Рішення від 20.03.2025 по справі 380/10593/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2025 рокусправа № 380/10593/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

за участю:

секретаря судового засідання - Фінканін М.С.,

представника позивача - Василечко Н.В., Данкевич О.І.,

представника відповідача - Мерзи Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "ІКФ "Інтехна-Львів" до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "ІКФ "Інтехна-Львів" (далі - позивач) звернулося до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 16.01.2024 № 1993/13-01-07-01 та від 16.04.2024 № 17291/13-01-07-01.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" прийняті ППР від 16.01.2024 № 1993/13-01-07-01, яким зменшена сума від'ємного значення з ПДВ на 377 620,00 грн. Також за результатами розгляду скарги від 30.01.2024 податковий орган 16.04.2024 прийняв ППР № 17291/13-01-07-01 про застосування штрафу з податку на додану вартість на загальну суму 97263,01 грн.

Позивач стверджує, що під час перевірки податковий орган невірно надав оцінку обставинам господарської діяльності підприємства, неправильно оцінив первинні бухгалтерські документи, надані до перевірки та доданими до скарги на акт перевірки й ППР, а також протиправно не взяв до уваги ту обставину, що договори оренди ресторану (частина нежитлового приміщення за адресою м. Львів, вул. Г Кузневича 16а), які були укладені із ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_3 , фактично стосувалися приміщення площею 340,2 м кв., а не 36.6 м кв, що підтверджене Актами надання послуг оренди та зареєстрованими податковими накладними.

Ці обставини призвели до неправильних висновків перевірки та як наслідок - прийняття протиправних ППР.

Ухвалою від 22.05.2024 головуюча суддя Кедик М.В. відкрила провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 12.06.2024 о 10:45 год.

Головне управління ДПС у Львівській області 12.06.2024 подало відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, з огляду на таке.

У грудні 2023 року посадовою особою Головного управління ДПС у Львівській області проведена позапланова виїзна перевірка ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за жовтень 2023 року від'ємного значення з ПДВ. Під час перевірки встановлено порушення позивачем п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст.187, п. 188.1 ст. 188; п. 200.1, 200.2, п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України - завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за жовтень 2023 року в сумі 377 620,00 грн та п. 201.10 ст. 201 цього Кодексу - відсутня реєстрація в ЄРПН податкових накладних при наданні послуг із оренди всього у сумі ПДВ 377 620,14 грн.

Вказані порушення стали підставою для прийняття спірних ППР. Стверджує, що встановлені порушення підтверджується первинними бухгалтерськими документами позивача та банківськими виписками та не спростовані ні скаргою на акт перевірки й ППР, ні наданими до нею документами. Усі виявлені порушення описані та зафіксовані в акті перевірки.

02.07.2024 позивач подав відповідь на відзив на позовну заяву, де не погоджується із доводами податкового органу, наведеними у відзиві. Зауважує, що у відзиві відповідач безпідставно вказує на те, що ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" не надала до перевірки укладені з ФОП ОСОБА_1 (липень 2023 року), ФОП ОСОБА_4 (серпень, вересень 2023 року) та ФОП ОСОБА_3 (жовтень 2023 року) договори оренди: (1) ресторану Бабо загальною площею 340,2 м кв.; (2) обладнання, що використовується для надання ресторанних послуг в ресторані Бабо, оскільки під час перевірки позивач надав усі необхідні договори та Акти надання послуг оренди приміщень з вказаними контрагентами. Крім того, податковий орган за результатами перевірки не склав до Акту перевірки додаток із переліком документів, які були використані при проведенні перевірки, тому вказане не свідчить про не надання чи відсутність необхідних документів. Відповідач відповідно і не надав жодних доказів на спростування тверджень щодо не надання чи відсутності необхідних до перевірки документів.

У зв'язку із тривалою тимчасовою непрацездатністю судді Кедик М.В. проведений повторний автоматизований розподіл справи № 380/10593/24.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.10.2024 справа № 380/10593/24 передана для розгляду судді Кисильовій О.Й.

Ухвалою від 29.10.2024 справа № 380/10593/24 прийнята до провадження за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначене на 20.11.2024 о 11:00 год.

Протокольною ухвалою від 20.11.2024 підготовче засідання відкладено на 12.12.2024 о 11:00 год.

Протокольною ухвалою від 12.12.2024 підготовче провадження продовжене на 30 днів та у підготовчому засіданні оголошена до 16.01.2025 о 14:00 год.

Ухвалою від 16.01.2025 закрите підготовче провадження. Справа призначена до судового розгляду по суті на 19.02.2025 о 13:30 год.

Протокольною ухвалою від 19.02.2025 судове засідання відкладене на 10.03.2025 о13:30 год.

У судовому засіданні 10.03.2025 представник позивача підтримала позовні вимоги повністю та просила позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні 10.03.2025 просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

У судовому засіданні 10.03.2025 суд перейшов до стадії ухвалення рішення.

У судовому засіданні 20.03.2025 проголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.

Головним управлінням ДПС у Львівській області на підставі направлення від 18.12.2023 №9183, виданого головному державному інспектору відділу перевірок платників основних галузей економіки управління податкового аудиту ГУ ДПС у Львівській області Бобровській Ірині та наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 12.12.2023 № 4515-ПП виданого на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 ПК України проведена позапланова документальна виїзна перевірка Приватного підприємства "ІКФ "Інтехна-Львів" з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за жовтень 2023 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленного до відшкодування з бюджету.

За результатами перевірки складений Акт від 29.12.2023 № 36787/13-01-07- 01/19169842 (далі - Акт перевірки № 36787).

Перевіркою встановлені такі порушення:

1) п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188; п. 200.1, п. 200.2, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України - завищення Підприємством суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (показник рядка 21 Декларації) за жовтень 2023 року - в сумі 377 620 гривень;

2) п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України - відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні при наданні послуг із оренди всього у сумі ПДВ 377 620,14 грн, у тому числі за липень 2023 року у сумі 77 587,17 грн, за серпень 2023 року у сумі 58 941,96 грн, за вересень 2023 року у сумі 46 564,99 грн та за жовтень 2023 року у сумі 194 526,01 грн.

На підставі Акту перевірки № 36787 прийняті податкові повідомлення- рішення (далі - ППР) від 16.01.2024:

- № 1993/13-01-07-01, яким ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" визначена сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду 377 620,00 грн;

- № 1994/13-01-07-01, яким ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" нарахований штраф за платежем ПДВ у сумі 188 810,07 грн.

Позивач оскаржив зазначені ППР в адміністративному порядку до ДПС України.

Рішенням про результати розгляду скарги від 03.04.2024 № 9397/6/99-00-06-01-04-06 ДПС України частково задовольнила скаргу ПП "ІКФ "Інтехна-Львів", скасувавши ППР від 16.01.2024 № 1994/13-01-07-01 у частині застосування штрафних санкцій за липень-вересень 2023 року. В іншій частині зазначене ППР та ППР від 16.01.2024 № 1993/13-01-07-01 залишені без змін.

16.04.2024 Головне управління ДПС у Львівській області прийняло ППР № 17291/13-01-07-01, яким ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" нарахований штраф за платежем ПДВ у сумі 97263,01 грн.

Не погодившись із ППР від 16.01.2024 № 1993/13-01-07-01 та від 16.04.2024 №17291/13-01-07-01, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Із Акту перевірки № 36787 слідує, що спірні ППР прийняті у зв'язку із встановленням податковим органом наступних порушень.

Перевіркою встановлено, що місцезнаходження ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" (ЄДРПОУ 19169842) відповідно до Витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних: осіб-підприємців: 79041, м. Львів, вул. Кузневича, буд. 16-А.

Фактично суб'єкт господарювання знаходиться за адресою: 79041, м. Львів, вул. Кузневича, буд. 16-А.

На початок перевірки використовуються у господарській діяльності: власних всього 1295,1 м кв., з них: офісних - 0 м кв., виробничих - 1295,1 м кв., складських - 0 м кв.; орендованих всього - 273,8 м кв., які є виробничими.

Власні приміщення ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" - ресторан Babo Garden, кафе-Бар "Інтехна-Львів" (м. Львів, вул. Кузневича,16-А).

Орендовані приміщення: нежитлове приміщення за адресою: м. Львів, пл. Ринок, буд. 34, площею 273,8 м кв.

У пункті 3.1 Акту перевірки № 36787 зазначено:

"… Перевіркою своєчасності, достовірності і повноти визначення ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" суми податкових зобов'язань та врахування при розрахунку показника рядка 19 Декларації (рядок 9 (колонка Б) Декларації) за жовтень 2023 року, встановлено її заниження всього у сумі 377 620 грн, у тому числі за липень 2023 року у сумі 77 587 грн, за серпень 2023 року - 58 942 грн, за вересень 2023 року - 46 565 грн та за жовтень 2023 року - 194 526 грн, що призвело до завищення на цю ж суму показника рядка 19 Декларації…

… ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" укладено договори оренди ресторану {частина нежитлового приміщення - ресторану Babo за адресою м. Львів, вул. Г. Кузневина, будинок 16А, зокрема: приміщення першого поверху, вказані на плані (Додаток 1 до цього Договору) під номерами 11, 12, 13 та 15 загальною площею 36,3 мкв.), а саме:

1.ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" (Орендодавець) укладений з ФОП ОСОБА_1 (2305602150) (Орендар) договір оренди від 01.03.2023 № 01-03/23, відповідно до якого:

"1.1. На умовах цього Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування частину нежитлового приміщення - ресторану Babo за адресою м Львів, вул. Г. Кузневича, будинок 16-А, зокрема: приміщення першого поверху, вказані на плані (Додаток 1 до цього Договору) під номерами 11,12, І3 та 15 загальною площею 36,3 м кв., що є приватною власністю Орендодавця (далі - Об'єкт оренди).

1.2. Погоджена Сторонами вартість Об'єкта оренди становить 1 000 000,00 грн…

…2.1. Орендар вступає у строкове платне користування Об'єктом оренди у день, вказаний в Акті приймання-передачі Об'єкта оренди…

.. 3.1. Орендна плата встановлюється Сторонами в розмірі 100 000,0 грн (сто тисяч гривень 00 коп) за місяць оренди, що включає ПДВ.

3.2. Сплата орендної плати здійснюється щомісячно в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на банківський рахунок Орендодавця не пізніше 05 числа місяця наступного за звітним.

3.3. Орендар має право вносити орендну плату попередньою оплатою за будь-який строк у розмірі, що визначається на момент оплати

3.4. Орендна плата починає нараховуватися з дня підписання Сторонами Акту прийому-передачі Об'єкта оренди. За перший та останній місяці оренди Орендар сплачує орендну плату пропорційно... "

ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" до договору оренди від 01.03.2023 № 01-03723 представлено Акт приймання-передачі Об'єкта оренди від 01.03.2023.

Також ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" представлено Акт приймання-передачі Об'єкта оренди від 01.08.2023 за договором оренди від 01.03.2023 № 01-03/23, відповідно до якого:

"7. Орендар повертає зі строкового платного користування, а Орендодавець приймає частину нежитлового приміщення -ресторану Ваbо за адресою м. Львів, вул. Г. Кузневича, будинок 16-А, зокрема: приміщення першого поверху, вказані на плані (Додаток 1 до цього Договору) під номерами 1 1, 12, 13 та 15 загальною площею 36,3 м кв... "

Відповідно до представлених виписок банку, оборотно-сальдової відомості по бухгалтерському рахунку 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" по контрагенту ФОП ОСОБА_1 , за період липень-жовтень 2023 року, розрахунки між ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" та ФОП ОСОБА_1 за період не проводились.

Проте, ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" не складено податкову накладну за липень 2023 року на загальну суму 100 000,0 грн (у т. ч. ПДВ у сумі 16 666,67 грн) та не відображено у складі податкових зобов'язань. Дану податкову накладну не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних…

2. ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" (Орендодавець) укладено з ФОП ОСОБА_4 (2326620470) (Орендар) Договір оренди від 16.11.2022 № 01-11/22, відповідно до якого:

"1.1. На умовах цього Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування частину нежитлового приміщення - ресторану Ваbо за адресою м. Львів, вул. Г. Кузневича, буд. 16-А, зокрема: приміщення першого поверху, вказані на плані (Додаток 1 до цього Договору) під номерами 11, 12, 13 та 15 загальною площею 36,3 м кв., що є приватною власністю Орендодавця (далі - Об'єкт оренди).

1.2. Погоджена Сторонами вартість Об'єкта оренди становить грн…

…2.1. Орендар вступає у строкове платне користування Об'єктом оренди у день, вказаний в Акті приймання-передачі Об'єкта оренди…

.. 3.1. Орендна плата встановлюється Сторонами в розмірі 5000,00 грн за місяць оренди, без ПДВ.

3.2. Сплата орендної плати здійснюється щомісячно в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на банківський рахунок Орендодавця не пізніше 05 числа місяця наступного за звітним.

3.3. Орендар має право вносити орендну плату попередньою оплатою за будь-який строк у розмірі, що визначається на момент оплати

3.4. Орендна плата починає нараховуватися з дня підписання Сторонами Акту прийому-передачі Об'єкта оренди. За перший та останній місяці оренди Орендар сплачує орендну плату пропорційно... "

ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" до Договору оренди від 16/11-2022 № 01-11/22 представлено Акт приймання-передачі Об'єкта оренди від 16.11.2022.

Також, ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" представлено Додаткову угоду від 01.01.2023 № 1 до Договору оренди від 16.11.2022 № 01-11/22, відповідно до якої:

..1. Сторони погодили п. 3.1. викласти в новій редакції:

"3.1. Орендна плата встановлюється Сторонами в розмірі 100 000,0 грн (сто тисяч гривень 00 коп) за місяць оренди, що включає ПДВ".

Усі інші положення Договору Залишаються в попередній редакції. Ця Додаткова угода набуває сичи з 01 вересня 2023 р. "

Відповідно до представленого ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" Акта приймання-передачі Об'єкта оренди від 08.09.2023 за Договором оренди від 16.11.2022 № 01-11/22:

"1. Орендар повертає зі строкового платного користування, а Орендодавець приймає частину нежитлового приміщення - ресторану Babo за адресою м.Львів, вул. Г. Кузневича, будинок 16-А, зокрема: приміщення першого поверху, вказані на плані (Додаток 1 до цього Договору) під номерами 11, 12, 13 та 16 загальною площею 36,3 м кв... "

Відповідно до представлених виписок банку, оборотно-сальдової відомості по бухгалтерському рахунку 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" по контрагенту ФОП ОСОБА_4 за період липень-жовтень 2023 року, розрахунки між ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" та ФОП ОСОБА_4 за період не проводились.

Проте, ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" не складено податкову накладну за серпень 2023 року на загальну суму 100 000,0 грн (у т. ч. ПДВ у сумі 16 666,67 грн) та не відображено у складі податкових зобов'язань. Дану податкову накладну не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" (Орендодавець) укладено з ФОП ОСОБА_3 (2181725144) (Орендар) Договір оренди від 01.08.2022 № 01-01/08/22, відповідно до якого:

" 1.1. На умовах цього Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування частину нежитлового приміщення - ресторану Babo за адресою м. Львів, вул. Г. Кузневича, будинок 16-А, зокрема: приміщення першого поверху, вказані на плані (Додаток 1 до цього Договору) під номерами 11, 12, 13 та 15 загальною площею 36,3 м.кв., що є приватною власністю Орендодавця (далі - Об 'єкт оренди).

1.2. Погоджена Сторонами вартість Об'єкта оренди становить грн…

…2.1. Орендар вступає у строкове платне користування Об'єктом оренди у день, вказаний в Акті приймання-передачі Об'єкта оренди…

.. 3.1. Орендна плата встановлюється Сторонами в розмірі 5000,00 грн за місяць оренди, без ПДВ.

3.2. Сплата орендної плати здійснюється щомісячно в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на банківський рахунок Орендодавця не пізніше 05 числа місяця наступного за звітним.

3.3. Орендар має право вносити орендну плату попередньою оплатою за будь-який строк у розмірі, що визначається на момент оплати

3.4. Орендна плата починає нараховуватися з дня підписання Сторонами Акту прийому-передачі Об'єкта оренди. За перший та останній місяці оренди Орендар сплачує орендну плату пропорційно... "

ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" до Договору оренди від 01.08.2022 № 01-01/08/22 представлено Акт приймання-передачі Об'єкта оренди від 01.08.2022.

Також, ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" представлено Додаткову угоду від 01.09.2023 № 1 до Договору оренди від 01.08.2022 № 01-01/08/22, відповідно до якої:

1. Сторони погодили п. 3.1. викласти в новій редакції:

"3.1. Орендна плата встановлюється Сторонами в розмірі 100 000,0 грн (сто тисяч гривень 00 коп) за місяць оренди, що включає ПДВ".

Усі інші положення Договору Залишаються в попередній редакції. Ця Додаткова угода набуває сичи з 01 вересня 2023 р. "

Відповідно до представлених виписок банку, оборотно-сальдової відомості по бухгалтерському рахунку 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" по контрагенту ФОП ОСОБА_3 , за період липень-жовтень 2023 року, розрахунки між ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" та ФОП ОСОБА_3 не проводились.

Проте, ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" не складено податкові накладні за вересень 2023 року на загальну суму 100 000,0 грн (у т.ч. ПДВ у сумі 16666,67 грн) та жовтень 2023 року на загальну суму 100 000,0 грн (у т.ч. ПДВ у сумі 16 666,67 грн) та не відображено у складі податкових зобов'язань. Дані податкові накладні не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних…

…Отже, на порушення п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу, підприємством занижено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у зв'язку не нарахування податкових зобов'язань при наданні послуг із оренди частини нежитлового приміщення - ресторану Ваbо на загальну суму 66 666,67 грн, у тому числі за липень 2023 року у сумі 16 666,67 грн (ФОП ОСОБА_1 ), за серпень 2023 року у сумі 16 666,67 грн (ФОП ОСОБА_4 ), за вересень 2023 року у сумі 16 666,67 грн та жовтень 2023 року у сумі 16 666,67 грн (ФОП ОСОБА_3 ).

II. В ході проведення перевірки ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" представлені наступні акти надання послуг оренди ресторану Бабо:

-Акт надання послуг № 11 від 31.07.2023 (оренда ресторану Ваbо) Замовник - ФОП ОСОБА_1 (2305602150), площа 340,2 м кв., загальна сума 100 000,00 грн, у тому числі ПДВ 16 666,67 грн;

- Акт надання послуг № 12 від 31.08.2023 (оренда ресторану Ваbо) Замовник - ФОП ОСОБА_4 (2326620470), площа 340,2 м кв., загальна сума 100 000,00 грн, у тому числі ПДВ 16 666,67 грн;

- Акт надання послуг № 13 від 30.09.2023 (оренда ресторану Ваbо) Замовник - ФОП ОСОБА_4 (2326620470), площа 340,2 м кв., загальна сума 100 000,00 грн, у тому числі ПДВ 16 666,67 грн;

- Акт надання послуг № 14 від 31.10.2023 (оренда ресторану Ваbо) Замовник - ФОП ОСОБА_3 (2181725144), площа 340,2 м кв., загальна сума 100 000,00 грн, у тому числі ПДВ 16 666,67 грн.

ПП "ІКФ "Інтехна - Львів" виписано (оформлено) на адресу вищезазначених ФОП наступні податкові накладні:

- податкова накладна № 221 від 31.07.2023, покупець (неплатник) на загальну суму 100 000,00 грн, у тому числі ПДВ 16 666,67 грн, кількість (об'єм, обсяг) - 340,2 м кв., номенклатура товарів/послуг - оренда ресторану Бабо;

- податкова накладна № 254 від 31.08.2023, покупець (неплатник) на загальну суму 100 000,00 грн, у тому числі ПДВ 16 666,67 грн, кількість (об'єм, обсяг) - 340,2 м кв., номенклатура товарів/послуг - оренда ресторану Бабо;

- податкова накладна № 285 від 30.09.2023, покупець (неплатник) на загальну суму 100 000,00 грн, у тому числі ПДВ 16 666,67 грн, кількість (об'єм, обсяг) - 340,2 м кв., номенклатура товарів/послуг - оренда ресторану Бабо;

- податкова накладна № 316 від 31.10.2023, покупець (неплатник) на загальну суму 100 000,00 грн, у тому числі ПДВ 16 666,67 грн, кількість (об'єм, обсяг) - 340,2 м кв., номенклатура товарів/послуг - оренда ресторану Бабо.

Дані податкові накладні зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суми податку на додану вартість, згідно з вищезазначеними податковими накладними, виписаними ПП "ІКФ "Інтехна - Львів" та зареєстрованими Єдиному реєстрі податкових накладних, підприємством включено до складу податкових зобов'язань за липень, серпень, вересень, жовтень 2023 року та відображено у рядку 1.1 Податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2023 року у сумі 16 666,67 грн, за серпень 2023 року у сумі 16 666,67 грн, за вересень 2023 року у сумі 16 666,67 грн та жовтень 2023 року у сумі 16 666,67 гривень.

… ПП "ІКФ "Інтехна - Львів" до перевірки не представлено укладені з ФОП ОСОБА_1 (липень 2023 року), ФОП ОСОБА_4 (серпень, вересень 2023 року) та ФОП ОСОБА_3 (жовтень 2023 року) договора оренди:

- ресторану Бабо загальною площею 340,2 м кв.,

- обладнання, що використовується для надання ресторанних послуг в ресторані Бабо.

Вартість амортизації обладнання, що безкоштовно використовується орендарями для надання ресторанних послуг в загальній сумі 213 284,77 грн віднесено до складу адміністративних витрат.

В бухгалтерському обліку відображено проведеннями Дт 92 Кт 131.

Відповідно до даних рахунку 13 "Знос (амортизація) необоротних активів" та відомостей амортизації:

вартість амортизації обладнання, що безкоштовно використовується орендарями для надання ресторанних послуг становить 213 284,77 грн, у тому числі по періодах: липень 2023 року - 54 826,16 грн, серпень 2023 року - 52 819,67 грн, вересень 2023 року - 52 819,47 грн, жовтень 2023 року - 52 819,47 грн.

З усного пояснення посадових осіб встановлено, що окремі лічильники обліку електроенергії та води на орендованих приміщеннях не встановлювались.

Відповідно до наданих для перевірки первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку підприємством понесено витрати на збір та вивіз побутових відходів, водопостачання та водовідведения, електрична енергія, газ природний, тощо.

Вартість вищезазначених комунальних послуг в загальній сумі 1 003 703,33 грн віднесено до складу адміністративних витрат.

В бухгалтерському обліку відображено проведеннями Дт 92 Кт 631.

Згідно з актами наданих послуг та рахунків вартість комунальних витрат (без урахування ПДВ), сплачених ПП "ІКФ "Інтехна - Львів" постачальникам, становить 1 341 482,48 грн,

ПП "ІКФ "Інтехна - Львів" суми ПДВ з вартості вищезазначених придбаних комунальних послуг, які в подальшому використовуються (споживаються) у господарській діяльності контрагентами - орендарями, включено до складу податкового кредиту за відповідні періоди.

Однак, ПП "ІКФ "Інтехна - Львів" не перевиставлено відшкодування комунальних витрат орендарям (до перевірки не представлено первинні документи) та дані операції не відображено в бухгалтерському обліку.

Перевіркою для обчислення вартості послуг оренди обладнання, що безкоштовно використовується орендарями для надання ресторанних послуг, враховано суму розрахованої амортизації обладнання за липень - жовтень 2023 року.

Враховуючи вищенаведене, ПП "ІКФ "Інтехна - Львів" за рахунок не перевиставлення орендарям вартості відшкодування комунальних витрат, які є складовою витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, та не нарахування податкових зобов'язань по операціях з безкоштовного надання орендарям обладнання у використання для надання ресторанних послуг в розмірі вартості нарахованої амортизації занижено базу оподаткування ПДВ всього в сумі 1 554 767 грн (ПДВ в сумі - 310 953 грн), у тому числі по періодах липень 2023 року - 60920,50 грн, серпень 2023 року - 42275,29 грн, вересень 2023 року - 29898,32 грн, жовтень 2023 року - 177859,34 грн.

ПП "ІКФ "Інтехна - Львів" не складені податкові накладні та не відображено у складі податкових зобов'язань за відповідні періоди. Дані податкові накладні не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних…

…Таким чином, на порушення п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу, підприємством занижено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у зв'язку не нарахуванням податкових зобов'язань при здійсненні операцій з надання послуг оренди обладнання, що безкоштовно використовується фізичними особами-підприємцями для надання ресторанних послуг, та на вартість витрат на оплату спожитих комунальних послуг, які підлягають відшкодуванню орендарями, на загальну суму 310 953,46 грн, у тому числі за липень 2023 року у сумі 60 920,50 грн, за серпень 2023 року у сумі 42 275,29 грн, за вересень 2023 року у сумі 29 898,32 грн та за жовтень 2023 року у сумі 177 859,34 грн.

Крім того, перевіркою ПП "ІКФ "Інтехна - Львів" встановлено порушення щодо реєстрації (відсутності реєстрації) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або щодо виявлення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкових накладних…".

Позивач не погоджується із висновками, наведеними в Акті перевірки № 36787, з огляду на таке.

Позивач є власником об'єктом нерухомого майна за адресою м. Львів, вул. Кузневича 16-А загальною площею 1295,1 м кв., що використовується під брендом Babo Garden. Також ПП "ІКФ "Інтехна - Львів" орендує приміщення за адресою м. Львів, пл. Ринок 34 площею 273,8 м кв. (кафе "Кентавр"), що встановлено відповідачем під час перевірки. Станом на зараз та протягом періоду, охопленого перевіркою (липень-жовтень 2023 року) кафе "Кентавр" не працює у зв'язку з проведенням ремонтних робіт. Обладнання, що не використовується на цей момент, зберігається в приміщенні за адресою м. Львів, вул. Кузневича 16-А.

На об'єкті за адресою м. Львів, вул. Кузневича 16-А профільною діяльністю ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" є обслуговування клієнтів, маркетинг, вирішення адміністративних питань і налагодження бізнес-процесів, а також робота бару. Позивач не здійснює діяльність з приготуванням страв, що підтверджується як даними РРО і складеними та зареєстрованими податковими накладними, так і реєстрацією оператора потужності у Держпродспоживслужбі саме в статусі бару (r-UA-13-21-8803). Бізнес-модель Підприємства передбачає залучення контрагентів до виготовлення і продажу страв на об'єкті за адресою м. Львів, вул. Кузневича 16-А. Така співпраця має економічний сенс для ПП "ІКФ "Інтехна-Львів", оскільки в такий спосіб позивач має можливість забезпечувати гостей обслуговуванням не тільки напоями, а й стравами.

Відносини користування приміщенням врегульовані Договорами оренди, які були предметом перевірки. Вказані договори передбачають передачу в оренду частини приміщення загальною площею 340,2 м кв. за номерами 4, 5, 6, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 22, 24, 28 та 6 у Технічному паспорті, тобто при складанні цих договорів була допущенна технічна помилка в частині площі 36,3 м кв.

За умовами Договорів оренди, які були предметом перевірки, в місячну орендну плату включена вартість комунальних послуг за користування газопостачанням, електроенергією, водопостачанням та водовідведенням, витрати за користування телефонним та електронним зв'язком, по обслуговуванню протипожежної та охоронної сигналізації та інших послуг по укладених договорах по Об'єкту оренди зі всіма необхідними підприємствами, установами, організаціями.

Вартість оренди була розрахована ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" на підставі Бухгалтерської довідки № 1/22 (Додаток 20), з урахуванням співвідношення площі орендованих приміщень до загальної площі об'єкта нерухомого майна. Таким чином, собівартість комунальних послуг на 1 м кв. приміщення складає 165,87 грн (без ПДВ) за один місяць. Діюча орендна плата встановлена в розмірі 244,95 грн за 1 м кв. (без ПДВ) за один місяць.

Позивач наголошує, що протягом усього строку користування приміщеннями (з 01.03.2023 до 01.08.2023 ФОП ОСОБА_1 , з 01.08.2023 до 30.09.2023 ФОП ОСОБА_4 та з 01.10.2023 ФОП ОСОБА_3 ) у користування цих ФОП було передано приміщення площею саме 340,2 м кв. Це підтверджується Актами наданих послуг №№ 11, 12, 13, 14, які є первинними документами, а також зареєстрованими податковими накладними № № 221, 254, 285, 316.

Разом з цим, під час перевірки податковий орган не взяв до уваги ані Акти надання послуг, ані зареєстровані податкові накладні, які підтверджують нарахування Підприємством зобов'язань зі сплати ПДВ з операції надання частини приміщення в оренду, а саме 340,2 м кв.

Щодо доводів відповідача про безоплатну передачу в користування орендарів обладнання для надання ресторанних послуг та не реєстрації позивачем податкових накладних щодо надання обладнання, позивач зазначив, що відповідач дійшов такого висновку, взявши за базу нарахування усе обладнання згідно балансу ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" та даних про нарахування амортизації на обладнання у відповідні періоди на суму 213 284,80 грн. Ця сума взята для обчислення бази нарахування зобов'язань з ПДВ щодо операції з безкоштовного надання техніки в користування. Втім, контролюючий орган не встановив під час перевірки, яке саме обладнання використовувалося Орендарем, яке обладнання стосувалося саме кухні і надання ресторанних послуг, у яких приміщення знаходилось це обладнання. Посадова особа відповідача під час перевірки не склала опису чи переліку техніки і майна, не перевірила обставин щодо його фактичного використання Орендарем, маючи, при цьому, доступу до приміщень. Вказані обставини, на думку позивача, свідчать про те, що висновки контролюючого органу ґрунтуються на припущеннях, оскільки зроблені на підставі загальних цифр балансу підприємства. Будь-яких пояснень стосовно того, яким саме чином відбувався підрахунок та визначення переліку обладнання податковим органом в Акті перевірки не наведено.

Щодо твердження контролюючого органу про те, що за рахунок не перевиставлення Орендарям вартості відшкодування комунальних витрат, які є складовою витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" було занижено базу оподаткування ПДВ, позивач зазначив, що досліджені під час перевірки договори оренди, прямо передбачали включення вартості комунальних послуг до суми орендної плати (п. 3.6 Договорів).

Так, згідно п. 3.6. Договорів у місячну орендну плату включається вартість комунальних послуг з користування газопостачанням, електроенергією, водопостачанням та водовідведення, витрати за користування телефоном та електронним зв'язком, по обслуговуванню протипожежної та охоронної сигналізації та інших послуг по укладених договорах по Об'єкту оренди зі всіма необхідними підприємствами, установами, організаціями на підставі виставлених рахунків по оплаті.

Крім того, база нарахування ПДВ на операцію щодо "безоплатного надання комунальних послуг" не відповідає ні позиції відповідача про фактичну оренду площі 36,3 м кв., ні позиції позивача про оренду 340,2 м кв., оскільки контролюючий орган для обчислення бази нарахування необгрунтовано взяв усю площу виробничого приміщення 1295,1 м кв., де здійснює діяльність ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" по вул. Кузневича, буд. 16-А у м. Львові.

Надаючи оцінку доводам позивача про протиправність оспорюваного податкового повідомлення-рішення, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Положення ПК України суд застосовує в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема, з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України.

Згідно із п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

За правилами п. 188.1 ст. 188 ПК України 188.1.ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

Статтею 200 ПК України передбачений Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п. 200.1.).

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету (п. 200.2.).

Пунктом 200.4. ст. 200 ПК України передбачено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

За приписами п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Складом податкових правопорушень, покладених відповідачем в основу прийняття податкового повідомлення-рішення від 16.01.2024 № 1993/13-01-07-01 остаточно покладений висновок податкового органу про заниження позивачем податкового зобов'язання з ПДВ у зв'язку із не нарахуванням податкових зобов'язань у сумі 66 666,67 грн при здійсненні операцій з надання послуг оренди частини житлового приміщення ресторану Бабо, а також податкових зобов'язань на загальну суму 310 953,46 грн з операцій з надання послуг оренди ресторанного обладнання та вартості витрат на оплату спожитих комунальних послуг.

Щодо не нарахуванням позивачем податкових зобов'язань у сумі 66 666,67 грн при здійсненні операцій з надання послуг оренди частини житлового приміщення ресторану Бабо, суд зазначає, що ПП "ІКФ "Інтехна - Львів" є власником об'єкта нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 1295,1 м кв.

Як зазначено вище, ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" уклало Договори оренди частини приміщення по вул. Кузневича, 16-А у м. Львові з ФОП ОСОБА_1 (липень 2023 року), з ФОП ОСОБА_4 (серпень, вересень 2023 року) та з ФОП ОСОБА_3 (жовтень 2023 року). Втім, пункти 1.1 вказаних Договорів містили умову про передачу в оренду приміщення площею 36,3 м кв.

Проте, суд зауважує, що під час перевірки позивач надав відповідачу Акти надання послуг № 11 від 31.07.2023 (ФОП ОСОБА_1 ), № 12 від 31.08.2023 (ФОП ОСОБА_4 ), № 13 від 30.09.2023 (ФОП ОСОБА_4 ) та № 14 від 31.10.2023 (ФОП ОСОБА_3 ) про передачу в оренду приміщення ресторану Ваbо площею 340,2 м кв., а також зареєстровані в ЄРПН податкові накладні № 221 від 31.07.2023, № 254 від 31.08.2023, № 254 від 31.08.2023, № 316 від 31.10.2023 про надання послуг оренди ресторану Бабо площею 340,2 м кв.

До скарги від 30.01.2024 на Акт перевірки № 36787 та на ППР від 16.01.2024 №1993/13-01-07-01 та № 1994/13-01-07-01 позивач надав ДПС України, а також долучив до матеріалів цієї справи Додаткову угоду № 1 від 01.03.2023 до Договору оренди № 01-03/23 від 01.03.2023; Додаткову угоду № 2 від 16.11.2022 до Договору оренди № 01-11/22 від 16.11.2022; Додаткову угоду № 2 від 01.08.2022 до Договору оренди № 01-08/22 від 01.08.2022. Цими Додатковими угодами сторони погодили зміну площі приміщень, які передавалися в користування (з 36,3 м кв. на 340,2 м кв.), а також уточнили під якими номерами приміщення передані в оренду відповідно до Технічного плану. Сторони підписали Акти приймання-передачі об'єктів оренди в день укладення Додаткових угод.

Таким чином, суд погоджується із доводами позивача про надання податковому органу при перевірці достатньо первинних документів, які підтверджують надання позивачем послуг з передачі в оренду приміщення ресторану Ваbо саме площею 340,2 м кв., а зазначення у Договорах оренди площі 36.3 м кв. є технічною помилкою.

Суд зауважує, що про допущення у Договорах оренди технічної помилки в частині площі позивач дізнався після складання Акту перевірки № 36787 та невідкладно усунув такі розбіжності щодо площі шляхом укладання Додаткових угод, які були надані ДПС України разом із скаргою.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-XIV (далі - Закон № 996-XIV) первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

З урахуванням пункту 2 статті 3 Закону № 996-XIV фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до пунктів 1 та 2 статті 9 Закону № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно із пунктом 2.1 та 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704 у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі - Положення № 88), первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів. Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Таким чином, з урахуванням досліджених судом первинних документів щодо надання позивачем послуг з оренди приміщення ресторану Ваbо, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для висновків відповідача про порушення Підприємством п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 ПК України в частині заниження податкового зобов'язання з ПДВ у зв'язку не нарахування податкових зобов'язань при наданні послуг із оренди частини нежитлового приміщення - ресторану Ваbо на загальну суму 66 666,67 грн.

Щодо твердження податкового органу про заниження позивачем податкового зобов'язання з ПДВ на загальну суму 310 953,46 грн у зв'язку із не нарахуванням зобов'язань з операцій з надання послуг оренди ресторанного обладнання та вартості витрат на оплату спожитих комунальних послуг, суд враховує таке.

На сторінці 12 Акт перевірки № 36787 зазначено, що "…відповідно до даних рахунку 13 "Знос (амортизація) необоротних активів" та відомостей амортизації: вартість амортизації обладнання, що безкоштовно використовується орендарями для надання ресторанних послуг становить 213 284,77 грн, у тому числі по періодах: липень 2023 року- 54 826,16 грн, серпень 2023 року - 52 819,67 грн, вересень 2023 року - 52 819,47 грн, жовтень 2023 року - 52 819,47 грн…".

Позивач не погоджується із такими висновками податкового органу, стверджуючи, що відповідач взяв за базу нарахування усе обладнання згідно балансу ПП "ІКФ "Інтехна-Львів", не встановивши, при цьому, яке саме обладнання було передане в користування орендарям.

У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що під час перевірки позивач провів інвентаризацію основних засобів та склав інвентаризаційний опис й відомість по амортизації ОЗ станом на жовтень 2023 року. Ці документи були використані посадовою особою податкового органу для встановлення того, які саме основні засоби, у тому числі обладнання для надання ресторанних послуг, були безоплатно надані орендареві для користування в приміщенні ресторану Ваbо.

Втім, суд зауважує, що Акт перевірки № 36787 не містить опису та переліку обладнання, яке було передане у користування орендарям для надання ресторанних послуг. Не складений перелік такого обладнання у формі Додатку до цього Акту перевірки.

Отже, контролюючий орган під час перевірки не встановив, яке саме обладнання використовувалося орендарем, яке обладнання стосувалося саме кухні та надання ресторанних послуг, у яких приміщення знаходилось це обладнання, тобто, не зафіксував в Акті перевірки № 36787 зазначених обставин, обмежившись загальними висновками, що дає суду підстави для висновку про необгрунтованість доводів відповідача щодо обов'язку Підприємства нарахувати зобов'язання з операцій з надання послуг оренди ресторанного обладнання.

Щодо порушення, описаного на сторінці 13 Акту перевірки № 36787 "… ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" не перевиставлено відшкодування комунальних витрат орендарям (до перевірки не представлені первинні документи) та дані операції не відображено в бухгалтерському обліку…", суд зазначає таке.

Так, за умовами п. 3.6. Договорів оренди від 01.08.2022 № 01-01/08/22, від 16.11.2022 № 01-11/22 та від 01.03.2023 № 01-03/23 до місячної орендної плати включена вартість комунальних послуг з користування газопостачанням, електроенергією, водопостачанням та водовідведення, витрати за користування телефоном та електронним зв'язком, по обслуговуванню протипожежної та охоронної сигналізації та інших послуг по укладених договорах по Об'єкту оренди зі всіма необхідними підприємствами, установами, організаціями на підставі виставлених рахунків по оплаті.

Позивач зауважує, що контролюючий орган для обчислення бази нарахування необгрунтовано взяв усю площу виробничого приміщення 1295,1 м кв., де здійснює діяльність ПП "ІКФ "Інтехна-Львів" по вул. Кузневича, буд. 16-А у м. Львові, а також всі понесені позивачем витрати на оплату комунальних послуг.

Ні у відзиві на позовну заяву, ні у судовому засіданні представник відповідача не заперечував того, що для обчислення бази нарахування податковий орган взяв усю площу виробничого приміщення, яке належить на праві власності Підприємству - це 1295,1 м кв, а також для обчислення ПДВ - загальну суму витрат на оплату комунальних послуг, зазначивши, що так відповідачем вчинено, оскільки окремих лічильників для обліку використаних Орендарями газу, електроенергії та води Орендодавець не встановив.

З урахуванням викладеного, суд вважає безпідставними висновки відповідача про необхідність відшкодування орендарями орендодавцю витрат, понесених на утримання орендованого нерухомого майна, оскільки за умовами Договорів оренди до місячної орендної плати включена вартість комунальних послуг.

Вирішуючи цей спір, суд вважає за необхідне зазначити таке.

За змістом п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За змістом п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до п. 85.2 та 85.9 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Відповідно до статей 77 - 79, 81 - 86 Податкового кодексу України, наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 № 727 затверджений Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за № 1300/27745 (далі-Порядок № 727).

Норми Порядку № 727 суд застосовує в редакції, чинній на час проведення перевірки.

Відповідно до пунктів 3-5 розділу ІІ Порядку № 727 акт документальної перевірки має містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного законодавства, законодавства з єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

В акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджує наявність зазначених фактів.

Обов'язково наводиться в акті документальної перевірки інформація щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків (з детальним їх описом; дослідженням, яке доводить, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, встановлених Податковим кодексом, проте не вжив достатніх заходів для їх дотримання; документами та інформацією, яка підтверджує наявність вини платника податків).

За правилами п. 4 розділу ІІІ Порядку № 727 Описова частина акта (довідки) документальної перевірки складається так:

1) результати документальної перевірки дотримання податкового законодавства групуються за окремими видами податків, зборів відповідно до затвердженого плану (переліку питань) перевірки. У цій частині акта (довідки) документальної перевірки відображаються задекларовані платником податків у податковій та іншій звітності показники, результати перевірки цих показників та робиться відповідний запис щодо встановлення або невстановлення порушень. При цьому до акта (довідки) документальної перевірки у разі потреби додаються відповідні аналітичні таблиці. Крім того, наводяться дані про наявність та результати перевірки пільг, наданих відповідно до законів (код пільги, на яку суму і на який податок, збір отримано пільги з розбивкою за роками в межах звітних періодів, що перевіряються);

2) у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно:

викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів (міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування), що порушені платником податків, зазначити період (календарний день, місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, при здійсненні якої вчинено це порушення;

викласти зміст порушень (у разі їх встановлення), в тому числі щодо правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з первинними документами, бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

зазначити інформацію щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків (з детальним їх описом; дослідженням, яке доводить, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, встановлених Кодексом, проте не вжив достатніх заходів для їх дотримання; документи та інформацію, яка підтверджує наявність вини платника податків), а також інформацію щодо наявності пом'якшуючих обставин або обставин, що обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності платника податків;

зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та/або бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення;

у разі відсутності первинних документів, документів податкового та/або бухгалтерського обліку, інших документів, що підтверджують факт порушення, або у разі ненадання їх для перевірки - зазначити перелік цих документів;

у разі отримання під час перевірки копій документів, які підтверджують факт виявленого порушення, про це робиться запис із відображенням підстав для їх отримання, а також переліку цих документів;

у разі відмови платника податків, посадових осіб платника податків (керівника платника податків або уповноважених ним осіб) надати документи та/або копії документів посадовій особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків, посадової особи платника податків, уповноваженої здійснювати від його імені юридичні дії, та переліку документів (копій документів), які йому запропоновано подати, факт складання такого акта відображається в акті (довідці) документальної перевірки;

у разі надання платником податків, посадовими особами платника податків (керівником платника податків або уповноваженою ним особою) посадовим особам контролюючого органу письмових пояснень щодо встановлених порушень податкового законодавства та/або причин ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, або їх копій факти надання таких пояснень необхідно відобразити в акті документальної перевірки;

Із аналізу наведених вище положень Порядку № 727 слідує, що акт документальної перевірки повинен містити всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень податкового законодавства, які повинні бути викладені чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів.

Кожен факт порушення податкового законодавства, в тому числі щодо правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування, повинен бути викладений з посиланням на первинні документи, бухгалтерський облік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Суд зазначає, що податковий орган при здійсненні перевірки застосував суцільний метод дослідження документів, при якому не дослідження певної частини первинних документів вказує на вибірковість дослідження, та спотворює результати (висновки) такого дослідження, що, у свою чергу, унеможливлю повне дослідження спірних операцій під час вирішення цього спору.

Таким чином, суд вважає, що відсутність в Акті перевірки № 36787 дослідження та опису порушень щодо безоплатної передачі в оренди обладнання для надання ресторанних послуг, а також не відшкодування орендарями комунальних послуг, з посиланням на документи податкового та бухгалтерського обліку, призвело до неправильних висновків та необґрунтованого визначення позивачу податкових зобов'язань та, як наслідок, прийняття 16.01.2024 незаконного ППР № 1993/13-01-07-01.

Оскільки оскаржене у цій справі ППР від 16.01.2024 № 1993/13-01-07-01, яким позивачу зменшена сума від'ємного значення з ПДВ на 377 620,00 грн визнане судом незаконним, то ППР від 16.04.2024 № 17291/13-01-07-01 про застосування штрафу з ПДВ на загальну суму 97263,01 грн, яке прийняте податковим органом у зв'язку із вказаним порушенням, також є незаконним.

Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справа про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 16.01.2024 № 1993/13-01-07-01 та від 16.04.2024 № 17291/13-01-07-01 прийняті відповідачем необґрунтовано та протиправно, а тому підлягають скасуванню.

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 16.01.2024 № 1993/13-01-07-01.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 16.04.2024 № 17291/13-01-07-01.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35; ЄДРПОУ ВП 43968090) на користь Приватного підприємства "ІКФ "Інтехна-Львів" (79040, м. Львів, вул. Кузневича, буд. 16-А; ЄДРПОУ 19169842) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 7123 (сім тисяч сто двадцять три) грн 25 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 25 березня 2025 року.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна