такої послуги позивач від відповідача не отримує з 2020 року. Оскільки, квартира позивача була відключена від мереж централізованого опалення, договір про надання послуги з постачання теплової енергії, від 04 листопада 2019 року укладений між позивачем та відповідачем, підлягає розірванню та зобов'язання за договором мають бути припинені, у тому числі, щодо нарахування плати за послуги централізованого опалення з моменту відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО та ГВП. На час відключення від ЦО і ГВП, а саме, станом на 05 серпня 2020 року, заборгованість за спожиту теплову енергію відсутня. Станом на 28 січня 2025 року позивачу нарахована заборгованість за спожиту теплову енергію у сумі 20 622 грн. 24 коп.. Враховуючи викладені обставини, позивач просить розірвати договір про надання послуги з постачання теплової енергії та зобов'язати відповідача припинити нарахування плати за послугу з надання теплової енергії квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення квартири від централізованого опалення, а саме з 05 серпня 2020 року. (а.с. 1-6)

Ухвалою судді від 04 лютого 2025 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін у справі.

18 лютого 2025 року представник відповідача - адвокат Філоненко О.В. подав до суду відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову повністю. В обґрунтування відзиву посилається на те, що позивачем здійсненні незаконні та самовільні дії під час відключення квартири від мереж централізованого опалення. Позивач отримавши дозвіл на улаштування в квартирі індивідуального опалення шляхом відключення даної квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання звернувся за розробкою робочого проекту на реконструкцію системи централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, чим грубо порушив діюче законодавство та повністю проігнорував рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради, яким і було надано дозвіл, оскільки у дозволі зазначено, що такі дії можливо здійснити виключно при наявності отримання відповідних технічних умов. Згідно п. 8 Правил користування тепловою енергією, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198, для приєднання споживача до системи теплопостачання, реконструкції або розширення системи теплоспоживання чи збільшення обсягів споживання теплової енергії на діючих об'єктах споживач повинен подати заявку теплопостачальній організації про видачу технічних умов. Натомість, позивач, отримавши робочий проект реконструкції системи централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, відразу приступив до реконструкції системи опалення. Таким чином, позивач здійснив самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання, не погодивши такі зміни із теплопостачальною організацією.(а.с. 37-46)

Позивач в судове засідання не з'явилась, у своїх позовних вимогах, просить суд, справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити. (а.с.1-6)

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суду не повідомив, про місце, дату та час судового розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу. (а.с.49)

Враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, розгляд справи здійснюється відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи відповідно до ст. 229 ЦПК України, судом встановлено наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Відповідач ТОВ «Світловодськпобут» (який є правонаступником СП ТОВ "Світловодськпобут") є постачальником послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води в м. Світловодську Кіровоградської області, зокрема надає послуги з теплопостачання в багатоквартирному будинку АДРЕСА_2 .

04 листопада 2019 року між ОСОБА_1 та СП ТОВ "Світловодськпобут" укладено договір з індивідуальним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії. (а.с.25-26)

Згідно копії витягу з рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради від 11 червня 2020 року № 283 «Про переобладнання квартир та встановлення індивідуального опалення в квартирах багатоквартирних житлових будинків м. Світловодськ» ОСОБА_1 надано дозвіл на переобладнання квартири АДРЕСА_1 та встановлення систем індивідуального опалення при умові наявності технічних умов та відповідно до вимог чинних державних будівельних норм та правил, в міжопалювальний період, але не пізніше 01 жовтня 2020 року. (а.с.10)

На замовлення позивача ФОП « ОСОБА_2 » розроблено робочий проект реконструкції системи опалення квартири АДРЕСА_1 . (а.с.12-24)

05 серпня 2020 року складено Акт про відокремлення (відключення) квартири позивача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води . (а.с.11)

Згідно із довідкою ТОВ «Світловодськпобут» № 547 від 27 липня 2023 року, виданою ОСОБА_1 , по особовому рахунку № НОМЕР_1 відкритому на її ім'я, станом на 01 жовтня 2020 року, заборгованість за спожиту теплову енергію за адресою: АДРЕСА_3 відсутня. (а.с.27)

Відповідно до довідки ТОВ «Світловодськпобут» № 30 від 28 січня 2025 року, виданої ОСОБА_1 , по особовому рахунку № НОМЕР_1 відкритому на її ім'я, станом на 01 січня 2025 року, нарахована заборгованість за спожиту теплову енергію за адресою: АДРЕСА_3 , в сумі 20 622.24 грн. (а.с.28)

Дана обставина свідчить про те, що відповідач дійсно нараховує позивачу заборгованість за спожиту теплову енергію.

Вирішуючи порушений спір по суті, суд зазначає наступне.

Правовідносини, що існують між сторонами, регулюються нормами ЦК України, Законом України «Про теплопостачання», Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198 (далі по тексту - Правила користування тепловою енергією), Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі по тексту - Правила надання послуг), Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 чинними на момент виникнення спірних правовідносин.

Частиною 1 статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Ч. 6 ст. 26 цього ж Закону передбачено, що у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Згідно ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

У п. 39 Правил користування тепловою енергією передбачено право споживача вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором.

Пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води від 26 липня 2019 року (далі - Порядок) визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Пунктом 4 Розділу І Порядку передбачено, що орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.

Розділом ІІІ Порядку визначено процедуру відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (ЦО та ГВП).

Так, відповідно до п. 1 Порядку власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення. (п.3)

Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії.

Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника.

Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів. (п.п.4-6)

Згідно п. 13 Розділу ІІІ Порядку після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб'єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб'єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області із заявою про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення належної їй квартири, реалізувавши власне право, надане їй ст. 1 Закону України «Про звернення громадян». Таке право не обмежує і Порядок відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, оскільки воно випливає з п. 3 Розділу ІІІ Порядку та визначає особливий розгляд такого звернення.

Виконавчий комітет Світловодської міської ради Кіровоградської області своїм рішенням № 283 від 11 червня 2020 року надав дозвіл позивачу на переобладнання квартири АДРЕСА_1 та встановлення системи індивідуального опалення шляхом відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, в міжопалювальний період, але не пізніше 01 жовтня 2020 року, та за умови отримання відповідних технічних умов.

На підставі наданого дозволу позивач провів відключення квартири від мереж централізованого опалення, про що складено відповідний Акт від 05 серпня 2020 року, підписаний представником суб'єкта господарювання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води та власником квартири.

Правомірність рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради, підстав відключення помешкання позивача від мереж ЦО і ГВП та процедури встановлення автономного опалення не є предметом спору, що наразі розглядається судом.

Відомостей про скасування рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області № 283 від 11 червня 2020 року матеріали справи не містять.

Таким чином, позивач у вищезазначений спосіб реалізувала своє право на вибір джерела теплопостачання до свого помешкання та здійснила відключення своєї квартири у міжопалювальний період, та не пізніше початку опалювального періоду, від мереж централізованого опалення на підставі дозволу суб'єкта владних повноважень і провела переобладнання та встановлення системи індивідуального опалення квартири під час його чинності, а тому таке відключення є правомірним, та не може вважатись самовільним.

З положень Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року №169 вбачається, що акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води затвердження не потребує.

Судом встановлено, та не заперечується сторонами, що між позивачами та відповідачем існували цивільно-правові відносини, внаслідок укладеного договору про постачання теплової енергії від 04 листопада 2019 року, відповідно до умов якого, п.43 - договір може бути розірваним достроково у разі: закінчення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця відповідно до діючого порядку, законодавства України, норм та правил.

Частинами 1, 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Таким чином, право на розірвання договору з надання послуг з централізованого опалення у позивач виникло з часу складання акту про відключення квартири від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП, тобто з 05 серпня 2020 року, відтак і зобов'язання за договором мають бути припинені саме з цього часу, в тому числі і в частині нарахування плати за послуги централізованого опалення.

Частиною 2 ст.653 ЦК України визначено, що у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України є припинення дії, яка порушує право.

З огляду на викладене, встановивши факт припинення користування позивачем послугами відповідача з часу складання акту про відключення квартири від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП, тобто з 05 серпня 2020 року, та відсутності заборгованості за надання централізованого теплопостачання на час відключення, суд вважає, що є правові підстави для розірвання договору та зобов'язання відповідача припинити нарахування плати за свої послуги з 05 серпня 2020 року.

Оцінивши кожен з аргументів, наведені позивачем у заяві по суті на підтвердження своїх доводів та заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому їх слід задовольнити у повному обсязі.

Оскільки, позивач при зверненні з даним позовом до суду відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» звільнений від сплати судового збору, з відповідача в порядку ст.141 ЦПК України, підлягає стягненню на користь держави судовий збір за дві позовні вимоги немайнового характеру в сумі 2 422 грн. 40 коп.

Керуючись ст.ст.4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут", про розірвання договору та зобов'язання припинити нарахування плати за не отримувані послуги - задовольнити.

Розірвати Договір з індивідуальним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії, укладений 04 листопада 2019 року, між Товариством з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» та ОСОБА_1 .

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з 05 серпня 2020 року.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» на користь держави судовий збір в сумі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 коп.

Відомості про сторони:

позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий 12 травня 1996 року Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області, РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ;

відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут», ЄДРПОУ 31678853, юридична адреса: 27500, м. Світловодськ Кіровоградської області, вул. Григорія Сковороди, 2А

Рішення набирає законної сили в порядку ч.1 ст. 273 ЦПК України.

Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня отримання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 355 ЦПК України.

Суддя Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області Ю.І. Макарова