справа № 208/2421/25
№ провадження 3/208/1592/25
Іменем України
24 березня 2025 р. м. Кам'янське
Суддя Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Кузнєцова А.С., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення з іншими матеріалами, що надійшли з Департаменту муніципальних послуг та регуляторної політики Кам'янської міської ради, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №00963 від 22.01.2025 р., гр. ОСОБА_1 порушив ч.1 ст.5 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування місця проживання в Україні», а саме: 22.01.2025р. встановлено факт проживання без реєстрації місця проживання, чим, на думку суб'єкта складання протоколу, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.197 КУпАП.
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності,не з'явилась. 21.03.2025 року від його законного представника, ОСОБА_2 , надійшли до суду письмові пояснення, в яких вона визнала, що син дійсно не мав місця реєстрації, але на даний час вже зареєструвався у встановленому законом порядку.
Дослідивши письмові докази суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 197 КУпАП проживання громадян, зобов'язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання - тягнуть за собою попередження.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його. Іноземець чи особа без громадянства, які отримали довідку про звернення за захистом в Україні, можуть зареєструвати місце свого перебування в Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197КУпАП підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення № 000963 від 22.01.2025, в якому також містяться письмові пояснення ОСОБА_1 , відповідно до яких за сімейними обставинами сталось правопорушення;
- письмовими поясненнями законного представника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , відповідно яким, її син, дійсно не мав реєстрації місця проживання, оскільки не було куди реєструватись. Як тільки з'явилась квартира, син одразу був зареєстрований у даному помешканні.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 містяться ознаки правопорушення, передбаченого ч.1ст. 197 КУпАП.
Відповідно до ст. 12 КУпАП адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
Згідно ч. 1ст.13КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП.
Відповідно до ст.24-1КпАП України за вчинення правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу: зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; попередження; догана або сувора догана; передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
За таких підстав, у відповідності до ст. 24-1 КУпАП, враховуючи, що на момент виявлення зазначеного правопорушення, ОСОБА_1 досяг шістнадцятирічного віку, суд застосовує до нього захід впливу у виді попередження.
Заходи впливу, передбачені ст.24-1 КУпАП не є адміністративними стягненнями в розумінні ст.23 КУпАП, а є альтернативними заходами впливу, які можуть бути застосовані тоді, коли виховання неповнолітнього правопорушника є можливим без накладення адміністративного стягнення у загальному порядку. Тому, при застосуванні до неповнолітнього правопорушника заходів впливу, передбаченихст. 24-1 КУпАП, стягнення судового збору не допускається.
Керуючись ст. ст.12-13,24-1,197ч.1,283,284,294 КУпАП,
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у здійсненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 197 КУпАП.
Застосувати до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності до ст. 24-1 КУпАП, заходи впливу за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді попередження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Дніпродзержинська.
Суддя А.С. Кузнєцова