Рішення від 24.03.2025 по справі 460/16061/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2025 року м. Рівне №460/16061/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Керівника Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області

доСарненської міської ради Рівненської області Комунального підприємство "Житлосервіс" Сарненської міської ради

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Сарненської міської ради Рівненської області, Комунального підприємства "Житлосервіс" Сарненської міської ради, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства «Житлосервіс» Сарненської міської ради та Сарненської міської ради стосовно невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 67299 площею 100,9 кв.м., розташованого за адресою: вул. Петлюри, 2а, м. Сарни та зобов'язати Комунальне підприємство «Житлосервіс» Сарненської міської ради та Сарненську міську раду вжити заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 67299 площею 100,9 кв.м., розташованого за адресою: вул. Петлюри, 2а, м.Сарни.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачами не вжито заходів, спрямованих на приведення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття, у стан, придатний для використання за функціональним призначенням, для захисту населення. Наведене суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини. Просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 02.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, залучено до участі у справі Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.

Відповідачі, належним чином повідомлені про розгляд справи, у встановлений судом строк відзиви на позовну заяву не подали, причини неможливості подання відзиву суду не повідомили.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача правом надання пояснень не скористалася.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до листів ГУ ДСНС України в Рівненській області від 28.06.2022 та Сарненської районної державної адміністрації від 09.08.2022, інформації, розміщеної на офіційному сайті Рівненської обласної адміністрації про перелік захисних споруд цивільного захисту розташованих на території Рівненської області, а також облікової документації встановлено, що по вул. Ткача (С.Петлюри), 2а в м. Сарни знаходиться протирадіаційне укриття з обліковим номером 67299.

Згідно рішення Сарненської міської ради № 959 від 19.09.2020 «Про перейменування існуючих вулиць та провулків на території Сарненської міської територіальної громади» вулицю Ткача перейменовано на вулицю Симона Петлюри.

Таким чином, до комунальної власності Сарненської міської ради належить протирадіаційне укриття № 67299, загальною площею 100,9 кв.м., що розташоване за адресою м. Сарни, вул. С.Петлюри, 2а.

Балансоутримувачем вказаної вище захисної споруди цивільного захисту є Комунальне підприємство «Житлосервіс» Сарненської міської ради.

Вказане протирадіаційне укриття має статус захисної споруди цивільного захисту, що підтверджується обліковою карткою на споруду цивільного захисту.

Так, згідно актів оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 05.09.2023, 19.04.2024 протирадіаційне укриття № 67299 є обмежено готовим до використання за призначенням, через що не здатне забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров'я людей.

Також, неготовність об'єкта цивільного захисту № 67299 до укриття населення підтверджується актом оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 30.08.2024, проведеної за участі директора КП «Житлосервіс» Сарненської міської ради, інженера з ОП КП «Житлосервіс» Данильченко І.А., майстрів дільниці КП «Житлосервіс» Криницької Є.А., Бортнік З.І., Ніколайчук Г.В., головного спеціаліста відділу з питань НСЦЗ та мобілізаційної роботи Сарненської міської ради Мінчука М.М., начальника відділу з організації профілактичних заходів цивільного захисту Сарненського РУ ГУ ДСНС України в Рівненській області Шахна С.І., інспектора СЮП ВП Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області Євгейчука Т.О.

Зокрема, за результатами проведеної перевірки, 30.08.2024 комісією зроблено висновок, що протирадіаційне укриття № 67299 неможливо привести у готовність впродовж 12 годин, а тому останнє є обмежено готовим до експлуатації за призначенням.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.1 ст.32 Кодексу цивільного захисту України протирадіаційне укриття - це негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження.

Положеннями частини восьмої цієї ж статті визначено, що утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

У відповідності до частини сьомої даної статті, вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Положеннями пункту 9 Розділу "Утримання фонду захисних споруд" Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №138 від 10.03.2017, передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами. Згідно з пунктом 10 цього ж Порядку, балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд. А пунктом 11 визначено, що вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.

Відповідно до пункту 1 Розділу II "Загальні вимоги до утримання та експлуатації фонду захисних споруд" Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018 (далі - Вимоги), споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.

Положеннями пункту 7 Розділу II Вимог визначено, що споруди фонду захисних споруд, їх комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення мають утримуватися в належному технічному стані. Утримання та експлуатація обладнання споруд фонду захисних споруд здійснюються згідно з вимогами і рекомендаціями, визначеними технічною документацією на них, а також відповідними нормами і правилами.

Нормами підрозділу 2 "Оцінка стану готовності захисних споруд до використання за призначенням" розділу VI "Організація заходів з утримання, експлуатації та обслуговування захисних споруд" Вимог передбачено, що для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд. Оцінка стану готовності захисних споруд здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням. За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту. Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами. За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням.

Проведеними оцінками стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 05.09.2023, 19.04.2024, протирадіаційне укриття № 67299 є обмежено готовим до використання за призначенням, через що не здатне забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров'я людей.

Виконавчим комітетом Сарненської міської ради листом за № 2402-02/17 від 01.11.2024 повідомлено, приведення запитуваної захисної споруди цивільного захисту № 67299 у повну готовність планується у 2025 роц

Суд враховує, що після початку 24.02.2022 повномасштабної військової агресії російської федерації проти України та введення на всій території України воєнного стану виникли обґрунтовані та реальні підстави для використання укриття безпосередньо за призначенням для захисту цивільного населення.

Втім і на момент розгляду справи судом захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 67299, перебуває в стані обмеженої готовності до використання за призначенням, через що не здатне забезпечити захист цивільного населення та у разі використання за призначенням може створювати загрозу для життя та здоров'я людей.

Доказів протилежного матеріали справи не містять.

Відповідно до п.23-29 ч.2 ст.19 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, у тому числі: організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення за погодженням з місцевими державними адміністраціями потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту.

У зв'язку з неналежним утриманням фонду захисних споруд цивільного захисту об'єкти цивільного захисту перебувають у стані обмеженої готовності. Незабезпечення збереження таких споруд за функціональним призначенням та утримання у стані, що не відповідає встановленим вимогам і стандартам, порушує суспільні та державні інтереси.

За наведеного, та враховуючи обов'язок держави вживати заходів для створення належних умов для захисту життя і здоров'я людей від надзвичайних ситуацій, у тому числі від негативних наслідків ведення бойових дій, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повного задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства «Житлосервіс» Сарненської міської ради та Сарненської міської ради стосовно невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 67299 площею 100,9 кв.м., розташованого за адресою: вул. Петлюри, 2а, м. Сарни.

Зобов'язати Комунальне підприємство «Житлосервіс» Сарненської міської ради та Сарненську міську раду вжити заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 67299 площею 100,9 кв.м., розташованого за адресою: вул. Петлюри, 2а, м.Сарни.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 24 березня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - Керівник Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Демократична, 32,м. Сарни,Сарненський р-н, Рівненська обл.,34502, ЄДРПОУ/РНОКПП 0291007724)

Відповідач - Сарненська міська рада Рівненської області (вул. Широка, буд. 31,м. Сарни,Сарненський р-н, Рівненська обл.,34503, ЄДРПОУ/РНОКПП 04057770) Відповідач - Комунальне підприємство "Житлосервіс" Сарненської міської ради (вул. Праведників світу, буд.7А,м. Сарни,Сарненський р-н, Рівненська обл.,34503, ЄДРПОУ/РНОКПП 36205405)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області Адреса: вул. Г.Полуботка, 37, м.Рівне, 33024, ЄДРПОУ 38610634 .

Суддя С.А. Борискін