Єдиний унікальний номер 305/827/25
Номер провадження 3/305/535/25
21.03.2025 року місто Рахів
Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Дочинець С.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Рахівського РВП ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Рахів, Рахівського району Закарпатської області, та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого, одруженого,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
З Рахівського РВП ГУНП в Закарпатській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 , про вчинення ним адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР №248028 від 15.02.2025, ОСОБА_1 , 15 лютого 2025 року о 17 годині 12 хвилини, в м. Рахів, вул. Карпатська Рахівського району Закарпатської області, керував транспортним засобом марки «Audi Q7», реєстраційний номер НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився в Рахівській РЛ, висновок №10 від 15.02.2025 року.
ОСОБА_1 у судовому засіданні, після роз'яснення йому прав, передбачених ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП, свою вину у вчинені зазначеного адміністративного правопорушення не визнав, про що написав відповідну заяву. Крім того зазначив, що він не керував автомобілем «Ауді», в той час, коли приїхала поліція, він перебував в автомобілі «Мерседес» чорного кольору, який був припаркований та не рухався.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступного висновку.
У відповідності до положень ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, надано: рапорт оперативного чергового Рахівського РВП ГУНП в Закарпатській області від 15.02.2025 року; рапорт інспектора СРПП Рахівського РВП ГУНП в Закарпатській області; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.02.2025 року; висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.02.2025, пояснення ОСОБА_1 , пояснення ОСОБА_2 , CD-диск з відеозаписом, документи, що посвідчують особу ОСОБА_1 .
Відповідно до рапорту оперативного чергового Рахівського РВП ГУНП в Закарпатській області від 15.02.2025 року, на спецлінію 102 надійшло повідомлення про те, що у в с. Розтоки вул. Берендей Рахівського району Закарпатської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Ауді» білого кольору у стані алкогольного сп'яніння.
Рапортом інспектора СРПП Рахівського РВП ГУНП в Закарпатській області встановлено, що заявниця ОСОБА_2 повідомила про те, що її чоловік ОСОБА_1 у в с. Розтоки вул. Берендей Рахівського району Закарпатської області керував транспортним засобом Ауді білого кольору у стані алкогольного сп'яніння.
Згідно направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.02.2025 року, ОСОБА_1 направлявся для проходження огляду.
Відповідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.02.2025, ОСОБА_2 перебуває в стані алкогольного сп'яніння (1,38 ‰).
Як вбачається з пояснення ОСОБА_1 від 15.02.2025 року, він того дня вживав алкогольні напої, в подальшому сів за кермо Ауді білого кольору, проїхав вуличкою та зупинився біля двору, після чого приїхали працівники поліції.
Згідно пояснення ОСОБА_2 від 15.02.2025, її чоловік ОСОБА_1 приїхав додому в стані алкогольного сп'яніння на автомобілі «Ауді» білого кольору, чим порушив ПДР.
Переглядом відеозапису, долученого до матеріалів справи вбачається, що на ньому знято водія ОСОБА_1 , який сидить в транспортному засобі марки «Мерседес» чорного кольору, працівники поліції пропонують водію пройти огляд на стан сп'яніння, на що останній дає згоду. Вказаний транспортний засіб на момент звернення працівників поліції не рухався. Переглядом іншого відеозапису, долученого до матеріалів справи встановлено, що на ньому зафіксовано процес проходження ОСОБА_2 огляду на стан сп'яніння, з результатами проходження огляду 1,38‰. Разом з цим, будь-яких відомостей про те, що ОСОБА_1 керував будь-яким іншим транспортним засобом відеозапис не містить.
Будь-яких інших доказів на підтвердження чи спростування наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, а також винності ОСОБА_2 у його вчиненні, суду не надано.
Згідно з положенням КУпАП, підставою притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.27 Постанови Пленуму Верховного суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування. Для притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись.
Зі змісту положень ч.1 ст.130 КУпАП вбачається, що об'єктивну сторону даного правопорушення складає, зокрема, керування транспортним засобом особами у стані алкогольного сп'яніння, при цьому, відповідно до вищезазначеної постанови Пленуму ВСУ №14 від 23.12.2005 року, керуванням транспортного засобу є саме виконання функцій водія під час руху транспортного засобу.
Однак, у суду відсутня неможливість встановити чи дійсно ОСОБА_2 керував транспортним засобом марки «Audi Q7», реєстраційний номер НОМЕР_1 білого кольору в стані алкогольного сп'яніння, оскільки на час звернення до нього працівників поліції останній перебував у транспортному засобі марки «Мерседес» чорного кольору, який стояв припаркований. Таким чином з наданих до суду доказів не вбачається, що працівниками поліції був зупинений транспортний засіб під керуванням ОСОБА_2 та/або керування останнім будь-яким іншим транспортним засобом.
Вищевикладене виключає таку ознаку об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, як керування транспортним засобом.
Тому, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_2 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні та інше.
Виходячи з вище викладеного, суд вважає, що доданими до даного протоколу про адміністративне правопорушення матеріалами вина ОСОБА_2 , яка є складовою частиною будь-якого складу правопорушення і має бути обов'язково встановлена при розгляді адміністративних матеріалів, недоведена та не може бути встановлена судом.
Отже, приймаючи до уваги, що вина ОСОБА_2 є недоведеною та не встановленою, відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суд вважає, що у діях останнього відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а тому, у відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вимоги ст.40-1 КУпАП судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок слід віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.9, 10, 130, 247, 251, 252, 280, 284 КУпАП, суддя,-
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Рахів, Рахівського району Закарпатської області за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Судовий збір у сумі 605 гривень 60 копійок віднести за рахунок держави.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Рахівський районний суд Закарпатської області протягом 10 діб з дня її проголошення.
Суддя Рахівського районного суду
Закарпатської області Дочинець С.І.