Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
26100, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави, 26, тел. 2-10-45, E-mail: inbox@na.kr.court.gov.ua
26.03.2025
3/394/11/25
394/2/25
26 березня 2025 року Суддя Новоархангельського районного суду Кіровоградської області Запорожець О.М.
розглянувши матеріали, які надійшли від управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності стосовно громадянки України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, одруженої, має на утриманні одну малолтіню дитину, обіймаючої посаду головного бухгалтера централізованої бухгалтерії професійно-технічного училища №30 с. Торговиця, проживаючої АДРЕСА_1
за ч. 3 ст. 16414 КУпАП,
До Новоархангельського районного суду Кіровоградської області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. ч. 3 ст. 16414 КУпАП, зокрема в протоколі зазначено, що при здійсненні моніторингу закупівлі, відповідно до статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», проведеної професійно-технічним училищем № 30 с. Торговиця під час закупівлі товару «Тверде паливо (вугілля кам'яне)» (інформація оприлюднена в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozorro за номером ЦА-2024-04-05-009574-а), який розташований за адресою: вул. Сірка, буд. 42, с. Торговиця, Кіровоградська область, 26106, підпорядкований Міністерству освіти і науки України виявлено порушення законодавства про закупівлі, а саме: невідхилення тендерної пропозиції, яка підлягала відхиленню відповідно до Закону з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (в редакції від 14.03.2024).
Так, згідно із пунктом 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації, тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом завантаження необхідних документів, у вигляді кольорових сканованих копій виготовлених з оригіналів відповідних документів, оформлених та завірених належним чином (якщо інше не зазначено в цій документації та додатках до неї), що вимагаються замовником у цій тендерній документації, зокрема, інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, а саме технічну специфікацію, що повинна складатись з документів, зазначених у пунктах 6, 7 цього Розділу тендерної документації та у Додатку 3 до неї.
В пункті 6 «Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» розділу 3 тендерної документації зазначено, що перелік вимог до предмета закупівлі, його технічні та якісні характеристики зазначені у Додатку 3 до цієї тендерної документації.
Також, відповідно до пункту 7 «Інформація про маркування, протоколи закупівлі встановленим Замовником вимогам» розділу 3 тендерної документації, екологічні і інші характеристики товару та спосіб їх Додатку 3 до цієї тендерної документації.
У Додатку 3 до тендерної документації «Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі» наведена інформація про кількісні характеристики предмету закупівлі та зазначено: «якісні характеристики предмету закупівлі, згідно сертифікату генетичних, технологічних та якісних характеристик, повинні відповідати наступним показникам» та визначено перелік відповідних показників.
Так, згідно із таблицею, наведеною у Додатку 3 до тендерної документації, згідно сертифікату генетичних, технологічних та якісних характеристик, якісні характеристики предмету закупівлі вугілля марки Д (25-200) та вугілля марки ДГ (25-100) повинні відповідати показнику: масова частка кусків розміром менше нижчої границі, не більше ніж 12%.
Також, у Додатку 3 до тендерної документації зазначено, що інформація про відповідність запропонованого товару технічним та якісним вимогам Замовника повинна бути підтверджена шляхом надання учасниками у складі їх тендерних пропозицій наступних документів:
- копії сертифікату генетичних, технологічних та якісних характеристик, виданих ТК-92 «Вугілля та продукти його перероблення» або ВП «УКРНДІВУГЛЕЗБАГАЧЕННЯ» ДП «НТЦ «ВУГЛЕІННОВАЦІЯ» (або іншою організацією, що має на це право відповідно до вимог ДСТУ 7146:2010), на кожну марку вугілля, що є предметом закупівлі за цими торгами, дійсного на дату оголошення цієї процедури та завіреного відповідно до вимог чинного законодавства України. Марочна належність вугілля згідно такого сертифікату генетичних, технологічних та якісних характеристик повинна відповідати вимогам таблиці 1 ДСТУ 3472-2015;
- посвідчення про якість на кожну марку вугілля, що є предметом закупівлі за цими торгами, оформленого згідно з вимогами ДСТУ 7146:2010, зокрема із зазначенням показників, що підтверджують відповідність вугілля вимогам цієї технічної специфікації, виданого лабораторією, що має на це відповідні повноваження та акредитацію (або компетентність яких підтверджена іншим способом, визначеним законодавством).
На виконання вищевказаних вимог тендерної документації, в складі тендерної пропозиції учасника приватного підприємства «ПРОМАГРОТЕХ» надано, видані ВП «УКРНДІВУГЛЕЗБАГАЧЕННЯ» ДП «НТЦ «ВУГЛЕІННОВАЦІЯ», сертифікат генетичних, технологічних та якісних характеристик на вугілля кам'яне ДГ (25-100) № 77, якому надано чинність в червні 2023 року. Сертифікат генетичних, технологічних та якісних характеристик на вугілля кам'яне Д (25-200) № 127, якому надано чинність у вересні 2023 року, а також, посвідчення про якість вугілля марки ДГ (25-100) від 07.02.2024 №1, посвідчення про якість вугілля марки Д (25-200) від 07.02.2024 № 2.
Однак, вищевказані сертифікати не містять інформацію про відповідність такій якісній характеристиці предмету закупівлі, як масова частка кусків розміром менше нижчої границі, не більше ніж 12%, що не відповідає вимогам пункту 1 розділу 3 тендерної документації. Додатку 3 до тендерної документації.
Згідно із вимогами пункту 54 Особливостей та пункту 1 «Процедура надання роз'яснень щодо тендерної документації» розділу 2 «Порядок унесення змін та надання роз'яснень до тендерної документації» тендерної документації, фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру.
Звернення через електронну систему закупівель до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації, при проведенні закупівлі, не надходили.
Крім того, згідно з пунктом 1 розділу 3 тендерної документації, документи, що вимагаються положеннями даної тендерної документації, але не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб-підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції. При цьому учасник надає лист-роз'яснення в довільній формі, в якому зазначає підстави ненадання відповідних документів з посиланням на норми чинного законодавства України. Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб-підприємців, у складі тендерної пропозиції, не може бути підставою для її відхилення замовником.
Однак, у складі тендерної пропозиції учасника ПП «ПРОМАГРОТЕХ» не надано лист-роз'яснення в довільній формі в якому зазначено підстави ненадання в складі тендерної пропозиції сертифікатів генетичних, технологічних та якісних характеристик згідно з якими якісні характеристики предмету закупівлі вугілля марки Д (25-200) та вугілля марки ДГ (25-100) відповідають такому показнику, як масова частка кусків розміром менше нижчої границі, не більше ніж 12%, як це передбачено вимогами пунктом 1 розділу 3 тендерної документації, із посиланням на норми чинного законодавства України.
Отже, в складі тендерної пропозиції учасника ПП «ПРОМАГРОТЕХ» не надано сертифікати генетичних, технологічних та якісних характеристик згідно з якими предмет закупівлі вугілля марки ДГ (25-100), вугілля марки Д (25-200) відповідає такому показнику якісних характеристик, як масова частка кусків розміром менше нижчої границі, не більше ніж 12%, що не відповідає вимогам пункту 1 розділу 3 тендерної документації. Додатку 3 до тендерної документації.
Внаслідок вищевказаного, не відхилено тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі ПП «ПРОМАГРОТЕХ» як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації, та згідно з протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 16.04.2024 №6, визначено ПП «ПРОМАГРОТЕХ» переможцем процедури закупівлі, чим гр. ОСОБА_1 порушила вимоги абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (в редакції від 14.03.2024).
Правопорушниця в судовому засіданні свою вину визнала повністю, каялася просила суворо не карати.
Викладені в протоколі обставини, підтверджуються протоколом про адміністративне правопорушення, висновком про результати моніторингу процедури закупівлі №187 від 09.09.2024 року та іншими матеріалами справи.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 16414 КУпАП, визначенням якого є - невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону;
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою правопорушницею, так і іншими особами.
При накладенні правопорушниці адміністративного стягнення за вчинене адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 16414 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою правопорушницею, так і іншими особами. Тобто суд зазначає, що порушниця вчинила правопорушення з необережності, а саме не передбачала можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння (дії або бездіяльності), хоча повинна була і могла їх передбачити, дані її дії не потягли будь-яких тяжких наслідків, обставин, що обтяжують її відповідальність не встановлено і тому, за таких обставин приходить до висновку, що достатнім і необхідним адміністративним стягненням за вчинене адміністративне правопорушення буде стягнення у виді - штрафу в межах санкції ч. 3 ст. 16414 КУпАП.
Відповідно до ст. 401 КУпАП - судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
В ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає на час ухвалення судового рішення - 605,60 грн.
Зазначена сума судового збору, крім штрафу підлягає стягненню з порушниці.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1, 10, 24, 40 1, ч. 3 ст. 16414, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 16414 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити їй адміністративне стягнення у вигляді тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на користь держави, що складає 25500 /двадцять п'ять тисяч п'ятсот/ гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 /шістсот п'ять/ грн. 60 коп. на користь держави.
Роз'яснити ОСОБА_1 положення ст.ст. 307 та 308 КУпАП відповідно до якої штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького Апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: