13 березня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/12639/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гаврильєва С.С.
представника позивача - Приходька О.М.,
представника відповідача - Ткаченко А.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень.
Позивач Приватне сільськогосподарське підприємство "Дружба" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 13.09.2024 року №00130630701, від 13.09.2024 року №00130690701, від 13.09.2024 року №00130640701, від 13.09.2024 року №00130660701.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що спірні податкові повідомлення - рішення є протиправними та підлягають скасуванню з наступних підстав. З приводу не нарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість на залишкову вартість пресцеху COMPAСT EР2-2 (інв. номер 00952) зазначав, що якщо якийсь необоротний актив було придбано для використання в господарській діяльності, а потім він тимчасово не використовується, то він не стає невиробничим, якщо в майбутньому його планують використовувати в господарській діяльності. Тимчасове не використання основного засобу в господарській діяльності не робить його автоматично невиробничим, оскільки він не втрачає своїх виробничих властивостей, відповідає призначенню та підлягає подальшому використанню у господарській діяльності, оскільки можливе отримання майбутньої економічної вигоди від використання у виробництві таких основних засобів. Стосовно не подання 196 повідомлень за формою 20-ОПП про наявність 196 земельних ділянок , які знаходяться в користуванні підприємства та пов'язані з оподаткуванням, просив врахувати, що норми Податкового кодексу України не встановлюють строки взяття на облік за місцем реєстрації, що в свою чергу виключає одну з необхідних складових для притягнення особи до відповідальності згідно з пунктом 117.1 статті 117 Податкового кодексу України. Крім того, позивач перебуває на обліку як платник єдиного податку четвертої групи, і всі наявні в його власності та користуванні земельної ділянки зазначено у податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи, тобто ухилення від податкового контролю - відсутнє. Разом з тим, перевіркою не встановлено несплату податку на доходи фізичних осіб та військового збору при використанні цих земельних ділянок, тобто, в державний та місцевий бюджети кошти поступили вчасно та в повному обсязі. Стосовно податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно зазначав, що нежитлові приміщення за адресою: смт. Семенівка, вул. Воїнів інтернаціоналістів, 180, є комплексом з'єднаних між собою взаємопов'язаних споруд та їх частин. Площа адмінбудівлі становить лише 13 відсотків від загальної площі споруд і носить допоміжний характер забезпечення товарного сільськогосподарського виробництва, тобто, призначений для використання в сільськогосподарській діяльності та звільнений від оподаткування. Теж саме призначення - для харчування механізаторів та працівників підприємства при виконанні сезонних сільськогосподарських робіт має нежитлова будівля їдальні за адресою: с. Очеретувате, вул. Центральна, 33б.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.11.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/12639/24 за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення; справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Представник Головного управління ДПС у Полтавській області подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначив, що підставою для винесення податкового повідомлення - рішення від 13.09.2024 № 00130630701 стало порушення підприємством п. 63.3 ст. 63 ПК України, п. 8.1, п. 8.2 ст. 8 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 із змінами та доповненнями, а саме: невнесення інших змін до своїх облікових даних - ПСП "ДРУЖБА" не подано 196 повідомлень за формою 20-ОПП про наявність земельних ділянок, які знаходяться у користуванні підприємства та пов'язані з оподаткуванням. Підставою для винесення податкового повідомлення-рішення від 13.09.2024 № 00130690701 стало порушення підприємством пп. 266.1.1 п. 266.1, абз. "є" пп. 266.2.2 п. 266.2, пп. 266.7.5, п. 266.7 ст. 266 ПК України, в результаті чого ПСП "ДРУЖБА" занижено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на загальну суму 102138,09 грн. В ході перевірки встановлено, що ПСП "ДРУЖБА" має у власності нежитлової об'єкти нерухомості, що перебувають у власності та на балансі підприємства, але які не внесено до розрахунку частки нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, а саме: нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , яке придбане у ТОВ "СЕМЕНІВКА-АГРОКОМПЛЕКС" згідно договору купівлі-продажу від 26.11.2021. Згідно Інформаційної довідки № 340 від 04.11.2021 та Технічного паспорту виготовленого 04.11.2021 ФОП ОСОБА_1 нежитлові будівлі, що є предметом цього договору в цілому складаються з наступного: адмінбудівля, загальною площею 65,8 кв.м., прохідна, загальною площею 13,7 кв.м., інкубатор загальною площею 218,8 кв.м., дезинфекційна камера, загальною площею 8,6 кв.м., склад, загальною площею 86,5 кв.м., гараж, загальною площею 48,2 кв.м., підвал, загальною площею 13,5 кв.м., піч, загальною площею 1,4 кв.м., гараж, загальною площею 150,2 кв.м., дизельна, загальною площею 53,2 кв.м., огорожі №1, колодязя №2, вигрібна яма №3. Згідно балансової довідки від 01.11.2021 за № 16 ТОВ "СЕМЕНІВКА АГРОКОМПЛЕКС", нежитлові будівлі, є предметом цього договору мають залишкову балансову вартість 113 925,22 грн. Згідно витягу про об'єкт речових прав ПСП "Дружба" має у власності нежитлову будівлю - їдальню загальною площею 330,7 кв. м. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 232570053245. Опис об'єкта: Загальна площа (кв.м): 330.7, матеріали стін: цегла обкладена плиткою, яка знаходиться за адресою: Полтавська обл., Семенівський р., с. Очеретувате, вул. Леніна, буд. 33б. Їдальня знаходиться на балансі підприємства і обліковується по рахунку 103 "Будівлі та споруди". Відповідно до норм: пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості; пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка; пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 ПК України платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою - платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2019 складає 4 173 грн., на 01.01.2020 складала 4 723 грн., на 01.01.2021 - 6 000 грн., 01.01.2022 складала 6500 грн., на 01.01.2023 - 6700 грн., на 01.01.2024 - 7100 грн. Згідно рішення органу місцевого самоврядування відповідно до пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 розділу ХІІ ПК України застосована ставка податку Семенівською селищною радою за 2019 - 1,5%, за 2020 - 1,5%, за 2021 - 1,5%, за 2022 - 1,5%, за 2023 - 1,5%, за 2024 - 1,5% та Очеретуватьська сільська рада за рішенням 7 скликання від 25.06.2019 року за 2019 - 0,03%, за 2020 - 0,03%, за 2021 - 0,6%, за 2022 - 1,5%, за 2023 - 1,5%, за 2024 - 1,5%. Отже, враховуючи дані договорів оренди майна, ПСП "ДРУЖБА" повинно було нарахувати та сплатити податок на нерухоме майно у загальній сумі 102 138,09 грн., в т.ч. за 3-4 кв. 2019 рік - 207,00 грн., за 2020 рік - 468,57 грн., 2021 рік - 12 398,7 грн., 2022 рік - 38 658,75 грн., за 2023 - 39 848,25 грн., за 1 кв. 2024 - 10 556,82 грн. Підставою для застосування штрафної санкції в розмірі 12 770,15 грн. за основним платежем 102 138,12 грн. у визначеному в ППР № 00130690701 від 13.09.2024, є п. 123.2 ст. 123 ПК України, який передбачає накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи. Встановлене перевіркою заниження податку на додану вартість на суму 1019499,00 грн. складається з наступних порушень: 1) заниження податкового зобов'язання на суму 1001566 грн., оскільки ПСП "Дружба" не нараховано податкове зобов'язання по ПДВ на залишкову вартість пресцеху COMPAСT EР2-2; 2) ПСП “ДРУЖБА» безпідставно здійснено розрахунок коригування за листопад 2020 року по взаємовідносинам з ФГ "ЗОЛОТА НИВА 2019", в результаті чого занижено показник рядку 7 декларації "Коригування податкового зобов'язання" в розмірі 8333 грн., в т.ч. листопад 2020 - 8333 грн.; 3) завищено податковий кредит по взаємовідносинам з ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "УКРАГРОЦЕНТР" (п.н. 39961753) на суму ПДВ 5152 грн., в результаті того, що ПСП "ДРУЖБА" безпідставно включило до ПК суму 7727,76 грн. (двічі включило ПК за квітень 2022 року - 2575,92 грн. та за липень 2022 року - 2575,92 грн). Згідно розрахунку коригування від 13.01.2023 до податкової декларації за квітень 2022 було зменшено суму ПК за квітень 2022 на 2575,92 гривень. Розбіжність склала 5151,84 грн.; 4) завищено податковий кредит по взаємовідносинам з ТОВ "СПЕЦ-МОТОР" (п.н. 395771321) на суму ПДВ 1957 грн., в результаті того, що ПСП “ДРУЖБА» двічі включено ПН № 36 від 07.08.2023 до податкового кредиту, а саме в серпні 2023 та у вересні 2023; 5) завищено податковий кредит на суму 2491 грн., в результаті не проведення розрахунку коригування від постачальника ТОВ "АГРОТРЕЙД 2010" (п.н. 42081223) на суму ПДВ (-2 490,53 грн.), який зареєстровано 28.10.2021 за № 9322475003.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.01.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, а представник відповідача заперечував задоволення позову з підстав, зазначених у заявах по суті справи.
Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши докази у справі, суд встановив наступні обставини справи.
Приватне сільськогосподарське підприємство "Дружба" зареєстроване юридичною особою та є платником податку на додану вартість, що не заперечується сторонами.
Головним управлінням ДПС у Полтавській області проведено документальну планову виїзну перевірку податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, ПСП "Дружба", за результатами якої складений акт від 13.08.2024 року № 10833/16-31-07-01-02/03770000.
За висновками акту перевірки від 13.08.2024 року № 10833/16-31-07-01-02/03770000 встановлено порушення ПСП "Дружба" вимог:
1) п. 189.1 ст. 189, пп.192.1.1 п.192.1 ст.192, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.5, 198.6 ст. 198 ПК України, внаслідок чого занижено податок на додану вартість на суму 1019499 грн., у т.ч. за листопад 2020 в сумі 8333 грн., за січень 2021 в сум 859453 грн., березень 2021 в сумі 142113 грн., листопад 2022 в сумі 7643 грн., вересень 2023 в сумі 1957 грн.;
2) п. 198.1, п. 198.2, п. 198.5, 198.6 ст. 198 ПК України, внаслідок чого завищено від'ємне значення по ПДВ, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, в розмірі у сумі 175500 грн., у т.ч. за березень 2024 у сумі 175500 грн.;
3) п.198.5 ст.198, п.201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України не виписані та не зареєстровані в установлений термін в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на загальну суму обсягу постачання (без ПДВ) 5007831 грн., в т.ч. за січень 2021 - 5007831 грн.;
4) пп. 167.5.4, п. 167.5, п. 168.1.2. п. 168.1 ст. 168 ПК України, внаслідок чого ПСП "ДРУЖБА" несвоєчасно сплачено податок на доходи фізичних осіб у сумі 50581,41 грн. при виплаті дивідендів;
5) 168.1.2. п. 168.1 ст. 168, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5, пп.1.6 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, в результаті чого ПСП "ДРУЖБА" несвоєчасно сплачено військовий збір у сумі 1760,57 грн. при виплаті дивідендів;
6) пп.266.1.1 п.266.1, абз. є пп.266.2.2 п.266.2, пп.266.7.5, п.266.7 ст.266 ПК України, в результаті чого ПСП "ДРУЖБА" занижено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на загальну суму 102138,09 грн., в т.ч. за 3-4 кв. 2019 рік - 207,00 грн., за 2020 рік - 468,57 грн., 2021 рік - 12398,7 грн., 2022 рік - 38658,75 грн., за 2023 - 39848,25 грн., за 1 кв. 2024 - 10556,82 грн.;
7) п.63.3 ст.63 ПК України, п.8.1, 8.2 ст.8 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом ПСП "ДРУЖБА" Міністерства фінансів України від 09.12.2011. № 1588 із змінами та доповненнями, а саме невнесення інших змін до своїх облікових даних - не подано 196 повідомлень за формою 20-ОПП про наявність земельних ділянок, які знаходяться у користуванні підприємства та пов'язані з оподаткуванням.
На підставі акта перевірки від 13.08.2024 року № 10833/16-31-07-01-02/03770000 Головним управління ДПС у Полтавській області прийняті податкові повідомлення-рішення:
- від 13.09.2024 року № 00130630701 про застосування штрафу за неподання повідомлення за формою 20-ОПП про об'єкти оподаткування у сумі 199920,00 грн.;
- від 13.09.2024 року № 00130690701 про донарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у загальній сумі 114908,24 грн. (у т.ч. за податковим зобов'язанням у сумі 102138,12 грн., за штрафними санкціями у сумі 12770,15 грн.);
- від 13.09.2024 року № 00130640701 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у загальній сумі 1274373,75 грн. (у т.ч. за податковим зобов'язанням у сумі 1019499,00 грн., за штрафними санкціями у сумі 254874,75 грн.);
- від 13.09.2024 року № 00130660701 про застосування штрафу з податку на додану вартість у сумі 3400,00 грн.
Не погодившись із вказаними податковими повідомленнями - рішеннями, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначено нормами Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
З приводу застосування штрафу за неподання повідомлення за формою 20-ОПП про об'єкти оподаткування у сумі 199920,00 грн. суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 63.3 статті 63 ПК України одним із способів податкового контролю є контроль за місцем розташування як платника податків, так і об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Об'єктом оподаткування, згідно з пунктом 22.1 статті 22 ПК України, можуть бути майно, товари, доход (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, із наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.
Для здійснення такого податкового контролю застосовується Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів України 9 грудня 2011 року №1588 із змінами та доповненнями (далі - Порядок №1588).
Згідно з пунктом 8.1 Порядку №1588 платник податків зобов'язаний повідомляти про об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням до контролюючих органів за основним місцем обліку.
Положеннями пункту 8.2 Порядку №1588 визначено, що об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об'єкти оподаткування), є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України.
Повідомлення за формою №20-ОПП (додаток 10 до Порядку) повинні подавати всі платники податків - як юридичні, так і фізичні особи - підприємці в разі наявності, виникнення, зміни типу об'єкта оподаткування.
Основною метою запровадження форми №20-ОПП є отримання від платників податків інформації про всі наявні в них об'єкти майна, їх місцезнаходження, переміщення та стан, у якому вони фактично перебувають (використовуються, тимчасово не використовуються, не використовуються тощо).
Повідомлення про об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП, подається до органу доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об'єктом оподаткування.
Згідно з пунктом 8.4 Порядку №1588 повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП (додаток 10 до Порядку) подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
Тобто, повідомлення про об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. №20-ОПП, подається до контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об'єктом оподаткування. Довідник об'єктів оподаткування розміщено на офіційному сайті ДПС України.
Подібна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.05.2021 у справі №560/3008/19.
Пунктом 117.1 статті 117 ПК України передбачено, що неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.
Матеріалами перевірки (додаток № 19 до акта перевірки) складена узагальнена інформація щодо укладених договорів оренди земельних ділянок, по яким не подано повідомлення за формою 20-ОПП за період з 01.07.2019 року по 31.03.2024 року; вказана інформація включає дати, коли були оформлені правоустановлюючі документи на право користування об'єктом оподаткування; кадастрові номери земельних ділянок та строки надання відомостей про ці об'єкти оподаткування, через які проводиться діяльність, за формою №20 -ОПП.
Таким чином, відповідачем було правомірно застосовано до платника штраф у розмірі 199920,00 грн. за неподання 196 повідомлень за формою №20 -ОПП на підставі пункту 117.1 статті 117 ПК України.
З приводу донарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у загальній сумі 114908,24 грн. (у т.ч. за податковим зобов'язанням у сумі 102138,12 грн., за штрафними санкціями у сумі 12770,15 грн.), суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 266.1 ст. 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Підпунктами 266.3.1, 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Згідно пп. 266.6.1 п. 266.6, пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Поряд з цим, підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України визначений перелік об'єктів, які не є об'єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Зокрема, згідно пп. "ж" пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України не є об'єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Нежитлові сільськогосподарські будівлі" (код 1271) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Тобто, умовою звільнення подібних об'єктів від оподаткування законодавець визначив цільове призначення їх фактичного використання та встановив вичерпний перелік підстав, коли податкова пільга не надається, а саме: у випадках, коли нерухомість здається власниками в оренду, лізинг, позичку.
Встановлена пп. "ж" пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України пільга стосується діяльності сільськогосподарських товаровиробників і направлена на створення сприятливих умов для її ведення, зокрема стимулювання такої діяльності та досягнення її збалансованого податкового навантаження.
З аналізу приписів пп. "ж" пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України вбачається, що її застосування передбачає наявність двох умов, перша з яких - власник об'єкта нерухомості (будівлі, споруди) є сільськогосподарським товаровиробником, а друга - об'єкт нерухомості (будівля, споруда) призначений для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності (що, власне, випливає із обраного законодавцем класу будівель). Додаткова умова - безпосереднє використання власником (без здачі в оренду лізинг, позичку).
Позивач вважає, що належні йому об'єкти нерухомого майна не є об'єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно положень пп. "ж" п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України.
В свою чергу, відповідач посилається на те, що будівлі та споруди позивача у перевіряємому періоді не використовувались безпосередньо у сільськогосподарській діяльності та не відносяться до будь-якого підкласу коду 1271 Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000.
Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить з наступного.
Підпунктом 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу XIV цього Кодексу - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.
Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, який затверджено і введено в дію наказом Держстандарту України від 17.08.2000 року № 507, будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства (будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси та т. ін.) віднесено до підрозділу "Будівлі нежитлові", група 127 "Будівлі нежитлові інші", клас 1271 "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства".
Крім того, згідно вказаного Державного класифікатора до класу 1271 "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" включаються підкласи: 1271.2 "Будівлі для птахівництва".
Як встановлено судом видами діяльності ПСП "Дружба" за КВЕД є: 01.1 Вирощування зернових культур (крм рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.49 Розведення інших тварин.
В ході перевірки встановлено, що ПСП "ДРУЖБА" має у власності нежитлової об'єкти нерухомості, що перебувають у власності та на балансі підприємства, але які не внесено до розрахунку частки нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, а саме: нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с-ще Семенівка, вул. Воїнів-Інтернаціоналістів (Чапаєва), буд. 180, яке придбане у ТОВ "СЕМЕНІВКА-АГРОКОМПЛЕКС" згідно договору купівлі-продажу від 26.11.2021. Згідно балансової довідки від 01.11.2021 за № 16 ТОВ "СЕМЕНІВКА АГРОКОМПЛЕКС", нежитлові будівлі, є предметом цього договору мають залишкову балансову вартість 113 925,22 грн. Згідно витягу про об'єкт речових прав ПСП "Дружба" має у власності нежитлову будівлю - їдальню загальною площею 330,7 кв. м. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 232570053245. Опис об'єкта: Загальна площа (кв.м): 330.7, матеріали стін: цегла обкладена плиткою, яка знаходиться за адресою: Полтавська обл., Семенівський р., с. Очеретувате, вул. Леніна, буд. 33б. Їдальня знаходиться на балансі підприємства і обліковується по рахунку 103 "Будівлі та споруди".
У відповідності до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а також технічного паспорту, виробничий будинок за адресою: Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с-ще Семенівка, вул. Воїнів-Інтернаціоналістів (Чапаєва), буд. 180 складається з наступних будівель та споруд: адмінбудівля, загальною площею 65,8 кв.м., прохідна, загальною площею 13,7 кв.м., інкубатор загальною площею 218,8 кв.м., дезинфекційна камера, загальною площею 8,6 кв.м., склад, загальною площею 86,5 кв.м., гараж, загальною площею 48,2 ю підвал, загальною площею 13,5 кв.м., піч, загальною площею 1,4 кв.м., гараж, загальною площею 150,2 кв.м., дизельна, загальною площею 53,2 кв.м., огорожі №1, колодязя №2, вигрібна яма №3.
Будівлі, що використовуються або зареєстровані для декількох призначень повинні бути ідентифіковані за однією класифікаційною ознакою відповідно до головного призначення. Головне призначення повинне бути визначене таким чином: - обчислюється відсоткове є співвідношення площ різних за призначенням приміщень будівлі в складі повної загальної площі з віднесенням цих приміщень згідно з їх призначенням чи використання до відповідного класифікаційного угруповання.
Враховуючи те, що Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000 є частиною чинного законодавства України та призначений для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб'єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) в Україні, то він може застосовуватися для визначення статусу нежитлового приміщення, будівлі або споруди.
За наведеного правового регулювання та обставин даної справи, суд приходить до висновку, що комплекс за адресою: Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с-ще Семенівка, вул. Воїнів-Інтернаціоналістів (Чапаєва), буд. 180, який включає, зокрема, 1271.2 "Будівлі для птахівництва" Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в силу положень пп. "ж" п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України.
Водночас, суд відхиляє доводи позивача, що об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, а саме: їдальня за адресою: Полтавська обл., Семенівський р., с. Очеретувате, вул. Леніна, буд. 33б, не призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності, не віднесені до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, а тому, підстави для застосування пп. "ж" п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України відсутні.
Таким чином, висновки податкового органу в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за податковим зобов'язанням в сумі 15 273,83 грн. та штрафними санкціями в сумі 2091,20 грн. є протиправними.
З приводу доводів податкового органу про заниження позивачем податку на додану вартість на суму 1019499 грн., у т.ч. за листопад 2020 в сумі 8333 грн., за січень 2021 в сум 859453 грн., березень 2021 в сумі 142113 грн., листопад 2022 в сумі 7643 грн., вересень 2023 в сумі 1957 грн., суд зазначає наступне.
Підставою збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 1001566,00 грн. та нарахування штрафних санкцій за не здійснення реєстрації податкових накладених в Єдиному реєстрі податкових накладних, протягом граничного терміну за вказаною операцією, відповідач визначив пункт 198.5 статті 198 ПК України.
Встановлюючи наявність підстав для застосування до спірних правовідносин положень підпункту "г" пункту 198.5 статті 198 ПК України відповідач виходив з відсутності розумної економічної причини (ділової мети) під час використання в господарській діяльності позивача пресцеху COMPAСT EР2-2 .
Так, в ході перевірки встановлено, що згідно договору купівлі-продажу № FR20170720 від 20.07.2017 ПСП "ДРУЖБА" придбав у ППФ "Анатоль" пресцех СОМРАСТ ЕР2-2 балансовою вартістю 9105147,69 грн., крім того ПДВ 1821029,54 грн. Згідно умов договору місце поставки: смт. Семенівка, Полтавської області, вул. Незалежності, 2Б згідно Інкотермс 2010; пресцех був введений в експлуатацію в вересні 2018 року згідно наказу № 27 від 07.09.2018 "Про приймання - передачу основних засобів", строки корисного використання пресцеху встановлені - 60 місяців. Дане обладнання було передано в оренду ТОВ "ЕКОАГРО ФІРМА СЕМЕНІВСЬКА ЩЕДРА ЗЕМЛЯ" згідно договору оренди б/н від 20.09.2018. В грудні 2020 року договір оренди пресцеху було призупинено і обладнання було повернуто ПСП “ДРУЖБА» згідно акту приймання передачі-майна від 30.12.2020. В подальшому пресцех СОМРАСТ ЕР2-2 не використовувався у господарській діяльності підприємства. В ході проведення перевірки посадовим особам підприємства надано запит № 1 від 17.07.2024 щодо фактичного місцезнаходження пресцеху станом на дату проведення перевірки та використання його закінчення строку дії договору та отримано відповідь від 17.07.2024, в якій зазначалося, що оскільки об'єкт є громіздким, після закінчення терміну дії договору пресцех залишається на відповідальному зберіганні ТОВ "ЕКОАГРО ФІРМА СЕМЕНІВСЬКА ЩЕДРА ЗЕМЛЯ" згідно договору відповідального зберігання б/н від 31.12.2020. Зберігання майна є безкоштовним. В ході перевірки на підставі наказу Генерального директора ПСП "ДРУЖБА" Семигреєнка С.В. від 26.06.2024 за № 20 ВР проведена позапланова інвентаризація основних засобів, згідно інвентаризаційного опису № 1 від 01.07.2024 пресцех СОМРАСТ ЕР2-2 досі знаходиться на території ТОВ "ЕКОАГРО ФІРМА СЕМЕНІВСЬКА ЩЕДРА ЗЕМЛЯ" та не використовується в господарській діяльності підприємства.
Відповідно до підпункту "г" пункту 198.5 статті 198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, якщо платник податку на додану вартість починає використовувати товари/послуги/необоротні активи, які були попередньо придбані з податком на додану вартість із формуванням податкового кредиту на ці суми, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, то він повинен нарахувати податкові зобов'язання з податку на додану вартість виходячи із бази оподаткування, визначеної в порядку, передбаченому пунктом 189.1 статті 189 ПК України (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу). Для висновку про наявність підстав для нарахування податкових зобов'язань на підставі положень підпункту 198.5 статті 198 ПК України слід встановити факт неоподатковуваного/негосподарського використання товарів (послуг) і необоротних активів.
При цьому використання придбаних товарів поза межами господарської діяльності є ключовим фактором для застосування положень підпункту "г" пункту 198.5 статті 198 ПК України.
Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2024 року у справі № 814/476/18.
У постанові від 24 січня 2023 року у справі № 560/7669/21 Верховний Суд сформулював висновок, відповідно до якого, якщо платник податку на додану вартість починає використовувати товари/послуги/необоротні активи, які були попередньо придбані з податком на додану вартість із формуванням податкового кредиту на ці суми, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, то він повинен нарахувати податкові зобов'язання з податку на додану вартість, виходячи із бази оподаткування визначеної в порядку передбаченому пунктом 189.1 статті 189 Податкового кодексу України (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу). Правове регулювання, запроваджене підпунктом "г" пункту 198.5 статті 198 ПК України, полягає у тому, що шляхом нарахування податкових зобов'язань вилучається (списується) попередньо сформований податковий кредит. Під час перевірки правильності формування податкового кредиту предметом доказування є обставини, які мали місце на момент віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту, а під час вирішення питання виникнення у платника обов'язку, встановленого підпунктом "г" пункту 198.5 статті 198 ПК України, - обставини, які мали місце у періоді виявлення факту припинення використання товару/необоротного активу у власній господарській діяльності платника податків.
За правилами підпункту 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 ПК України розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.
Отже, зміст поняття розумної економічної причини (ділової мети) передбачає обов'язкову спрямованість будь-якої операції платника на отримання позитивного економічного ефекту, тобто на приріст (збереження) активів платника (їх вартість), а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.
У той же час, не обов'язково, аби економічний ефект спостерігався негайно після вчинення операції. Не виключено, що такий ефект настане в майбутньому, а також не виключено, що в результаті об'єктивних причин економічний ефект може не настати взагалі. Зокрема, операція може виявитись збитковою, і це є одним із варіантів нормального перебігу подій при здійсненні господарської діяльності.
Тобто, господарська операція принаймні теоретично (за умови досягнення поставлених завдань) має передбачати можливість приросту або збереження активів чи їх вартості.
Якщо ж та чи інша операція не зумовлена розумними економічними причинами (позбавлена ділової мети), то такі операції не є вчиненими в межах господарської діяльності, а відтак, їх наслідки не підлягають відображенню в податковому обліку.
З'ясування наміру платника податку на отримання економічного ефекту від господарської операції передбачає аналіз умов та обставин її здійснення. При цьому економічний ефект не повинен полягати виключно в зменшенні податкового навантаження на хоча б одного з учасників операції.
Відповідно, економічний ефект відсутній в операціях, які призводять до збільшення задекларованих витрат платника та зменшують об'єкт його оподаткування без можливості отримання додаткового приросту активів чи збереження їх вартості.
Як слідує з матеріалів перевірки та підтверджується доказами у справі, згідно договору купівлі-продажу № FR20170720 від 20.07.2017 року ПСП "ДРУЖБА" придбав у ППФ "Анатоль" пресцех COMPAСT EР2-2 балансовою вартістю 9105147,69 грн., крім того, ПДВ 1821029,54 грн.
Згідно умов договору місце поставки: смт. Семенівка, Полтавської області, вул. Незалежності, 2Б згідно Інкотермс 2010; пресцех був введений в експлуатацію в вересні 2018 року згідно наказу №27 від 07.09.2018 "Про приймання - передачу основних засобів".
Дане обладнання було передано в оренду ТОВ "ЕКОАГРО ФІРМА СЕМЕНІВСЬКА ЩЕДРА ЗЕМЛЯ" згідно договору оренди від 20.09.2018 року.
27.09.2018 року ПСП "ДРУЖБА" подано повідомлення про об'єкти оподаткування за формою № 20-ОПП відносно пресцеху СОМРАСТ.
В грудні 2020 року договір оренди пресцеху було призупинено і обладнання було повернуто ПСП “ДРУЖБА» згідно акту приймання передачі-майна від 30.12.2020 року.
Згідно договору відповідального зберігання від 31.12.2020 року пресцех СОМРАСТ EР2-2 переданий на відповідальне зберігання ТОВ "ЕКОАГРО ФІРМА СЕМЕНІВСЬКА ЩЕДРА ЗЕМЛЯ".
04.01.2021 року між ПСП "ДРУЖБА" (виконавець) та ТОВ "ЕКОАГРО ФІРМА СЕМЕНІВСЬКА ЩЕДРА ЗЕМЛЯ" (замовник) укладений договір про надання послуг № 04/01/21, за яким виконавець за умовами Договору зобов'язується за допомогою устаткування: пресцех COMPAСT EР2-2 (інв. № 00952) надати послуги замовнику, а замовник зобов'язується сплачувати виконавцю плату за надані послуги у розмірі та в порядку, визначеному Договором.
Згідно пояснень представника позивача пресцех COMPAСT EР2-2 (інв. № 00952) було придбано для використання в господарській діяльності з метою переробки олійних культур шляхом холодного віджиму. Після вимушеної зупинки використання пресцеху у зв'язку з відсутністю достатньої кількості сировини, після його технічного обслуговування, планується використовувати пресцех за призначенням в 2025 році.
З цього приводу суд зазначає, що Приватне сільськогосподарське підприємство "Дружба" є сільськогосподарським виробником; видами діяльності за КВЕД є: 01.1 Вирощування зернових культур (крм рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний).
В матеріалах справи відсутні докази, що позивачем змінювався основний вид господарської діяльності.
Позивачем використовувався пресцех СОМРАСТ EР2-2 в оподатковуваних операціях зі своїм контрагентом; позивач в подальшому планує його використовувати в межах його господарської діяльності.
Суд вважає, що тимчасове припинення виробництва продукції за допомогою вказаного обладнання не спричиняє необхідності автоматичного переведення вказаного об'єкту до складу невиробничого, оскільки призначення його використання не змінюється та він може бути використаний в майбутньому в межах господарської діяльності платника.
За таких обставин, висновки податкового органу про збільшення грошового зобов'язання позивача з податку на додану вартість в сумі 1001566,00 грн. та нарахування штрафних санкцій за не здійснення реєстрації податкових накладених в Єдиному реєстрі податкових накладних, є помилковими.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позовні вимоги Приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба" слід задовольнити частково.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба" (вул. Центральна, 33Б, с. Очеретувате, Кременчуцький район, Полтавська область, 38270; код ЄДРПОУ 03770000) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 13.09.2024 року № 00130690701 в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за податковим зобов'язанням в сумі 15 273,83 грн. та штрафними санкціями в сумі 2091,20 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 13.09.2024 року № 00130640701 в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість за податковим зобов'язанням в сумі 1001566,00 грн. та за штрафними санкціями в сумі 250391,50 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 13.09.2024 року № 00130660701.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 15272,66 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 24.03.2025 року.
Головуючий суддя А.Б. Головко