Іменем України
25 березня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/12185/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просить:
-визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2021 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року за посадою заступника начальника служби Адміністрації Державної Прикордонної Служби України відповідно останньої штатної посади ОСОБА_1 складеної Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби, до якої останнім включено додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, всього для обчислення пенсії - 34204,40, яку супровідним листом №115/М-16683-164 від 04.01.2022 направлено позивачу, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2021 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року за посадою заступника начальника служби Адміністрації Державної Прикордонної Служби України відповідно останньої штатної посади ОСОБА_1 складеної Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби, до якої останнім включено додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, всього для обчислення пенсії 34204,40, яку супровідним листом № 115/М-16683-164 від 04.01.2022 направлено позивачу, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсі.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Загальна вислуга років для обчислення пенсії становить 20 років 00 місяців 26 днів.
Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби України складено довідку про розмір грошового начальника забезпечення служби станом на 01 січня 2021 року за посадою заступника начальника служби Адміністрації Державної Прикордонної Служби України відповідно останньої штатної посади ОСОБА_1 , до якої останнім включено додаткові види грошового забезпечення (надбавки, підвищення) та премії, всього для обчислення пенсії - 34204,40, яку супровідним листом № 115/М-16683-164 від 04.01.2022 направлено позивачу.
26 січня 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2021 на підставі оновленої довідки, виданої фінансово-економічним Управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби України.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 29.03.2022 за № 5665-2500/M-02/8-2600/22 щодо перерахунку пенсії за вислугу років, передбаченої Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Позивач вважає дії відповідача протиправними, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 серпня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва надіслав відзив від 22.01.2023 №2600-0904-8/1151, в якому зазначив, що ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Пропенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідач зазначив, що для здійснення органами Пенсійного фонду перерахунку пенсій військовослужбовцям, необхідно прийняття відповідного нормативно-правового акту (постанови Кабінету Міністрів України) та дотримання встановленого порядку отримання довідок про розмір грошового забезпечення. В даному випадку відсутній відповідний нормативно-правовий акт і підстав для формування та подання до уповноважених органів Списків немає.
Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду міста Києва ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року прийнято справу №640/12185/22 до провадження, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропоновано сторонам протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали надіслати суду через підсистему "Електронний суд" додаткові письмові пояснення по справі та відповідні докази разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) іншій стороні копії письмових пояснень та доданих до них документів.
Станом на 25.03.2025 додаткові письмові пояснення сторони не надали.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 14 січня 2025 року №26/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.
Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби України сформовано інформаційну довідку про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступника начальника служби Адміністрації Державної Прикордонної Служби України станом на 01 січня 2021 року.
24.01.2022 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2021 з урахуванням грошового забезпечення згідно довідки виданої Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби України про розмір грошового забезпечення за посадою заступника начальника служби Адміністрації Державної Прикордонної Служби України відповідно останньої штатної посади ОСОБА_1 , без обмежень максимального розміру пенсії на підставі рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 № 7-рп-/2016 у справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини 7 ст. 43, першого речення частини 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. В якості додатку долучив довідку Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби України.
На вищевказану заяву відповідачем надано відповідь від 29.03.2022 №5665-2500/М-02/8-2600/22, в якій вказав, що оформлена та подана всупереч Порядку № 45 довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 не може бути підставою для перерахунку. Отже, перерахунок пенсії на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 не проводився.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Згідно зі статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин далі далі-Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій унормовано статтею 63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
З огляду на викладене, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
В розумінні вимог статей 43, 63 Закону №2262-XII та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, довідка, яка видана Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби України про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступника начальника служби Адміністрації Державної Прикордонної Служби України станом на 01 січня 2021 року є підставою для проведення перерахунку розміру пенсії позивачу відповідно з 01.02.2021.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
З огляду на викладене, виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, призначеної згідно із Законом України №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ та статті 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 №2011-ХІІ.
Окрім цього, відповідно до положень частини третьої статті 43 Закону України №2262-ХІІ при обрахунку пенсії мають враховуватись щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які виплачувались військовослужбовцю.
Аналогічні нормативні положення містяться також у частині третій статті 63 Закону України №2262-ХІІ, якими передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку.
Відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з вимогами статті 10 Закону України №2262-ХІ призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
Враховуючи викладене, у відповідача, у зв'язку з отриманням від позивача довідки складеної Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби України про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступника начальника служби Адміністрації Державної Прикордонної Служби України станом на 01 січня 2021 року виник обов'язок перерахувати пенсію позивача з 01.02.2021.
Як наслідок, бездіяльність (а не дії) ГУПФУ в м.Києві щодо не здійснення перерахунку пенсії позивачу, є протиправною.
Відновленням порушених прав позивача є зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 на підставі довідки складеної Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби станом на 01 січня 2021 року, з врахуванням проведених виплат.
Надаючи правову оцінку доводам відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Матеріалами позову підтверджено, що позивач оскаржує фактично бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії з грошового забезпечення зазначеного в довідці, яка видана Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби України, про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступника начальника служби Адміністрації Державної Прикордонної Служби України станом на 01 січня 2021 року.
При цьому, обов'язок відповідача на перерахунок за даною довідкою виникає з моменту отримання такої довідки від Адміністрації Державної Прикордонної Служби України або при отриманні її від пенсіонера разом з заявою про перерахунок пенсії.
Судом встановлено, що Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби України сформовано довідку про розмір грошового забезпечення позивача за посадою заступника начальника служби Адміністрації Державної Прикордонної Служби України станом на 01 січня 2021 року та супровідним листом від 04.01.2022 №115/М-16683-164 направлено позивачу.
Листом відповідача від 29.03.2022 №5665-2500/М-02/8-2600/22 відповідачем фактично відмовлено у здійсненні перерахунку на підставі отриманої довідки.
Отже, у даному випадку, саме з моменту отримання відмови або коли позивачу стало відомо про бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку за вказаною довідкою Адміністрації Державної Прикордонної Служби Україниу позивача розпочинається перебіг шестимісячного строку, встановленого статтею 122 КАС України, для звернення до суду за захистом порушених прав.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позов подано своєчасно, а тому доводи відповідача щодо пропуску строку звернення до суду з даним позовом є необґрунтованими.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "РуїзТорія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірність своїх дій, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню з корегуванням способу захисту порушених прав.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем було сплачено при зверненні до Окружного адміністративного суду міста Києва судовий збір в сумі 992,40 грн (квитанція № N1GNN4282M від 01.08.2022).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про фактичне задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України позивачу необхідно відшкодувати 992,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд.16) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки складеної Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби станом на 01 січня 2021 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 на підставі довідки складеної Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної Прикордонної Служби станом на 01 січня 2021 року, з врахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.М. Басова